Ziare.com

Dupa dealuri cristian mungiu

New York Times: Filmul lui Mungiu "Dupa dealuri", realist si captivant

New York Times: Filmul lui Mungiu "Dupa dealuri", realist si captivant

Filmul "Dupa dealuri" al regizorului Cristian Mungiu surprinde, intr-un mod realist si captivant, viata rurala din Romania in timpul iernii, insa are si aspecte din magia unui basm antic. Ecranizarea prezinta povestea a doua fete orfane, una cu un caracter intunecat, alta mai blanda, ale caror destine se intalnesc, cu toate ca viata lor a evoluat diferit pana in acel moment, se arata intr-o cronica a prestigioasei publicatii The New York Times Filmul "Dupa dealuri" va rula in cinematografele din SUA, incepand cu 8 martie...

08 Martie 201314 comentarii
  Filmul "Dupa dealuri" va rula in cinematografele din SUA, incepand cu 8 martie

  Filmul "Dupa dealuri" va rula in cinematografele din SUA, incepand cu 8 martie

  Filmul "Dupa dealuri", regizat de Cristian Mungiu, va rula in cinematografele din Statele Unite ale Americii, incepand cu data de 8 martie, in cadrul festivalului Sundance Selects. Dintr-o singura miscare, Cristian Mungiu a pus cinematografia din Romania pe harta in anul 2007, cu excelenta sa drama despre avort, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", noteaza Indie Wire. Cu un stil nepretentios, care favorizeaza cadrele lungi in locul celor scurte, abordarea cinematografica a lui Mungiu permite nu doar o senzatie crescuta de drama, pe masura ce privitorii sunt atrasi in povestea de pe ecran, dar ii pune totodata pe actori in centrul atentiei, iar performanele in schimb sunt mult mai reale, brute si implicate, continua articolul...

  01 Februarie 20132 comentarii
   Nominalizari la Oscar 2013: Dupa Dealuri, filmul lui Mungiu, nu e nominalizat

   Nominalizari la Oscar 2013: Dupa Dealuri, filmul lui Mungiu, nu e nominalizat

   Filmul Dupa Dealuri, in regia lui Cristian Mungiu, nu a fost nominalizat la Oscar, desi intrase pe lista scurta, la categoria Cel mai bun film strain. Lista scurta de propuneri pentru nominalizari la editia din 2013 a premiilor Oscar, la categoria Cel mai bun film strain, cuprindea noua filme. Numai 5 au fost cuprinse pe lista finala, respectiv Amour - in regia austriacului Michael Haneke, care a acumalat deja mai multe distictii si nominalizari la Globul de Aur -, No, filmul regizorului chilian Pablo Larrain, War Witch, filmul canadianului Kim Nguyen, A Royal Affair, ce poarta semnatura regizorului danez Nikolaj Arcel, Kon-Tikinu, realizat in Norvegia, de Joachim Ronnning si Espen Sandberg...

   10 Ianuarie 201310 comentarii
    Presa americana: Cristian Mungiu, omul care a schimbat regulile de la Oscar

    Presa americana: Cristian Mungiu, omul care a schimbat regulile de la Oscar

    Cristian Mungiu, regizorul roman a carui productie a ajuns pe lista scurta in competitia pentru cel mai bun film strain la Premiile Academiei Americane de Film, a generat aprecierea presei straine, care l-a catalogat drept "omul care a schimbat regulilor pentru Oscar". Desi "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a obtinut "Palme d'Or" la festivalul de la Cannes din 2007 si cu toate ca a primit numeroase aprecieri din partea criticilor de film, productia lui Mungiu nu a ajuns atunci nici macar pe lista scurta a nominalizarilor pentru Oscar, scrie The Wrap...

    07 Ianuarie 20138 comentarii
     Filmele cu care se lupta "Dupa dealuri" in competitia pentru Oscar

     Filmele cu care se lupta "Dupa dealuri" in competitia pentru Oscar

     Zilele acestea vor fi alese cele cinci nominalizari la categoria "Cel mai bun film strain", ce vor intra in competitia pentru Premiile Oscar 2013, urmand ca pe data de 10 ianuarie sa aflam daca filmul lui Cristian Mungiu, "Dupa dealuri", a fost selectat dintre cele noua productii pe lista scurta. Productiile care intra in cursa pentru Oscar vor fi alese de doua comisii ale Academiei Americane de Film, printre contracandidatii regizorului roman aflandu-se mai multe filme premiate international, informeaza Film reporter...

     07 Ianuarie 20133 comentarii
      Cristian Mungiu, omul care a schimbat regulile Oscarurilor - Reuters

      Cristian Mungiu, omul care a schimbat regulile Oscarurilor - Reuters

      Cineastul roman Cristian Mungiu a avut un impact deosebit asupra premiilor Oscar, cu mult timp inainte ca ultimul sau film, "Dupa dealuri", sa fie inclus pe lista scurta a nominalizarilor pentru cel mai bun film strain, la editia din 2013, noteaza presa straina. In anul 2007, filmul regizonului roman, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a castigat marele premiu la Cannes, Palme d'Or, fiind preferatul multor critici de film. Cu toate acestea, nu a reusit sa ajunga nici macar pe lista scurta a nominalizarilor la premiul Oscar pentru cel mai bun film strain din acel an, provocand un protest urias din partea fanilor cinematografiei internationale, informeaza agentia Reuters, preluata de SBS...

      04 Ianuarie 201313 comentarii
       "Dupa dealuri", a lui Cristian Mungiu, inca doua premii internationale

       "Dupa dealuri", a lui Cristian Mungiu, inca doua premii internationale

       "Dupa dealuri", pelicula semnata de Cristian Mungiu, a castigat inca doua premii internationale, Premiul Astor de Oro la cea de-a 27-a editie a Festivalului International de Film de la Mar del Plata (Argentina) si Premiul Special al Juriului la cea de-a 50-a editie a Festivalului International de Film de la Gijon (Spania). Acestea se adauga nenumaratelor distinctii obtinute, una dintre cele mai recente fiind Premiul publicului, stabilit pe baza de vot, in sectiunea Balcan Survey a Festivalului International de Film de la Salonic, anunta Antena 3...

       26 Noiembrie 2012
        Le Figaro: Cristian Mungiu, geniul din Carpati

        Le Figaro: Cristian Mungiu, geniul din Carpati

        Dupa succesul inregistrat anul acesta la Cannes cu productia "Dupa dealuri", Cristian Mungiu a castigat aprecierile publicului din Occident, ajungand sa fie numit de presa franceza "Geniul din Carpati". Le Figaro scrie ca regizorul de 44 de ani face parte din generatie decreteilor, copiii nascuti in urma politicii nataliste initiate de Nicolae Ceausescu prin legea care interzice avorturilor. Tatal lui era profesor de farmacologie, iar mama sa preda limba romana. Generatia din care face parte ar putea explica de ce, peste ani de zile, a ales sa realizeze "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", productia care prezinta drama femeilor care erau nevoite sa faca avort in perioada comunista...

        21 Noiembrie 20129 comentarii
         Deutsche Welle: Vechiul colectivism nu isi gaseste leacul usor

         Deutsche Welle: Vechiul colectivism nu isi gaseste leacul usor

         Filmul lui Cristian Mungiu "Dupa dealuri", inspirat din cazul de exorcism de la Tanacu, a suscitat inca de la avanpremiera reactii semnificative pentru o trasatura puternica a societatii romanesti post-comuniste. Prima proiectie a filmului lui Cristian Mungiu a reeditat o veche si emblematica polemica din viata publica romaneasca. Un preot roman ortodox a declarat, dupa avanpremiera organizata la Vaslui, ca filmul lui Cristian Mungiu i se pare "o rusine" , deoarece va suscita in strainatate judecati negative despre poporul roman si biserica ortodoxa, "mai ales la comunitatile si popoarele care nu cunosc realitatile bisericii noastre". Potrivit ziarului "Adevarul", un oficial al Bisericii a evitat sa comenteze filmul, dar a dat de inteles ca pactizeaza cu opiniile critice exprimate in privinta lui, scrie Deutsche Welle...

         26 Septembrie 2012
          Cel mai nou film al lui Mungiu a suparat Biserica: E o rusine!

          Cel mai nou film al lui Mungiu a suparat Biserica: E o rusine!

          Pelicula "Dupa dealuri", in regia lui Cristian Mungiu, este aspru criticata de Biserica din Vaslui, care eticheteaza filmul drept "o rusine a societatii". "Cred ca acest film va aduce o imagine proasta asupra poporului roman si asupra bisericii noastre, mai ales in comunitatile si popoarele care nu cunosc realitatile noastre. Noi nu avem asa ceva. Cazul de la Tanacu a fost un caz nefericit, iar filmul este o rusine. Asta e concluzia mea, iar eu ca roman vreau sa imi apar traditia si valorile. Sa nu credeti ca la Tanacu a fost chiar asa", a declarat preotul Vasile Parcalabu, protopopul de Vaslui, citat de Adevarul...

          25 Septembrie 201217 comentarii
           Filmul "Dupa dealuri", avanpremiera bucuresteana - Vezi trailerul (Video)

           Filmul "Dupa dealuri", avanpremiera bucuresteana - Vezi trailerul (Video)

           Pelicula "Dupa dealuri", cel de-al treilea lungmetraj al lui Cristian Mungiu si unul dintre cele mai asteptate filme ale toamnei, are avanpremiera bucuresteana in cadrul evenimentului Les Films de Cannes a Bucarest, care se desfasoara in perioada 19 - 25 octombrie si va intra in cinematografe la finalul aceleiasi luni. Luna octombrie deschide sirul premierelor in peste 30 de tari, in care "Dupa dealuri" are distribuitor, incepand cu Ungaria, Polonia si Italia si continuand cu Franta, Belgia, Olanda si Luxemburg - la finalul lunii noiembrie, apoi Marea Britanie sau Statele Unite ale Americii, la inceputul anului 2013. In aceasta perioada, filmul va fi proiectat si la New York, Los Angeles, Hamburg, Morelia sau Buenos Aires, in cadrul marilor festivaluri ale sezonului...

           19 Septembrie 2012
            Mungiu, suparat: Mic entuziasm patriotic, ca s-a luat un premiu, dar filmul nu intereseaza

            Mungiu, suparat: Mic entuziasm patriotic, ca s-a luat un premiu, dar filmul nu intereseaza

            Regizorul si scenaristul Cristian Mungiu, premiat la Cannes pentru filmul "Dupa dealuri", este nemultumit de faptul ca doar in momentul in care peliculele romanesti primesc distinctii pe plan international sunt bagate in seama. "E o recunoastere, e o forma de respect, e un fel de confirmare de care avem cu totii nevoie (sa primesti un premiu), insa, in cele din urma, filmul nu e mai bun pentru ca ia un premiu, filmul e acelasi. Ce vedem insa in momentul de fata e ca doar premiile misca un pic acul atentiei pentru cinema in Romania si, ca atare, noi depindem intotdeauna de acest gen de recunoastere, ca sa capatam atentia pe care o dorim si pentru filmele noastre", a spus Mungiu, la RFI Romania...

            29 Mai 20128 comentarii
             Cristian Mungiu, la Cannes 2012: 4, 3, 2 Palme d'Or?

             Cristian Mungiu, la Cannes 2012: 4, 3, 2 Palme d'Or?

             Duminica seara are loc decernarea marelui premiu al Festivalului de la Cannes, Palme d'Or, iar regizorul Cristian Mungiu este din nou nominalizat, de data aceasta cu filmul "Dupa dealuri". Dupa succesul avut cu "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", in 2007, cand a cucerit cel mai ravnit premiu european din industria filmului, regizorul in varsta de 44 de ani se afla pe lista de 22 de finalisti, publicata pe site-ul Festivalului de la Cannes. Mungiu: Putin probabil sa castig, anul acesta, la Cannes Regizorul Cristian Mungiu a declarat, intr-un interviu acordat presei americane, ca este putin probabil, in opinia lui, sa castige anul acesta inca un Palme d'Or, dupa cel din 2007...

             27 Mai 20128 comentarii
              Presa straina: Filmul lui Mungiu, "un portret al fricii din inima intunecata a Europei"

              Presa straina: Filmul lui Mungiu, "un portret al fricii din inima intunecata a Europei"

              Premiera mondiala de la Cannes a celui mai recent film al lui Cristian Mungiu, "Dupa dealuri", a declansat aproape imediat dupa difuzare un val de reactii in presa europeana si mondiala. Reconstituirea povestii de exorcizare de la Tanacu, care a dus la moartea unei tinere calugarite, naste reactii controversate, de la dezaprobare pana la aplauze admirative. Prestigiosul Hollywood Reporter constata ca, "daca in filmul sau anterior ("4 luni, 3 saptamani si 2 zile" - n.red.) a tratat efectele corozive ale comunismului asupra oamenilor obisnuiti, in aceasta noua productie, Mungiu se concentreaza asupra coruptiei si abuzului existente in alta institutie atotputernica, Biserica Ortodoxa Romana"...

              21 Mai 201232 comentarii
               Cristian Mungiu, despre "Dupa Dealuri": Mi-a fost greu sa filmez, din cauza puterii Bisericii Ortodoxe

               Cristian Mungiu, despre "Dupa Dealuri": Mi-a fost greu sa filmez, din cauza puterii Bisericii Ortodoxe

               Prezent la premiera mondiala de la Cannes a celui mai recent film al sau, "Dupa Dealuri", regizorul Cristian Mungiu a declarat ca a intampinat greutati in realizarea productiei din cauza puterii Bisericii Ortodoxe. De altfel, "Dupa dealuri" a fost intampinat la Cannes atat cu aplauze, cat si cu critici. Filmul spune povestea tinerei care a murit in procesul de exorcizare de la manastirea Tanacu, in urma cu sapte ani. Conform Associated Press, unei bune parti dintre spectatori i-a fost greu sa patrunda esenta acestui film de doua ore si jumatate, in timp ce altii au fost nemultumiti ca fanatismul religios a fost prea putin condamnat. In replica, Mungiu le-a declarat ca si asa i-a fost greu sa produca acest film in Romania, din cauza puterii Bisericii Ortodoxe...

               20 Mai 20128 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                VIDEO Cum arata primul sens giratoriu de sub Oceanul Atlantic. O sosea conecteaza subacvatic doua orase din Insulele Feroe
                Primul sens giratoriu de sub Oceanul Atlantic a fost construit si se va deschide traficului in doar cateva saptamani, cel mai probabil in 19...

                Prefectul de Alba a raspuns, dupa trei zile, criticilor USR-PLUS cu privire la prelungirea carantinei
                Prefectul judetului Alba, Nicolae Albu, a reactionat vineri, printr-un comunicat de presa, la reprosurile aduse in 1 Decembrie de USR-PLUS Alba,...

                Pacientii tinuti in lanturi si batuti cu bastoane. Bulgaria inchide 28 de centre psihiatrice
                Bulgaria va inchide 28 de centre psihiatrice publice pana in anul 2027 din cauza conditiilor inumane in care sunt nevoiti pacientii sa traiasca....
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor