Ziare.com

Capitan nationala declaratii

Prima lovitura anuntata de Mirel Radoi de la venirea la nationala Romaniei

Prima lovitura anuntata de Mirel Radoi de la venirea la nationala Romaniei

Mirel Radoi a anuntat ca vrea sa readuca la echipa nationala unul dintre cei mai experimentati jucatori romani. Selectionerul a declarat ca va purta o discutie cu fundasul Cristian Sapunaru pentru a-l convinge sa renunte la retragere. "Sapunaru nu e un capitol inchis. O sa ajungem la fiecare. A trimis o hartie oficiala, dar o sa-l intreb daca a ramas la aceeasi idee. Acum e pus din nou pe listele noastre de monitorizare", a spus Mirel Radoi la Digi Sport. Amintim ca Sapunaru a anuntat ca se retrage din echipa nationala in luna septembrie...

19 Decembrie 20191 comentariu
  Jucatorul surpriza adus de Contra la echipa nationala se destainuie: "Am plans cand am vazut convocarea"

  Jucatorul surpriza adus de Contra la echipa nationala se destainuie: "Am plans cand am vazut convocarea"

  Surpriza lui Cosmin Contra pentru meciurile cu Feroe si Norvegia, din preliminariile Euro 2020, fundasul Vasile Mogos, a dezvaluit ca primit vestea convocarii cu lacrimi in ochi. Mogos, care evolueaza in Serie B, la Cremonese, marturiseste ca si-a indeplinit un vis prin aceasta convocare. "Am plans cand am vazut convocarea, cred ca e un vis pe care toti il au. E o placere sa fiu aici, sunt bucuros si abia astept sa incep aventura asta. Cand esti mic e greu sa crezi in chestiile astea. Mai intai munca si dupa aia te gandesti ca toate visurile sa fie implinite. Nu pot sa spun nimic despre mine, nu imi place sa vorbesc despre mine, eu vorbesc in teren iar lumea poate sa spuna orice. Nationala mi-a lasat o impresie buna pana acum, avem multe sanse sa facem bine si deja astept sa ajung la baieti in cantonament si sa vad si eu cum e acolo...

  07 Octombrie 2019
   Sergio Ramos a explicat semnificatia gestului care i-a atras antipatia publicului de pe Arena Nationala

   Sergio Ramos a explicat semnificatia gestului care i-a atras antipatia publicului de pe Arena Nationala

   Capitanul echipei de fotbal a Spaniei, fundasul Sergio Ramos, si-a atras antipatia si huiduielile publicului de pe Arena Nationala din Bucuresti, din cauza unui gest considerat dispretuitor la adresa fanilor romani, dupa ce a deschis scorul din penalty in partida de joi cu Romania (2-1) din preliminariile EURO 2020. Dupa ce l-a invins pe Tatarusanu, Ramos si-a dus ambele maini la ochi, mimand niste ochelari. Publicul si arbitrul german Deniz Aytekin au interpretat gestul ca o desconsiderare a fanilor romani si Ramos a primit un cartonas galben. Fundasul lui Real Madrid a explicat ca acest gest i-a fost adresat nepotului sau, care poarta ochelari...

   06 Septembrie 20192 comentarii
    Momentul in care fanii l-au facut pe capitanul nationalei de tineret Ionut Radu sa planga la venirea in tara, dupa EURO (Video)

    Momentul in care fanii l-au facut pe capitanul nationalei de tineret Ionut Radu sa planga la venirea in tara, dupa EURO (Video)

    Capitanul nationalei Romaniei de tineret Andrei Ionut Radu a fost vizibil emotionat de reactia suporterilor romani fata de echipa noastra la sosirea in tara in noaptea de vineri spre sambata, pe aeroportul international Henri Coanda. Jucatorul celor de la Genoa, liderul din vestiar al formatiei noastre care a ajuns la EURO pana in faza semifinalelor, a fost si un mic lider de galerie pe Otopeni, acolo unde sutele de fani prezenti au facut o atmosfera exceptionala pe aeroport. Nationala de tineret a Romaniei s-a intors acasa...

    29 Iunie 20191 comentariu
     Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

     Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

     Echipa nationala a Romaniei la juniori, categoria Under 16 ani s-a facut de ras intr-un meci amical disputat sambata la Buftea, pierzand cu 1-0 in fata selectionatei Under 17 din Haiti. A fost o partida care a facut parte dintr-un turneu amical de dezvoltare organizat de UEFA, iar unicul gol al intalnirii a fost marcat de Sainte, capitanul celor din Haiti, in minutul 29. Este o noua infrangere umilitoare pentru fotbalul romanesc la nivel de juniorat, dupa ce luna trecuta si nationala Under 17, dar si cea Under 19 au ratat calificarea la EURO, dupa esecuri usturatoare in calificari...

     21 Aprilie 2019
      Un portar de nationala se autopropune la FCSB: M-as intoarce si acum acolo

      Un portar de nationala se autopropune la FCSB: M-as intoarce si acum acolo

      FCSB sufera la capitolul portari, avandu-l acum ca titular pe Cristi Balgradean, omul care in acest sezon a facut destule gafe si a costat-o pe gruparea ros-albastra mai multe puncte importante pentru clasamentul Ligii 1. Cum ca rezerva a lui Balgradean nu exista decat Andrei Vlad, un tanar fara experienta, care a comis si el destul gafe in poarta stelista, Gigi Becali a inceput sa caute inca din aceasta iarna un portar cu experienta. O solutie ar putea veni chiar de la un fost stelist, jucator de nationala acum, Florin Nita, fost capitan la FCSB, ajuns intre timp in Cehia, la Sparta Praga...

      17 Martie 20191 comentariu
       Clauza inedita pe care o are Mirel Radoi in contractul cu FRF, ca antrenor la nationala de tineret

       Clauza inedita pe care o are Mirel Radoi in contractul cu FRF, ca antrenor la nationala de tineret

       Mirel Radoi, selectionerul echipei nationale de tineret a Romaniei, categoria Under 21, a primit din partea celor de la FRF o clauza speciala in contractul sau. Fostul capitan legendar al Stelei a calificat echipa noastra dupa 20 de ani la un turneu final european, castigand o grupa preliminara infernala cu Portugalia, Bosnia, Elvetia sau Tara Galilor. Putini insa stiu ca in contractul lui Radoi se afla o clauza inedita, introdusa de FRF dupa plecarea in luna august a fostului selectioner Daniel Isaila, la arabii de la Al Hazem. Iar oficialii FRF au cautat solutii pentru ca aceste lucruri sa nu se mai intample in viitor...

       25 Decembrie 2018
        Cum a comentat Gica Hagi debutul fiului sau in nationala mare a Romaniei

        Cum a comentat Gica Hagi debutul fiului sau in nationala mare a Romaniei

        Ianis Hagi a jucat in meciul cu Lituania primele sale minute in nationala mare a Romaniei, iar Gica Hagi a comentat evolutia fiului sau. Cel mai mare jucator din istoria Romaniei spune ca e incercat de un sentiment de fericire, dar nu si de implinire, pentru ca are asteptari mult mai mari de la Ianis. "E un sentiment de fericire. Nu implinire, implinire o sa fie cand o sa fie cel mai bun. E doar un debut, asa ca sunt bucuros", a spus Gica Hagi intr-o interventie la Digi Sport. "E un debut si atat, nu am de ce sa comentez evolutia lui. Eu vreau sa fie cel mai bun: capitan si lider. Astea sunt gandurile mele", a adaugat patronul si tehnicianul Viitorului...

        18 Noiembrie 20183 comentarii
         Gica Popescu nu-l vrea pe "Bizonul" Gnohere in nationala Romaniei

         Gica Popescu nu-l vrea pe "Bizonul" Gnohere in nationala Romaniei

         Fost capitan al Romaniei in cea mai buna perioada a echipei noastre nationale, Gica Popescu nu vede cu ochi buni naturalizarea francezului Eddy Gnohere. "Baciul" spune ca cel poreclit "Bizonul" nu reprezinta o solutie pentru prima reprezentativa si pluseaza sustinand ca nu vede niciun strain din Liga 1 capabil sa joace pentru Romania in acest moment. "Nu il vad solutie, sa facem atata taraboi in jurul lui. Camora avea calitate pentru a juca la nationala acum cativa ani, putea fi o solutie. Nu vad strain in campionatul nostru azi care sa merita sa fie naturalizat", a declarat Popescu la DigiSport...

         19 Septembrie 2018
          Reactia capitanului nationalei Frantei dupa ce a fost arestat in Londra

          Reactia capitanului nationalei Frantei dupa ce a fost arestat in Londra

          Hugo Lloris, capitanul lui Tottenham si al nationalei Frantei, a reactionat dupa ce a fost retinut de politistii londonezi. Acuzat de conducere sub influenta bauturilor alcoolice, golakeeperul francez si-a asumat fapta si si-a cerut public scuze. "Vreau sa imi cer scuze familiei mele, clubului, coechipierilor mei, managerului si tuturor fanilor. Condusul sub influenta alcoolului este complet inacceptabil. Imi asum responsabilitatea completa pentru faptele mele, nu este exemplul pe care vreau sa il dau", a transmis Lloris prin intermediul unei declaratii de presa, scrie Daily Mail...

          25 August 2018
           Un fost capitan al nationalei Romaniei il critica pe Daum pentru selectia facuta pentru meciul cu Polonia

           Un fost capitan al nationalei Romaniei il critica pe Daum pentru selectia facuta pentru meciul cu Polonia

           Un fost cunoscut jucator si chiar capitan al nationalei de fotbal a Romaniei a reactionat dupa ultimele convocari ale germanului Christoph Daum, pentru meciul cu Polonia din preliminariile CM 2018. E vorba de fostul capitan Razvan Rat, care nu a fost chemat deloc la nationala in mandatul lui Daum: "Era de asteptat sa se intample asta intr-un final. Daca nu m-a chemat la actiunile din 2016, cu atat mai greu este sa fiu convocat anul viitor. Respect decizia, n-am ce sa fac, nu am cum sa schimb lucrurile. Din declaratia asta e destul de clar ca a renuntat la mine. Totusi, sper sa nu fie asa. Pana nu ma suna sa-mi spuna personal, tot mai visez sa joc la nationala", declara fostul fundas de la Rapid intr-un interviu acordat cotidianului Libertatea...

           06 Noiembrie 2016
            Analiza dura a fostului capitan al Romaniei: M-am saturat de momente zero, nu vine nimeni din urma

            Analiza dura a fostului capitan al Romaniei: M-am saturat de momente zero, nu vine nimeni din urma

            Fostul capitan al nationalei Romaniei, Razvan Rat, a facut o analiza dura a primei reprezentative. Veteranul "tricolorilor" a declarat ca s-a saturat de momentele zero de la nationala, el sustinand ca este nevoie de fapte in momentul de fata. "De fiecare data cand suntem intrebati ce mesaje avem pentru fani, scoatem lozinci care, uite, nu-si mai au rostul. A vorbi nu e relevant deloc! E foarte important ca oricine va prelua Romania sa poata sa creeze o atmosfera care sa duca la performanta. Nu e nevoie de decretarea unui nou moment zero, ca m-am saturat de ele! Am tot vorbit de momente zero la fiecare campanie, inclusiv in 2008, dupa ce am iesit la Europene, si nu s-a intamplat nimic", a spus Rat pentru Libertatea...

            29 Iunie 2016
             Capitanul nationalei promite: "Le stim punctele slabe, vom avea alta fata cu Grecia"

             Capitanul nationalei promite: "Le stim punctele slabe, vom avea alta fata cu Grecia"

             Capitanul echipei nationale de fotbal a Romaniei spune ca el si colegii sai au invatat dupa esecul din barajul pentru CM 2014 cu grecii si ca acum Romania este pregatita sa invinga formatia elena. Ciprian Marica, ales de Victor Piturca capitan pentru acest joc de duminica in fata Greciei, in debutul preliminariilor EURO 2016, a declarat la o conferinta de presa: "Dorinta este la fel de mare ca si la meciul din toamna, insa acum am invatat din meciul pe care l-am pierdut aici. Am simtit pe pielea nostra ce inseamna Grecia. Ne vom concentra, este primul meci din aceasta campanie si ne dorim sa incepem foarte bine. Am inteles ca linia de fundasi ramane aceeasi ca si in meciurile de baraj. Ii cunoastem, le stim punctele slabe. Sper sa ne cream mai multe sanse de a marca, sa beneficiem de mai multe spatii.", declara Marica...

             06 Septembrie 20141 comentariu
              Capitanul nationalei de polo se ia de gat cu premierul Ungureanu

              Capitanul nationalei de polo se ia de gat cu premierul Ungureanu

              Capitanul echipei de polo a Romaniei, Cosmin Radu, nu l-a menajat pe premierul Mihai Razvan Ungureanu dupa ce acesta a declarat ca Romania nu are nevoie de bazine pentru natatie pentru ca "nu este o tara de inotatori". Radu sustine ca seful Guvernului greseste pentru ca tara noastra are nevoie de sportivi care s-o reprezinte la cel mai inalt nivel, chiar si din bazin. "Greseste. Romania are nevoie de multe bazine, de sportivi care sa reprezinte Romania. Poloul asa a fost tratat tot timpul, dar daca stam sa ne plangem nu ajungem nicaieri. Nu suntem o tara de poloisti, pentru ca altfel eram campioni olimpici. Sper ca acum sportul nostru sa fie mai popularizat, pentru ca are valoare. Nu suntem atat de slabi, pentru ca am mai fost la campionate europene si mondiale", a declarat Cosmin Radu pe Aeroportul Otopeni...

              11 Aprilie 201215 comentarii
               Mutu, noul capitan al nationalei Romaniei

               Mutu, noul capitan al nationalei Romaniei

               Adrian Mutu va fi capitanul nationalei Romaniei. Atacantul Cesenei dezvaluie ca Victor Piturca l-a sunat si i-a lasat sa se inteleaga ca va fi capitanul "tricolorilor" in mandatul sau. "Miercuri mi-a telefonat noul antrenor. Ce face capitanul meu?, asa m-a abordat nea Piti. Asa e dansul, mobilizator. Va dati seama, m-am simtit bine. Dorea sa stie cum e cu Cesena, ce ganduri am! A ramas sa ne vedem vineri, in Bucuresti, la o cafea", a declarat Mutu pentru editia tiparita a cotidianului Libertatea...

               01 Iulie 20111 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Continua cosmarul pentru Sorana Cirstea in Australia: "Au lasat-o fara haine si vitamine"
                Adrian Cruciat, antrenorul tenismenei Sorana Cirstea, aflata in carantina inainte de Australian Open, a oferit detalii despre problemele cu care se...

                FOTO Fotbalistul Nicolo Zaniolo n-o poate uita pe Madalina Ghenea. Mesajul ascuns adresat romancei
                Fotbalistul italian Nicolo Zaniolo (21 de ani) a oferit involuntar inca o dovada asupra faptului ca intre el si romanca Madalina Ghenea (33 de ani)...

                Dezvaluirile lui Cristi Borcea. Cand a lovit-o pe fosta sotie Alina Vidican si cat de bogat este in prezent
                Omul de afaceri Cristi Borcea a fost invitat la emisiunea "40 de intrebari" cu Denise Rifai, la Kanal D, unde a facut mai multe dezvaluiri legate...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor