Ziare.com
Vrem calificarea la EURO cu rezervele: "Stranierii" Romaniei nu joaca la echipele de club

Vrem calificarea la EURO cu rezervele: "Stranierii" Romaniei nu joaca la echipele de club

Nu mai putin de opt dintre cei 16 jucatori ce evolueaza in strainatate si au fost convocati de selectionerul Cosmin Contra la echipa nationala pentru meciurile cu Suedia si Spania nu au jucat niciun minut inainte de a ajunge in lotul primei ...

11 Noiembrie 20191 comentariu

Echipe turcia romania

Ioan Ovidiu Sabau, despre remarcatii meciului cu Turcia si situatia lui Alibec - Interviu

Ioan Ovidiu Sabau, despre remarcatii meciului cu Turcia si situatia lui Alibec - Interviu

Fostul mare international Ioan Ovidiu Sabau a analizat meciul amical dintre Romania si Turcia, a remarcat doi jucatori si a vorbit si despre situatia lui Denis Alibec. Intr-un interviu acordat Ziare.com, Ioan Ovidiu Sabau a afirmat ca trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant dupa acest succes, intrucat am intalnit o echipa slaba, iar meciul nu a avut presiune. De asemenea, Sabau a mentionat ca i-a remarcat pe Gicu Grozav si Constantin Budescu. Iata interviul acordat de Ioan Ovidiu Sabau:...

10 Noiembrie 2017
  Lui Lucescu i s-a cerut demisia dupa esecul cu Romania: Ramai in tara ta!

  Lui Lucescu i s-a cerut demisia dupa esecul cu Romania: Ramai in tara ta!

  Turcii nu au primit prea bine esecul suferit de nationala condusa de Mircea Lucescu in meciul amical cu Romania. La finalul meciului, fostul international Nihat Kahveci a publicat un mesaj pe o retea de socializare in care i-a cerut lui Lucescu sa-si dea demisia. "In prima repriza, am jucat de parca ne-ar fi fost interzis sa legam mai mult de trei pase! Sunteti in tara dumnevoastra, ramaneti acolo! Demisia, Lucescu!", a scris Kahveci pe Twitter. In varsta de 37 de ani, Kahveci a prins 69 de meciuri in nationala Turciei. El a jucat in cariera pentru echipe precum Besiktas, Sociedad si Villarreal...

  10 Noiembrie 2017
   Mircea Lucescu lauda Romania dupa victoria cu Turcia: A fost mai buna

   Mircea Lucescu lauda Romania dupa victoria cu Turcia: A fost mai buna

   Mircea Lucescu lauda nationala Romaniei dupa victoria "tricolorilor" din amicalul cu Turcia. Chiar daca echipa sa a fost invinsa, "Il Luce" a fost fair-play si a laudat jocul elevilor lui Contra. "Atmosfera de pe stadion a fost excelenta pentru un meci amical. Publicul a fost fantastic. Romania a fost mai buna, a inceput bine jocul. Se vede ca e o echipa mai omogena decat a mea. Am vrut sa vad cativa jucatori astazi, nu ma asteptam la foarte mult de la ei. Mi-a placut atitudinea jucatorilor romani, mi-a placut modul in care au abordat jocul: pressingul, agresivitatea, au intrerupt jocul cand trebuia, au combinat frumos...

   09 Noiembrie 2017
    Contra pregateste un debut neasteptat in nationala Romaniei

    Contra pregateste un debut neasteptat in nationala Romaniei

    Cosmin Contra pregateste un debut surprinzator in nationala Romaniei cu ocazia meciurilor amicale impotriva Turciei si Olandei. Selectionerul a anuntat ca este foarte posibil ca Florin Nita, portarul celor de la FCSB, sa bifeze primul lui meci sub "tricolor". "Avem in gand sa joace si Nita, dar vom vedea in ce moment", a declarat Contra la conferinta de presa de miercuri. Florin Nita are 30 de ani si evolueaza pentru FCSB din vara anului 2013, cand a fost adus de la Concordia Chiajna, acolo unde petrecuse sapte sezoane...

    08 Noiembrie 2017
     Mircea Lucescu, despre meciul cu Romania - ce jucatori a remarcat din echipa noastra

     Mircea Lucescu, despre meciul cu Romania - ce jucatori a remarcat din echipa noastra

     Selectionerul Turciei, Mircea Lucescu, a vorbit despre partida cu Romania, ce va avea loc joi, la Cluj. Inaintea acestei confruntari, Lucescu a remarcat trei jucatori din echipa noastra - Nicusor Stanciu, Alexandru Chipciu si Ciprian Tatarusanu. "Stanciu si Chipciu sunt la un nivel peste tot ce exista in lotul lui Anderlecht. Nu-i judecati dupa un meci. Am jucat de 2 ori contra lor iar pe mine Stanciu m-a eliminat cu Zenit. Tatarusanu a facut o alegere foarte buna cu plecarea la Nantes, pentru un portar este esential sa joace. In Italia te judeca toti la microscop, orice eroare e analizata si suspectata din punct de vedere al valorii", a spus Lucescu pentru editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor...

     07 Noiembrie 2017
      Turcia lui Mircea Lucescu, amical cu Romania: Ne-am dat acordul

      Turcia lui Mircea Lucescu, amical cu Romania: Ne-am dat acordul

      Nationala Turciei, antrenata de Mircea Lucescu, va juca un meci amical in compania reprezentativei Romaniei. Tehnicianul roman a dezvaluit ca a discutat cu oficialii Federatiei turce despre aceasta partida, iar baskanii si-au dat acordul. Partida ar urma sa se dispute pe 10 sau 14 noiembrie, cel mai probabil in tara noastra. "S-ar putea ca urmatorul meci pentru mine sa fie cu Romania, in noiembrie, pe 10 sau 14 noiembrie. Am vorbit cu Federatia, ne-am dat acordul...

      11 Octombrie 2017
       Jeremy Bokila a anuntat oficial la ce echipa se transfera in Liga 1

       Jeremy Bokila a anuntat oficial la ce echipa se transfera in Liga 1

       Cazul transferului cunoscutului atacant african Jeremy Bokila pare sa fi ajuns la final, dupa ce jucatorul originar din Congo a anuntat la ce echipa va merge in Romania. Bokila, fost atacant important la Petrolul Ploiesti in Liga 1, cu care a si castigat si o Cupa a Romaniei, imprumutat in prezent de gruparea turca Akhisarspor la CFR Cluj, a anuntat pe o retea de socializare, Instagram mai exact, faptul ca el este de acum legitimat la Dinamo Bucuresti. Congolezul devenise a patra solutie in atac pentru CFR, asa ca a preferat sa mearga la Dinamo, unde poate juca meci de meci, chiar daca va primi un salariu mai mic...

       03 Septembrie 2017
        Turcii anunta ca Sumudica si-a gasit echipa: Iata cu cine va semna

        Turcii anunta ca Sumudica si-a gasit echipa: Iata cu cine va semna

        Jurnalistii turci anunta ca Marius Sumudica si-a gasit echipa dupa despartirea de Astra Giurgiu, romanul urmand a antrena pe malurile Bosforului in sezonul urmator. Presedintele clubului Kayserispor, Erol Bedir, a declarat recent ca a ajuns la un acord cu tehnicianul roman. Potrivit celor de la kayseritempo.org, Bedir a afirmat ca s-a inteles cu Sumudica, acesta urmand a semna un acord pe un sezon, cu posibilitatea de prelungire pe inca unul. Anuntul oficial este asteptat in cursul zilei de sambata...

        09 Iunie 20171 comentariu
         Surpriza pregatita de Christoph Daum pentru meciul cu Polonia: Iata cine va fi fundasul stanga al Romaniei

         Surpriza pregatita de Christoph Daum pentru meciul cu Polonia: Iata cine va fi fundasul stanga al Romaniei

         Selectionerul Christoph Daum pregateste cel putin o surpriza pentru meciul cu Polonia, de vineri. Dinamovistul Steliano Filip a depasit problemele medicale pe care le-a acuzat la inceputul saptamanii si va fi titular in banda stanga. O spune chiar seful sau de la Dinamo, Ionel Danciulescu, fostul atacant lasand sa se inteleaga faptul ca are informatii verificate in aceasta privinta. "Steliano Filip este ok, este bine, am vorbit cu el putin mai devreme. A avut o usoara entorsa, dar acum este din ce in ce mai bine, din ce am inteles. Daca va fi apt 100% din punct de vedere medical, atunci el va fi titular vineri seara, eu asa stiu...

         09 Noiembrie 2016
          Tentativa de lovitura de stat in Turcia: Nu sunt victime sau raniti in randul romanilor

          Tentativa de lovitura de stat in Turcia: Nu sunt victime sau raniti in randul romanilor

          Pana in acest moment, nu se inregistreaza victime sau raniti in randul cetatenilor romani aflati in Turcia, a transmis Ministerul de Externe. Potrivit MAE, sunt aproximativ 400 de apeluri date in cursul noptii la minister sau la misiunile diplomatice pentru asistenta, iar o echipa consulara s-a deplasat deja la aeroportul Ataturk. "Pana in prezent, au fost receptionate aproximativ 400 de apeluri telefonice prin intermediul Call Center-ului Ministerului Afacerilor Externe si direct la misiunea diplomatica si oficiile consulare. Potrivit informatiilor de pana in prezent, nu se inregistreaza victime sau raniti in randul cetatenilor romani aflati in Turcia", transmite MAE...

          16 Iulie 2016
           TVR a dat lovitura! Record de audienta la Turcia - Romania!

           TVR a dat lovitura! Record de audienta la Turcia - Romania!

           Televiziunea Romana a dat lovitura cu transmiterea partidei dintre Turcia si Romania, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014, meciul inregistrand un adevarat record din punct de vedere al audientei. TVR-ul se mandreste cu o medie 3.316.000 de telespectatori, ceea ce se traduce printr-un rating de 17,4% si o cota de piata de 32,2%. Mai mult, in minutul de aur, la ora 22.13, nu mai putin de 4.103.000 de telespectatori aveau televizoarele comutate pe TVR1. Potrivit site-ului evz.ro, aceste cifre sunt cele mai mari atinse in timpul transmiterii unui meci al echipei nationale in 2012...

           14 Octombrie 20122 comentarii
            Ultimele noutati inaintea meciului Turcia - Romania: Echipele de start

            Ultimele noutati inaintea meciului Turcia - Romania: Echipele de start

            Au mai ramas mai putin de patru ore pana la startul meciului Turcia - Romania, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014, iar site-ul Ziare.com va prezinta ultimele noutati de la Istanbul. Victor Piturca se pare ca a ales deja primul 11 contra turcilor, unul plin de surprize. In poarta va fi Tatarusanu, care va avea in fata o linie de patru fundasi, alcatuita din Tamas, Chiriches, Goian si Rat. La mijloc, Piturca a ales singuranta si va trimite la inchidere cuplul de la Steaua: Bourceanu - Pintilii...

            12 Octombrie 2012
             Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

             Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

             Nationala de fotbal a Romaniei va da piept, vineri seara, cu reprezentativa similara a Turciei intr-o partida ce va conta pentru preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2014. Selectionerul Victor Piturca pregateste o serie de mutari extrem de surprinzatoare, jucatori ca Adi Mutu, Ciprian Marica sau Costin Lazar urmand a fi doar rezerve, in timp ce pusti ca Grozav sau Chipciu vor intra din primul minut in partida de pe "Sukru Saracoglu". La ultimul antrenament, cel de joi, "Piti" a folosit o echipa a titularilor inedita. Daca in defensiva nu au existat schimbari, jucand in formula Tatarusanu, Tamas, Chiriches, Goian si Rat, de la mijloc au aparut modificari majore...

             12 Octombrie 20123 comentarii
              Piturca pregateste o surpriza uriasa pentru Turcia - Romania

              Piturca pregateste o surpriza uriasa pentru Turcia - Romania

              Victor Piturca, selectionerul Romaniei, pregateste o surpriza uriasa pentru meciul cu Turcia, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014. Antrenorul se gandeste serios sa il titularizeze la Istanbul pe Bogdan Stancu, atacantul formatiei turce Orduspor, in locul "senatorului" Ciprian Marica. La sedinta de pregatire de miercuri, Piturca a insistat, in jocurile scoala, cu un Stancu trimis pe postul de varf impins, asa cum joaca "Motanul" si la Ordu. Motivul acestei schimbari este acela ca Marica abia ce si-a revenit dupa o accidentare si nu are meciuri in picioare, in timp ce Stancu este om de baza in angrenajul lui Orduspor si chiar unul dintre golgheterii primei ligi din Turcia...

              11 Octombrie 20127 comentarii
               Avancronica meciului Turcia - Romania

               Avancronica meciului Turcia - Romania

               Nationala de fotbal a Romaniei va disputa miercuri ultimul meci de pregatire inainte de startul preliminariilor Campionatului European din 2012, "tricolorii" urmand a intalni reprezentativa Turciei. Si pentru adversari intalnirea cu Romania reprezinta o premiera, selectionerul Guus Hiddink debutand oficial pe banca Turciei, asteptarile fiind foarte mari. Razvan Lucescu va aboda intalnirea de la Istanbul cu o asezare clasica, 4-4-2, in care isi vor face loc doar 4 jucatori din campionatul intern...

               11 August 20101 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor