Ziare.com
Razvan Burleanu anunta schimbari majore la echipa nationala dupa eliminarea de la EURO 2016

Razvan Burleanu anunta schimbari majore la echipa nationala dupa eliminarea de la EURO 2016

Razvan Burleanu a oferit luni dimineata prima reactie dupa ce echipa nationala a fost eliminata de la EURO 2016. Presedintele Federatiei a anuntat o perioada de analiza, la capatul careia va face numeroase schimbari. El a refuzat insa sa spuna ...

20 Iunie 2016

Adversari romania euro 2016

Reactia lui Tatarusanu dupa o noua gafa la EURO 2016

Reactia lui Tatarusanu dupa o noua gafa la EURO 2016

Portarul Ciprian Tatarusanu a vorbit despre o noua gafa pe care a facut-o la EURO 2016 ce a dus la esecul Romaniei cu Albania. Jucatorul Fiorentinei a afirmat ca-si asuma greseala si a mentionat ca nu se astepta la acest rezultat. "Normal, este si vina mea la gol si imi asuma. Dar asa este in fotbal, sunt si momente grele si trebuie sa mergem inainte", a spus Tatarusanu la Dolce Sport. "Nu ne asteptam sa ne bata, insa au progresati si ei foarte mult. Asta e, fotbalul romanesc merge inainte. Asta a fost valoarea noastra", a completat Tatarusanu...

20 Iunie 2016
Alte articole despre: Romania Euro 2016
  Prima scuza a tricolorilor dupa eliminarea de la EURO 2016: Ne-am dorit prea mult!

  Prima scuza a tricolorilor dupa eliminarea de la EURO 2016: Ne-am dorit prea mult!

  Fundasul dreapta Cristian Sapunaru sustine ca echipa noastra a fost eliminata de la EURO 2016 intrucat si-a dorit "prea mult" sa castige partida cu Albania. "Cred ca ne-am dorit prea mult victoria si iata ca am ajuns sa ne dezamagim pe noi, familiile si suporterii. Imi pare rau, nu mai avem ce sa facem. Ne-am dorit, am atacat, am avut suturi la poarta dar n-a vrut sa intre mingea. E pacat, am muncit sa ajungem pana aici. Am dat cu piciorul unei sanse", a spus Sapunaru dupa meci la ProTV. Echipa nationala a Romaniei a fost eliminata de la EURO 2016 dupa ce a pierdut, scor 0-1, ultimul meci din Grupa A, disputat impotriva Albaniei...

  20 Iunie 2016
  Alte articole despre: Romania Euro 2016
   Romania nu prea merita sa fie la EURO 2016

   Romania nu prea merita sa fie la EURO 2016

   Nationala Romaniei s-a comportat pana acum la Campionatul European de fotbal asa cum anticipam, dar nu-mi doream s-o faca. S-a comportat nu ca o echipa mica, au trecut vremurile cand aveam o reprezentativa puternica, ci ca una fricoasa. Scriam inaintea meciului cu Elvetia ca "tricolorii" si, in special, Iordanescu se afla in fata testului adevarat de la Euro si ca maniera de joc, nu rezultatul, va fi cea care va conta cu adevarat. Ei bine, daca rezultatul e satisfacator, nu stiu daca e cineva care poate spune ca i-a placut sa se uite la meci...

   16 Iunie 2016
    Calcule de calificare: Ce sanse are Romania sa ajunga in optimi la EURO 2016

    Calcule de calificare: Ce sanse are Romania sa ajunga in optimi la EURO 2016

    Victoria Frantei in fata Albaniei diminueaza sansele Romaniei pentru calificarea in optimile de finala de la EURO 2016. Conform formatului competitiei, primele doua clasate din fiecare grupa se califica automat in optimi, in timp ce in cazul echipelor de pe locul trei se va face un clasament separat. Aici vor fi incluse toate ocupantele locurilor trei din cele sase grupe, iar primele 4 (cu punctaj mai mare) vor merge si ele in optimi. In momentul de fata, clasamentul din Grupa A arata astfel: 1. Franta - 6p (golaveraj 4-1), 2. Elvetia 4p (2-1), 3. Romania (2-3) - 1p, 4. Albania 0p. (0-3)...

    16 Iunie 2016
    Alte articole despre: Romania Euro 2016
     UEFA explica de ce Romania nu are motive sa dispere dupa infrangerea cu Franta de la EURO 2016

     UEFA explica de ce Romania nu are motive sa dispere dupa infrangerea cu Franta de la EURO 2016

     UEFA a publicat sambata un material in care explica de ce Romania nu are motive sa dispere dupa infrangerea suferita in fata Frantei in primul meci de la Euro 2016. In articolul publicat pe site-ul oficial al forului continental sunt prezentate mai multe avantaje pe care nationala noastra le are in urmatoarele doua partide de la turneul final. Iata ce scriu cei de la UEFA: Romania si-a castigat respectul...

     11 Iunie 2016
      Notele primite de fotbalistii romani dupa meciul cu Franta de la EURO 2016

      Notele primite de fotbalistii romani dupa meciul cu Franta de la EURO 2016

      Chiar daca au evoluat peste asteptari si au fost invinsi abia pe final de meci, in urma unei executii de exceptie, fotbalistii romani nu au primit note prea mari din partea jurnalistilor francezi. Celebra publicatie din Hexagon, France Football, a realizat un material in care i-a notat pe "tricolori" pentru prestatia de pe Stade de France. Cei mai slabi romani au fost, in opinia jurnalistilor francezi, Ciprian Tatarusanu, Vlad Chiriches, Ovidiu Hoban si Mihai Pintilii, toti notati cu 4. Cel mai bun jucator din tabara noastra a fost Bogdan Stancu, marcatorul nationalei Romaniei, notat cu 6...

      11 Iunie 2016
       Explicatiile lui Iordanescu dupa infrangerea Romaniei de la EURO 2016

       Explicatiile lui Iordanescu dupa infrangerea Romaniei de la EURO 2016

       Selectionerul Anghel Iordanescu a oferit primele explicatii dupa infrangerea suferita de Romania in primul meci de la Euro 2016. "Generalul" a remarcat jocul bun facut de echipa noastra, mai ales din punct de vedere tactic, si pune rezultatul pe seama ghinionului. "As vrea sa remarc faptul ca am facut un meci bun, un meci in care am avut momente bune, dar si mai putin bune. Am inceput bine, am avut o buna organizare si o buna disciplina tactica si, poate ca daca marcam, lucrurile erau altfel. Apoi am cedat putin mijlocul...

       11 Iunie 2016
        Romania, invinsa pe final de Franta in primul meci de la EURO 2016

        Romania, invinsa pe final de Franta in primul meci de la EURO 2016

        Nationala de fotbal a Romaniei a debutat cu o infrangere la limita la Campionatul European. "Tricolorii" s-au inclinat in fata Frantei cu scorul de 2-1. Golul victoriei a fost inscris de francezi pe final, cu un sut superb reusit de Payet. Baietii lui Anghel Iordanescu au inceput partida de pe Stade de France nesperat de bine, Bogdan Stancu sutand violent in Lloris din cinci metri, dupa o centrare foarte buna a lui Stanciu. Francezii au iesit imediat la joc si au avut si ei doua sanse mari. Mai intai, Giroud a trimis pe langa poarta noastra pentru ca apoi Griezmann sa loveasca bara...

        10 Iunie 2016
         EURO 2016, prin ochii romanilor: Ce va face nationala noastra si cine va castiga turneul - sondaj

         EURO 2016, prin ochii romanilor: Ce va face nationala noastra si cine va castiga turneul - sondaj

         Romanii se declara interesati de Campionatul European de fotbal, care va incepe vineri seara, in direct pe Ziare.com, si multi dintre ei au incredere in nationala "tricolora". 40% dintre persoanele care au raspuns unui sondaj realizat de catre cei de la IRES se declara "foarte interesate" si "destul de interesate" de Campionatul European, alte 13% fiind "destul de putin interesate" de turneul final. Dintre cei care sunt la curent cu turneul final din Franta, 72% stiu care este adversara Romaniei din primul meci, iar pronostcurile lor pentru partida sunt extrem de interesanta. Cei mai mult (24%) cred ca scorul meciului Franta - Romania va fi 1-1, pe pozitiile urmatoare fiind o infrangere la limita cu scorul de 2-1 (12%) si o victorie la limita a "tricolorilor" cu acelasi scor (11%)...

         10 Iunie 2016
          EURO 2016 Selectionerul Frantei a analizat nationala Romaniei: Deschamps ii lauda pe "tricolori"

          EURO 2016 Selectionerul Frantei a analizat nationala Romaniei: Deschamps ii lauda pe "tricolori"

          Selectionerul Frantei, Didier Deschamps, a analizat nationala Romaniei inaintea meciului direct de vineri, de la Euro 2016. Tehnicianul a avut numai cuvinte de lauda pentru "tricolori", despre care spune ca pot pune probleme oricarui adversar. De asemenea, Deschamps a contrazis opiniile jurnalistilor francezi, care vad Romania ca o echipa ultra defensiva. "Obiectivul Romaniei, ca si al nostru, va fi acela de a inscrie cat mai repede. Nu cred ca romanii se gandesc la altceva. Ma astept ca aceasta echipa sa confirme ceea ce am vazut la ultimele partide...

          09 Iunie 2016
           EURO 2016: Franta obtine o victorie categorica inaintea meciului cu Romania

           EURO 2016: Franta obtine o victorie categorica inaintea meciului cu Romania

           Reprezentativa Frantei, adversara Romaniei in grupa A de la Euro-2016, a invins Scotia, sambata, scor 3-0, in ultimul meci amical sustinut inaintea turneului care incepe la 10 iunie. Golurile au fost marcate de Olivier Giroud '8, '35 si Laurent Koscielny '39, informeaza News.ro. Franta a evoluat in formula: Lloris- Sagna, Rami, Koscielny, Evra (Digne '83) - Kante (Sissoko '88), Pogba, Matuidi (Cabaye '69) - Payet (Martial '46), Giroud (Gignac '63), Coman (Griezmann '46). Romania se afla in grupa A la turneul final al Campionatului European, alaturi de echipele Frantei, Elvetiei si Albaniei...

           05 Iunie 2016
           Alte articole despre: Franta Scotia, Romania Euro 2016
            Sansele Romaniei la Euro 2016 - analiza Ziare.com

            Sansele Romaniei la Euro 2016 - analiza Ziare.com

            Nationala de fotbal a Romaniei s-a calificat la Euro 2016, primul turneul final la care "tricolorii" acced dupa o pauza de opt ani, si are suficiente motive pentru a spera ca reuseste sa treaca macar de faza grupelor. "Iesirea" din Grupa A este, de altfel, si obiectiv trasat de presedintele FRF inaintea Campionatului European. Atunci cand vorbim de sansele "tricolorilor" de a se califica in faza eliminatorie din Franta trebuie sa ne gandim in primul rand la formatul competitiei. Este primul Campionat European in "formula extinsa", cu 24 de echipe calificate, iar acest lucru inseamna ca reprezentativa noastra are sanse de a ajunge in optimile de finala chiar si de pe locul al treilea din grupa...

            24 Mai 20161 comentariu
             O adversara a Romaniei la EURO 2016 si-a anuntat lotul largit pentru turneul final

             O adversara a Romaniei la EURO 2016 si-a anuntat lotul largit pentru turneul final

             Una dintre cele 3 adversare din grupa Romaniei la EURO 2016 si-a anuntat sambata lotul largit pentru turneul final care va avea loc intre 10 iunie si 10 iulie in Franta. Este vorba de Albania, iar antrenorul Giovanni De Biasi a anuntat lotul de 27 de oameni, un lot care va fi testat in cantonamentul din Austria si din care vor mai ramane 23 pentru Franta. Nu lipsesc, dupa cum era usor de prevazut, portarul Berisha sau fundasii Cana si Hysaj, jucatori importanti, care evolueaza la cluburi de renume in Europa, ca Lazio, Nantes sau Napoli...

             21 Mai 2016
              EURO 2016: Romania isi afla astazi adversarele din grupa - pe cine putem intalni

              EURO 2016: Romania isi afla astazi adversarele din grupa - pe cine putem intalni

              Echipa nationala de fotbal a Romaniei isi va afla, sambata, adversarele din grupele Campionatului European de fotbal din 2016, ce va fi gazduit de Franta. Nationala lui Anghel Iordanescu va fi plasata in urna a treia la tragerea la sorti ce va avea loc la Paris. Tragerea la sorti va avea loc sambata, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com. Urnele stabilite de UEFA:...

              12 Decembrie 2015
               Cum arata urnele pentru EURO 2016: Ce echipe poate intalni Romania

               Cum arata urnele pentru EURO 2016: Ce echipe poate intalni Romania

               Dupa finalul preliminariilor, se cunosc deja 20 dintre cele 24 de participante la Campionatul European din 2016, ultimele patru urmand a fi stabilite in luna noiembrie cand vor avea locurile de baraj. Romania va fi plasata la tragerea la sorti ce va avea loc pe 12 decembrie in urna a treia. Iata urnele: Urna 1: Germania, Spania, Anglia, Portugalia, Belgia, Franta...

               14 Octombrie 2015

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Presa europeana o lauda pe Simona Halep: "Este o jucatoare fara mila, care nu se opreste cand simte sange"
                Marca a scris ca Garbine Muguruza a jucat bine in meciul din semifinalele Internationalelor Italiei, dar nu a putut tine ritmul impus de Simona...

                Marea speranta a atletismului romanesc este as la matematica si face furori la proba de ciocan
                Adela Stanciu, o pustoaica de 20 de ani, a renuntat la handbal si la pasiunea pentru matematica si ii face concurenta Biancai Ghelber in proba de...

                Nationala de fotbal feminin a Romaniei, invinsa de Belgia cu 6-1, in preliminariile CE-2022
                Nationala de fotbal feminin a Romaniei a fost invinsa, vineri seara, de selectionata Belgiei, scor 6-1, in preliminariile CE-2022. Pentru...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor