Ziare.com

Alegeri locale 2020

LIVETEXT Alegeri locale 2020. Cine a castigat consiliile judetene din Romania

LIVETEXT Alegeri locale 2020. Cine a castigat consiliile judetene din Romania

40,62% dintre alegatorii din Romania si-au votat duminica, 27 septembrie, primarii, presedintii de consilii judetene, dar si pe cei care vor face parte, timp de patru ani, din consiliile locale si judetene. ALBA Ion Dumitrel (PNL) a castigat detasat, cu 55,77%. ARAD Liberalul Iustin-Marinel Cionca-Arghir a obtinut un nou mandat ARGES Candidatul PSD Ion Minzina a castigat cu 42,27% din voturi...

28 Septembrie 20203 comentarii
Alte articole despre: alegeri locale 2020, consiliu judetean, PNL, PSD
  Rezultate alegeri locale 2020. Castigatorii din judetul Valcea: "I-am zdrobit"

  Rezultate alegeri locale 2020. Castigatorii din judetul Valcea: "I-am zdrobit"

  In urma numararii partiale a voturilor din cele 434 de sectii de vot, o parte dintre vechii primari au castigat un nou mandat la alegerile locale 2020, in timp ce altii, printre care si cel mai longeviv edil, au pierdut. Din primele estimari reiese ca in municipiul resedinta de judet, Mircia Gutau (PER) a castigat al patrulea mandat de primar. Acesta a obtinut majoritatea in 60 din cele 90 de sectii de votare din Ramnicu Valcea, arata Adevarul.ro. Gutau nu este singurul primar din Valcea reales in functie. Doi primari extrem de populari: Daniel Achim Baluta - la Vaideeni si Constantin Banacu - Barbatesti, ambii reprezentanti ai PSD, se bucura in continuare de increderea comunitatilor din care provin...

  28 Septembrie 2020
   PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

   PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

   Candidatii sustinuti de liberali si de USR-PLUS, impreuna sau separat, au castigat la pas alegerile locale, conform exit-poll-ului Curs-Avangarde. PSD, in schimb, devine marele perdant al alegerilor locale, dupa ce social-democratii au pierdut controlul unor zone traditional "rosii". Social-democratii au pierdut Primaria Capitalei si aproape toate sectoarele Bucurestiului in fata candidatilor sustinuti de PNL si USR-PLUS. Potrivit rezultatelor Exit poll-ului realizat de CURS-Avangarde, din datele valabile pentru ora 21:00, la Primaria Generala a Capitalei rezultatele sunt urmatoarele:...

   28 Septembrie 202015 comentarii
    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    S-au inchis urnele. In urma rezultatelor Exit Poll Gabriela Firea a spus ca asteapta rezultatele finale. Ea a obtinut un scor de 39%."Nu au cum sa fie rezultatele oficiale", a declarat Gabriela Firea. Ea se afla la sediul de campanie unde asteapta numaratoarea voturilor. "Cu putin timp in urma, s-au inchis urnele de vot. Incepe numaratoarea. Cel mai probabil, maine dimineata vom sti care este rezultatul real al alegerilor locale. Multumesc tuturor celor care au participat la vot. Este o dovada de respect pentru orasul nostru, comunitatea noastra"...

    27 Septembrie 20204 comentarii
     Exit Poll. Primele rezultate la alegerile locale 2020 pentru Primaria Bucuresti. Nicusor Dan - 47,20, Gabriela Firea - 39,0

     Exit Poll. Primele rezultate la alegerile locale 2020 pentru Primaria Bucuresti. Nicusor Dan - 47,20, Gabriela Firea - 39,0

     Primele rezultate la alegerile locale 2020 pentru Primaria Bucuresti: Nicusor Dan - 47,2, Gabriela Firea - 39,0. Duminica, 27 septembrie, au loc alegerile locale in Romania. In cursa electorala pentru Primaria Municipiului Bucuresti s-au inscris 18 candidati. Rezultatele exit-poll-urilor pentru mai multe localitati din tara vor putea fi aflate duminica, dupa ora 21:00. Ziare.com vi le va prezenta la ora 21.00. Pentru alegerile locale din 2020 din Romania, Biroul Electoral Central (BEC) a acreditat trei institute care vor putea face sondaje de opinie la iesirea de la urne. Mai exact, Centrul de Sociologie Urbana si Regionala - CURS, Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde si Fundatia "Biroul de Cercetari Sociale" - BCS au fost acreditate sa faca sondaje de opinie la iesirea de la urne la alegerile locale din 2020...

     27 Septembrie 2020
      Alegeri locale 2020. Prezenta la urne cu o ora inainte de incheierea procesului de votare: 44,50% la nivel national, iar in Bucuresti este 38,42%

      Alegeri locale 2020. Prezenta la urne cu o ora inainte de incheierea procesului de votare: 44,50% la nivel national, iar in Bucuresti este 38,42%

      Prezenta la urne este 44,50% la nivel national, iar in Bucuresti este 38,42%, cu o ora inainte de incheierea procesului de votare pentru alegerea primarilor, consilierilor locali, judeteni si a presedintilor de CJ. In Bucuresti, participarea la vot este mai mare decat in urma cu patru ani, cand a fost 30,65%. In Capitala, cea mai mare prezenta este a alegatorilor din categoria de varsta 45 - 64 de ani, fiind urmati de cei din grupa 35 - 44 de ani, de cei de peste 65 de ani, cea mai slaba participare inregistrandu-se in randurile celor de 18 - 24 de anii...

      27 Septembrie 2020
       Alegeri locale 2020. Prezenta la vot la ora 18.00. Judetul Olt este pe primul loc, Bucuresti ramane in coada clasamentului

       Alegeri locale 2020. Prezenta la vot la ora 18.00. Judetul Olt este pe primul loc, Bucuresti ramane in coada clasamentului

       Mai sunt doar trei ore pana la inchiderea urnelor, iar multi romani inca amana sa iasa la urne. Sunt cateva judete in care prezenta este aproape de 50%. Prezenta la vot la nivel national este 38,11%, iar in Bucuresti este de 28,95%, la ora 18:00, fiind cea mai mica din tara. Au votat pana la aceasta ora 6.973.089 de alegatori, reprezentand 38,11% din total. La precedentele alegeri locale, cele din 2016, pana la ora 18:00 votasera 39,3% dintre alegatori, iar in Bucuresti 24,7%...

       27 Septembrie 20202 comentarii
        Alegeri locale 2020. Prezenta la vot de la ora 17.00. Teleorman este pe primul loc, Capitala la coada clasamentului

        Alegeri locale 2020. Prezenta la vot de la ora 17.00. Teleorman este pe primul loc, Capitala la coada clasamentului

        Mai sunt catava ore pana la inchiderea urnelor. Multi romani nu au profitat insa de dreptul lor constitutional de a-si alege liderii locali. Printre cei care au iesit masiv la vot se afla alegatorii din Teleorman si Olt. Aici, potrivit Autoritati Electorale In Telorman au iesit sa-si aleaga primarii 43,53 % de alegatori,in Olt 44,14 %, iar in Valcea 40,69 %. La polul opus se afla Capitala. In Bucuresti au iesit la vot 26,28 % de alegatori. Si in Iasi au fost putini alegatori la urne. Doar 29,04 % au iesit pana la ora 17.00...

        27 Septembrie 20203 comentarii
         Lista cu judetele in care s-au prezentat cei mai multi tineri la sectiile de votare, la alegerile locale 2020

         Lista cu judetele in care s-au prezentat cei mai multi tineri la sectiile de votare, la alegerile locale 2020

         La mai bine de noua ore de la deschiderea sectiilor de votare, in Municipiul Bucuresti s-au prezentat cei mai multi tineri la urne. 8654 de baieti si 8276 de fete cu varstele cuprinse intre 18 si 24 de ani si-au exprimat intentia de vot in Municipiul Bucuresti pana acum. Si tinerii din Iasi si-au exercitat pana acum dreptul la vot in numar mare, fiind vorba despre 7598 de baieti si 7512 fete. Topul judetelor cu cea mai mare prezenta a tinerilor la vot este completat si de Suceava (7333 baieti si 7220 fete), Prahova (6817 baieti si 6196 fete), Dolj (6123 baieti si 5655 fete), Constanta (5.972 baieti si 5.587 fete), Timis (5963 baieti si 5239 fete) si Cluj (5109 baieti si 4787 fete)...

         27 Septembrie 2020
          LIVE Harta pe judete cu prezenta la vot in timp real, la alegerile locale 2020

          LIVE Harta pe judete cu prezenta la vot in timp real, la alegerile locale 2020

          Ziare.com va prezinta harta cu prezenta la vot, pe judete, la alegerile locale 2020. Datele sunt acrtualizate in timp real. Harta poate fi accesata aici. Peste 18 milioane de alegatori din Romania sunt asteptati duminica, 27 septembrie, la urne pentru a-si alege primarii, presedintii de consilii judetene, dar si pe cei care vor face parte, timp de patru ani, din consiliile locale si judetene. Cetatenii romani isi pot exercita dreptul de a alege in 18.794 de sectii de votare organizate la nivel national, dintre care peste 1.200 in Capitala, cele mai multe in sectoarele 3 si 6...

          27 Septembrie 20201 comentariu
           Alegeri locale 2020. Presedintele Consiliului Judetean Timis, Calin Dobra, confirmat pozitiv cu COVID-19, nu poate vota. Urna mobila nu va fi trimisa la domiciliul lui

           Alegeri locale 2020. Presedintele Consiliului Judetean Timis, Calin Dobra, confirmat pozitiv cu COVID-19, nu poate vota. Urna mobila nu va fi trimisa la domiciliul lui

           Calin Dobra, presedintele Consiliului Judetean Timis, depistat cu noul coronavirus si aflat in izolare la domiciliu, spune ca nu poate vota pentru ca nu se deplaseaza urna mobila la locuinta sa. Pe de alta parte, primarul din Dumbravita, contact al presedintelui Consiliului Judetean, primise derogare sa mearga la vot. Insa decizia i-a fost anulata. Dobra spune ca membrii sectiei de votare unde este el arondat au hotarat sa nu trimita urna la locuinta sa. Dobra a facut anuntul pe pagina sa de Facebook...

           27 Septembrie 2020
            Alegeri locale 2020. Un alegator din Navodari a distrus cele doua buletine de vot pe care le-a primit in plus. Politia face cercetari in acest caz

            Alegeri locale 2020. Un alegator din Navodari a distrus cele doua buletine de vot pe care le-a primit in plus. Politia face cercetari in acest caz

            Un alegator din Navodari a distrus doua buletine de vot, pe care aplicase stampila VOTAT, dupa ce a constatat ca le primise in plus. Inspectoratul de Politie al Judetului Constanta a transmis ca, in jurul orei 8.30, politisti din cadrul Politiei orasului Navodari au fost sesizati cu privire la faptul ca, la sectia 311, unul dintre votanti ar fi distrus mai multe buletine de vot. "In urma cercetarilor s-a stabilit faptul ca un barbat ar fi primit cate un buletin de vot in plus si, dupa ce ar fi aplicat stampila cu mentiunea votat, ar fi constatat acest lucru, moment in care ar fi rupt cele doua buletine de vot in plus", a precizat IPJ Constanta...

            27 Septembrie 2020
             Alegeri locale 2020. Mihai Sora s-a prezentat de dimineata la urne: "Am votat binele acela vital, admirabil si limpede"

             Alegeri locale 2020. Mihai Sora s-a prezentat de dimineata la urne: "Am votat binele acela vital, admirabil si limpede"

             Mihai Sora, filozoful roman in varsta de 103 ani, s-a prezentat foarte devreme la sectia de votare. Momentul a fost anuntat chiar de Mihai Sora pe pagina sa de Facebook, unde a transmis urmaritorilor sai ca "nu a votat raul cel mai mic." "VOTAT. Cu sete, cu bucurie si incredere. Astept aceasta zi de patru ani. Si nu am votat raul cel mai mic, ci Binele, binele acela vital, admirabil si limpede pentru oricine isi iubeste orasul."...

             27 Septembrie 20204 comentarii
             Alte articole despre: Mihai Sora, filosof, alegeri locale 2020, vot
              VIDEO Alegeri locale 2020. Gabriela Firea a votat cu viza de flotant imediat dupa deschiderea urnelor: "Ne dorim cu totii investitii in infrastructura"

              VIDEO Alegeri locale 2020. Gabriela Firea a votat cu viza de flotant imediat dupa deschiderea urnelor: "Ne dorim cu totii investitii in infrastructura"

              Gabriela Firea, primarul in functie al Bucurestiului, a votat imediat dupa deschiderea sectiilor de votare, la ora 7.00. "Am votat dis-de-dimineata si ma bucur ca am ajuns iar sa fiu primul votant. Am votat cu gandul la toti copii, tinerii, adultii si bunicii din Bucuresti pentru ca sunt foarte importanti. Desigur, ne dorim cu totii investitii in infrastructura, combaterea poluarii, investitii foarte mari in toate spitalele, in scoli. Cei mai importanti sunt oamenii, oamenii trebuie sa fie pe primul loc", a spus la iesirea din sectie candidata PSD pentru postul de primar al Bucurestiului...

              27 Septembrie 202016 comentarii
              Alte articole despre: Gabriela Firea, alegeri locale 2020, PSD
               Alegeri Locale 2020: Tariceanu, Firea si Basescu - primele pozitii pe buletinele de vot pentru Primaria Capitalei

               Alegeri Locale 2020: Tariceanu, Firea si Basescu - primele pozitii pe buletinele de vot pentru Primaria Capitalei

               Calin Popescu-Tariceanu (ALDE), Gabriela Firea (PSD) si Traian Basescu (PMP) se afla pe primele pozitii pe buletinele de vot la alegerile pentru primarul general al Capitalei. Biroul Electoral de Circumscriptie al Municipiului Bucuresti a stabilit, prin tragere la sorti, ordinea pe buletinele de vot pentru candidatii la functia de primar general, precum si pentru Consiliul General. Astfel, ordinea pe buletinele de vot pentru alegerea primarului general este urmatoarea: 1. Calin Popescu-Tariceanu (ALDE)...

               28 August 20201 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Rares Bogdan l-a sunat pe ministrul de Interne sa reclame c-a fost deranjat de politisti intr-un restaurant din Herastrau: "N-ar fi mai bine ca alesii neamului si clientela de partid sa anunte unde iau masa"
                Membrii Sindicatului Europol afirma ca europarlamentarul PNL Rares Bogdan a reclamat colegului de partid Lucian Bode, ministrul de Interne, c-a...

                Senatul a adoptat proiectul de lege privind consumatorul vulnerabil de energie. A fost simplificata procedura de aplicare pentru ajutor
                Proiectul de lege privind consumatorul vulnerabil de energie initiat de Guvern, a fost adoptat, luni de Senat, in calitate de prim for sesizat....

                Senatul a respins propunerea privind ziua libera pentru vaccinare. Urmeaza dezbateri in Camera Deputatilor
                Senatul a respins, luni, in plen, propunerea legislativa de modificare a Legii 55/2020 privind unele masuri pentru prevenirea si combaterea...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor