Ziare.com
Gheorghe Nichita, primar de 12 ani la Iasi, a taiat teii din oras si a fost in atentia DNA din 2006

Gheorghe Nichita, primar de 12 ani la Iasi, a taiat teii din oras si a fost in atentia DNA din 2006

Gheorghe Nichita, lider cu notorietate al PSD, e primar al Iasiului din 2003, cand a fost numit interimar in locul lui Constantin Simirad, trimis ambasador in Cuba. De cand este edil, Nichita a fost implicat in mai multe scandaluri, cel mai cunoscut ...

30 Aprilie 2015

Adomnitei candidat iasi

UNPR si-a anuntat candidatii pentru Iasi: Simirad si Ciuhodaru

UNPR si-a anuntat candidatii pentru Iasi: Simirad si Ciuhodaru

Actualul presedinte al Consiliului Judetean Iasi, Constantin Simirad, va candida pentru un nou mandat din partea UNPR. El va face tandem cu deputatul Tudor Ciuhodaru, desemnat de UNPR sa cucereasca Primaria Iasului. "Constantin Simirad la presedintia Consiliului Judetean si Tudor Ciuhodaru la Primaria Iasi formeaza impreuna cea mai buna echipa pe care locuitorii judetului o pot avea in alegerile din acest an. Prin urmare, UNPR este ferm decis sa sustina aceasta formula si aceasta echipa care, avem convingerea, va fi castigatoare", afirma joi liderii UNPR intr-un comunicat remis Ziare.com...

29 Martie 20121 comentariu
  Nichita si Adomnitei, tandemul USL la alegerile locale din Iasi

  Nichita si Adomnitei, tandemul USL la alegerile locale din Iasi

  Primarul Iasiului, Gheorghe Nichita si deputatul PNL Cristian Adomnitei vor forma tandemul USL Iasi la alegerile locale, dupa ce Biroul Politic al liberalilor l-a votat in unanimitate pe parlamentar drept candidat la presedintia Consiliul Judetean. Desemnarea lui Adomnitei a venit in contextul publicarii rezultatelor unui sondaj de opinie care il arata pe liberal cu cele mai mari sanse sa castige sefia judetului Iasi, in conditiile in care protocolul USL la nivel local a stabilit ca primaria municipiului Iasi sa revina candidatului PSD, iar Consiliul Judetean candidatului PNL...

  24 Februarie 20121 comentariu
   USL isi stabileste candidatii la alegerile locale

   USL isi stabileste candidatii la alegerile locale

   Partidele Uniunii Social Liberale trebuie sa stabileasca, joi, lista candidatilor la alegerile locale din anul 2012. Partidul Social Democrat are programat Biroul Permanent National, urmat Consiliul National Executiv, de la ora 11.00, iar Partidul National Liberal si Partidul Conservator au programate Birouri Politice la ora 16.00. Cele trei partide trebuie sa imparta, aproape egal, candidaturile - PSD, 21 de candidaturi la presedintiile Consiliilor Judetene si primariilor de municipii-resedinte de judet, iar Alianta de Centru-Dreapta (PNL+PC) , 20...

   01 Septembrie 20111 comentariu
    Gheorghe Nichita e sigur ca va fi candidatul USL la Primaria Iasi in 2012

    Gheorghe Nichita e sigur ca va fi candidatul USL la Primaria Iasi in 2012

    Primarul Iasiului Gheorghe Nichita (PSD) a declarat, marti, ca nu are nicio emotie in ceea ce priveste nominalizarea sa drept candidat USL la un nou mandat in fruntea municipalitatii iesene, in contextul in care conservatorii il sustin pe Tudor Ciuhodaru. Intrebat daca exista sanse ca PSD sa dea candidatul atat pentru primaria Iasi, cat si pentru Consiliul Judetean Iasi, Nichita a raspuns negativ. "Eu nu am niciun fel de emotie, din cate stiu sunt pe primul loc atat in sondajul PSD, cat si in cel efectuat de ACD (pentru primarie, n.r.). La Consiliul Judetean (CJ), in clipa de fata, candidatii ACD sunt inainte", a spus Gheorghe Nichita...

    30 August 20111 comentariu
     Ape tulburi la USL Iasi - cine va candida pana la urma la Primarie si CJ?

     Ape tulburi la USL Iasi - cine va candida pana la urma la Primarie si CJ?

     Unul dintre judetele in care USL are probleme serioase in desemnarea candidatilor la alegerile locale de anul viitor este Iasiul. Primaria municipiului pare adjudecata deja de Gheorghe Nichita (PSD), dar pentru sefia Consiliului Judetean se lupta trei lideri locali importanti ai ACD: liberalii Relu Fenechiu si Cristian Adomnitei, dar si conservatorul Tudor Ciuhodaru. Chiar daca in presa a fost dat ca invingator in aceasta confruntare fostul ministru al Educatiei Cristian Adomnitei, lucrurile nu stau deloc asa...

     11 August 20117 comentarii
      Fenechiu: Nu e obligatoriu ca primii clasati in sondajele USL sa fie candidati la locale

      Fenechiu: Nu e obligatoriu ca primii clasati in sondajele USL sa fie candidati la locale

      Deputatul PNL Relu Fenechiu a declarat, vineri, ca nu este obligatoriu ca persoanele iesite primele in sondajele USL pentru primarii si consilii judetene sa obtina nominalizarea aliantei pentru aceste functii la alegerile locale, deoarece trebuie respectat protocolul incheiat la nivel national. Fenechiu a prezentat, intr-o conferinta de presa la Iasi, un scenariu in care politicienii prinsi de PNL in sondaje ar iesi invingatori in 30 de judete si a precizat ca doar 20 dintre acestia ar fi desemnati in mod oficial candidati ai USL, deoarece, potrivit intelegerii cu PSD, social-democratii vor avea 21 de candidati in cadrul USL pentru consiliile judetene...

      22 Iulie 20119 comentarii
       Fenechiu si Adomnitei, nominalizati de PNL pentru sefia Consiliului Judetean Iasi

       Fenechiu si Adomnitei, nominalizati de PNL pentru sefia Consiliului Judetean Iasi

       Deputatii Relu Fenechiu si Cristian Adomnitei au fost nominalizati de PNL pentru sondajul USL in baza caruia se va stabili candidatul pentru sefia Consiliul Judetean Iasi. Alaturi de cei doi liberali, in sondajul USL vor figura senatorul Florin Constantinescu si seful Finantelor Locale Iasi, Victorel Lupu, ambii de la PSD, si deputatul PC Tudor Ciuhodaru. Pentru primaria Iasi, liberalii l-au anuntat, joi, pe consilierul judetean Mugur Cozmanciuc, director de marketing la o regie subordonata municipalitatii iesene, care va intra in sondajul USL alaturi de actualul primar Gheorghe Nichita (PSD) si Tudor Ciuhodaru (PC)...

       07 Iulie 20113 comentarii
        Cristian Adomnitei ar putea candida la sefia PNL Iasi

        Cristian Adomnitei ar putea candida la sefia PNL Iasi

        Deputatul PNL Cristian Adomnitei a declarat, duminica, ca nu exclude o candidatura la sefia organizatiei judetene a PNL Iasi, functie pe care o detine in prezent deputatul Relu Fenechiu. Deocamdata, Adomnitei a precizat ca va lansa o platforma de idei pentru "verticalizarea" organizatiei municipale care va cuprinde, printre altele, idei pentru o opozitie radicala la nivelul Consiliului Local Municipal, unde, in ultima perioada, liberalii au votat o serie de proiecte promovate de primarul Iasiului, Gheorghe Nichita (PSD)...

        14 Februarie 2010
         Fenechiu vrea sustinerea a cinci filiale pentru candidatii la sefia PNL

         Fenechiu vrea sustinerea a cinci filiale pentru candidatii la sefia PNL

         Deputatul PNL Relu Fenechiu a declarat, sambata, la Iasi, ca va propune ca orice liberal care va dori sa candideze la sefia partidului sa obtina sustinerea a minimum cinci filiale judetene. "La fel cum candidatii la presedentia tarii trebuie sa aiba un minimum de 200.000 de semnaturi, eu voi propune un amendament pentru modificarea statutului PNL astfel incat candidatii la sefia partidului sa aiba sustinerea a minimum cinci filiale din tara. Este o minima sustinere pentru a evita candidaturi de spectacol", a declarat Fenechiu, intr-o conferinta de presa...

         06 Februarie 201020 comentarii
          Tariceanu i-a pus gand rau lui Adomnitei

          Tariceanu i-a pus gand rau lui Adomnitei

          Neumultumit ca Adomnitei a transformat majorarea salariilor profesorilor intr-o penibila scapare a Guvernului aflat pe ultima suta de motiuni simple fara potential de cenzura si conferinte de presa la ore tarzii, Tariceanu i-ar fi pus gand rau ministrului Educatiei. Surse din PNL au dezvaluit ca premierul Calin Popescu Tariceanu ii reproseaza lui Cristian Adomnitei ca nu a incercat sa negocieze cu partidele parlamentare si, in special cu PSD, un procent "rezonabil" cu care sa se mareasca salariile cadrelor didactice, punand, in schimb, Executivul in situatia de se impotrivi acestui proiect de lege, informeaza Gandul...

          01 Octombrie 20086 comentarii
           Trei ministri se vor bate pentru un loc de parlamentar, la Iasi

           Trei ministri se vor bate pentru un loc de parlamentar, la Iasi

           Alegerile parlamentare din toamna vor prilejui o premiera pentru Iasi. Nu mai putin de trei ministri se vor bate pentru un post de parlamentar, toti trei din PNL.
           Este vorba despre ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, si, ce-i drept un fost ministru, Tudor Chiuariu.
           Gardianul il citeaza pe deputatul Relu Fenechiu(foto) care a precizat ca "este o premiera ca trei ministri sa candideze aici".
           Un al patrulea candidat anuntat deja este viceprimarul municipiului Iasi, Camelia Gavrila. Liberalii nu s-au decis inca daca vor candida in oras sau la colegiile din judet...

           05 Iulie 200815 comentarii
           Alte articole despre: candidati, Iasi, parlamentare, ministri
            Alegeri Cristian Adomnitei a votat pe listele suplimentare

            Alegeri Cristian Adomnitei a votat pe listele suplimentare

            Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, candidatul PNL la Primaria Iasi, a fost nevoit sa voteze pe listele suplimentare. Si asta pentru ca nu figura pe lista permanenta de la sectia de votare in apropierea careia isi are domiciliul.
            "Si la europarlamentare la fel am votat. A trebuit sa arat buletinul pentru ca cei de la sectie sa vada ca am domiciliul in zona. Nu s-au actualizat listele", a declarat Cristian Adomnitei, citat de NewsIn.
            Ministrul Educatiei a tinut sa precizeze ca ca a votat pentru schimbare. "Votul meu a fost unul pentru schimbare in orasul nostru, am votat pentru a transforma orasul nostru intr-o capitala", a afirmat Cristian Adomnitei...

            01 Iunie 20081 comentariu
             Adomnitei inchide Ministerul Educatiei sperand sa deschida Primaria Iasiului

             Adomnitei inchide Ministerul Educatiei sperand sa deschida Primaria Iasiului

             Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, a declarat, duminica, ca va intra in concediu in data de 2 mai, prima zi de campanie electorala. Membrul PNL candideaza la functia de primar al Iasiului la alegerile locale din luna iunie, transmite NewsIn. "Imi voi lua concediu de odihna, insa va fi o perioada extrem de activa pentru ca voi trimite mesajul meu catre ieseni", a anuntat Adomnitei. Liberalul a promis, intr-o conferinta de presa, in postura de candidat, ca va aduce la Iasi "investitii de cel putin 1 miliard de euro". "Voi construi si reabilita infrastructura necesara de transport. Acestea sunt cele doua proiecte pe care mi le asum pentru Iasi"...

             13 Aprilie 20086 comentarii
             Alte articole despre: primarie, candidat, Iasi, cristian adomnitei
              PNL si-a lansat candidatii la Iasi, cu muzica si dansuri

              PNL si-a lansat candidatii la Iasi, cu muzica si dansuri

              PNL si-a lansat, sambata, candidatii la alegerile locale din judetul Iasi, in cadrul evenimentului de la Sala Sporturilor desfasurandu-se un concert al formatiei Sistem si o demonstratie de dans irlandez a trupei iesene The Sky, relateaza NewsIn. La manifestare au participat peste 3.000 de membri, inclusiv premierul Calin Popescu Tariceanu si ministrii Adrian Iorgulescu si Teodor Melescanu, si simpatizanti ai PNL, care au salutat candidaturile ministrului Educatiei, Cristian Adomnitei, la Primaria Municipiului Iasi si a deputatului Traian Dobre la sefia Consiliului Judetean...

              05 Aprilie 20087 comentarii
              Alte articole despre: PNL, lansat, spectacol, candidati, Iasi
               Adomnitei vrea sa fie primar la Iasi (VIDEO)

               Adomnitei vrea sa fie primar la Iasi (VIDEO)

               Cristian Adomnitei, actualul ministru al Educatiei, a fost desemnat, luni, dupa sedinta Biroului Politic Central al PNL, drept candidat la Primaria Iasiului, potrivit presedintelui PNL Bucuresti, Ludovic Orban. Acesta a precizat ca membrii national-liberali au facut o analiza a candidatilor pentru capitalele de judet, in urma careia Adomnitei a fost propus pentru Iasi, iar el pentru Capitala. "Am decis ca in afara de Bucuresti si Iasiul sa beneficieze de candidatura unui ministru, este vorba de ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei", a declarat Orban...

               10 Martie 20083 comentarii
               Alte articole despre: adomnitei, primar, Iasi

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                O fotografie cu liberali, ca pe vremea PSD
                Imaginea cu premierul Orban serbandu-si aniversarea in birou alaturi de cativa apropiati, toti fara masca si unii cu tigara in mana, nu suporta...

                De ce au partidele procentele de la prezidentiale
                Zilele astea ar fi trebuit sa se tina alegerile locale. Din pricina pandemiei, ele au fost amanate. Daca am fi mers, totusi, la urne ca sa ne...

                Ciolos: PSD da dovada de ipocrizie cand cere demisia Guvernului. Grindeanu si Tudose fumau pe rupte in Palatul Victoria
                Presedintele PLUS, Dacian Ciolos, sustine ca PSD da dovada de "ipocrizie" cand cere demisia Guvernului pentru ca premierul Ludovic Orban a fumat in...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor