Echipa andorra romania

Piturca, despre victoria din Andorra si sansele de calificare la baraj

11 Octombrie 2013 - Piturca, despre victoria din Andorra si sansele de calificare la baraj

Victor Piturca a comentat victoria din Andorra si sansele pe care nationala Romaniei le are la obtinerea locului doi in grupa, care duce la barajul pentru Campionatul Mondial din 2014. "Ne-am dorit mai multe goluri si am avut aceasta posibilitate, dar am ratat multe ocazii mari. Acum trebuie sa castigam jocul cu Estonia si sa vedem ce se va intampla la Istanbul. Olanda e o echipa foarte greu de invins, asa ca avem sanse sa ajungem la baraj. E un lucru bun si ca Bulgaria a pierdut si locul doi din grupa noastra duce la baraj fara emotii", a spus Piturca la TVR 1...

1 comentariu
Alte articole despre:  Piturca meci Andorra Romania, Piturca sanse calificare nationala Romania
Andorra - Romania: Piturca s-a razgandit - schimbari importante in echipa de start

11 Octombrie 2013 - Andorra - Romania: Piturca s-a razgandit - schimbari importante in echipa de start

Echipa nationala a Romaniei va disputa, vineri de la ora 21:30, penultima partida din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014, in deplasare cu Andorra. "Tricolorii" sunt condamnati sa castige la scor aceasta intalnire pentru a recupera handicapul golaverajului stricat de infrangerile la scor cu Olanda si Turcia. "O victorie de la 5-0 in sus" - acesta este obiectivul baietilor lui Piturca in fata unei nationale care a pierdut greu la ultimul meci cu Olanda. In cazul in care vom avea un golaveraj mai bun fata de Turcia si Ungaria, la egalitate de puncte ne vom califica la barajul pentru Cupa Mondiala. Momentan, tricolorii au de remontat un handicap de cinci goluri, cu doua meciuri ramase de disputat...

3 comentarii
Alte articole despre:  Andorra Romania, Avancronica Andorra Romania, echipa Andorra Romania, televizare Andorra Romania
Planul lui Victor Piturca pentru meciul cu Andorra

10 Octombrie 2013 - Planul lui Victor Piturca pentru meciul cu Andorra

Selectionerul Romaniei, Victor Piturca, a vorbit despre meciul cu Andorra, de vineri. Planul tehnicianului primei reprezentative este unul destul de simplu. El isi doreste ca "tricolorii" sa deschida scorul repede si sa se impuna la o diferenta de cel putin patru goluri. "Trebuie sa marcam repede pentru ca altfel vom avea probleme. Imi doresc sa castigam la un scor mare, 4-0 sau mai mult. Daca vom incepe bine si vom reusi sa inscriem repede, cred ca vom putea marca multe goluri. Andorra a facut un salt calitativ evident, e destul de greu sa inscrii impotriva lor", a spus Piturca...

1 comentariu
Alte articole despre:  Piturca Romania Andorra, Romania Andorra in direct, Piturca nationala Romania
Piturca ia o decizie ciudata - Iata ce echipa va folosi cu Andorra

10 Octombrie 2013 - Piturca ia o decizie ciudata - Iata ce echipa va folosi cu Andorra

Antrenorul echipei nationale, Victor Piturca, s-a decis asupra echipei de start pe care o va trimite in meciul cu Andorra. Desi nationala are nevoie de o victorie la scor, selectionerul a decis sa trimita o formula de start in care se regasesc doi inchizatori. In lupta directa cu Turcia si Ungaria, nationala are un deficit de cinci goluri, ce poate fi surmentat printr-o victorie la scor. Cu toate acestea, selectionerul nu este dispus sa riste un joc mai ofensiv nici macar impotriva Andorrei...

4 comentarii
Alte articole despre:  Andorra Romania, echipa de start Andorra Romania, Victor Piturca echipa nationala
Mesajul "tricolorilor" pentru Andorra

09 Octombrie 2013 - Mesajul "tricolorilor" pentru Andorra

Echipa nationala a Romaniei a plecat, miercuri, catre Andorra, acolo unde va evolua in preliminariile Campionatului Mondial din 2014. "Tricolorii" le-au pus gand adversarilor de vineri seara, trimitandu-le un mesaj chiar din avion. Atacantul Ciprian Marica a postat pe un site de socializare o fotografie facuta in avionul cu care a calatorit delegatia primei reprezentative in care apare alaturi de Alexandru Bourceanu si Alex Maxim. Mesajul este unul sugestiv: "Andorra, venim!"...

3 comentarii
Alte articole despre:  Andorra Romania in direct, tricolori mesaj Andora, Marica Bourceanu Maxim nationala, Romania meci Andorra
Cornel Dinu, dezlantuit dupa infrangerea echipei nationale

11 Septembrie 2013 - Cornel Dinu, dezlantuit dupa infrangerea echipei nationale

Administratorul delegat al clubului Dinamo, Cornel Dinu, a avut un discurs foarte dur dupa ce Romania a fost infranta de Turcia. "Echipa noastra a fost un fel de ciolan cu fasole. Turcia a fost cel putin o clasa peste noi. Bogdan Stancu a intrat in legea eutanasierii deja, i s-au taiat ghearele si nu a zgariat cu nimic", a spus Cornel Dinu la Digi Sport. "Maxim trebuia tinut titular, iar Stancu schimbat. Nu am avut nicio idee de combinatii, jucam numai la intamplare", a adaugat Dinu. Romania, invinsa de Turcia pe National Arena...

3 comentarii
Alte articole despre:  Cornel Dinu echipa nationala, Romania Turcia
Romania - Olanda, echipele probabile

15 Octombrie 2012 - Romania - Olanda, echipele probabile

Dupa victoria pretioasa obtinuta la Istanbul cu Turcia, scor 1-0, Romania se va duela marti seara cu favorita grupei in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, Olanda. Spre deosebire de echipa trimisa in teren pe Sukru Saracoglu, Piturca ar putea efectua doua modificari din cauza accidentarilor. Astfel, daca verdictul medicilor va fi nefavorabil, jucatorii Gicu Grozav si Mihai Pintilii ar putea fi inlocuiti in echipa de start cu Adrian Mutu si Costin Lazar. De cealalta parte, Louis van Gaal va trimite pe teren inca din primul minut trei fotbalisti menajati in disputa cu Andorra, Ricardo van Rhijn, Luciano Narsingh si cel mai in forma batav la ora actuala, Robin Van Persie...

Alte articole despre:  Romania Olanda echipe probabile, Romania Olanda echipe start, Romania Olanda preliminarii Cupa Mondiala, Romania Olanda National Arena
Performanta rarisima pentru nationala Romaniei

13 Octombrie 2012 - Performanta rarisima pentru nationala Romaniei

Startul excelent pe care echipa nationala il are in aceste preliminarii este o performanta rarisima. Jucatorii lui Victor Piturca au reusit doar pentru a treia oara in preliminariile unui Campionat Mondial sa obtina noua puncte dupa primele trei etape. "Tricolorii" au mai reusit acest lucru in 1998, in preliminariile Cupei Mondiale din Franta, cand au invins Lituania (3-0), Islanda (4-0) si Macedonia (3-0) si in 2006, cand au trecut de Finlanda (2-1), Macedonia (2-1) si Andorra (5-1). Daca in 1998 tricolorii s-au calificat fara emotii la turneul final, in preliminariile pentru CM 2006 parcursul dupa primele trei meciuri a fost dezamagitor, iar calificarea a fost ratata...

2 comentarii
Alte articole despre:  Turcia Romania, echipa nationala Romania, statistica Romania, rezultate Romania
Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

12 Octombrie 2012 - Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

Nationala de fotbal a Romaniei va da piept, vineri seara, cu reprezentativa similara a Turciei intr-o partida ce va conta pentru preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2014. Selectionerul Victor Piturca pregateste o serie de mutari extrem de surprinzatoare, jucatori ca Adi Mutu, Ciprian Marica sau Costin Lazar urmand a fi doar rezerve, in timp ce pusti ca Grozav sau Chipciu vor intra din primul minut in partida de pe "Sukru Saracoglu". La ultimul antrenament, cel de joi, "Piti" a folosit o echipa a titularilor inedita. Daca in defensiva nu au existat schimbari, jucand in formula Tatarusanu, Tamas, Chiriches, Goian si Rat, de la mijloc au aparut modificari majore...

3 comentarii
Alte articole despre:  Turcia Romania avancronica, Turcia Romania LIVE, echipe Turcia Romania, nationala Romania preliminarii Cupa Mondiala
Mitica Dragomir, in razboi cu spectatorii de la Romania - Andorra

12 Septembrie 2012 - Mitica Dragomir, in razboi cu spectatorii de la Romania - Andorra

Dumitru Dragomir, presedintele LPF, nu a fost multumit de cei 25.000 de spectatori care au venit sa vada meciul Romania - Andorra, din preliminariile Mondialului din 2014. "Corleone" s-a aratat nemultumit de atitudinea publicului fata de stelistul Cristi Tanase, cel care a fost huiduit la acena deschisa. "Nu se poate sa te comporti intr-un asemenea mod cu unul dintre cei mai buni jucatori ai nationalei, e vorba despre Tanase. De ce l-au huiduit? Asta nu e civilizatie ce au facut ei. Nu s-au rezumat doar sa fluiere, au facut si alte lucruri. Imaginati-va ca Tanase ar putea fi extrem de afectat si la urmatorul joc pe teren propriu la echipa nationala nici nu mai are curajul sa puna piciorul pe minge", a spus Dragomir la GSpTV...

5 comentarii
Alte articole despre:  Dragomir razboi spectatori Romania Andorra, Romania Andorra rezultat, rezultate nationala Romania
Surpriza uriasa pregatita de Piturca: Iata echipa de start a Romaniei!

11 Septembrie 2012 - Surpriza uriasa pregatita de Piturca: Iata echipa de start a Romaniei!

Selectionerul Victor Piturca a pregatit o surpriza uriasa in alcatuirea echipei de start pentru meciul cu Andorra, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014. Astfel, tehnicianul a decis sa nu schimbe componenta primului "11" pe care l-a trimis in teren in deplasarea din Estonia, sigura modificare fiind una fortata - Gaman in locul accidentatului Goian. Informatia a fost lansata de postul DigiSport, care citeaza surse apropiate primei reprezentative si selectionerului. In ultimele zile s-a speculat pe tema unei modificari radicale a primului "11" al nationalei, Piturca parand gata sa dea sansa de a juca in tricoul reprezentativei unor jucatori ca Voiculet, Maxim sau Adi Popa...

Alte articole despre:  Piturca surpriza nationala Romaniei, echipa start Romania, Romania Andorra LIVE
Obiectivul lui Piturca pentru Romania - Andorra

10 Septembrie 2012 - Obiectivul lui Piturca pentru Romania - Andorra

Selectionerul Victor Piturca a anuntat ca obiectivul nationalei pentru meciul cu Andorra este victoria, fie ea si cu 1-0. Totusi, tehnicianul sustine ca isi doreste ca "tricolorii" sa inscrie mai multe goluri pentru ca spectatorii sa plece multumiti de la stadion. "Nu imi doresc decat cele 3 puncte puse in joc. Daca vor fi multe goluri, bine, daca nu, e bun si 1-0. Daca nu e conectata, orice echipa poate pierde. Un meci, indiferent impotriva cui joci, se castiga numai pe teren. Daca batem cu 3, 4 la 0 e bine, sa fie spectacol, dar pentru mine e acelasi lucru si daca invingem cu 1-0. Vrem ca lumea sa fie multumita in tribune la finalul meciului...

2 comentarii
Alte articole despre:  Piturca obiectiv Romania Andorra, Romania Andorra LIVE, Victor Piturca nationala Romania
Piturca a descoperit marea problema a nationalei Romaniei

03 Septembrie 2012 - Piturca a descoperit marea problema a nationalei Romaniei

Selectionerul Victor Piturca a descoperit marea problema a echipei nationale de fotbal. Aceasta este, in opinia tehnicianului, postul de portar, descoperit deoarece oamenii de baza ai primei reprezentative nu joaca la cluburi. "Dani Coman are o mica problema si are nevoie de o pauza. Daca nu era accidentat, era in lot. Este o mare problema acest compartiment, Pantilimon si Lobont nu joaca, Tatarusanu a avut probleme, stim cu totii. A intrat in ultimele doua jocuri, dar intrarea lui nu a fost prea agreata. Din punctul meu de vedere nu i se putea imputa lui 100% golul primit duminica seara", a spus Piturca intr-o conferinta de presa...

2 comentarii
Alte articole despre:  Piturca problema echipa nationala, jucatori convocati echipa nationala, Romania Estonia LIVE, Romania Andorra LIVE
Romania, victorie chinuita cu amatorii din San Marino

10 August 2011 - Romania, victorie chinuita cu amatorii din San Marino

Nationala de fotbal a Romaniei a castigat greu, scor 1-0, disputa amicala cu reprezentativa statului San Marino, echipa formata in mare parte din fotbalisti amatori. Primul meci din acest nou mandat al lui Victor Piturca a fost precedat de un scandal monstru, capitanul si vice-capitanul nationalei noastre, Adi Mutu si Gabi Tamas, fiind exclusi din lot din motive disciplinare. Fara aceste doua piese de baza, "tricolorii" au abordat disputa cu ocupanta ultimului loc din ierarhia FIFA cu o formula experimentala, in care si-au facut loc jucatori ca Vlad Chiriches, Tibi Balan, Costin Curelea sau Chipciu. Chiar si folosirea acestor jucatori nu explica insa evolutia extrem de slaba a echipei noastre...

29 comentarii
Alte articole despre:  Romania victorie San Marino, Romania amatori San marino, herea gol san marino, Romania San Marino LIVE, amical Romania San Marino, echipa nationala Romania
Iata lotul Romaniei pentru meciul cu Andorra

07 August 2009 - Iata lotul Romaniei pentru meciul cu Andorra

Selectionerul Emil Sandoi a anuntat, vineri, lotul de jucatori cu care va aborda intalnirea cu Andorra, din preliminariile Campionatului European UNDER 21. Iata numele celor 18 fotbalisti selectionati de Sandoi: Portari: Cezar LUNGU (FC Steaua Bucuresti), Silviu LUNG (FC U Craiova) Fundasi: Alexandru MATEL (FC Farul Constanta), Stefan BARBOIANU, Valerica GAMAN, Radu BARBU (toti FC U Craiova), Andrei CORDOS (Frosinone), Silviu ILIE (FC Otelul Galati)...

Alte articole despre:  preliminarii Campionat European tineret, Andorra Romania, lot echipa nationala tineret

Top 3 știri din presa centrală

România - Iran, debutul tricolorelor la Mondialul de handbal. Jucăm fără Cristina Neagu! Prima repriză LIVETEXT
Naţionala de handbal feminin a României debutează vineri în grupa C a Campionatului Mondial din Spania, cu Iran, de la ora 19.00....

Sexy la pătrat! Sorana Cîrstea și Eugenie Bouchard s-au îmbrăcat la fel de provocator: ”Iubesc noua colaborare” FOTO
Sorana Cîrstea (31 de ani) și Eugenie Bouchard (27 de ani), două dintre cele mai sexy tenismene din circuitul WTA, colaborează cu același...

Ofertat de Federație, Dan Petrescu a dat răspunsul: ”Atât pot să spun despre acest subiect”
Tehnicianul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că nu ar fi vrut să se întâlnească în...
  1. Un faimos fizician britanic trimite un avertisment lumii: ”Sfârșitul timpului este inevitabil” VIDEO
  2. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  3. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  4. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  5. Spre noi țărmuri, Germania!
  6. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  7. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  8. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  9. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  10. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO