Ziare.com
Ca la noi, la nimeni: Momentele prin care fotbalul romanesc a facut inconjurul lumii in 2017

Ca la noi, la nimeni: Momentele prin care fotbalul romanesc a facut inconjurul lumii in 2017

2017 a fost un an de uitat cat mai rapid pentru fotbalul romanesc, dupa ce am ratat calificarea la Cupa Mondiala din 2018, echipele din Liga 1 nu au excelat in cupele europene, iar fotbalistii din strainatate mai mult au regresat. Chiar si asa, ...

27 Decembrie 2017

Daum fotbal romanesc

Raducioiu anunta o catastrofa in fotbalul romanesc

Raducioiu anunta o catastrofa in fotbalul romanesc

Florin Raducioiu e convins ca prelungirea contractului selectionerului Christoph Daum ar reprezenta o catastrofa pentru fotbalul romanesc. Fostul atacant roman il considera principalul vinovat pe Daum de rezultatele slabe inregistrate de nationala Romaniei in ultima perioada. "Suntem deja intr-o situatie dezastruoasa, ne apropiem de catastrofa. Antrenorul a fost adus pentru a califica echipa nationala, este responsabil pentru aceasta foarte probabila necalificare", a spus Raducioiu, potrivit Sport.ro...

17 Iunie 20172 comentarii
  Presa germana, despre esecul lui Christoph Daum la nationala Romaniei: Nu poate avea succes intr-o tara in care banii sunt in buzunarele coruptilor

  Presa germana, despre esecul lui Christoph Daum la nationala Romaniei: Nu poate avea succes intr-o tara in care banii sunt in buzunarele coruptilor

  Christoph Daum este in pragul demiterii de la echipa nationala a Romaniei dupa un parcurs modest in campania de calificare la Cupa Mondiala din 2018, iar presa germana sustine ca neamtul n-a beneficiat de conditiile necesare performantei. Site-ul postului de televiziune RTL noteaza ca Daum a esuat la nationala Romaniei deoarece a sosit intr-un fotbal corupt. "Daum nu putea avea succes intr-o tara unde banii sunt mai degraba gasiti in buzunarele oficialilor corupti decat in conturile Federatiei Romane de Fotbal. Prezenta la Cupa Mondiala ar fi un miracol", a scris Rtl.de...

  15 Iunie 20177 comentarii
   Christoph Daum a discutat cu Razvan Burleanu dupa esecul din Polonia - ce i-a transmis seful FRF

   Christoph Daum a discutat cu Razvan Burleanu dupa esecul din Polonia - ce i-a transmis seful FRF

   Selectionerul Christoph Daum a sustinut o conferinta de presa in care a fost intrebat din nou daca isi va da o demisie de onoare de la echipa nationala. Neamtul a afirmat raspicat ca nici nu se gandeste la acest lucru si a dezvaluit ca si Razvan Burleanu i-a transmis acest lucru. "Razvan Burleanu isi tine cuvantul, mereu a facut tot ce a promis si va garantez asta 1000%! Cred ca stiti deja care e pozitia mea fata de fotbalul romanesc. Ma bucur ca ma aflu aici, ca am la dispozitie jucatori care incearca mereu sa dea maximul si care au dorinta de a castiga", a afirmat Daum la conferinta de presa...

   12 Iunie 2017
    Declaratiile lui Christoph Daum despre ramanerea sa la echipa nationala si despre jocul cu Polonia

    Declaratiile lui Christoph Daum despre ramanerea sa la echipa nationala si despre jocul cu Polonia

    Prezent la finala Cupei Romaniei dintre FC Voluntari si Astra Giurgiu, germanul Christoph Daum, selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, a dat de inteles ca va ramane pe banca echipei si in cazul unui esec cu Polonia, care ar insemna ratarea calificarii la CM 2018. Partida de la Varsovia va avea loc pe 10 iunie, iar neamtul Daum a venit la Ploiesti pentru a vedea partida dintre Voluntari si Astra, vorbind inainte de startul partidei si cu presa aflata la fata locului: "In acest moment, as spune ca raman. Am o relatie deschisa cu cei din conducerea FRF. Simt ca trebuie sa raman si sa obtin cele mai bune rezultate in perspectiva rezultatelor din Rusia, dar de ce nu ne gandim si la Euro 2020? Pentru mine este o placere sa fiu in Romania si sa lucrez pentru fotbalul romanesc", au fost declaratiile lui Daum, conform DigiSport...

    28 Mai 2017
     Daum, despre dezastrul nationalei de juniori: Am pierdut cu Liechtenstein! Stiati ca in Liechtenstein se joaca fotbal?

     Daum, despre dezastrul nationalei de juniori: Am pierdut cu Liechtenstein! Stiati ca in Liechtenstein se joaca fotbal?

     Selectionerul Christoph Daum a vorbit despre umilinta nationalei Under 16 a Romaniei, invinsa de reprezentativa similara a statului Liechtenstein. Dupa ce l-a dat exemplu pe Gica Hagi, tehnicianul german a prezentat situatia dezastruoasa care exista la nivelul juniorilor, echipele noastre nationale fiind invinse de adversare modeste. Daum a criticat si strategia cluburilor din Romania, care prefera in continuare sa aduca jucatori straini. "O gandire strategica inseamna 5-6 ani. Daca as fi in locul altor cluburi as spune ce a facut Hagi merge, haide sa facem si noi. El are putin noroc pentru ca altii nu fac, dar respect foarte mult ce a facut el acolo. Daca am avea mai multe astfel de academii ar fi foarte bine pentru fotbalul romanesc. Echipele de juniori au pierdut cu Azerbaijan, nu cu Anglia sau Germania, cu Azerbaijan! Am pierdut cu Liechtenstein! Stiati ca in Liechtenstein se joaca fotbal? Am pierdut cu ei!...

     05 Mai 20171 comentariu
      Chrisptoph Daum, despre problemele pe care le intampina in Romania: Cateodata e un dezastru

      Chrisptoph Daum, despre problemele pe care le intampina in Romania: Cateodata e un dezastru

      Christoph Daum a vorbit despre problemele pe care le intampina in Romania. Selectionerul Romaniei e dezamagit de infrastructura din fotbalul romanesc si catalogheaza drept dezastruoasa situatia unora dintre cluburi. "Cateodata este un dezastru. Cand vezi in ce conditii lucreaza unele cluburi... Sunt cateva locuri bune, exista Arena Nationala, CFR Cluj are o baza acceptabila, la Pitesti este ok, se construiesc noi arene pentru Euro 2020, pentru ca este necesar un mediu in care oamenii sa isi doreasca sa vina", a declarat Daum, potrivit Dolce Sport...

      04 Mai 2017
      Alte articole despre: Christoph Daum probleme Romania
       Un oficial UEFA prezinta motivul pentru care Daum nu are rezultate in Romania

       Un oficial UEFA prezinta motivul pentru care Daum nu are rezultate in Romania

       Un oficial UEFA ofera o explicatie pentru rezultatele slabe inregistrate de nationala Romaniei de cand Christoph Daum a fost numit selectioner, in vara anului trecut. Seful Comisiei Tehnice de la UEFA, Ionut Lupescu, sustine ca tehnicianul neamt a ajuns in Romania intr-un context nefericit. "Eu am spus ca nu a fost pregatit cum trebuie contextul in care a venit Christoph in Romania. Eu am spus ca a venit intr-o perioada in care fotbalul romanesc nu era la cel mai inalt nivel, in special dupa Euro, cand echipa era foarte mult criticata", a spus Lupescu la Digi Sport...

       27 Martie 2017
        Primele declaratii ale lui Christoph Daum, dupa un nou meci mediocru pe banca Romaniei

        Primele declaratii ale lui Christoph Daum, dupa un nou meci mediocru pe banca Romaniei

        Germanul Christoph Daum, selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, a oferit primele explicatii dupa un nou meci mediocru facut de echipa noastra in preliminariile CM 2018, 0-0 cu Danemarca, meci care ne-a indepartat si mai mult de Mondialul din Rusia. Chiar daca echipa nu a excelat deloc, mai ales in ofensiva si mai ales in partea secunda, atunci cand Romania nu si-a creat mai deloc ocazii de gol, Daum s-a aratat optimist la final, spunand ca o victorie in Polonia ar duce la reintrarea in calculele calificarii:...

        27 Martie 20178 comentarii
         Concluziile lui Christoph Daum dupa jumatate de an in Romania: Ma asteptam ca nivelul sa fie mai ridicat

         Concluziile lui Christoph Daum dupa jumatate de an in Romania: Ma asteptam ca nivelul sa fie mai ridicat

         Selectionerul Christoph Daum a vorbit despre experienta din Romania la jumatate de an de la preluarea nationalei "tricolore". Tehnicianul german spune ca a avut parte de o perioada interesanta, insa se declara dezamagit de nivelul fotbalului din tara noastra. "A fost o jumatate de an, a fost o perioada extraordinara petrecuta alaturi de oamenii pe care i-am intalnit aici, lucrurile pe care le-am vazut au constituit o imbogatire a experientei mele, pentru ca in Europa nu se stiu multe lucruri despre Romania. Intre timp am aflat foarte multe aspecte pozitive pe care nu le cunoastem inainte, sigur ca era normal sa avem parte de dificultati, insa lucrurile pot evolua spre bine...

         16 Decembrie 20161 comentariu
          Christoph Daum, despre momentul in care a ajuns in Romania: Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva

          Christoph Daum, despre momentul in care a ajuns in Romania: Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva

          Selectionerul Christoph Daum a vorbit despre momentul in care a ajuns in Romania si a realizat care este nivelul fotbalului de la noi. Tehnicianul german a marturisit ca avea o impresie mult mai buna si ca nu se astepta sa gaseasca atat de multe probleme. "A fost o mare surpriza ce am gasit aici. Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva. Am urmarit in ultimii ani fotbalul din Romania si impresia mea era ca este un fotbal plin de jucatori talentati, a unei tari care iubeste fotbalul si care are grija de felul in care isi creste tinerii. Realitatea este ca exista o mare problema la nivelul juniorilor, in afara de Academia Hagi si de Viitorul, care fac o treaba excelenta si care ar trebui sa fie exemplu pentru alte cluburi", a spus Daum intr-un interviu acordat celor de la Lead...

          29 Noiembrie 20161 comentariu
           Un om important din fotbalul romanesc ii ia apararea lui Christoph Daum, dupa esecul dur cu Polonia

           Un om important din fotbalul romanesc ii ia apararea lui Christoph Daum, dupa esecul dur cu Polonia

           Un cunoscut antrenor din fotbalul romanesc este una dintre putinele voci care ii iau apararea germanului Christoph Daum, dupa ce Romania a pierdut categoric partida cu Polonia, scor 0-3 in preliminariile CM 2018. Este vorba de antrenorul celor de la CSU Craiova, Gigi Multescu, care spune faptul ca problemele pleaca din cu totul alta parte, de la copii si juniori, iar Daum a facut si lucruri bune in opinia sa, in scurtul sau mandat: "Problemele de fond sunt destul de serioase, pleaca de la copii si juniori, de la producerea de jucatori pentru echipa nationala. Noi nu avem baza si mizam pe inspiratia de moment si asta nu duce nicaieri. Eu am cautat sa le gasesc niste circumstante. Daum a facut si lucruri bune, si mai putin bune, are oarecum si circumstante ca nu stie pe ce se bazeaza; desigur ca sunt si reprosuri la adresa lui", puncta Multescu pentru televiziunea DigiSport...

           13 Noiembrie 20164 comentarii
            Christoph Daum, o oaza de normalitate in anormalul fotbal romanesc

            Christoph Daum, o oaza de normalitate in anormalul fotbal romanesc

            Christoph Daum se dovedeste a fi o oaza de normalitate si de civilizatie in fotbalul romanesc, neamtul reusind sa se impuna intr-o perioada de timp relativ scurta de timp ca un profesionist al acestui sport. Stiu ca am criticat aspru numirea lui Daum in functia de selectioner si nu ma dezic de respectivele critici. Cred in continuare ca modul in care a fost impus de FRF nu are nimic de a face cu fotbalul profesionist si mai cred, pana la proba contrarie, ca existau optiuni mai bune pentru aceasta functie...

            30 August 20161 comentariu
             Christoph Daum, uimit de situatia din fotbalul romanesc: Ce l-a socat pe noul selectioner

             Christoph Daum, uimit de situatia din fotbalul romanesc: Ce l-a socat pe noul selectioner

             Christoph Daum, noul selectioner al Romaniei, a fost uimit de situatia in care se afla fotbalul romanesc. Andrei Vochi, consilierul presedintelui FRF, sustine ca neamtul nu intelege cum "reusesc" patronii din fotbalul romanesc sa bage cluburile in insolventa si faliment intr-un timp foarte scurt. "Credeti ca el, cand a acceptat sa vina in Romania, prima oara sa discute si apoi sa accepte si oferta, nu a avut suficiente informatii despre ceea ce se intampla aici? Se intreaba si el cum s-a ajuns la o astfel de situatie si cine a adus fotbalul romanesc intr-o astfel de situatie. Lui ii vine greu sa creada ca cineva, care a venit de doi ani, a reusit sa bage in faliment sau in insolventa o gramada de echipe", a spus Vochin la DolceSport...

             12 Iulie 20161 comentariu
              Daum, experiment german cu fotbal romanesc

              Daum, experiment german cu fotbal romanesc

              Christoph Daum, in opinia mea, este un antrenor potrivit pentru echipa nationala de fotbal. S-au format doua tabere, cea care critica decizia lui Razvan Burleanu, presedintele FRF, mai vocala si care incearca sa-si impuna argumentele in dezbaterea publica, si o tabara care-l sustine pe noul antrenor, dar tacuta si dispusa sa astepte primele rezultate. Ovidiu Ioanitoaia, un scriitor cerebral si precis, expert in fotbal, tinde sa sustina numirea lui Daum la carma Romaniei: "Va invit sa-l tratam cu prietenie pe Christoph Daum, sa-l lasam sa se implice si abia la finalul sezonului de toamna, dupa cele 4 meciuri oficiale din preliminariile CM 2018, sa-l analizam...

              09 Iulie 2016
               Razboi deschis in fotbalul romanesc: Acuzatiile LPF pentru Burleanu

               Razboi deschis in fotbalul romanesc: Acuzatiile LPF pentru Burleanu

               Cei doi mari poli de putere din fotbalul romanesc, FRF si LPF, se afla in razboi deschis. Reprezentantii Ligii 1 au boicotat votul pentru validarea selectionerului Christoph Daum, provocand o reactie nervoasa din partea sefului Federatiei, Razvan Burleanu. O zi mai tarziu, oficialii Ligii au reactionat lansand propriile lor acuzatii la adresa lui Burleanu. Presedintele FRF este acuzat ca ignora solicitarile cluburilor prim-divizionare, in special pe aceea de a renunta la obligativitatea folosirii unui jucator sub 21 de ani in meciurile din intrecerile interne...

               08 Iulie 2016

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor