Ziare.com
Ce se intampla cu premiile din Fed Cup: Presedintele FRT dezvaluie un gest superb facut de Simona Halep

Ce se intampla cu premiile din Fed Cup: Presedintele FRT dezvaluie un gest superb facut de Simona Halep

Presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, a vorbit despre banii acordati tenismenelor romane pentru victoria minunata cu Cehia din primul tur al Fed Cup 2019. George Cosac dezvaluie ca Simona Halep a acceptat ca sumele sa fie egale. ...

12 Februarie 20192 comentarii

Fed cup romania cehia

Reactia Karolinei Pliskova dupa tragerea la sorti din Fed Cup

Reactia Karolinei Pliskova dupa tragerea la sorti din Fed Cup

Karolina Pliskova a vorbit despre tragerea la sorti a meciurilor cu Romania din Fed Cup, ce conteaza pentru calificarea in semifinale. Jucatoarea din Cehia a afirmat ca se asteapta la un duel foarte dificil, mai ales ca din echipa noastra face parte Simona Halep. "Nu suntem favorite, chiar daca am castigat Fed Cup de atatea ori. Romania are 5 jucatoare extrem de puternice asa ca lupta ramane deschisa. Este clar ca Simona este cea mai buna jucatoare a lor, deci va fi greu sa jucam impotriva ei. Toata lumea intreaba cum reusim sa avem atat de multe jucatoare bune desi nu facem nimic special, nimic diferit...

08 Februarie 2019
  Reactia Simonei Halep dupa tragerea la sorti a meciurilor din Fed Cup

  Reactia Simonei Halep dupa tragerea la sorti a meciurilor din Fed Cup

  Simona Halep a vorbit despre tragerea la sorti a meciurilor cu Cehia din Fed Cup, ce conteaza pentru calificarea in semifinalele competitiei. Sportiva noastra a declarat ca obiectivul sau din major din acest an este Fed Cup, insa are si motive de ingrijorare inaintea duelului cu Cehia. "Pentru mine este important sa facem un rezultat bun la Fed Cup anul acesta. Este cel mai mare obiectiv al meu. Nu este usor, nu suntem foarte obisnuite sa jucam in echipa. Nu e usor sa te motivezi in grup, dar eu sper sa imi fac treaba foarte bine pe teren si sa ajut echipa sa castigam aceasta partida...

  08 Februarie 20191 comentariu
   Declaratie superba facuta de Simona Halep inaintea intalnirii cu Cehia din Fed Cup

   Declaratie superba facuta de Simona Halep inaintea intalnirii cu Cehia din Fed Cup

   Simona Halep a vorbit despre prezenta in echipa de Fed Cup a Romaniei, precum si despre confruntarea din weekend cu Cehia. Tenismena noastra se asteapta la o intalnire dificila impotriva campioanei en-titre, chiar daca aceasta va fi privata de prezenta Petrei Kvitova. "E atmosfera foarte frumoasa la echipa si ma bucur de fiecare data cand joc pentru Romania. Voi juca intodeauna cu toata inima pentru tara mea", a spus Simona pentru site-ul oficial al Fed Cup. "Ele au atat de multa experienta si este intotdeauna dificil sa dai piept cu campioanele, dar noi avem o echipa puternica. Este ceva mai bine pentru noi faptul ca Petra lipseste. Asta pentru ca ea a jucat foarte bine in acest inceput de an si era in forma maxima. Dar acest meci este foarte, foarte greu. Asa ca imi dificil sa spun ce e bine si ce nu e bine. O sa vedem asta sambata si duminica", a continuat aceasta...

   07 Februarie 20193 comentarii
    Pericolul depistat de Mihaela Buzarnescu inaintea duelului cu Cehia din Fed Cup

    Pericolul depistat de Mihaela Buzarnescu inaintea duelului cu Cehia din Fed Cup

    Mihaela Buzarnescu (nr. 29 mondial) a declarat ca principala adversara din intalnirea cu Cehia, Karolina Pliskova (5 WTA), agreeaza suprafata rapida pe care se va juca la sfarsitul saptamanii. "Pliskova este o jucatoare care agreeaza suprafata rapida. Are avantajele ei, serviciul si loviturile puternice. In ultimul meci cu ea am fost aproape... Cred insa ca asteptarile oricarei jucatoare care ar evolua impotriva ei sunt sa castige. Insa trebuie sa ne gandim exact la jocul nostru si la tactica noastra ca sa facem cel mai bun meci. Nu sa ne gandim la ce poate adversara din fata noastra. Mai mult ca sigur ca impreuna cu echipa vom lua cele mai bune decizii si vom sti exact cum sa jucam impotriva Karolinei Pliskova", a mentionat jucatoarea romana, care a pierdut cele doua intalniri cu Pliskova disputate in cariera, ambele insa pe iarba...

    06 Februarie 20193 comentarii
     Simona Halep dezvaluie prima problema depistata in Cehia, inaintea confruntarii din Fed Cup

     Simona Halep dezvaluie prima problema depistata in Cehia, inaintea confruntarii din Fed Cup

     Simona Halep a dezvaluit care este prima problema cu care se confrunta inaintea duelului cu Cehia din Grupa Mondiala I a Fed Cup, ce va avea loc sambata si duminica, la Ostrava. Sportiva noastra este nemultumita de suprafata de joc a arenei din Ostrava si de faptul ca aceasta este de culoare verde, ce face ca mingea sa fie mai greu de observat. "Suprafata de joc este dificila, mai ales ca este verde si mingea este greu de vazut. Pana la urma, pentru toata lumea va fi la fel, dificila sau mai putin dificila. Important este sa ne simtim bine si sa fim apte 100%", a spus Simona intr-o conferinta de presa...

     06 Februarie 20191 comentariu
      Iata ce televiziune va transmite in direct intalnirea dintre Romania si Cehia din Fed Cup

      Iata ce televiziune va transmite in direct intalnirea dintre Romania si Cehia din Fed Cup

      Romania infrunta Cehia in primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup, intr-o intalnire care va putea fi vizionata si in tara noastra. Meciurile din cadrul intalnirii programate la Ostrava vor fi televizate in Romania de postul Telekom Sport 2. Intalnirea se va disputa in acest weekend, sambata urmand sa aiba loc doua meciuri de simplu, in timp ce duminica vor fi programate doua meciuri de simplu si unul de dublu. Jocurile vor incepe de la ora 14:00 (ora Romaniei) si vor putea fi vizionate si pe Ziare.com, in format LIVE text...

      05 Februarie 20191 comentariu
       Adversare de top pentru Halep & Co.: Iata componenta echipei Cehiei pentru meciul din Fed Cup

       Adversare de top pentru Halep & Co.: Iata componenta echipei Cehiei pentru meciul din Fed Cup

       Simona Halep si colegele ei din echipa de Fed Cup a Romaniei vor avea o misiune extrem de dificila in duelul cu detinatoarea titlului, reprezentativa Cehiei. Capitanul nejucator al Cehiei, Petr Pala, a anuntat miercuri componenta echipei ce va infrunta Romania. Astfel, Cehia va fi reprezentata de Karolina Pliskova, actualul loc in clasamentul 5 WTA, Katerina Siniakova (38 WTA), Marketa Vondrousova (73 WTA) si Barbora Krejcikova. De notat este faptul ca Siniakova si Krejcikova ocupa locurile 1 si 2 in clasamentul WTA de dublu, fiind practic cea mai buna pereche de dublu din lume in momentul de fata...

       30 Ianuarie 20194 comentarii
        Noi detalii despre cea mai controversata decizie de la Fed Cup: Monica Niculescu, sfatuita sa nu joace

        Noi detalii despre cea mai controversata decizie de la Fed Cup: Monica Niculescu, sfatuita sa nu joace

        Noi detalii ies la iveala despre cea mai controversata decizie luata in timpul disputei dintre Romania si Cehia, din Grupa Mondiala a Fed Cup. Surse autorizate au dezvaluit pentru site-ul Ziare.com ca Monica Niculescu a fost sfatuita sa nu evolueze in meciul decisiv de dublu, disputat duminica dupa-amiaza. Potrivit surselor noastre, antrenorul Monicai, Calin Ciorbagiu, si-ar fi sfatuit eleva sa nu intre in teren si in meciul de dublu pentru ca risca sa se accidenteze din cauza suprasolicitarii. Niculescu disputase doua meciuri epuizante la simplu sambata si duminica si, dupa cum singura a recunoscut, era foarte obosita. Astfel, desi s-a gandit sa intre in teren si la dublu, urmand exemplul Karolinei Pliskova, pana la urma ea si-a ascultat antrenorul...

        09 Februarie 2016
         Monica Niculescu, socata de o adversara din Fed Cup: Asa ceva nu am vazut!

         Monica Niculescu, socata de o adversara din Fed Cup: Asa ceva nu am vazut!

         Monica Niculescu se declara socata de o adversara din Fed Cup, marturisind ca nu a mai intalnit o asemenea jucatoare. Sportiva noastra a laudat rezistenta fizica a Karolinei Pliskova, tenismena decisiva din duelul Romania - Cehia. "Asa ceva n-am vazut! Ieri (sambata - n.red.) joaca cu Simona 3 ore si azi (duminica - n.red.) se face set-set si da mai bine, adica nu stiu... A servit foarte bine mingi importante si a scurtat jocul", a spus Monica la conferinta de presa. Niculescu a precizat apoi ca sportiva din Cehia a avut o tactica perfecta, reusind s-o scoata din ritm in momentele importante...

         08 Februarie 20161 comentariu
          Reactia sefului tenisului romanesc dupa Romania - Cehia: O infrangere cat o victorie

          Reactia sefului tenisului romanesc dupa Romania - Cehia: O infrangere cat o victorie

          George Cosac, presedintele Federatiei Romane de Tenis, nu a parut prea afectat de infrangerea suferita de echipa noastra de Fed Cup in fata Cehiei. Seful tenisului romanesc s-a declarat multumit de evolutia jucatoarelor noastre si lasa sa se inteleaga faptul ca rezultatul putea fi altul daca aveam la dispozitie tot lotul. "Este o infrangere cat o victorie. Am avut 4 meciuri de simplu extraordinare, de calitate deosebita, in care fetele au dat tot ce au putut. Monica Niculescu a fost intr-o zi foarte buna, mult devotament. Simona cu Petra Kvitova a fost un meci pe care il putem oricand vedea la un Turneu al Campioanelor...

          07 Februarie 2016
           Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

           Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

           Echipa de Fed Cup a Romaniei a suferit o infrangere dramatica in sferturile de finala ale Fed Cup in fata Cehiei. A fost un duel pasionant, intins pe durata a doua zile, Cehia impunandu-se cu scorul de 3-2 dupa meciul decisiv de dublu. Ziua de duminica a inceput de la scorul de unu la unu, dupa ce Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Monica Niculescu a obtinut o victorie superba in fata Petrei Kvitova. In prima disputa a zilei, Simona a intrat in teren pentru a o infrunta pe Kvitova, dubla castigatoare de la Wimbledon...

           07 Februarie 201627 comentarii
            Fed Cup Romania - Cehia: Monica Niculescu, invinsa de Pliskova

            Fed Cup Romania - Cehia: Monica Niculescu, invinsa de Pliskova

            Monica Niculescu nu a repetat isprava de sambata si a pierdut intalnirea disputata contra Karolinei Pliskova, in duelul dintre Romania si Cehia din Fed Cup. Sportiva noastra s-a recunoscut invinsa la capatul a trei seturi extrem de disputate, scor 4-6, 6-4, 3-6. Monica a inceput perfect disputa de la Cluj, reusind sa ia un avantaj de doua gane-uri inca din debutul meciului, insa apoi jucatoarea din Cehia a reusit sa isi ridice nivelul si sa preia conducerea. Pliskova a servit fara greseala si a castigat primul set cu 6-4...

            07 Februarie 2016
             Monica Niculescu obtine o victorie fantastica pentru Romania in Fed Cup

             Monica Niculescu obtine o victorie fantastica pentru Romania in Fed Cup

             Romania si Cehia sunt la egalitate la finalul primei zile, scor 1-1, dupa ce Monica Niculescu a reusit sa produca o mare surpriza, in sferturile de finala ale Fed Cup. Sportiva noastra a invins-o pe ocupanta locului 9 in clasamentul WTA, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-3, dupa un meci absolut superb. Desi a avut in fata o adversara mult mai bine clasata, Monica Niculescu a jucat cu curaj si a "terorizat-o" pe Kvitova, asa cum a promis la conferinta de presa. Monica a profitat din plin de inconstanta cehoaicei si a taxat-o de fiecare data, loviturile sale de slice facand si de aceasta data o nota aparte...

             06 Februarie 201633 comentarii
              Veste de senzatie: Simona Halep va juca in meciul de Fed Cup cu Cehia - oficial

              Veste de senzatie: Simona Halep va juca in meciul de Fed Cup cu Cehia - oficial

              Simona Halep va evolua in meciul Romaniei din sferturile Fed Cup, impotriva Cehiei, care va avea loc in perioada 6-7 februarie, la Cluj-Napoca. Dupa ce initial s-a anuntat ca Simona nu va participa, Dolce Sport relateaza ca 99 la suta tenismena aflata pe locul 2 WTA va lua parte la disputa de peste mai putin de doua saptamani, decizand astfel sa amane interventia chirugicala pentru deviatie de sept. Ulterior, in jurul orei 13:15, doua surse oficiale au confirmat pentru Ziare.com ca Simona va participa la meciuri...

              27 Ianuarie 2016
               Romania, in Grupa Mondiala a Fed Cup: Unde se va juca meciul istoric cu Cehia

               Romania, in Grupa Mondiala a Fed Cup: Unde se va juca meciul istoric cu Cehia

               Revenirea istorica a Romaniei in Grupa Mondiala a Fed Cup se va face in Sala Polivalenta din Cluj, acolo unde se va disputa meciul cu echipa Cehiei. George Cosac, presedintele Federatiei Romane de Tenis (FRT), a fost cel care a anuntat ca partida cu Cehia se va disputa la Cluj. "Cel mai mare eveniment sportiv organizat de Romania anul viitor, intalnirea de Fed Cup Romania - Cehia, nu poate fi desfasurat decat in cea mai mare si mai moderna sala pe care o are tara noastra, Sala Polivalenta din Cluj-Napoca. In acest fel, ne tinem si promisiunea de a ajunge in cat mai multe orase din Romania cu cele doua echipa tricolore, Fed Cup si Cupa Davis, dupa Brasov, Sibiu, Galati si Constanta...

               23 Septembrie 2015

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor