Ziare.com
UEFA ne-a trimis in lumea a treia a fotbalului

UEFA ne-a trimis in lumea a treia a fotbalului

Inventand o competitie ce nu va interesa pe nimeni, un soi de Cupa a Europei de Est sau Liga Balcanica, UEFA ne-a trimis in lumea a treia a fotbalului european, condamnandu-ne la a fi simpli "producatori" ocazionali de jucatori pentru cei care ...

25 Septembrie 201913 comentarii

Echipe romania europa league

Echipele din Romania in Europa League: Unde putem vedea meciurile

Echipele din Romania in Europa League: Unde putem vedea meciurile

Trei formatii din Romania vor evolua joi seara in prima mansa a turului III preliminar din Europa League, CFR Cluj, FCSB si Craiova fortand calificarea in playoff. Duelul dintre Alashkert si CFR Cluj va incepe la ora 19:00 si va putea fi urmarit pe trei posturi, DigiSport, Telekomsport si Look. De asemenea, meciul celor de la FCSB cu Hajduk Split, programat de la ora 21:45, va fi televizat de ProTV. Confruntarea dintre Leipzig si Universitatea Craiova va fi televizata in cele din urma de TVR 1, de la ora 19:30...

08 August 2018
  Cosmin Moti, in echipa etapei din Europa League

  Cosmin Moti, in echipa etapei din Europa League

  Cosmin Moti, romanul din defensiva lui Ludogorets, a fost inclus de UEFA in echipa etapei a treia din Europa League. Autor al unui gol in deplasarea de la Braga, Moti a fost cel mai bun aparator central in meciurile de joi seara. "Jucatorul in varsta de 32 de ani a avut cele mai bune statistici dintre fundasii centrali datorita golului marcat, dar si a faptului ca echipa sa a castigat fara sa primeasca gol. A avut zece interventii salvatoare din totalul de 16 ale sale din meci", noteaza UEFA. Iata si cum arata echipa etapei in opinia forului continental:...

  20 Octombrie 2017
   Stanciu, inclus in echipa etapei din Europa League

   Stanciu, inclus in echipa etapei din Europa League

   Nicusor Stanciu a fost inclus de oficialii UEFA in echipa etapei cu numarul patru din Europa League. Cu cele doua goluri inscrise in poarta nemtilor de la Mainz, mijlocasul roman si-a facut loc intr-un prim "11" din care mai fac parte nume cunoscute ale fotbalului european, ca Dzeko, Aduriz, Giuliano sau Taison. Iata care este componenta echipei ideale a etapei cu numarul 4 din Europa League: Fahrmann (Schalke 04) - Curuksu (Osmanlispor), Sadygov (Qarabag), Van Dijk (Southampton) - Taison (Sahtior Donetk), Stanciu (Anderlecht), Giuliano (Zenit Sankt Petersburg), Hwang (Red Bull Salzburg) - Sow (Fenerbahce), Aduriz (Athletic Bilbao), Dzeko (AS Roma)...

   04 Noiembrie 2016
    Steaua si Astra in Europa League: Meciuri decisive pentru calificare

    Steaua si Astra in Europa League: Meciuri decisive pentru calificare

    Aventura europeana a reprezentatelor Romaniei in Europa League, Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu, continua joi, 3 noiembrie 2016, cu partidele contand pentru etapa a patra din faza grupelor. Dupa a ce reusit sa castige la Plzen cu scorul de 2-1, Astra are posibilitatea sa-si imbunatateasca sansele de calificare cu o noua victorie in fata cehilor. Vicecampioana Steaua Bucuresti se deplaseaza la Zurich pentru o ultima sansa intr-o partida condusa la centru de austriacul Robert Schorgenhofer. Un alt rezultat decat victoria inseamna iesirea din cursa pentru primele doua locuri...

    03 Noiembrie 2016
     Rusescu, in echipa ideala a etapei din Europa League

     Rusescu, in echipa ideala a etapei din Europa League

     Atacantul roman Raul Rusescu a fost inclus de UEFA in echipa ideala a etapei cu numarul trei a grupelor Europa League. Cele doua goluri inscrise de fostul varf al Stelei in poarta lui Villareal l-au propulsat pe "Ruse" in echipa etapei. Romanul are colegi cunoscuti in linia ofensiva, asa cum sunt Kalinic, de la Fiorentina, si Hoarau, de la Young Boys. Iata care este echipa ideala a etapei 3 din grupele Europa League:...

     21 Octombrie 2016
      Meci decisiv pentru Steaua in Europa League: Echipa probabila si cele mai noi informatii

      Meci decisiv pentru Steaua in Europa League: Echipa probabila si cele mai noi informatii

      Steaua se afla in fata unui meci decisiv pentru acest sezon european al echipei lui Reghecampf, vicecampioana avand nevoie de o victorie pentru a avea sanse reale in lupta pentru calificarea in faza eliminatorie. In fata "ros-albastrilor" se va afla FC Zurich, castigatoarea Cupei Elvetiei care a retrogradat in liga secunda in sezonul trecut. La prima vedere pare un duel accesibil echipei din Romania, insa elvetienii au reusit deja o prima surpriza in grupele Europa League, invingand Osmanlispor, gruparea turca ce nu i-a dat sanse Stelei la Ankara...

      20 Octombrie 2016
       Christoph Daum, despre sansele Stelei si Astrei in Europa League: Ramane doar sa ne rugam

       Christoph Daum, despre sansele Stelei si Astrei in Europa League: Ramane doar sa ne rugam

       Selectionerul Romaniei, Christoph Daum, nu le da prea multe sanse echipelor din Romania in meciurile pe care acestea le vor disputa joi in grupele Europa League. Tehnicianul german sustine ca, desi in fotbal se mai pot produce surprize, nu putem decat sa ne rugam pentru ca Steaua si Astra sa obtina rezultate bune. "Ce sanse au Astra cu Roma si Steaua cu Villarreal? Am inceput deja sa ma rog! Ramane doar sa ne rugam... Astra are o limita, chiar daca in viata exista si sanse. Poti sa te gandesti ca echipele noastre pot produce si o surpriza, dar eu cred ca in mod normal trebuie sa ne rugam", a spus Daum, citat de gsp.ro...

       28 Septembrie 2016
        Stranierii romani, in Liga Campionilor si Europa League: Cine sunt cei 15 oameni care ne reprezinta

        Stranierii romani, in Liga Campionilor si Europa League: Cine sunt cei 15 oameni care ne reprezinta

        Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu si-au aflat vineri adversarele din grupele Europa League, insa nu sunt singurii romani care vor evolua in grupele cupelor europene, in acest sezon. Astfel, in Europa League vom mai fi reprezentati de alti 9 jucatori romani care se afla in loturile unor echipe din afara tarii, plus antrenorul lui Zenit Sankt Petersburg, Mircea Lucescu. Si in grupele Champions League vom avea 5 romani, care evolueaza pentru 3 echipe. De remarcat ca, in Europa League, echipa lui Raul Rusescu, Osmanlispor, va intalni Steaua in Grupa L, iar cea a lui Bogdan Lobont, AS Roma, va avea ca adversara Astra Giurgiu, in Grupa E...

        26 August 2016
         Botosani, la debutul in Europa League: Locul 8 din Liga 1 reprezinta Romania

         Botosani, la debutul in Europa League: Locul 8 din Liga 1 reprezinta Romania

         FC Botosani va debuta joi in cupele europene, urmand a intalni gruparea georgiana Tskhinvali in primul tur preliminar din Europa League. Ocupanta locului 8 in editia trecuta a Ligii 1 va reprezenta Romania in intrecerile continentale ca urmare a problemelor, financiare si sportive, pe care le au echipele clasate mai bine in sezonul precedent. Insolventa unor formatii ca Dinamo, Petrolul sau CFR Cluj, precum si problemele de continuitate sportiva ale Craiovei, au facut ca Botosaniul sa ajunga in preliminariile Europa League...

         02 Iulie 2015
          Arbitrii echipelor romanesti la debutul in grupele Europa League

          Arbitrii echipelor romanesti la debutul in grupele Europa League

          UEFA a anuntat delegarile primei serii de jocuri contand pentru grupele celei de-a doua competitii europene rezervate echipelor de club, editia 2014/2015. Steaua si Astra, formatiile care vor reprezenta fotbalul autohton in aceasta faza a Europa League, vor fi arbitrate de rusi, respectiv ciprioti. Iata componenta brigazilor de la partidele reprezentantelor Romaniei: * Steaua Bucuresti vs. Aalborg (Grupa J) - joi 18 septembrie / ora 22.05...

          17 Septembrie 2014
           Romanii n-au avut noroc: UEFA a inclus o noua echipa in Europa League

           Romanii n-au avut noroc: UEFA a inclus o noua echipa in Europa League

           Petrolul Ploiesti si Astra Giurgiu au fost lipsite de sansa la tragerea la sorti in care UEFA a inclus o noua echipa in grupele Europa League. APOEL Nicosia este echipa reinclusa in Europa League de UEFA, in locul turcilor de la Fenerbahce, exclusi pentru ca au trucat mai multe meciuri. Cipriotii au fost trasi la sorti dintr-o urna in care s-au aflat toate echipele eliminate in faza playoff-ului. Besiktas a fost si ea exclusa din Europa League, insa locul ei nu a fost stabilit prin tragere la sorti, ci direct. Astfel, Tromso, echipa eliminata de turci in playoff, va juca in grupe...

           30 August 20136 comentarii
            Decizie fara precedent a UEFA: Romania poate trimite o echipa in grupele Europa League

            Decizie fara precedent a UEFA: Romania poate trimite o echipa in grupele Europa League

            UEFA a luat joi o decizie fara precedent, Romania putand trimite o echipa in grupele Europa League chiar daca reprezentantele noastre vor fi eliminate in playoff. Comitetul de Urgenta al forului continental a hotarat ca turcii de la Fenerbahce, exclusi din competitiile europene, sa fie inlocuiti de una dintre formatiile care vor pierde duelurile din playoff-ul Europa League. Concret, inainte de treagerea la sorti a grupelor, de vineri, va fi efectuata o noua extragere. In aceasta vor intra cluburile care au ratat calificarea in Europa League dupa playoff iar una dintre ele, marea norocoasa, va evolua in faza grupelor...

            29 August 20133 comentarii
             Romanii in playoff-ul Europa League: Program si echipe probabile

             Romanii in playoff-ul Europa League: Program si echipe probabile

             Trei formatii din Romania - Astra Giurgiu, Petrolul Ploiesti si Pandurii Targu Jiu - evolueaza joi seara in mansa tur a playoff-ului Europa League. Daca vor trece de aceste "duble" de foc, echipele noastre vor obtine calificarea in grupele competitiei. Astra Giurgiu are, la prima vedere, cea mai usoara misiune, trupa lui Isaila urmand a juca impotriva israelienilor de la Maccabi Haifa, un adversar abordabil, daca nu chiar mai slab. Cum prima mansa se disputa in deplasare, cam toate avantajele sunt de partea romanilor...

             22 August 2013
              Echipele din Romania forteaza calificarea in Europa League

              Echipele din Romania forteaza calificarea in Europa League

              Trei formatii din Romania, Petrolul, Astra si Pandurii, forteaza joi seara calificarea in turul III preliminar al Europa League, Daca "lupii" din Ploiesti nu au nicio emotie, lucrurile sunt complet diferite in ceea ce priveste Astra lui Ioan Niculae, care trebuie sa faca un meci excelent la Nicosia. Delegatia Petrolului a ajuns in Feroe, in vederea disputarii returului cu Vikingur, extrem de relaxata. Jucatorii lui Contra sunt siguri ca biletele pentru turul III au fost asigurate de la Ploiesti, acum fiind vorba doar d eo formalitate...

              25 Iulie 20131 comentariu
               Vezi cine ii arbitreaza pe romani in Europa League

               Vezi cine ii arbitreaza pe romani in Europa League

               Partida ros-albastrilor de la Tiraspol, ultima sansa a baietilor lui Stoichita de a se califica in primavara europeana, va fi condusa la centru de norvegianul Tommy Skjerven. Vezi mai jos brigazile complete de la partidele romanilor. Miercuri, 2 decembrie: Sheriff Tiraspol - Steaua Bucuresti, ora 20:00...

               18 Noiembrie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor