Botez iisus hristos

Lucruri adevarate, mai putin cunoscute, despre viata lui Iisus Hristos

11 Ianuarie 2014 - Lucruri adevarate, mai putin cunoscute, despre viata lui Iisus Hristos

Desi nu a detinut o functie politica, Iisus Hristos este cea mai importanta persoana din istoria omenirii. Unele aspecte din viata lui Iisus, fiul lui Dumnezeu, sunt mai putin cunoscute publicul larg, ele fiind stiute doar de istorici sau cercetatori. Dintre aceste lucruri mentionam faptul ca Iisus Hristos nu s-a nascut in anul 1 d.Hr. si nici pe 25 decembrie, data cand este sarbatorita nasterea lui Iisus de catre crestini, potrivit Listverse. A.D. nu a insemnat intotdeauna Anno Domini Cuviosul Dionisie, originar din Dobrogea de azi, a propus numararea anilor incepand cu anul nasterii lui Iisus Hristos, sistem folosit atat in calendarul iulian, cat si in cel gregorian. In vremea lui Dionisie, care a trait intre anii 470 si 545 d.Hr. abrevierea A.D. insemna Anno Diocletian, facandu-se referire la imparatul roman Diocletian...

20 comentarii
Alte articole despre:  lucruri nestiute Iisus Hristos, aspecte viata Iisus Hristos, data nastere Iisus Hristos, referinte istorice viata Iisus
A fost casatorit sau homosexual Iisus Hristos?

13 Mai 2013 - A fost casatorit sau homosexual Iisus Hristos?

Deoarece exista multi ani lipsa din biografia lui Iisus Hristos, istoricii isi pun diverse intrebari despre viata sa: A fost Iisus celibatar, a fost casatorit, a avut o relatie cu Maria Magdalena sau a fost homosexual? Din cauza inexistentei unor dovezi arheologice sau texte convingatoare din acea perioada, raspunsurile raman inca niste mistere. Cele patru evanghelii canonice (Matei, Marcu, Luca si Ioan) furnizeaza putine detalii despre viata personala a lui Iisus Hristos, nespunandu-ne nimic despre adolescenta si maturitatea timpurie a Mantuitorului, potrivit The Algemeiner...

26 comentarii
Alte articole despre:  Iisus Hristos casatorit, Iisus Hristos homosexual, anii pierduti Iisus Hristos, Iisus Hristos Maria Magdalena, Iisus Hristos evanghelii canonice
Viata lui Iisus Hristos, sub lupa stiintei - fapte confirmate de cercetatori

30 Martie 2013 - Viata lui Iisus Hristos, sub lupa stiintei - fapte confirmate de cercetatori

Iisus Hristos poate fi cel mai cunoscut om ce a trait vreodata, dar in mod surprinzator viata lui este cunoscuta foarte putin. Desi stiinta nu poate dovedi ca evenimentul invierii lui Iisus s-a petrecut, istoricii au stabilit unele evenimente din viata sa. Duminica, 31 martie, peste 2 miliarde de crestini catolici sarbatoresc invierea lui Iisus Hristos din morti, potrivit Live Science. Majoritatea istoricilor considera ca Iisus a fost real. Pentru a testa veridicitatea scrierilor biblice, istoricii compara explicatiile crestinilor despre viata lui Iisus cu sursele istorice ale romanilor si evreilor, mai ales ale istoricilor Flavius Josephus si Cornelius Tacitus...

33 comentarii
Alte articole despre:  dovezi istorice viata Iisus, stiinta istoria Sarbatoarea Pastelui, istoria evenimente viata Iisus, Iisus Hristos imparatia Dumnezeu
Sfantul Ioan Botezatorul, traditii si obiceiuri

07 Ianuarie 2013 - Sfantul Ioan Botezatorul, traditii si obiceiuri

Biserica noastra crestin-ortodoxa i-a inchinat Sfantului Ioan Botezatorul mai multe date la care este praznuit si-anume pe 23 septembrie se sarbatoreste zamislirea lui, in familia preotului Zaharia, mama sa Elisabeta fiind descendenta a semintiei lui Aaron. Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul este sarbatorita in fiecare an pe 24 iunie, taierea capului pe 29 august, prima si a doua aflare a capului sunt praznuite pe 24 februarie, iar a treia pe 25 mai. Pe 7 ianuarie, in fiecare an, sarbatorim Soborul Sfantului Ioan Botezatorul, nascut cu sase luni inaintea lui Iisus Hristos, in cetatea Orini. Venirea sa pe lume i-a fost vestita lui Zaharia de catre ingerul Gavriil dar, pentru ca nu a crezut spusele ingerului, Zaharia ramane mut pana la nasterea fiului sau...

7 comentarii
Alte articole despre:  Sfantul Ioan Botezatorul, Botezul Domnului
Botezul - simbolul purificarii

06 Ianuarie 2013 - Botezul - simbolul purificarii

Apa si focul sunt elementele pe care omul le-a folosit, in primul rand, in viata lui de zi cu zi, fiind indispensabile vietii, in al doilea rand, acestora le-a dat semnificatii deosebite si puteri magice, de-a lungul existentei omenirii. Apa, pe langa intrebuintarile ei multiple necesare vietii, de-a lungul timpului a capatat si puteri supranaturale, unele fiind legate de purificare spirituala si chiar considerata drept simbol al mantuirii. Pe de o parte, din cele mai vechi timpuri, religia a dat importanta deosebita apei, folosind-o in diferite ritualuri religioase. Astfel, pentru religia iraniana, apa avea puterea de a tamadui si de a alunga demonii, folosindu-se asa numitele bai de purificare. In iudaism, unii exorcisti actionau si prin mijlocirea apei in numele unui personaj sacru, spre exemplu, "in numele lui Solomon"...

1 comentariu
Alte articole despre:  botez Iisus Hristos, Botezul Mantuitorului Iisus Hristos
De Boboteaza, crestinii au parte de minuni

06 Ianuarie 2013 - De Boboteaza, crestinii au parte de minuni

In fiecare an, pe 6 ianuarie crestinii celebreaza Botezul Domnului, cunoscut in popor sub denumirea de Boboteaza. De aceasta zi, sunt legate o serie de minuni pe care crestinii le traiesc, an de an. Una dintre acestea este apa care se sfinteste in aceasta zi si ramane nealterata. Sarbatoarea Bobotezei este amintita din secolul al II-lea d.Hr. In primele secole d.Hr., Boboteaza era sarbatorita impreuna cu Nasterea Domnului, pe 6 ianuarie. Incepand cu secolul al IV-lea d.Hr., cele doua sarbatori au fost despartite; 25 decembrie fiind data stabilita pentru praznuirea Nasterii Domnului si 6 ianuarie pentru Botezul Domnului...

14 comentarii
Alte articole despre:  Boboteaza 6 ianuarie, botez Iisus Hristos, botez Mantuitor Iordan, Sfantul Ioan Botezatorul, traditii Boboteaza
Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul - 5 detalii interesante din viata sa

29 August 2012 - Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul - 5 detalii interesante din viata sa

Astazi praznuim Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul, unul dintre cei mai importanti sfinti ai religiei crestin ortodoxe si nu numai. Inaintemergatorul lui Iisus Hristos are un loc aparte in gandurile si sufletele credinciosilor, fiind "cel mai mare om nascut din femeie". Proorocul anunta venirea lui Mesia, botezand oameni in apa Iordanului si criticandu-i pe cei pacatosi, inclusiv pe regele Irod, cel care se casatorise cu vaduva fratelui sau. Este binecunoscuta povestea potrivit careia, la o petrecere de la palat, Irodiada o sfatuieste pe fiica sa, Salomeea, ca in schimbul unui dans sa ii ceara lui Irod capul Sfantului Ioan Botezatorul...

16 comentarii
Alte articole despre:  taierea capului sfantului ioan, Ioan Botezatorul viata
Iisus Hristos "ar fi avut probleme de sanatate mintala", sustine Biserica Angliei

29 August 2012 - Iisus Hristos "ar fi avut probleme de sanatate mintala", sustine Biserica Angliei

Consiliul Arhiepiscopilor Bisericii Angliei a realizat un ghid pe tema sanatatea mintala, un posibil subiect pe care sa-l abordeze bisericile in predicile lor. In acesta se afirma ca Iisus Hristos, Ioan Botezatorul, Sfantul Pavel si alte personaje din Biblie ar fi avut probleme de sanatate mintala. In ghid se spune ca trebuie sa se ia in considerare acuzatiile facute in Noul Testament, potrivit carora Iisus "si-a pierdut mintile", informeaza Express. "Multi dintre oamenii despre care am citit in Biblie ar putea fi considerati astazi ca avand probleme de sanatate mintala", se scrie in ghidul scris de reverendumul Eva McIntyre...

14 comentarii
Alte articole despre:  Iisus Hristos probleme mintale, personaje Biblie probleme mintale, sanatate mintala Biserica Angliei
Putin povesteste cum a fost botezat in secret, pe vremea sovieticilor

07 Ianuarie 2012 - Putin povesteste cum a fost botezat in secret, pe vremea sovieticilor

Premierul Rusiei, Vladimir Putin, a participat, sambata, la slujba de Craciun tinuta in acelasi locas in care a fost botezat, in copilarie, in secret, pe vremea sovieticilor. Atunci cand a iesit din catedrala din Sankt-Petersburg (nord-vest Rusiei), insotit de presedintele Dmitri Medvedev, Putin le-a spus jurnalistilor prezenti: "Aceasta catedrala este speciala pentru mine, deoarece aici am fost botezat", scrie Asia One, care preia AFP. Insotita de un vecin, mama sa l-a dus in secret pentru a-l boteza, temandu-se ca tatal lui, inscris in Partidul Comunist si oficial ateu, se va opune, a povestit el. Putin s-a nascut in 1952, cu un an inainte de moartea lui Stalin...

6 comentarii
Alte articole despre:  Vladimir Putin botez, Putin slujba Craciun, Putin botezat secret
Sfantul Ioan Botezatorul

07 Ianuarie 2012 - Sfantul Ioan Botezatorul

In fiecare an, pe 7 ianuarie, sarbatorim Soborul Sfantului Ioan Botezatorul, zi in care il cinstim pe cel care l-a botezat pe Hristos in Iordan.
Sfantul Ioan Botezatorul s-a nascut in cetatea Orini, in familia preotului Zaharia. Elisabeta, mama sa, era descendenta a semintiei lui Aaron. Nasterea prorocului Ioan s-a petrecut cu sase luni inaintea nasterii lui Iisus.
Nasterea sa a fost vestita de catre ingerul Gavriil lui Zaharia, in timp ce acesta slujea la templu. Pentru ca nu va da crezare
continuare...

23 comentarii
Alte articole despre:  Sfantul, Ioan, botezatorul
Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul - obiceiuri si traditii

29 August 2011 - Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul - obiceiuri si traditii

In fiecare an, pe 29 august, biserica noastra crestin-ortodoxa praznuieste, cu tristete si evlavie, Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul, zis si Inaintemergatorul, cel mai important profet al lui Iisus. Ioan Botezatorul, adept si sustinator al lui Iisus Hristos, aduna in jurul lui multime de oameni dispusi sa-l urmeze in credinta si smerenie. Irod, pe atunci rege al Iudeii, era suparat si ingrijorat, totodata, de puterea profetului pe care-l banuia ca ar vrea sa-i intoarca pe oameni impotriva lui. N-avea curaj sa-l ucida, dar l-a aruncat in inchisoare...

10 comentarii
Alte articole despre:  sfantul ioan botezatorul traditii, sfantul ioan profet, taierea capului sfantului ioan
Procese care au zguduit lumea: de la Socrate la Iisus

29 Aprilie 2011 - Procese care au zguduit lumea: de la Socrate la Iisus

In aprilie se implinesc 50 de ani de la inceperea procesului lui Adolf Eichmann, unul dintre arhitectii Holocaustului. Evenimentul, care a avut loc la 15 ani dupa Procesul de la Nuremberg, a fortat lumea sa retraiasca atrocitatile celui de-al Treilea Reich. In amintirea acestor momente tragice, TIME trece in revista o serie de alte procese care au zguduit lumea: Inchizitia spaniola Dupa secole sub conducere araba, peninsula iberica era un loc cunoscut pentru caleidoscopul de religii si credinte, un loc tolerant, dedicat cunoasterii. Toate acestea se vor schimba dupa ce monarhia spaniola incepe lupta de eliberare - "Reconquista". Pana la sfarsitul secolului al XIII-lea, cea mai mare parte a peninsulei a fost eliberata...

67 comentarii
Alte articole despre:  procese importante istorie, rastignire Iisus Hristos, proces Socrate, proces Marin Luther, Inchizitia Spaniola
Vezi mesajul Patriarhului Daniel, de sarbatoarea Sfantului Ioan Botezatorul

07 Ianuarie 2011 - Vezi mesajul Patriarhului Daniel, de sarbatoarea Sfantului Ioan Botezatorul

Sfantul Ioan Botezatorul este un dascal al marturisiri dumnezeirii Fiului lui Dumnezeu, a apreciat, vineri, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), Daniel, in cuvantul de invatatura rostit, in Paraclisul Resedintei Patriarhale, la sarbatoarea Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul. "Sfantul Ioan Botezatorul a fost un propovaduitor al adevarului si un profet al virtutilor. El insusi a dus o viata aspra si asemenea profetilor Vechiului Testament voia sa impuna dreptatea lui Dumnezeu intr-o societate corupta, decazuta, o societate plina de nedreptati si de scaderi...

2 comentarii
Alte articole despre:  mesaj patriarh Ioan, Patriarh Ioan Botezatorul
Adevaratul chip al lui Iisus Hristos (Galerie foto)

02 Aprilie 2010 - Adevaratul chip al lui Iisus Hristos (Galerie foto)

Iisus Hristos avea 1,77 metri inaltime si tenul destul de inchis la culoare, daca ne luam dupa singura imagine existenta a corpului sau, impregnata pe celebrul giulgiu din Torino si reconstituita cu ajutorul tehnologiei moderne de catre artisti si oameni de stiinta. O echipa de cercetatori a scanat milimetru cu milimetru giulgiul lui Iisus, relicva crestina pastrata la Catedrala Sf. Ioan Botezatorul din Torino, o bucata de panza cu care ar fi fost acoperit corpul lui Hristos, dupa ce a fost dat jos de pe cruce, scrie The Telegraph...

10 comentarii
Alte articole despre:  chip Isus Hristos 3D, Isus Hristos 3D, Giulgiul din Torino expus
PF Daniel le vorbeste credinciosilor despre un "Mos Craciun secularizat si comercial"

24 Decembrie 2009 - PF Daniel le vorbeste credinciosilor despre un "Mos Craciun secularizat si comercial"

Patriarhul Daniel, conducatorul Bisericii Ortodoxe Romane, le vorbeste credinciosilor, in Pastorala de Craciun, despre ceea ce inseamna Nasterea Domnului, dar si despre obiceiurile specifice perioadei Sarbatorilor de iarna. Vorbind despre Mos Craciun, Patriarhul Daniel atrage atentia ca acesta a devenit, in ultimii ani, un "simbol al consumismului si al materialismului individualist". "In aceasta perioada a Sarbatorii Nasterii Domnului auzim colinde multe si frumoase despre Mos Craciun, dar mai nou apare in societate si un fel de Mos Craciun secularizat si comercial, simbol al consumismului si al materialismului individualist...

14 comentarii
Alte articole despre:  Pastorala Craciun Patriarhul Daniel, Mos Craciun secularizat comercial, Nasterea Domnului Iisus Hristos

Top 3 știri din presa centrală

Zi cu emoții pentru Ion Iliescu: Fostul șef de stat așteaptă decizia Curții Supreme pe tema redeschiderii Dosarului Mineriadei
Ion Iliescu așteapă, joi, 2 decembrie, ca Instanța supremă să se pronunțe cu privire la cererea Parchetului General de redeschidere a...

Raport INSP: Aproape 90% din decesele săptămânii trecute au survenit la persoanele nevaccinate împotriva COVID-19
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a informat că, în săptămâna 22 - 28 noiembrie, 88,4% din decesele înregistrate au fost la...

Ce are în comun România cu Africa de Sud din punct de vedere epidemiologic. Cercetător: „Varianta Omicron se va răspândi ca un trăsnet”
Varianta Omicron a SARS-CoV-2 are o transmisibilitate asemănătoare cu a rujeolei, al cărei virus nu a fost eradicat până acum, iar acest fapt...
  1. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  2. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  3. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  4. Spre noi țărmuri, Germania!
  5. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  6. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  7. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  8. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  9. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO
  10. Vietăți ce pot ucide oamenii cu o singură înțepătură: Descoperire incredibilă pe plajele din Marea Britanie VIDEO