Ziare.com

Alegeri locale iasi

Primariile castigate in tara de PNL dupa alegerile locale din 2020

Primariile castigate in tara de PNL dupa alegerile locale din 2020

Primaria Capitalei si primariile Sectoarelor 1, 2, 5 si 6 au fost castigate de candidatii sustinuti de PNL si Alianta USR PLUS, potrivit exit-poll-urilor publicate duminica seara. PNL ar mai fi castigat primaria si Consiliul Judetean Oradea, dar si primariile din Cluj, Iasi, Botosani, Giurgiu si Ploiesti. Bucuresti Ultimele rezultate Exit Poll, valabile pentru ora 21:00, la alegerile locale 2020 pentru Primaria Bucuresti, arata ca Nicusor Dan a obtinut 47,8% din voturi, in timp ce Gabriela Firea - 38,2%...

28 Septembrie 20201 comentariu
  PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

  PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

  Candidatii sustinuti de liberali si de USR-PLUS, impreuna sau separat, au castigat la pas alegerile locale, conform exit-poll-ului Curs-Avangarde. PSD, in schimb, devine marele perdant al alegerilor locale, dupa ce social-democratii au pierdut controlul unor zone traditional "rosii". Social-democratii au pierdut Primaria Capitalei si aproape toate sectoarele Bucurestiului in fata candidatilor sustinuti de PNL si USR-PLUS. Potrivit rezultatelor Exit poll-ului realizat de CURS-Avangarde, din datele valabile pentru ora 21:00, la Primaria Generala a Capitalei rezultatele sunt urmatoarele:...

  28 Septembrie 202015 comentarii
   Prezenta la urne la alegerile locale: Pana la ora 21:00 au votat 46,02% dintre alegatori

   Prezenta la urne la alegerile locale: Pana la ora 21:00 au votat 46,02% dintre alegatori

   Prezenta la vot pe tara la alegerile locale a fost, duminica, pana la ora 21,00, de 46,02% - 8.420.737 de alegatori prezentandu-se la urne, potrivit datelor anuntate de Biroul Electoral Central (BEC). In mediul urban, si-au exercitat dreptul de a alege 3.912.345 de cetateni si in rural 4.508.388. Potrivit BEC, in Bucuresti au votat 36,93%, adica 671.741 alegatori. In Sectorul 1 au votat 42,85% din totalul alegatorilor inscrisi in liste, in Sectorul 2 - 37,95%, in Sectorul 3 - 30,78%, in Sectorul 4 - 37,92%, in Sectorul 5 - 38,35% si in Sectorul 6 - 38,54%...

   27 Septembrie 2020
   Alte articole despre: alegeri locale 2020, prezenta, BEC, alegatori
    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    S-au inchis urnele. In urma rezultatelor Exit Poll Gabriela Firea a spus ca asteapta rezultatele finale. Ea a obtinut un scor de 39%."Nu au cum sa fie rezultatele oficiale", a declarat Gabriela Firea. Ea se afla la sediul de campanie unde asteapta numaratoarea voturilor. "Cu putin timp in urma, s-au inchis urnele de vot. Incepe numaratoarea. Cel mai probabil, maine dimineata vom sti care este rezultatul real al alegerilor locale. Multumesc tuturor celor care au participat la vot. Este o dovada de respect pentru orasul nostru, comunitatea noastra"...

    27 Septembrie 20204 comentarii
     Alegeri locale 2020. Prezenta la vot de la ora 17.00. Teleorman este pe primul loc, Capitala la coada clasamentului

     Alegeri locale 2020. Prezenta la vot de la ora 17.00. Teleorman este pe primul loc, Capitala la coada clasamentului

     Mai sunt catava ore pana la inchiderea urnelor. Multi romani nu au profitat insa de dreptul lor constitutional de a-si alege liderii locali. Printre cei care au iesit masiv la vot se afla alegatorii din Teleorman si Olt. Aici, potrivit Autoritati Electorale In Telorman au iesit sa-si aleaga primarii 43,53 % de alegatori,in Olt 44,14 %, iar in Valcea 40,69 %. La polul opus se afla Capitala. In Bucuresti au iesit la vot 26,28 % de alegatori. Si in Iasi au fost putini alegatori la urne. Doar 29,04 % au iesit pana la ora 17.00...

     27 Septembrie 20203 comentarii
      USR si PLUS vor un candidat comun pentru Primaria Iasi. Chichirau: Pana acum, oamenii din fruntea administratiei au fost mai interesati de amante si de vile

      USR si PLUS vor un candidat comun pentru Primaria Iasi. Chichirau: Pana acum, oamenii din fruntea administratiei au fost mai interesati de amante si de vile

      Liderul USR Iasi, deputatul Cosette Chichirau, candidat la Primarie, sustine ca va face tot ce este posibil sa-l inlature pe actualul edil Mihai Chirica, precizand ca pana acum oamenii din fruntea administratiei iesene au fost "mai interesati de amante si de vile" decat de interesele cetatenilor. Ea a anuntat ca se va intalni luni cu Liviu Iolu, sustinut de PLUS pentru primaria Iasi, si ca ulterior vor exista negocieri intre cele doua filiale, pentru stabilirea unui candidat unic. Cosette Chichirau, a sustinut, duminica, intr-o conferinta de presa, ca Mihai Chirica, actualul edil al Iasiului, este "un fel de director de salubritate", care inca n-a terminat sa mature strazile Iasiului, fara sa se ocupe de proiectele mari de infrastructura...

      19 Ianuarie 20207 comentarii
       Cine a castigat in principalele orase din tara - Rezultate provizorii

       Cine a castigat in principalele orase din tara - Rezultate provizorii

       Ziare.com va prezinta castigatorii alegerilor locale din 2016, din principalele orase din tara, potrivit numaratorilor paralele ale partidelor si rezultatelor partiale anuntate de BEC. Orasele sunt organizate in ordine alfabetica si informatiile sunt actualizate permanent. Alba Iulia Liberalul Mircea Hava a castigat un nou mandat de primar la Alba Iulia, obtinand 60,71% din voturi. Pe locul al doilea s-a clasat candidatul PSD, Calin Potor, cu 17,98%, iar pe locul al treilea independentul Mircea Trifu, cu 9,52%...

       06 Iunie 201631 comentarii
        Alegeri locale 2016: Cine sunt cei 10 candidati la Primaria Iasi

        Alegeri locale 2016: Cine sunt cei 10 candidati la Primaria Iasi

        Campania electorala pentru alegerile locale din 5 iunie a inceput pe 6 mai, iar pentru Primaria Iasi au ramas in cursa 10 candidati. Printre acestia se numara trei actuali parlamentari, precum si actualul primar interimar. La Iasi va fi ales astfel un nou primar, dupa 23 de ani de mandate Constantin Simirad si Gheorghe Nichita. La doua saptamani de cand a fost arestat, Nichita a fost suspendat din functia de primar (Video) Primarul Nichita din Iasi, trimis in judecata pentru ca si-a spionat iubita cu Politia Locala...

        19 Mai 20161 comentariu
         Sub control judiciar, primarul din Iasi a ramas fara proiect politic

         Sub control judiciar, primarul din Iasi a ramas fara proiect politic

         Primarul suspendat al municipiului Iasi, Gheorghe Nichita, nu stie daca va candida din nou la primarie, precizand ca in acest moment nu are niciun proiect politic in acest sens. "Nu am niciun proiect politic in acest moment, personal. Singura chestiune care m-a interesat foarte tare este sa nu fie lupte intestine in PSD Iasi pentru ca sa se poata organiza alegeri in cunostinta de cauza. Si primarii au spus: domne', nu vrem sa fie scandal, vrem sa fie liniste. Sigur, sa facem campanie in interiorul partidului si nu prin intermediul unor cotidiene din presa ieseana. Acesta este tot adevarul", a declarat luni Nichita, dupa sedinta BPN al PSD...

         24 August 20151 comentariu
          Rezultate alegeri Iasi 2012

          Rezultate alegeri Iasi 2012

          Candidatul USL Gheorghe Nichita a castigat alegerile pentru Primaria Iasi cu 59,4% din voturi, pe pozitia a doua fiind deputatul Tudor Ciuhodaru, candidat UNPR, cu 14,3%, potrivit rezultatelor finale. Pe locul al treilea in preferintele electoratului iesean s-a clasat Daniel Oajdea (PP-DD) cu 12,3%, in timp ce candidatul PDL Nicusor Paduraru a adunat 9,95%, transmite corespondentul NewsIn. Rezultate Alegeri Locale 2012 Potrivit reprezentantilor Biroului Electoral Municipal, Gheorghe Nichita a obtinut 70.463 de voturi, Ciuhodaru 16.972, Oajdea 14.625, iar Paduraru 11.787 de voturi. Alti noua candidati la primarie au obtinut in total sub 5.000 de voturi...

          11 Iunie 2012
           Alegeri locale 2012 BEJ Iasi decide luni daca va anula alegerile din judet

           Alegeri locale 2012 BEJ Iasi decide luni daca va anula alegerile din judet

           Biroul Electoral Judetean (BEJ) Iasi va lua in discutie, intr-o sedinta de luni, sesizarea PP-DD privind anularea alegerilor din judet, in urma unor nereguli in tiparirea buletinelor de vot. Potrivit reprezentantilor BEJ Iasi, initial sesizarea PP-DD a fost trimisa catre Biroul Electoral Central, insa forul electoral central a comunicat ca o astfel de decizie este de competenta biroului local. "Sesizarea primita de la PP-DD ar fi urmat sa se discute astazi, dar reprezentantii acestui partid au cerut o amanare pentru ziua de luni pentru a avea la dispozitie o centralizare completa a situatiei din judet privind faptele sesizate", a declarat judecatorul Camelia Toderica, purtator de cuvant al BEJ Iasi...

           10 Iunie 20122 comentarii
            Alegeri locale 2012 PP-DD cere anularea votului in judetul Iasi

            Alegeri locale 2012 PP-DD cere anularea votului in judetul Iasi

            Organizatia Iasi a Partidului Poporului cere anularea votului in judet, ca urmare a distribuirii catre alegatori de buletine de vot din care lipsesc file cu candidati ai PP-DD. "Va semnalam ca in localitatea Costuleni (satele Costuleni si Covasna) din judetul Iasi au fost identificate buletine de vot pentru alegerea presedintelui Consiliului Judetean din care lipseste fila cu candidatul Partidului Poporului - Dan Diaconescu, Vlad Hogea, iar in orasul Tg. Frumos (la sectia 6) si Gorban lipsesc filele cu candidatii PP-DD la Consiliul Judetean, acestea fiind introduse in alte buletine de vot", se arata intr-un comunicat al PP-DD...

            10 Iunie 20122 comentarii
             Iasi: O masina electorala a lui Ciuhodaru, vandalizata

             Iasi: O masina electorala a lui Ciuhodaru, vandalizata

             O masina folosita in campania electorala de candidatul la Primaria Iasi Tudor Ciuhodaru a fost vandalizata, cel mai probabil in cursul noptii de luni spre marti. Autovehiculul se afla intr-o parcare privata din centrul Iasiului, fiind inscriptionat cu mesaje electorale folosite de Ciuhodaru, candidat al Aliantei pentru Iasi. "Este un adevarat cosmar ca se ajunge in campanie la astfel de gesturi. Par modalitati de tip mafiot. S-a vrut a fi un gest de amenintare", a sustinut Ciuhodaru, intr-o conferinta de presa ad-hoc in parcarea unde a avut loc incidentul...

             22 Mai 20125 comentarii
              Alegeri Iasi 2012

              Alegeri Iasi 2012

              Scrutinul pentru alegerea primarilor, consilierilor locali, municipali, judeteni si a presedintilor consiliilor judetene are loc in data de 10 iunie. 13 candidati s-au inscris in cursa pentru Primaria Iasi si 14 pentru CJ. Din punct de vedere legal campania a inceput vineri, 11 mai, si se va incheia in data de 9 iunie, ora 7.00. Alegeri Botosani 2012 Alegeri Cluj Napoca 2012 ...

              16 Mai 201210 comentarii
               UNPR si-a anuntat candidatii pentru Iasi: Simirad si Ciuhodaru

               UNPR si-a anuntat candidatii pentru Iasi: Simirad si Ciuhodaru

               Actualul presedinte al Consiliului Judetean Iasi, Constantin Simirad, va candida pentru un nou mandat din partea UNPR. El va face tandem cu deputatul Tudor Ciuhodaru, desemnat de UNPR sa cucereasca Primaria Iasului. "Constantin Simirad la presedintia Consiliului Judetean si Tudor Ciuhodaru la Primaria Iasi formeaza impreuna cea mai buna echipa pe care locuitorii judetului o pot avea in alegerile din acest an. Prin urmare, UNPR este ferm decis sa sustina aceasta formula si aceasta echipa care, avem convingerea, va fi castigatoare", afirma joi liderii UNPR intr-un comunicat remis Ziare.com...

               29 Martie 20121 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Va expulza Romania diplomati rusi? Ce spune ministrul de Externe, Bogdan Aurescu
                Bogdan Aurescu, ministrul roman al Afacerilor Externe, a declarat miercuri seara ca Romania va anunta eventuale expulzari ale diplomatilor rusi...

                Momente din "culisele" semnarii acordului Coalitiei. Dan Barna:"Nu va imaginati ca am stat imbufnati si discutand jumatati de cuvinte" VIDEO
                Membrii Coalitiei de guvernare au cazut la o intelegere, marti, 20 aprilie, la aproape o saptamana de la demiterea lui Vlad Voiculescu. Liderii...

                Liderii PSD si USRPLUS Iasi spun ca din cauza PNL bugetul judetului este "fara cap si fara coada". De ce fac aceste afirmatii
                Liderii PSD si USRPLUS Iasi sustin ca bugetul judetului aprobat miercuri, 21 aprilie, in plenul Consiliului Judetean este unul "fara cap si coada",...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor