Ziare.com
Funeriu: Ponta minte cum respira, stie sa minta bine

Funeriu: Ponta minte cum respira, stie sa minta bine

Fostul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu, l-a criticat, duminica, pe Victor Ponta, spunand despre acesta ca este "primul pagiator al tarii", ca "minte cum respira" si ca "s-a hranit din seva PSD-ului post-decembrist". "La ce constructie ...

14 Iulie 201320 comentarii

  Elena basescu legea educatiei

  EBa nu vrea sa vorbeste cu filosofii (Opinii)

  EBa nu vrea sa vorbeste cu filosofii (Opinii)

  Mezina presedintelui se plange ca e sufocata de o inflatie de diplome. Prea multi intelectuali. Mai rasfirati, baieti, altfel unele nu vor sa mai vorbeste cu voi. Prea multe diplome mai ales in domenii ca Drept si Economie, spune Elena Basescu. Nici nu mai conteaza ca aceste observatii vin din partea unei absolvente a unei Universitati private cu o dimploma in Economie. "Nu spun ca este un lucru rau, dar uneori e nevoie de muncitori ca tamplari, electricieni, instalatori si nu-i mai poti gasi astazi in randul populatiei tinere", a mai grait aceeasi EBa...

  03 Februarie 201297 comentarii
   Daniel Funeriu - "Inexactitudinea" impardonabila de a face reforma (Opinii)

   Daniel Funeriu - "Inexactitudinea" impardonabila de a face reforma (Opinii)

   Eu cred ca Daniel Funeriu ar trebui sa-si dea demisia daca a cazut in dizgratia...gramaticala a Elenei Basescu. Domnisoara Basescu a postat pe pagina ei de Twitter mai multe articole in care ministrul Educatiei este facut praf pentru cateva erori de exprimare facute in discursuri publice. Si, se stie doar, Elena Basescu este o fina cunoscatoare a limbii romane, pe care o sapaneste pana la ultimele ei subtilitati si de la inaltimea "succesurilor" ei este, nu-i asa?, in masura sa-l critice pe Daniel Funeriu. Ca o somitate in domeniu are tot dreptul sa ridice piatra, nimic de zis...

   07 Octombrie 201164 comentarii
    Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

    Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

    Aprecierea ii apartine lui Traian Basescu. Daniel Funeriu a demonstrat ca teoria presedintelui este si adevarata. Trist? Aproape deloc. De ce? Pentru ca, din foarte multe motive, am banuiala ca procentul de promovabilitate de 44% este exagerat de ridicat. In realitate, cred ca numarul celor care merita sa fie numiti absolventi de liceu, chiar si in conditiile invatamantului de astazi pe cale de disparitie, sau poate tocmai din aceasta cauza, este chiar mult mai scazut. In rest, daca privim in jurul nostru, de sus pana jos, de la varful statului pana la talpa tarii, vom intelege intr-o secunda cat de adevarate sunt aceste cifre. Le-a fortat ministrul Educatiei, colega Funeriu, prin masuri de supraveghere draconice si subiecte mult mai dificile decat de obicei? Probabil. Asta nu inseamna insa ca realitatea din scolile noastre ar fi alta. Inca o data, dimpotriva. Cu profesori tot mai slab pregatiti, cu salarii mizerabile, cu inspectori instalati politic si pe criterii de nepotism, cu o materie inca supra incarcata, este mult prea usor de inteles de ce avem o catastrofa la bacalaureat...

    04 Iulie 2011104 comentarii
     Crin Antonescu: Am fost din 1990 un prieten al maghiarilor

     Crin Antonescu: Am fost din 1990 un prieten al maghiarilor

     Presedintele PNL, Crin Antonescu, a tinut sa transmita joi seara UDMR-ului ca PNL nu si-a schimbat optiunile si deciziile de vot in legatura cu Legea Educatiei, iar UDMR nu ar trebui sa se astepte la asa ceva. "In ce ma priveste (...) am fost din 1990 un prieten al maghiarilor", "nu am facut niciodata discriminare negativa", insa "daca declaratia de azi vrea sa insemne ca PNL si-ar schimba optiunile si deciziile de vot in legatura cu anumite puncte din Legea Educatiei (...) se inseala", a spus Antonescu intr-o interventie telefonica la Antena 3...

     04 Noiembrie 201036 comentarii
      Sfidarea de dupa suirea in copac

      Sfidarea de dupa suirea in copac

      Zilele trecute, o masina de teren a oprit fix pe trecerea de pietoni si sub semnul oprirea interzisa intr-o intersectie din mijlocul Bucurestiului, pentru ca soferita sa sara direct, fara vreun pas in plus, intr-o patiserie de lux. Nicio surpriza avand in vedere nesimtirea crasa care domneste in traficul bucurestean. Atat doar ca soferita in cauza nu este orice, nu este nici macar vreo beizadea/manechina/parvenita obisnuita. Ea are o dubla calitate care ar fi trebuit sa o oblige la un comportament model sau, macar, onorabil. Soferita este fiica presedintelui Romaniei si este europarlamentar al Romaniei...

      22 August 2010120 comentarii
      Alte articole despre: Elena Basescu
       Presa de azi: Basescu isi apara odrasla, Ridzi si Udrea se descurca singure

       Presa de azi: Basescu isi apara odrasla, Ridzi si Udrea se descurca singure

       Incoltit cu intrebari legate de cazurile Ridzi si Udrea, Basescu a incercat, joi, o delimitare, e drept, destul de timida, de cele doua personaje. Facand teoria sumelor mari, presedintele a atacat in stanga si in dreapta, a poftit presa sa se ocupe si de miliardele scurse in guvernarea PNL, nu numai de sutele de mii de euro ale lui Ridzi, l-a trimis pe Nastase sa dea ochii cu procurorii si l-a numit pe Geoana "sef de bostanarie". Basescu sustine ca prezenta fiicei sale la concertul Voltaj se datoreaza unei relatii speciale cu membrii trupei, titreaza Adevarul in editia de vineri: "Pe 1 si 2 mai fiica mea a fost cu mine, la Neptun", a spus Traian Basescu, a adaugand ca EBa nu a participat la nicio actiune a MTS, exceptie facand seara, cand s-a dus la concertul trupei Voltaj, cu care are "o relatie speciala", filmand cateva clipuri ale formatiei...

       24 Iulie 200951 comentarii
        Alina Mungiu-Pippidi: Elena Basescu este o victima de predilectie

        Alina Mungiu-Pippidi: Elena Basescu este o victima de predilectie

        Alina Mungiu-Pippidi considera ca Elena Basescu este, de fapt, o "victima de predilectie" si spune ca presedintele Traian Basescu ar trebui sa accepte criticile facute cu onestitate de catre prieteni. "Daca ma intrebati pe mine, care sunt educator, e o victima. Una de predilectie, cum se spune in romanele Agathei Christie (...).De regula, ea nu intelege pana cand nu e prea tarziu ce i se intampla. Daca mai pun la asta si anturajul general in care a crescut si creste dra Basescu (pe care eu nu am vazut-o niciodata la TV, deci m-a surprins faptul ca lumea are pareri asa ferme despre ea), chiar ca ii gasesc scuze. Daca esti prietena cu o fata cu mult mai in varsta decat tine, la fel de nestiutoare in 'cine sunt Jean Monnet sau Konrad Adenauer', ce sa mai vorbim de Chateaubriand sau Tocqueville? Si daca ea e parlamentar european... tu de ce nu?", a spus Alina Mungiu Pippidi intr-un interviu acordat Academiei Catavencu...

        18 Martie 200912 comentarii
         Elena Udrea: Presedintele lasa profesorii sa moara de foame!

         Elena Udrea: Presedintele lasa profesorii sa moara de foame!

         Oricare ar fi fost hotararea presedintelui Romaniei Traian Basescu in legatura cu legea majorarii cu 50% a salariilor profesorilor, fie ca spunea nu, fie ca spunea da, cum s-a si intamplat, presa tot i-ar fi criticat hotararea, acuza secretarul executiv al PD-L, Elena Udrea. Dupa ce seful statului a aprobat, vineri, legea, "multe titluri din presa sunt critice la adresa promulgarii fara sa analizeze toate aspectele care au determinat aceasta decizie", spune Udrea in apararea presedintelui pe blogul sau...

         25 Octombrie 200829 comentarii

          Urmareste Ziare.com pe

          Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
           

          TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

          CTP: "Daca nu eram in UE, de unde un anumit partid a vrut sa ne scoata, luam de pe jos acum vaccinuri, ca Ucraina si Moldova"
          Cristian Tudor Popescu este de parere ca apartenenta Romaniei la Uniunea Europeana isi arata acum imensul beneficiu prin faptul ca tara noastra...

          Harta puterii in Cabinetul Citu. De ce se bat filialele pe viata si pe moarte pentru functiile de ministru si secretar de stat
          Miza filialor judetene de a avea cat mai multi ministri si secretari de stat este una politica si tine de influenta pe care organizatiile judetene...

          Fotografie ironica cu primarii Radu Mihaiu si Ciprian Ciucu postata pe Facebook: "Am gasit Spitalul Metropolitan, il ducem la locul lui"
          Radu Mihaiu, primarul USR al Sectorului 2, a ironizat-o pe Gabriela Firea, fostul edil al Capitalei, care anuntase ca vrea sa construiasca un...
          Platforma pentru solutionarea online a litigiilor