Ziare.com
Vlad Chiriches a fost operat la umarul stang si va lipsi o lunga perioada de timp

Vlad Chiriches a fost operat la umarul stang si va lipsi o lunga perioada de timp

Fundasul roman de la Napoli si capitanul echipei nationale a Romaniei, Vlad Chiriches, a fost supus unei interventii chirurgicale la nivelul umarului stang si va lipsi o lunga perioada de timp de pe gazon, urmand sa rateze dubla amicala a Romaniei cu ...

20 Mai 2018

Chiriches romania finlanda

Un mare atacant din istoria Romaniei face praf un jucator: Stai acolo, nu mai veni la nationala!

Un mare atacant din istoria Romaniei face praf un jucator: Stai acolo, nu mai veni la nationala!

Un fost mare atacant al Romaniei este nemultumit de jocul prestat de "triolori" in partida de joi seara, cu Finlanda, fiind de parere ca unul dintre cei aflati pe teren nu ar trebui sa mai vina la echipa nationala. Fost component al echipei Romaniei care a participat la EURO 2000, Ionel Ganea este de parere ca Florin Andone nu ar trebui sa mai vina la echipa nationala. "Eu cred ca Andone ar trebui sa se gandeasca daca e multumit de ceea ce face la echipa nationala. Barbatii adevarati dau si declaratii, isi fac analiza. Daca nu isi asuma niciun risc, nimic, sa nu mai vina la echipa nationala. Andone, stai acolo unde esti, tata!", a spus Ganea, la Sport.ro...

09 Octombrie 2015
  Scandaluri la Romania - Finlanda: Incidente in tribuna, haos la porti si fuga lui Chiriches

  Scandaluri la Romania - Finlanda: Incidente in tribuna, haos la porti si fuga lui Chiriches

  Meciul Romaniei cu Finlanda, in care jucatorii echipei noastre nationale au reusit sa smulga in prelungiri un rezultat de egalitate, a fost marcat de scandaluri atat inainte si dupa partida, cat si in timpul acesteia. Astfel, inainte de inceperea partidei si chiar si minute bune dupa fluierul de start, mii de oameni erau la portile stadionului, din cauza sistemului deficitar de acces. Potrivit Dolce Sport, circa 10.000 de persoane se aflau inca la porti cand a inceput partida si chiar au avut loc incidente intre suporteri si jandarmi...

  09 Octombrie 20153 comentarii
   Romania remizeaza cu Finlanda dupa un meci de infarct si continua cursa pentru EURO 2016

   Romania remizeaza cu Finlanda dupa un meci de infarct si continua cursa pentru EURO 2016

   Echipa nationala de fotbal a Romaniei continua lupta pentru calificarea la EURO 2016 dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Finlanda, in grupa F a preliminariilor. Finlandezii au deschis scorul pe National Arena, insa baietii lui Iordanescu au reusit egalarea in minutul 90, prin Ovidiu Hoban. Dupa acest rezultat, nationala Romaniei este la mana ei in ultima etapa a preliminariilor. Pentru a ne califica este nevoie sa obtinem un rezultat cel putin egal cu al maghiarilor, care vor intalni Grecia, in timp ce noi vom merge in Feroe...

   08 Octombrie 201531 comentarii
    Anghel Iordanescu s-a decis: Iata echipa de start din meciul cu Finlanda

    Anghel Iordanescu s-a decis: Iata echipa de start din meciul cu Finlanda

    Selectionerul Anghel Iordanescu s-a decis asupra echipei de start pe care o va trimite in meciul cu Finlanda, programat joi seara, de la ora 21:45. Iordanescu a hotarat sa trimita o echipa ofensiva, in speranta unei victorii ce ne va mari sansele de calificare la turneul final, conform Digi Sport. Iata echipa de start: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D. Grigore, Rat - Hoban - Torje, Sinmartean, Chipciu - Keseru, Stancu Surprizele le reprezinta si titularizarile lui Paul Papp si Ovidiu Hoban, in conditiile in care Matel si Pintilii erau vazut drept favoriti la titularizare...

    08 Octombrie 20151 comentariu
     Romania si Finlanda, la al zecelea duel in iarba

     Romania si Finlanda, la al zecelea duel in iarba

     Istoria confruntarilor fotbalistice dintre nationalele de seniori ale Romaniei si Finlandei a inceput acum 45 de ani, imediat dupa neuitata prestatie a "tricolorilor" la Mondialul mexican, de atunci cele doua reprezentative aflandu-de de noua ori fata in fata. Bilantul general este unul zdrobitor favorabil Romaniei, noi castigand sapte jocuri, in timp ce doua s-au incheiat nedecis, iar nordicii inca n-au cunoscut gustul vreunei victorii. Iata si istoria completa a meciurilor directe: * 11 octombrie 1970 / ROMANIA - Finlanda 3-0 (prel. CE 1972)...

     08 Octombrie 20151 comentariu
      "Generalul" Iordanescu surprinde: Cel mai in forma atacant roman, scos din lotul nationalei Romaniei

      "Generalul" Iordanescu surprinde: Cel mai in forma atacant roman, scos din lotul nationalei Romaniei

      "Generalul" Anghel Iordanescu a luat o decizie radicala, cel mai in forma atacant roman din acest moment fiind scos din lot. Selectionerul a anuntat lista celor 23 de fotbalisti pe care se baza la meciul cu Finlanda, din preliminariile Euro 2016, iar de pe aceasta lipseste Denis Alibec. Atacantul celor de la Astra Giurgiu traverseaza o perioada excelenta, reusind sa inscrie cinci goluri in ultimele cinci meciuri in care a evoluat, trei din Liga 1 si cate unul in Cupa Ligii si Cupa Romaniei. Varful liderului din Liga 1 a inscris un total de cinci goluri in primele opt etape din acest sezon...

      08 Octombrie 20154 comentarii
       "Tricolorii" lupta pentru calificarea la Euro 2016: Avancronica meciului Romania - Finlanda

       "Tricolorii" lupta pentru calificarea la Euro 2016: Avancronica meciului Romania - Finlanda

       Nationala Romaniei va disputa joi seara ultimul meci pe teren propriu in campania de calificare la Campionatul European din 2016. "Tricolorii" orimesc vizita Finlandei, echipa pe care au invins-o in tur cu scorul de 2-0. Pentru prima data dupa mult timp, selectionerul Anghel Iordanescu nu se poate plange de probleme de lot, toti jucatorii aflati in atentia sa fiind si convocati la nationala. Cu toate acestea, controversele legate de alcatuirea primului "11" nu lipsesc. In compartimentul defensiv, Paul Papp, jucatorul care n-a prins nici macar banca de rezerve la ultimul meci al Stelei, are sanse mari sa fie titular, iar Matel, cel care a reusit sa se impuna la Dinamo Zagreb, formatie de Champions League, ar fi rezerva sa...

       08 Octombrie 20152 comentarii
        Iordanescu surprinde: Ce echipa de start trimite contra Finlandei

        Iordanescu surprinde: Ce echipa de start trimite contra Finlandei

        Anghel Iordanescu a luat o decizie surprinzatoare inaintea meciului cu Finlanda, din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2016. Selectionerul a hotarat sa renunte la stilul sau defensiv si va adopta o formula ultraofensiva in meciul cu Finlanda, potrivit Digi Sport. Astfel, Iordanescu va trimite o echipa cu doi atacanti, in timp ce mijlocasul ofensiv Lucian Sanmartean va fi coborat langa Mihai Pintilii. De asemenea, si in defensiva Iordanescu mizeaza pe un fundas lateral mai ofensiv, urmand sa il titularizeze pe Alexandru Matel...

        05 Octombrie 2015
         Lotul complet al nationalei Romaniei pentru meciurile cu Finlanda si Feroe

         Lotul complet al nationalei Romaniei pentru meciurile cu Finlanda si Feroe

         Selectionerul Anghel Iordanescu a anuntat duminica seara componenta lotului primei reprezentative pentru meciurile cu Finlanda si Feroe, din preliminariile Euro 2016. Din Liga 1, pe langa cei patru jucatori de la Astra si cei trei de la Steaua, a mai fost chemat la nationala dinamovistul Steliano Filip. Dar iata care este lotul Romaniei: Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung (Astra Giurgiu)...

         05 Octombrie 2015
          Iordanescu renunta la cativa "grei" ai nationalei - lista finala a "stranierilor" pentru Finlanda si Feroe

          Iordanescu renunta la cativa "grei" ai nationalei - lista finala a "stranierilor" pentru Finlanda si Feroe

          Selectionerul Anghel Iordanescu a anuntat, vineri, lista finala a "stranierilor" convocati pentru ultimele doua partide ale nationalei din preliminariile EURO 2016, cu Finlanda si Insulele Feroe. "Generalul" a renuntat la doua dintre numele pe care le rechemase la nationala, Cristian Tanase si Laszlo Sepsi, precum si la Dorin Goian, a carui echipa a fost invinsa cu 4-0 in Europa League. Iata care sunt cei 16 fotbalisti romani ce evolueaza in strainatate convocati la echipa nationala: Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland)...

          02 Octombrie 2015
           Surprizele "Generalului": Lista "stranierilor" convocati la nationala pentru meciurile cu Finlanda si Feroe

           Surprizele "Generalului": Lista "stranierilor" convocati la nationala pentru meciurile cu Finlanda si Feroe

           Selectionerul Anghel Iordanescu a anuntat luni lista "stranierilor" care au primit convocari de principiu pentru meciurile nationalei cu Finlanda si Insulele Feroe, din preliminariile Euro 2016. "Generalul" a pregatit cateva surprize, luand decizia de a-i rechema la prima reprezentativa pe Cristi Tanase, Laszlo Sepsi sau Bogdan Stancu. Iata care sunt cei 19 fotbalisti romani ce evolueaza in strainatate convocati la nationala: Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland)...

           21 Septembrie 2015
            Preliminarii EURO 2016: Romania, egal palid cu Grecia

            Preliminarii EURO 2016: Romania, egal palid cu Grecia

            Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Grecia, intr-un meci din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2016. Reprezentativa noastra a facut un joc modest si ramane cu un singur gol marcat in meciurile oficiale din acest an, cu Insulele Feroe. Tricolorii l-au avut in echipa de start pe Constantin Budescu, cel mai in forma jucator din Liga 1, dar acesta a avut o evolutie modesta. In ultima jumatate de ora a fost aruncat in lupta si Lucian Sanmartean, insa nici acesta nu a putut schimba fata jocului...

            07 Septembrie 201517 comentarii
             Ce spune capitanul nationalei Romaniei dupa egalul din Irlanda de Nord

             Ce spune capitanul nationalei Romaniei dupa egalul din Irlanda de Nord

             Echipa nationala a Romaniei a remizat sambata seara la Belfast, scor 0-0 in fata selectionatei Irlandei de Nord, in etapa cu numarul 6 din cadrul preliminariilor EURO 2016. Capitanul nationalei noastre, Vlad Chiriches, s-a aratat usor dezamagit la final de joc, spunand ca echipa noastra a suferit mult in aceasta partida: "A fost un rezultat muncit, am suferit in acest joc. Trebuie sa ne multumim cu rezultatul de egalitate. Au fost mult mai agresivi decat la Bucuresti si asta ne-a dat planurile peste cap. Nu imi place personal cum am jucat astazi, dar echipa a muncit si asta e tot ce conteaza. Ne-am dorit sa castigam acest meci, desi au fost momente cand am considerat ca 0-0 este un rezultat bun. Trebuie sa jucam cat mai bine in dubla cu Ungaria si Grecia", puncta capitanul Chiriches la TVR, dupa joc...

             14 Iunie 2015
              Romania a castigat in Finlanda

              Romania a castigat in Finlanda

              Nationala Romaniei s-a impus cu 2-0 in Finlanda, intr-un meci jucat marti seara in Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016. "Tricolorii" se intorc din Finlanda cu 3 puncte si fac un nou pas spre calificarea la turneul final din Franta. Bogdan Stancu a marcat ambele goluri ale intalnirii, una insa slaba pentru reprezentativa noastra, trezita la viata de intrarea lui Sanmartean in partea secunda. Victor Piturca a inceput meciul cu Tanase, Torje si Stancu in locul lui Sanmartean, Maxim si Rusescu, dar nationala tricolora s-a apropiat cu greu de poarta adversa, iar primul sut pe spatiul portii a venit abia in minutul 34. Si acela a fost unul anemic, pe centru...

              14 Octombrie 201433 comentarii
               Avancronica partidei Finlanda - Romania: Piturca pregateste schimbari majore

               Avancronica partidei Finlanda - Romania: Piturca pregateste schimbari majore

               Echipa nationala de fotbal a Romaniei va disputa, marti, a treia partida din preliminariile Campionatului European din 2016, "tricolorii" urmand a intalni, la Helsinki, reprezentativa Finlandei. Dupa dezamagirea din meciul cu Ungaria, selectionerul Victor Piturca este gata sa schimbe radical formula de startm urmand a opera nu mai putin de cinci schimbari fata de primul "11" folosit impotriva maghiarilor. Accidentarea suferita de Dorin Goian il forteaza pe tehnician sa-l mute pe Vlad Chiriches in centrul defensivei, locul acestuia in banda dreapta urmand a fi luat, cel mai probabil, de stelistul Luchin...

               14 Octombrie 20141 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Capitanul Tanase si-a facut datoria. Gol decisiv pentru FCSB marcat in prelungiri. Schimbare de lider in Liga 1
                Formatia FCSB a invins duminica seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Gaz Metan Medias, intr-un meci din etapa a 26-a a Ligii I,...

                Manchester City nu mai e invincibila. Rivala United a intrerupt seria incredibila a "cetatenilor"
                Formatia Manchester United a invins duminica seara, in deplasare, cu scorul de 2-0, liderul Manchester City, intr-un meci din etapa a 27-a a...

                Atletico si Real, egal pentru FC Barcelona. Cum s-a incheiat derby-ul Madridului
                Formatia Atletico Madrid a remizat duminica, pe teren propriu, scor 1-1, cu Real Madrid, intr-un meci din etapa a 26-a a campionatului Spaniei....
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor