Ziare.com
Cristina Neagu a reusit o noua performanta remarcabila

Cristina Neagu a reusit o noua performanta remarcabila

Cristina Neagu a fost desemnata cea mai buna jucatoare a lunii februarie in cupele europene la handbal feminin, in urma voturilor corespondentilor site-ului forului continental (EHF). Dupa o perioada de aproape un an de indisponibilitate in urma ...

06 Martie 2020

Cristina neagu declaratii meci

Analiza dura facuta de Cristina Neagu dupa esecul lui CSM Bucuresti cu Rostov

Analiza dura facuta de Cristina Neagu dupa esecul lui CSM Bucuresti cu Rostov

Handbalista din Romania Cristina Neagu a avut cateva declaratii de facut dupa ultimul esec al celor de la CSM Bucuresti, in partida cu Rostov pe Don, 22-23 in grupa B a EHF Champions League. Fetele noastre s-au intors duminica in Romania pe Otopeni, iar Cristina Neagu a facut o analiza dupa aceasta infrangere, a doua la rand, ceea ce a dus ca CSM sa inceapa grupa principala de Liga Campionilor cu doar 3 puncte. "Ne-ar fi fost de mare folos cele doua puncte insa nu avem ce face, trebuie sa mergem mai departe. Intr-adevar ne asteapta o grupa extrem de grea in Grupa Principala, din pacate suntem pe partea foarte grea de tablou in acest sezon al Ligii Campionilor, insa mergem mai departe si o sa ne pregatim pentru meciurile din Grupa Principala. Speram sa facem cat mai multe puncte posibile pentru ca vrem sa ne calificam in sferturi, si de acolo in Final Four...

17 Noiembrie 20192 comentarii
  Cristina Neagu a revenit pe terenul de handbal dupa 11 luni: Prima reactie a sportivei

  Cristina Neagu a revenit pe terenul de handbal dupa 11 luni: Prima reactie a sportivei

  Handbalista echipei CSM Bucuresti, Cristina Neagu, a declarat, luni, ca este foarte fericita de faptul ca a reusit sa joace primele sale minute dupa ruptura de ligamente suferita la sfarsitul anului trecut. Ea a explicat ca nu a resimtit niciun fel de dureri la genunchi in meciul cu formatia poloneza MKS Perla Lublin, din Liga Campionilor "Sunt aproape 10 luni de la operatie, a fost o perioada grea pentru mine. Lucrurile nu au mers asa cum mi-am dorit in recuperarea la genunchi, dar ma bucur foarte tare ca am reusit sa strang primele minute de joc intr-un meci oficial. Sper ca de acum incolo genunchiul sa fie bine, sa fiu sanatoasa si sa joc putin cate putin in fiecare meci. Genunchiul arata destul de bine dupa meci, nu am vazut modificari prea mari. E clar ca am nevoie de mai multa recuperare si am nevoie sa am mai multa grija de mine in mod special dupa meciuri, si asta o sa fac. Nu am simtit nicio instabilitate, nicio durere in timpul meciului, m-am gandit doar la ceea ce am de facut pe teren. Deci in timpul meciului nu am simtit absolut nimic, nu am avut niciun fel de problema. Una peste alta ma declar foarte fericita si multumita dupa ziua de ieri", a spus ea la intoarcerea formatiei CSM Bucuresti din Polonia...

  04 Noiembrie 2019
   Ambros Martin reactioneaza dupa declaratiile dure facute de Cristina Neagu

   Ambros Martin reactioneaza dupa declaratiile dure facute de Cristina Neagu

   Fostul selectioner al echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Ambros Martin, a declarat, joi seara, ca intelege supararea Cristinei Neagu dupa demisia sa, dar a precizat ca decizia sa de atunci nu a fost una egoista. "O inteleg pe Cristina ca e suparata si sunt de acord cu ea. Pentru ca in cei trei ani in care am lucrat impreuna la nationala obiectivul nostru principal a fost calificarea la Jocurile Olimpice. Iar pentru ea a fost ciudat faptul ca am considerat la momentul respectiv ca eu nu sunt persoana care poate sa ajute Romania in ultimii pasi pe care ii are de facut pentru a-si atinge obiectivul. Am simtit acest lucru. Si nu a fost o decizie egoista. Chiar am gandit ca plecarea mea este lucrul cel mai bun pentru ele. Acum singura mea problema este faptul ca Tomas Ryde (n.r. - actualul selectioner) nu mai este antrenor si la CSM Bucuresti. Pentru ca ideea mea era ca Romania avea nevoie in aceasta ultima faza a drumului spre Jocurile Olimpice de un antrenor care sa fie alaturi de jucatoare tot timpul, atat in campionat, cat si la nationala. Dar eu o inteleg pe Cristina, o respect si cred ca merit acele cuvinte pe care le-a spus la adresa mea", a spus Martin, aflat in Romania pentru meciul pe care echipa sa Rostov pe Don il sustine, vineri, cu CSM Bucuresti...

   11 Octombrie 20191 comentariu
   Alte articole despre: Ambros Martin Cristina Neagu
    Iata cand se va opera Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Campionatul European

    Iata cand se va opera Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Campionatul European

    Cristina Neagu se va opera la genunchi in primele zile ale anului viitor, dupa ce a suferit o grava accidentare in timpul meciului cu Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Sportiva noastra nu se poate opera mai repede pentru ca genunchiul ei este inca umflat si trebuie sa mai astepte cel putin doua saptamani. "Operatia va avea loc, cel mai probabil, dupa Revelion. Nu se poate realiza acum, genunchiul e inca umflat. Astfel de operatii se pot face ori la maximum 24 de ore de la accidentare, ori dupa un interval mai lung de timp", a explicat doctorul CSM Bucuresti, Florin Oancea, pentru gsp.ro...

    18 Decembrie 20183 comentarii
     Cristina Neagu vorbeste deschis despre accidentarea suferita si despre jocul Romaniei in lipsa sa la Europene

     Cristina Neagu vorbeste deschis despre accidentarea suferita si despre jocul Romaniei in lipsa sa la Europene

     Cea mai buna handbalista din lume in trei randuri, Cristina Neagu a facut o conferinta de presa speciala la capatul partidei in care Romania a pierdut medaliile de bronz cu Olanda, in finala mica a Campionatului European. Neagu, jucatoare la CSM Bucuresti, a vorbit despre starea sa medicala si despre cum crede ca s-au simtit in teren colegele sale, vizibil slabite de aportul sau dupa accidentarea cu Ungaria, o ruptura de ligamente incrucisate la genunchi: "Mi-a fost foarte greu, iar emotiile si sentimentele sunt extrem de diferite de pe margine. In teren nu te gandesti prea mult la alte lucruri. Te gandesti mai mult la handbal, trebuie sa gasesti solutiile potrivite si totul trece altfel. Mi-a fost greu, dar, din pacate, am suferit aceasta accidentare...

     16 Decembrie 2018
      Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

      Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

      Nicolae Dica, antrenorul celor de la FCSB, a vorbit despre accidentarea suferita de Cristina Neagu la Campionatul European de handbal feminin, dar si despre metodele de recuperare. Confruntat si el cu o ruptura de ligamente in perioada in care era fotbalist in activitate, actualul tehnician spune ca secretul recuperarii sta in munca. El sustine ca decizia de a se recupera la Bologna, departe de tentatiile de acasa, a fost una excelenta, Dica reusind la vremea respectiva sa revina pe gazon dupa numai trei luni si jumatate de la accidentare...

      14 Decembrie 20183 comentarii
       Cristina Neagu a vorbit dupa primul esec al nationalei Romaniei la Campionatul European

       Cristina Neagu a vorbit dupa primul esec al nationalei Romaniei la Campionatul European

       Cea mai buna jucatoare a echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Cristina Neagu, aleasa de trei ori cea mai buna handbalista din lume, a avut prima sa reactie dupa esecul suferit de echipa noastra in fata Olandei. Olanda ne-a invins cu 29-24, la capatul unei partide in care elevele lui Martin Ambros nu au stralucit si au fost departe de entuziasmul si valoarea aratata in partidele cu Norvegia sau Germania. Campionatul European de handbal feminin: Romania pierde partida cu Olanda, dupa un meci lipsit de inspiratie pentru fetele noastre...

       09 Decembrie 20182 comentarii
        Cristina Neagu poate ajunge cea mai buna marcatoare din istoria Campionatului European de handbal

        Cristina Neagu poate ajunge cea mai buna marcatoare din istoria Campionatului European de handbal

        Cristina Neagu are sanse uriase de a deveni cea mai buna marcatoare din istoria Campionatului European de handbal feminin, sportiva noastra avand nevoie de numai cinci goluri pentru a o depasi pe unguroaica Agnes Farkas. In meciul de debut la Euro 2018, cel contra Cehiei, Neagu a reusit sa inscrie de opt ori si a ajuns la cota 201 goluri inscrise in decursul carierei la Europene. Cum Farkas, golghetera all-time de la intrecerea continentala, are 205 goluri la turneele finale, pentru Cristina sunt suficiente cinci reusite in urmatorul meci, cel cu Germania, pentru a se instala pe prima pozitie...

        02 Decembrie 20182 comentarii
         Cristina Neagu a depistat cauza eliminarii nationalei Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

         Cristina Neagu a depistat cauza eliminarii nationalei Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

         Cristina Neagu a vorbit din nou despre eliminarea suferita de nationala Romaniei in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin. Vedeta reprezentativei noastre considera ca "tricolorele" au parasit intrecerea din cauza presiunii. "Asa cum v-am promis, echipa Romaniei a luptat si a dat totul pe teren la acest Campionat Mondial. Din pacate, presiunea meciului eliminatoriu ne-a facut sa ne gandim mai mult la rezultat si mai putin la bucuria de a juca handbal, asa cum am facut-o la meciurile din grupa si ne-am intors acasa, cred eu, prematur", a scris Cristina Neagu pe pagina ei de Facebook...

         14 Decembrie 2017
          Handbalistele Romaniei au revenit in tara - ce a declarat Cristina Neagu la aeroport

          Handbalistele Romaniei au revenit in tara - ce a declarat Cristina Neagu la aeroport

          Jucatoarele echipei nationale au revenit in tara dupa eliminarea suferita inca din optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin. La sosirea in tara, Cristina Neagu a fost foarte afectata dupa esecul suferit, desi au trecut 24 de ore de la terminarea meciului. Sportiva noastra a afirmat ca nu intelege cum de Romania a scapat printre degete victoria in meciul cu Cehia. "Sunt trista, frustata, dezamagita. Au trecut multe ore de la meci, dar nu mi-am revenit. Ma afecteaza foarte mult ce s-a intamplat. Am simtit ca avem o atmosfera foarte buna la echipa si se putea mai mult. Din pacate, cred ca ne-a fost frica sa visam la mai mult.", a spus Cristina Neagu la aeroport...

          12 Decembrie 20177 comentarii
           Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

           Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

           Cea mai buna handbalista a lumii, Cristina Neagu, a atras atentia asupra pericolului accidentarilor de la fiecare meci, subliinind ca unii oameni le jignesc pe jucatoare din cauza rezultatelor. Intr-un interviu acordat News.ro, Cristina Neagu a comentat incidentul din finalul meciului castigat de Romania in fata Germaniei, la Campionatul European de handbal, cand Cristina Zamfir a marcat golul victoriei si s-a accidentat, lovindu-se de bara portii. Neagu a fost menajata de selectionerul spaniol Ambros Martin, astfel ca Zamfir a fost golghetera partidei...

           16 Decembrie 20168 comentarii
            Cristina Neagu a vorbit despre schimbarea echipei nationale dupa JO 2016: E bine sa fim cu picioarele pe pamant

            Cristina Neagu a vorbit despre schimbarea echipei nationale dupa JO 2016: E bine sa fim cu picioarele pe pamant

            Capitanul si liderul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Cristina Neagu, a vorbit dupa ultimul meci din faza primei grupe de la EURO 2016, cel castigat in fata Croatiei, scor 31-26. Aceasta victorie ne-a adus calificarea in faza secunda a Europenelor din Suedia, acolo unde vom intalni Ungaria, Cehia si Danemarca, meciuri decisive pentru calificarea in semifinale. Cristina Neagu a vorbit dupa aceasta partida, punctand mai ales in ce mod s-a schimbat echipa dupa Olimpiada de la Rio, din luna august, o competitie la care echipa noastra a fost eliminata inca din grupe:...

            10 Decembrie 2016
             Cristina Neagu nu isi poate reveni dupa Olimpiada: 'Parca am o piatra pe mine'

             Cristina Neagu nu isi poate reveni dupa Olimpiada: 'Parca am o piatra pe mine'

             Starul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Cristina Neagu, aleasa cea mai buna handbalista din 2010 si 2015, a recunoscut recent intr-un interviu ca nu poate trece usor peste marele esec de la Olimpiada. Acolo, Romania nu a trecut de grupe, dupa ce a invins doar Spania si Muntenegru, pierzand cu Norvegia, Brazilia si Angola. Intr-un interviu acordat unei agentii de presa din Romania, Neagu spune ca este greu pentru ea sa treaca peste ce s-a intamplat la Rio, ca o apasa in continuare acest lucru:...

             28 August 2016
              Ce declara Cristina Neagu inainte de duelurile din Final Four-ul Ligii Campionilor

              Ce declara Cristina Neagu inainte de duelurile din Final Four-ul Ligii Campionilor

              Cristina Neagu este vedeta echipei Buducnost Podgorica din Muntenegru, marea favorita la castigarea Ligii Campionilor la handbal feminin, calificata in Final 4-ul competitiei, care va avea loc in acest week-end la Budapesta. Sambata, trupa lui Neagu va intalni in semifinale pe Vardar Skopje din Macedonia, de la ora 17.45. "Suntem de un an impreuna, de fapt de aproape doi ani. Anul trecut am avut jucatoare noi, am avut accidentari. Acum a revenit si Katalina Bulatovic, suntem mai puternice ca echipa, ne-am antrenat bine si cred ca suntem gata sa facem o figura frumoasa la Budapesta", declara sportiva din Romania inainte de joc...

              09 Mai 2015
               Cristina Neagu, inainte de Romania - Norvegia: "Trebuie sa alergam ca nordicele"

               Cristina Neagu, inainte de Romania - Norvegia: "Trebuie sa alergam ca nordicele"

               Romania va debuta duminica seara in cadrul Campionatului European de handbal feminin, in fata Norvegiei, nimeni alta decat campioana olimpica si europeana en-titre. Meciul se va juca de la 19.15, fiind in direct pe Ziare.com. Cristina Neagu, vedeta nationalei Romaniei, a declarat inainte de joc ca Romania merge in Ungaria fara sa-si propuna un obiectiv final: "Prefer sa luam meciurile pas cu pas. Si ultima data am spus ca vom termina in primele locuri si ne-am intors cu un loc sub asteptari. E o grupa foarte grea, iar punctele vor fi greu de obtinut. Trebuie sa jucam realmente extrem de bine pentru a castiga puncte. Trebuie sa avem o aparare foarte buna in meciurile cu nordicele. Stim foarte bine ca atat danezele, cat si norvegiencele alearga foarte bine si de aceea trebuie sa fim la acelasi nivel cu aparare si cu replierea" spunea Neagu inainte de jocul cu Norvegia...

               07 Decembrie 2014

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor