Ziare.com

Fed cup romania mamaia

Fed Cup: Simona Halep aduce primul punct pentru Romania dupa o victorie fara mari emotii

Fed Cup: Simona Halep aduce primul punct pentru Romania dupa o victorie fara mari emotii

Simona Halep a adus primul punct pentru Romania in confruntarea cu Marea Britanie din barajul pentru Grupa Mondiala II, ce are loc la Mamaia. Sportiva noastra s-a impus in fata lui Heather Watson (locul 113 WTA), scor 6-4, 6-1. Startul partidei a fost destul de echilibrat, cu putine ezitari din partea Simonei, insa sportiva noastra si-a gasit ritmul pe final. In game-ul cu numarul noua a facut break, iar apoi a servit excelent si a castigat primul set...

22 Aprilie 2017
  Britanicele, nemultumite de conditiile gasite in Romania inaintea duelului din Fed Cup

  Britanicele, nemultumite de conditiile gasite in Romania inaintea duelului din Fed Cup

  Britanicile s-au aratat nemultumite de vremea ploioasa de la Mamaia, care le-a incurcat pregatirea pentru confruntarea cu Romania din Fed Cup. Capitanul nejucator Anne Kheovatong a afirmat ca nu se astepta la o asemenea vreme spre sfarsitul lunii aprilie. "Nu este deloc ideala aceasta situatie. Timp de o zi a plouat in continuu si am fost fortate sa ne antrenam in balon. Este frig, este umezeala, conditiile vor fi grele, dar suntem pregatite", a spus Anne Keothavong intr-o conferinta de presa. Aceasta a fost completata de jucatoarea Johanna Konta, locul 7 WTA. "Vremea a fost o problema, cu siguranta ne-a nemultumit, dar nu avem ce face", a comentat aceasta...

  22 Aprilie 20171 comentariu
   Tot ce trebuie sa stii inaintea duelului din Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie

   Tot ce trebuie sa stii inaintea duelului din Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie

   Romania si Marea Britanie se intalnesc, in acest sfarsit de saptamana, la Mamaia, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Inaintea acestui duel extrem de important, va oferim cele mai importante informatii pe care trebuie sa le stiti. Ce jucatoare vor participa? Echipa noastra este reprezentata de Simona Halep (locul 5 WTA), Irina Camelia Begu (locul 33 WTA), Monica Niculescu (locul 47 WTA) si Sorana Cirstea (locul 62 WTA)...

   21 Aprilie 20171 comentariu
    Modificare de ultima ora inaintea partidei de Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie: Ce-a decis arbitrul

    Modificare de ultima ora inaintea partidei de Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie: Ce-a decis arbitrul

    Arbitrul principal al intalnirii dintre reprezentativele de Fed Cup ale Romaniei si Marii Britaniei a luat o decizie de ultima ora. Din cauza conditiilor meteorologice s-a hotarat ca prima intalnire a disputei, dintre Simona Halep - Heather Watson, sa fie decalata cu o ora. Astfel, partida programata la Mamaia va incepe la ora 12, nu la ora 11, cum se anuntate. "Arbitrul principal al intalnirii de Fed Cup by BNP Paribas dintre echipele Romaniei si Marii Britanii a luat decizia de a schimba ora de start a partidelor din ziua de sambata, 22 aprilie 2017, de la Tenis Club IDU, din cauza conditiilor meteo...

    21 Aprilie 2017
     Programul meciurilor din Fed Cup: Simona Halep joaca prima pentru Romania

     Programul meciurilor din Fed Cup: Simona Halep joaca prima pentru Romania

     Vineri, la Mamaia, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din cadrul intalnirii dintre Romania si Marea Britanie, din play-off-ul Grupei Mondiale II a Fed Cup. Simona Halep va evolua prima pentru echipa noastra, ea urmand a o intalni pe numarul 2 din echipa britanica, Heather Watson. Ulterior, Irina Begu va avea o misiune extrem de dificila in fata Johannei Konta, campioana de la Miami si numarul 7 in clasamentul mondial. La dublu, Sorana Cirstea si Monica Niculescu par a avea o misiune accesibila in fata cuplului format din Laura Robson si Jocelyn Rae...

     21 Aprilie 2017
      Romania - Marea Britanie, in Fed Cup: Ce posturi TV vor transmite meciurile in tara noastra

      Romania - Marea Britanie, in Fed Cup: Ce posturi TV vor transmite meciurile in tara noastra

      Doua posturi de televiziune din tara noastra vor transmite duelul dintre Romania si Marea Britanie, din Fed Cup. Confruntarea poate fi urmarita in direct la TV la posturile Digi Sport si Dolce Sport. Romania si Marea Britanie se intalnesc pe 22 si 23 aprilie, la Mamaia, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup, de la ora 11:00. Din echipa noastra fac parte Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu si Sorana Cirstea...

      20 Aprilie 2017
       Johanna Konta, despre confruntarea cu Simona Halep si conditiile gasite la Mamaia

       Johanna Konta, despre confruntarea cu Simona Halep si conditiile gasite la Mamaia

       Johanna Konta a vorbit joi despre confruntarea din Fed Cup cu Simona Halep, pe care a eliminat-o in urma cu cateva saptamani in sferturile turneului de la Miami. Tenismena britanica se declara increzatoare si spune ca abia asteapta s-o intalneasca din nou pe Halep, chiar pe suprafata favorita a acesteia. "De-abia astept sa joc pe suprafata ei preferata (zgura - n.red.). Cred ca nu e doar vorba de schimbarea suprafetei, conditiile sunt diferite, e vorba de Fed Cup aici. Sunt convins ca publicul va fi de partea ei, dar imi place atmosfera care va fi acolo si abia astept meciul impotriva ei", a declarat Konta la conferinta oficiala de presa de dinaintea intalnirii Romania - Marea Britanie, potrivit News.ro...

       20 Aprilie 2017
        Ilie Nastase l-a ironizat pe presedintele FRT inaintea meciului de Fed Cup

        Ilie Nastase l-a ironizat pe presedintele FRT inaintea meciului de Fed Cup

        Ilie Nastase a avut o reactie ironica la adresa presedintelui Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, inaintea meciului cu Marea Britanie, din Fed Cup. Nastase a inceput sa rada cand a auzit ca George Cosac a spus ca meciul cu Marea Britanie va fi "pe viata si pe moarte". "Meci pe viata si pe moarte? Moare cineva daca pierdem meciul, n-am inteles? I-auzi, ma, murim daca pierdem meciul! Hai sa murim de acum, de azi! Unde e doctorul", a spus Ilie Nastase intr-o conferinta de presa. De asemenea, Nastase a avut o reactie similara si cand a fost intrebat ce jucatoare va folosi la simplu...

        20 Aprilie 2017
         Simona Halep, pregatita sa reprezinte Romania in Fed Cup: Ma simt bine, durerile au disparut

         Simona Halep, pregatita sa reprezinte Romania in Fed Cup: Ma simt bine, durerile au disparut

         Simona Halep a anuntat ca este pregatita sa reprezinte Romania in duelul de Fed Cup cu Marea Britanie. Numarul 5 WTA marturiseste ca se simte bine din punct de vedere fizic, durerile de la genunchi disparand de ceva vreme. "Ma simt foarte bine fizic, durerile la genunchi au disparut inainte de Indian Welles. Am avut o perioada foarte buna, cu antrenamente destul de dificile. Sunt pregatita si emotional si fizic sa joc meciurile de Fed Cup aici acasa", a afirmat Halep in cadrul unei conferinte de presa...

         20 Aprilie 20172 comentarii
          Interes enorm pentru meciul de Fed Cup al Romaniei: Toate biletele au fost vandute

          Interes enorm pentru meciul de Fed Cup al Romaniei: Toate biletele au fost vandute

          Meciul de Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie a provocat un interes enorm in randul fanilor de la noi din tara, biletele fiind epuizate. Potrivit postului DigiSport, cu trei zile ramase pana la debutul intalnirii din play-off-ul Grupei II Mondiale a Fed Cup nu mai exista tichete disponibile. Fetele noastre promit ca vor face partide bune, desi vor avea de cealalta parte a fileului adversare foarte bine cotate. "Va fi un meci greu, mai ales pentru un play-off de Grupa Mondiala II. Cred ca e cel mai tare meci din aceasta faza", a spus Sorana Cirstea, completata de Irina Begu:...

          19 Aprilie 2017
           Probleme inaintea meciului de Fed Cup de la Mamaia: Ce dificultati intampina Simona Halep si compania

           Probleme inaintea meciului de Fed Cup de la Mamaia: Ce dificultati intampina Simona Halep si compania

           Vremea le da mari batai de cap organizatorilor si tenimenelor inaintea meciului de Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie, programat sa se dispute la Mamaia. Din cauza ploii, Simona Halep si compania au fost nevoite sa se antreneze marti in sala, anunta Digi Sport. Mai mult, prognoza meteo pentru zilele urmatoare nu e deloc incurajatoare, anuntandu-se ploi chiar si in cele doua zile in care ar urma sa se joace meciurile. Jocurile din cadrul intalnirii de Fed Cup dintre Romania si Marea Britanie se vor disputa sambata si duminica, la baza IDU din Mamaia...

           18 Aprilie 2017
            Fed Cup: Ilie Nastase a anuntat lotul pentru duelul cu Marea Britanie

            Fed Cup: Ilie Nastase a anuntat lotul pentru duelul cu Marea Britanie

            Ilie Nastase a anuntat numele jucatoarelor pe care mizeaza in confruntarea cu Marea Britanie, din play-off-ul Grupei Mondiale II. Conform unui comunicat oficial, din echipa noastra fac parte Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu si Sorana Cirstea. Marea absenta este asadar Patricia Tig, despre care Ziare.com a dezvaluit ca nu este pe placul celor jucatoare. "Aceasta intalnire de Fed Cup dintre echipele Romaniei si Marii Britanii este un foarte important eveniment sportiv al acestui inceput de an din Romania, si ne bucuram ca jucam la Mamaia, pe zgura...

            12 Aprilie 2017
             Tensiuni in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie

             Tensiuni in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie

             Atmosfera nu este deloc linistita in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie, din barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala II. Surse autorizate au dezvaluit pentru Ziare.com ca Ilie Nastase, capitanul nejucator al echipei, si antrenorul Alina Tecsor ar fi stabilit deja ca pentru intalnirea cu britanicele sa fie chemate cinci jucatoare, cele patru care s-au aflat in lot la duelul cu Belgia, plus Simona Halep, intre timp refacuta dupa accidentare. Este o decizie care a provocat nemultumirea celor mai bine clasate romance din clasamentul WTA...

             23 Martie 2017
              Schimbare importanta pentru echipa de Fed Cup a Romaniei: Jucam pe zgura din Mamaia

              Schimbare importanta pentru echipa de Fed Cup a Romaniei: Jucam pe zgura din Mamaia

              Federatia Romana de Tenis a decis gazda disputei dintre Romania si Marea Britanie, din Fed Cup. Este vorba despre statiunea Mamaia, din Constanta, schimbarea locatiei aducand si modificarea suprafetei de joc, care va fi zgura. "Federatia Romana de Tenis anunta ca intalnirea de Fed Cup by BNP Paribas, dintre echipele nationale ale Romaniei si Marii Britanii, din play-off-ul Grupei Mondiale II, va fi gazduita de "Tenis Club IDU" din Mamaia, Constanta. Meciurile se vor disputa pe zgura, asa cum au dorit fetele din echipa Romaniei si capitanul-nejucator Ilie Nastase", se arata in comunicatul FRT...

              10 Martie 2017
               Fed Cup: Povestea jucatoarei din Canada nascuta din parinti romani: Imi place enorm tara voastra

               Fed Cup: Povestea jucatoarei din Canada nascuta din parinti romani: Imi place enorm tara voastra

               Echipa de Fed Cup a Canadei are in componenta o jucatoare nascuta din parinti romani. Este vorba despre Sharon Fichman, ocupanta locului 205 in clasamentul WTA, care are si cetatenie israeliana. Bob si Julia, parintii lui Sharon, s-au nascut la Deva, insa au emigrat in Israel in 1982, pentru ca peste alti sapte ani sa se mute definitiv in Canada. La un an distanta de la mutarea in Canada a venit pe lume Sharon. Sportiva in varsta de 24 de ani ocupa locul 205 in clasamentul WTA, iar apogeul l-a atins in urma cu un an, cand a fost pe pozitia a 77-a...

               18 Aprilie 20157 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Leo Messi si-a decis viitorul
                Lionel Messi va ramane la FC Barcelona cel putin pana in vara viitoare, dupa ce clauza care ii permitea sa plece liber de la clubul catalan de...

                Conducerea lui Rangers face dezvaluiri despre transferul lui Ianis Hagi: Suma reala platita
                Oficialii clubului Glasgow Rangers au facut dezvaluiri despre transferul lui Ianis Hagi. Directorul sportiv Ross Wilson a afirmat ca suma de...

                O fosta tenismena dezvaluie cum s-a comportat Serena Williams dupa ce a invins-o neasteptat
                Fosta tenismena franceza Virginie Razzano spune ca Serena Williams a fost foarte nervoasa pe ea dupa ce i-a adminstrat o infrangere neasteptata in...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor