Ziare.com
Franco Foda, selectioner Austria: Trebuie sa dam suta la suta pentru a avea sperante ca vom putea castiga meciul cu Romania

Franco Foda, selectioner Austria: Trebuie sa dam suta la suta pentru a avea sperante ca vom putea castiga meciul cu Romania

Selectionerul Franco Foda a declarat ca jucatorii nationalei Austriei trebuie sa dea suta la suta pentru a avea sperante ca vor putea castiga meciul cu Romania. "Ne asteapta un joc foarte dificil. Pentru ambele echipe acest joc este important. ...

13 Octombrie 2020

Antrenor roman romania

FRF scapa de Contra: Primii doi antrenori cu care a inceput negocierile pentru preluarea nationalei

FRF scapa de Contra: Primii doi antrenori cu care a inceput negocierile pentru preluarea nationalei

Federatia Romana de Fotbal va renunta la serviciile lui Cosmin Contra dupa meciul cu Spania, ultimul din aceste preliminarii. Ratarea directa a calificarii i-a fost fatala lui Contra, caruia nu ii va fi prelungit contractul. Oficialii Federatiei Romane de Fotbal au inceput deja discutiile pentru gasirea unui inlocuitor, iar primul nume pe lista in momentul de fata este Dan Petrescu. Cu acesta s-a ajuns chiar si la detaliile financiare si ar fi de acord sa preia nationala, daca isi rezolva situatia contractuala cu CFR Cluj, conform Gsp...

16 Noiembrie 201916 comentarii
  Mirel Radoi dezvaluie cine e cea mai buna solutie pentru a prelua functia de antrenor al echipei nationale

  Mirel Radoi dezvaluie cine e cea mai buna solutie pentru a prelua functia de antrenor al echipei nationale

  Antrenorul echipei nationale de tineret, Mirel Radoi, a vorbit despre posibilitatea ca tricolorii mari sa aiba un nou selectioner. Radoi a declarat ca nu este interesat sa preia echipa, dar l-a recomandat pe Dan Petrescu. "El este cel mai indreptatit sa fie viitorul selectioner din punctul meu de vedere. Trebuie sa-si incheie insa socotelile cu CFR Cluj pentru ca FRF nu va accepta sa conduca in paralel doua echipe", a spus Radoi intr-o conferinta de presa. Cosmin Contra va pleca de la echipa nationala in cazul in care va nu castiga meciul cu Suedia...

  11 Noiembrie 2019
  Alte articole despre: Romania Suedia, Antrenor nou Romania
   Copii in tribune la meciul decisiv Romania - Norvegia: Iata cine poate primi bilete

   Copii in tribune la meciul decisiv Romania - Norvegia: Iata cine poate primi bilete

   Federatia Romana de Fotbal anunta ca, desi Romania trebuie sa joace fara spectatori partida decisiva cu Norvegia, din preliminariile Euro 2020, copiii vor acces pe stadion. Forul condus de Razvan Burleanu a explicat si cum pot intra in posesia tichetelor pustii care vor sa sustina reprezentativa noastra. Iata comunicatul FRF: Partida Romania-Norvegia din preliminariile Euro 2020 se va disputa fara spectatori, in urma deciziei UEFA. Dar copiii sub 14 pot intra gratis la meciul de pe 15 octombrie, ora 21:45!...

   24 Septembrie 2019
    Sumudica, noul selectioner al Romaniei? Antrenorul ar fi inceput deja negocierile cu FRF!

    Sumudica, noul selectioner al Romaniei? Antrenorul ar fi inceput deja negocierile cu FRF!

    Marius Sumudica are sanse mari de a fi urmatorul selectioner al Romaniei, antrenorul incepand deja negocierile cu Federatia Romana de Fotbal. Cotidianul Gazeta Sporturilor scrie ca forul condus de Razvan Burleanu a inceput sa caute alternative la Cosmin Contra in cazul in care nationala noastra nu se califica la Euro 2020. Primul nume de pe lista ar fi cel al lui Marius Sumudica, iar discutiile de principiu au inceput deja. Chiar daca nu s-a negociat vreun contract, tehnicianul turcilor de la Gazisehir Gaziantep s-a aratat interesat de posibilitatea de a prelua prima reprezentativa, iar "federalii" il au ca prima varianta de rezerva in cazul unui esec in preliminariile pentru Campionatul European la care vom fi pentru prima data in istorie organizatori...

    17 Septembrie 2019
     Contra transeaza disputa romano-maghiara: "Va veni la nationala Romaniei si 100% va juca!"

     Contra transeaza disputa romano-maghiara: "Va veni la nationala Romaniei si 100% va juca!"

     Selectionerul Romaniei, Cosmin Contra, a decis sa transeze disputa cu vecinii unguri pe tema jucatorului Adrian Rus. Dupa ce a afirmat inca o data ca tanarul jucator a fost pedepsit de formatia la care este legitimat, MOL Fehevar, pentru ca a fost convocat la nationala noastra, selectionerul a anuntat ca Rus va juca pentru Romania. "Cum am trimis acea convocare, vineri i s-a comunicat ca merge la echipa a doua, dupa ce a jucat titular si dupa ce echipa a castigat cu 3-1. Nu stim daca e o forma de a se razbuna pe jucator sau antrenorul nu conteaza pe Adrian Rus. Am inteles de la agentul lui ca s-a dus la directorul sportiv cu o oferta si l-au declarat netransferabil pe Rus...

     27 August 20191 comentariu
      O medalie de aur si una de bronz pentru Romania, la Cupa Mondiala de canotaj. Dezamagire in finala de 8 plus 1 feminin

      O medalie de aur si una de bronz pentru Romania, la Cupa Mondiala de canotaj. Dezamagire in finala de 8 plus 1 feminin

      Romania a cucerit o medalie de aur si una de bronz, duminica, la cea de-a treia etapa a Cupei Mondiale de canotaj, gazduita de Rotterdam. Aurul a fost cucerit de Nicoleta Ancuta Bodnar si Simona Geanina Radis la dublu vasle, cu timpul de 07 min 58 sec 390/1000, urmate de Australia (07:59.110) si Canada (08:03.770). Medalia de bronz a fost adjudecata de echipajul feminin de patru rame, compus din Ioana Vranceanu, Viviana Iuliana Bejinariu, Madalina Beres, Denisa Tilvescu, medaliate cu argint de la Europene. Romancele au fost cronometrate cu timpul de 06 min 52 sec 220/1000, fiind devansate de Australia (06:48.220) si Danemarca (06:50.530)...

      14 Iulie 2019
       Scandal in toata regula dupa meciul Romania - Franta: Suporter retinut pentru ca a incercat sa intre la vestiare

       Scandal in toata regula dupa meciul Romania - Franta: Suporter retinut pentru ca a incercat sa intre la vestiare

       Un suporter roman a fost retinut de autoritatile italiene pentru ca ar fi incercat sa intre in zona vestiarelor a stadionului din Cesena dupa meciul dintre Romania si Franta, de la Campionatul European de tineret. Potrivit celor de la Fanatik, fanul care a asistat la meci a fost "saltat" de jandarmi in timp ce incerca sa forteze accesul la vestiare, acolo unde se aflau deja jucatorii si antrenorii. Sursa citata scrie ca cel retinut este unul dintre spectatorii ce au fost implicati in lovirea iubitei fotbalistului Cristian Manea...

       25 Iunie 2019
        Gol fantastic marcat de un roman in varsta de 15 ani

        Gol fantastic marcat de un roman in varsta de 15 ani

        Un fotbalist roman in varsta de numai 15 ani a reusit sa inscrie un gol fantastic intr-un meci al nationalei de juniori U16. In duelul contra reprezentativei similare a Ciprului, portarul Alex Borbei, aflat la debutul lui in nationala, a reusit sa inscrie din poarta in poarta! Borbei a degajat puternic, iar goalkeeperul advers a fost surprins iesit dintre buturi si n-a mai putut interveni. Din pacate pentru nationala noastra, golul portarului nu a fost suficient pentru a castiga meciul cu Cipru, adversarii egaland rapid, iar partida terminandu-se cu scorul de 1-1...

        08 Februarie 2019
         Veste excelenta pentru Romania U21: Am scapat de vedetele Frantei

         Veste excelenta pentru Romania U21: Am scapat de vedetele Frantei

         Nationala de tineret a Romaniei primeste o veste excelenta inaintea Campionatului European din 2019. Selectionerul Mirel Radoi a dezvaluit ca a discutat cu omologul sau de la reprezentativa Frantei, iar acesta i-a spus ca vedetele Frantei nu vor fi prezente la turneul final. Asta pentru ca forul de la Paris nu vrea ca tinerii intrati in angrenajul echipei de seniori sa joace si la "tineret", chiar daca este vorba despre un turneu final. "Vorbisem cu antrenorul Frantei si zicea ca Federatia n-ar vrea sa fie prezenti la Euro jucatori ca Mbappe, Coman si chiar Pavard", a declarat Mirel Radoi la Telekom Sport...

         13 Decembrie 20181 comentariu
          Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

          Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

          Romania a fost repartizata in grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020, acolo unde vom intalni nationalele din Spania, Norvegia, Suedia, Malta si Insulele Feroe, intr-o tragere la sorti care a avut loc duminica la Dublin, capitala Irlandei. Echipa noastra nu a avut foarte mult noroc la aceasta imperechere, urmand sa dea piept cu fosta campioana mondiala Spania, din 2010, dar si "nuci tari" precum Suedia si Norvegia. Ultimele doua echipe extrase sunt accesibile, teoretic vorbind, e vorba de Insulele Feroe si de Malta...

          02 Decembrie 201810 comentarii
           Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria cu Cehia de la Campionatul European

           Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria cu Cehia de la Campionatul European

           Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, se declara multumit dupa ce echipa noastra a debutat cu dreptul la Campionatul European, invingand Cehia la o diferenta de trei goluri. Tehnicianul iberic a apreciat calitatea jocului fetelor noastre din prima repriza, dar si faptul ca au reusit sa ramana cu picioarele pe pamant si sa gestioneze corect situatia dificila din finalul meciului. "Daca e sa ne gandim la meciul anterior pe care l-am jucat impotriva lor, am facut o repriza foarte buna in aparare. Nu au putut sa inscrie, au avut multe probleme, iar la noi nu a fost vorba despre aparare, ci doar despre atac. Dar de data aceasta am tratat bine meciul, am jucat bine si in aparare. E bine ca am uitat de acel meci, nu am vorbit despre el, insa in unele momente poate fetele s-au gandit, pentru ca jucatoarele din Cehia s-au apropiat periculos pe final. De data aceasta raspunsul a fost cu totul diferit fata de meciul trecut. Am aratat ca ne-am maturizat in joc si stim cum sa tratam momentele dificile, in care am reusit sa evoluam cu incredere...

           02 Decembrie 2018
            "Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

            "Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

            Anghel Iordanescu, fostul selectioner al Romaniei, a criticat in termeni foarte duri jocul primei reprezentative dupa duelul cu Serbia, din Nations League. "Generalul" sustine ca jucatorii pregatiti de Cosmin Contra nu au aratat nimic si insinueaza ca principalul vinovat este chiar antrenorul, care a ales o strategie gresita. "Cert este ca, daca ne luam dupa ultimul meci, suntem cu totii dezamagiti! Suntem dezamagiti de prestatia jucatorilor, de rezultate si de posibilitatea ratata de a castiga aceasta grupa din care facem parte...

            16 Octombrie 20182 comentarii
             Nationala de tineret a Romaniei obtine o victorie minunata. Gol fantastic pentru Ianis Hagi

             Nationala de tineret a Romaniei obtine o victorie minunata. Gol fantastic pentru Ianis Hagi

             Nationala de tineret a Romaniei a obtinut o victorie minunata in preliminariile Campionatului European din 2019. Pustii pregatiti de Mirel Radoi au trecut cu scorul de 2-0 de reprezentativa similara a Bosniei, Ianis Hagi reusind un gol de poveste. "Tricolorii" mici au evoluat la Ovidiu, pe stadionul construit de Hagi, dupa ce au reusit probabil victoria generatiei lor, impunandu-se saptamana trecuta in Portugalia. Entuziasmul nu s-a vazut insa in joc, cel putin nu in primele minute. Noul selectioner a profitat sa impuna un joc de asteptare in fata liderului grupei, iar jucatorii sai l-au ascultat...

             11 Septembrie 20187 comentarii
              Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

              Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

              Cosmin Contra a vorbit duminica in conferinta de presa oficiala inaintea partidei cu Serbia din Liga Natiunilor, in deplasare, luni seara, incepand cu ora 21,45. Romania se intoarce la locul in care a fost aspru umilita in 2009, scor 0-5 in preliminariile CM 2010, atunci cand pe banca se afla Razvan Lucescu. Cum arata echipa Romaniei in 2009, la celebra umilinta in fata Serbiei Contra a promis la aceasta conferinta ca echipa va alege o alta abordare, aratandu-se si deranjat de ultimele critici dupa meciul cu Muntenegru: "Mie nu mi-e frica niciodata. Exista respect pentru nationala Serbiei, e foarte puternica. Dar frica nu imi este in niciun caz. Am incredere maxima, sper sa ne ridicam la inaltimea adversarului, sa facem jocul nostru si sa obtinem un rezultat cat mai bun. Ma astept ca nationala Serbiei sa joace bine, au o buna ofensiva, stiu sa puna o presiune constanta, sa atace din primul minut. Ne-am pregatit dupa meciul cu Muntenegru, am vorbit de calitatile lor, am incredere in baietii mei ca maine vor face un meci mare si vom putea sa obtinem un rezultat bun", puncta fostul fundas dreapta de la Milan sau Atletico Madrid...

              09 Septembrie 20182 comentarii
               Iata ce spune selectionerul Radoi dupa victoria splendida a Romaniei din Portugalia

               Iata ce spune selectionerul Radoi dupa victoria splendida a Romaniei din Portugalia

               Mirel Radoi, selectionerul nationalei U21 a Romaniei, este in al noualea cer dupa victoria splendida din Portugalia. Tanarul tehnician si-a laudat elevii si nu a uitat sa spuna cateva cuvinte frumoase si despre fostul antrenor al reprezentantivei de tineret. "Toti baietii merita nota 10! Acest meci ne arata ca daca se indoia cineva de valoarea baietilor, s-a inselat. Cu determinare, cu sacrificiu, acesti jucatori merita aplauze. Si inca o chestie, sa nu uit: victoria jucatorilor apartine si vechiului staff. Daca Dani Isaila si vechiul staff nu reuseau sa faca atatea puncte pana aici, noi nu aveam sanse acum sa ne calificam", a spus Radoi pentru gsp.ro...

               08 Septembrie 2018

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Confesiunile handbalistei Cristina Laslo, suspendata pentru dopaj in cazul Corona: "M-am simtit singura si goala pe dinauntru"
                Handbalista de la Baia Mare a revenit la echipa nationala dupa suspendarea primita in noiembrie 2019 in cazul de dopaj in care a fost implicata...

                Fostul fotbalist Francesco Totti, in doliu. Tatal sau a fost rapus de coronavirus. I se spunea "Seriful"
                Enzo Totti, tatal fostului jucator al echipei AS Roma, Francesco Totti, a murit luni, la 76 de ani, din cauza complicatiilor survenite in urma...

                "Viitorul Fotbalului Romanesc", proiectul esuat al fotbalistilor "Generatiei de Aur". Detalii din procesul deschis de fratii Becali
                Intr-un proces inedit deschis la Judecatoria Sectorului 1, fratii Victor si Ioan (Giovani) Becali cer dizolvarea fundatiei "Viitorul Fotbalului...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor