Ziare.com

Gabriela firea primarie

Dan Barna: Nicusor Dan este omul care a reusit sa o scoata pe Gabriela Firea din Primaria Capitalei

Dan Barna: Nicusor Dan este omul care a reusit sa o scoata pe Gabriela Firea din Primaria Capitalei

Liderul USR, Dan Barna, i-a felicitat, duminica seara, dupa publicarea exit-poll-urilor, pe candidatii aliantei USR-PLUS, declarand ca rezultatul alegerilor din Capitala reprezinta "victoria lui Nicusor Dan, omul care a reusit sa o scoata pe Gabriela Firea din Primaria Capitalei". "Rezultatele din aceasta seara, cel putin cele ale exit-poll-ulurilor, arata ca Romania incepe revolutia bunei guvernari. Rezultatele din aceasta seara ne arata ca USR si PLUS isi respecta angajamentul pe care l-au facut in fata romanilor, ca vom fi a treia forta politica din Romania si vom deveni alternativa la vechile partide politice. Rezultatele de astazi din Bucuresti confirma, de fapt, ca in toti acesti ani si in prezent, forta care lupta cu PSD-ul este USR PLUS - ne confirma si rezultatele de la Consiliul General, unde practic avem 33% - arata ca cei care vor scoate PSD-ismul din tara si cei care vor face reformele sunt, in acest moment, USR si PLUS. Ii felicit pe Clotilde, pe Radu, pe Simona, pe Ciprian, pe Adrian si pe Cristi pentru rezultatele foarte bune obtinute la Bucuresti", a declarat Dan Barna, liderul USR, dupa publicarea exit-poll-ului...

27 Septembrie 20201 comentariu
  VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

  VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

  S-au inchis urnele. In urma rezultatelor Exit Poll Gabriela Firea a spus ca asteapta rezultatele finale. Ea a obtinut un scor de 39%."Nu au cum sa fie rezultatele oficiale", a declarat Gabriela Firea. Ea se afla la sediul de campanie unde asteapta numaratoarea voturilor. "Cu putin timp in urma, s-au inchis urnele de vot. Incepe numaratoarea. Cel mai probabil, maine dimineata vom sti care este rezultatul real al alegerilor locale. Multumesc tuturor celor care au participat la vot. Este o dovada de respect pentru orasul nostru, comunitatea noastra"...

  27 Septembrie 20204 comentarii
   Ce a promis si ce a livrat Gabriela Firea in materie de infrastructura rutiera in mandatul de primar al Capitalei

   Ce a promis si ce a livrat Gabriela Firea in materie de infrastructura rutiera in mandatul de primar al Capitalei

   In campania electorala de acum patru ani, candidata PSD pentru functia de primar al Capitalei, Gabriela Firea, promitea o "revolutie in trafic", cu intersectii incluse in sistemul de management al traficului si parcari pentru locuitori. Acum, Bucurestiul ocupa locul al treilea in clasamentul celor mai aglomerate orase europene, resimtindu-se lipsa parcarilor si a investitiilor in infrastructura rutiera. Inainte de alegerile locale din vara anului 2016, pe cand era doar candidata la Primaria Municipiului Bucuresti, Gabriela Firea promitea, intr-un interviu la postul de televiziune Digi24, ca va face "revolutie in materie de trafic in Capitala"...

   24 Septembrie 20204 comentarii
    Gabriela Firea, despre deschiderea scolilor din Bucuresti: Copiii vor fi testati gratuit, daca au simptome la triere, dimineata

    Gabriela Firea, despre deschiderea scolilor din Bucuresti: Copiii vor fi testati gratuit, daca au simptome la triere, dimineata

    Gabriela Firea a declarat luni, 31 august, in cadrul unei convocari a Comandamentului pentru redeschiderea scolilor, ca toate cadrele din Bucuresti se pot testa gratuit si ca elevii care prezinta simptome ar trebui sa primeasca rezultatele in aceeasi zi, sustinand ca supunerea lor la cateva zile de spitalizare, pana la sosirea rezultatelor, le-ar provoca traume. "Am pregatit 17.000 de teste pentru personalul din unitatile de invatamant, inclusiv personalul auxiliar. Avem capacitatea de testare de 5.000 de teste pe zi.(...) In fiecare dimineata, la trierea din intrarile in gradinite, scoli, facultati, daca se observa semne la triaj, de fbra, tuse, rosu in gat, acel copil va fi trimis imediat la testare. Varianta Directiei de Sanatate Publica, situatie in care copilul risca sa fie internat 2-3 zile, poate sa fie traumatizanta, sa stea in spital pentru o problema banala. (...) Rezultatul trebuie aflat pana seara", a declarat primarul Capitalei, Gabriela Firea...

    31 August 20201 comentariu
     Gabriela Firea, piatra de moara pentru primarii de sectoare ai PSD?

     Gabriela Firea, piatra de moara pentru primarii de sectoare ai PSD?

     Bucurestiul are un specific aparte, atunci cand vorbim de alegerile locale. Componenta politica joaca un rol extrem de important in procesul electoral, am putea spune mai mult decat in alte orase, unde cetatenii urmaresc mai mult "omul", candidatul, si de multe ori nu mai tin cont de partidul pe care acesta il reprezinta. De asemenea, Capitala mai are o particularitate, care trebuie luata in calcul atunci cand vorbim de strategiile partidelor sau cand incercam sa facem analize, prognoze sau previziuni...

     20 August 2020
      Gabriela Firea il apara pe Mitica Dragomir, care are o sentinta de 4 ani de inchisoare, in prima instanta: "Nu va suparati, este condamnat? Este in puscarie?"

      Gabriela Firea il apara pe Mitica Dragomir, care are o sentinta de 4 ani de inchisoare, in prima instanta: "Nu va suparati, este condamnat? Este in puscarie?"

      Gabriela Firea le-a raspuns miercuri, 19 augut, celor care ii critica lista de propuneri pentru Consiliul General al Capitalei. Pe de o parte, in cazul unor candidati cu probleme de integritate, sau a altor candidati care ar avea varsta inaintata. "M-am consultat cu colegii mei de la Bucuresti. Stiu la ce faceti referire. E un lucru foarte bun faptul ca domnul presedinte Marcel Ciolacu ne-a dat mana libera si la Bucuresti si in tara sa decidem cine sa fie colegii care sa ne reprezinte. M-am consultat cu colegii de la Bucuresti, conducerea nationala a fost informata in ziua depunerii, nu ca lipsa de respect, ci pentru ca asa a fost stabilit."...

      19 August 202020 comentarii
       Proiectul propus de Gabriela Firea pentru reducerea datoriei fata de familia Constanda, respins a cincea oara de Consiliul General. Primaria are conturile blocate

       Proiectul propus de Gabriela Firea pentru reducerea datoriei fata de familia Constanda, respins a cincea oara de Consiliul General. Primaria are conturile blocate

       Proiectul propus de Gabriela Firea pentru reducerea datoriei de 115 milioane de euro fata de familia Constanda a fost respins, joi, de catre consilierii generali, pentru a cincea oara. Consiliul General al Municipiului Bucuresti a respins, joi, proiectul propus de Gabriela Firea pentru reducerea datoriei pe care Primaria Capitalei o are fata de Costica Constanda, respectiv darea in plata a unei suprafete de 15.000 de metri patrati, in Cartierul Francez. Este a cincea oara cand proiectul nu intruneste cele doua treimi dintre voturile necesare...

       13 August 20202 comentarii
        Gabriela Firea spune ca nu vede motive sa renunte la candidatura pentru Primaria Bucuresti. "Sunt incercari de a ma destabiliza. Sunt amenintata, filata"

        Gabriela Firea spune ca nu vede motive sa renunte la candidatura pentru Primaria Bucuresti. "Sunt incercari de a ma destabiliza. Sunt amenintata, filata"

        Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat miercuri, 8 iulie, ca nu are niciun motiv sa se retraga din cursa electorala pentru un nou mandat in fruntea Primariei Bucuresti. Aceasta sustine ca in aceasta perioada au existat mai multe incercari de a o "destabiliza" si ca este "amenintata, intimidata, filata". "Nu am niciun motiv sa ma retrag, nici personal, nici politic, nici de alta natura. Sunt incercari in aceasta perioada de a ma destabiliza, de a ma convinge sa renunt, mi se sugereaza sau mi se spune direct, sunt amenintata, sunt intimidata, sunt filata. Eu stiu ce am facut pentru bucuresteni, stiu ce proiecte am in continuare pentru Capitala, nu am niciun motiv sa renunt. Am spus aseara si am vazut ca declaratia mea a fost interpretata in fel si chip, o realitate am spus aseara, daca saptamana aceasta, zilele acestea, in urma unor sondaje care se realizeaza deja (...) se va releva faptul, absolut putin probabil, ca exista un alt candidat care sa intruneasca increderea bucurestenilor mai mult decat mine eu sunt dispusa sa ma retrag pentru acel candidat, pentru ca nu ma leg de scaun, nu ma tin, neaparat, stransa de o functie", a spus Gabriela Firea, inainte de sedinta conducerii colective interimare a PSD...

        08 Iulie 202015 comentarii
        Alte articole despre: Gabriela Firea primar general
         In ce conditii ar renunta Gabriela Firea sa mai candideze la un nou mandat de primar al Capitalei

         In ce conditii ar renunta Gabriela Firea sa mai candideze la un nou mandat de primar al Capitalei

         Primarul general, Gabriela Firea, sustinuta de PSD pentru un nou mandat, afirma ca renunta la aceasta candidatura daca partidele de stanga sau centru-stanga gasesc o persoana care este mai bine plasata in sondaje decat ea. Firea sustine ca partidele de stanga creaza confuzie in randul alegatorilor daca au mai multi candidati, dar si prin mesajele din ultimele zile. "Transmitem semnale confuze catre alegatori pentru ca ne percep pe noi in acelasi plan politic. Daca noi venim acum toti si anuntam noi, toti, de fapt vrem sa castigam si dumneavoastra trebuie sa alegeti din trei pe partea de centru-stanga si aveti un singur candidat pe zona de centru dreapta, facem un bine? Haideti sa ne gandim!", a afirmat, marti seara, la Antena 3, Gabriela Firea, intrebata ce parere are despre o eventuala candidatura a lui Victor Ponta la Primaria Capitalei...

         07 Iulie 20208 comentarii
          Gabriela Firea anunta primele rezultate ale campaniei de testare: "Din 4.600 de teste PCR efectuate in Bucuresti, doar 4 au fost pozitive"

          Gabriela Firea anunta primele rezultate ale campaniei de testare: "Din 4.600 de teste PCR efectuate in Bucuresti, doar 4 au fost pozitive"

          Din cele 4.600 de teste pentru detectarea anticorpilor SARS-CoV-2, care au fost efectuate deja in cadrul campaniei desfasurate de Primaria Capitalei, doar 4 au iesit pozitive, a anuntat Gabriela Firea. "Din pacate, Romania inregistreaza un record negativ, nu se testeaza persoane asimptomatice, pentru a se afla zonele de risc, pentru care s-ar putea pastra anumite masuri restrictive, iar altele, care au foarte putine cazuri sau deloc raman cu aceste restrictii. As vrea sa stiu cum si-a dat domnul ministru seama de aceasta raspandire comunitara, daca refuza sa faca teste de anticorpi, ca sa vedem exact cati romani au fost deja infectati si au trecut usor prin boala?...

          30 Iunie 202021 comentarii
           Gabriela Firea anunta facilitatile pentru HORA si HoReCa, digitalizarea Spitalului Colentina si deschiderea unui muzeu al copiilor

           Gabriela Firea anunta facilitatile pentru HORA si HoReCa, digitalizarea Spitalului Colentina si deschiderea unui muzeu al copiilor

           Primarul municipiului Bucuresti, Gabriela Firea, a prezentat, joi, in debutul sedintei Consiliului General Municipal, cateva proiecte de hotarare care vor fi dezbatute, printre acestea aflandu-se facilitati pentru industriile HORA si HoReCa, digitalizarea Spitalului Colentina, realizarea unui muzeu al copiilor si Promenada Fantanilor. "Dupa intalnirile pe care le-am avut cu reprezentatii industriilor Hora si Horeca, suntem primul oras care si aproba, nu doar anunta scutiri si inlesniri semnificative pentru proprietarii si administratorii de terase si restaurante. Practic, prin propunerea mea de astazi si prin votul dumneavoastra, acestea vor fi scutiti de toate sumele pe care ar trebui sa le plateasca pentru folosirea domeniului public al municipiului Bucuresti. De asemenea, in masura posibilitatilor si primariile de sector vor putea acorda facilitati fiscale reprezentantilor industriilor Hora si Horeca", a afirmat Gabriela Firea...

           18 Iunie 20206 comentarii
            Gabriela Firea: As vrea sa fac echipa cu Nicusor Dan, in calitate de viceprimar

            Gabriela Firea: As vrea sa fac echipa cu Nicusor Dan, in calitate de viceprimar

            Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, spune ca si-ar dori ca Nicusor Dan sa devina viceprimar, mentionand ca ar colabora bine cu acesta. "As vrea sa fac echipa cu domnul Dan, in calitate de viceprimar", afirma Firea. Intrebata daca acesta are calitati, Firea sustine ca: "Partial. De aceea nici nu poate fi deocamdata primar general". Gabriela Firea a fost intrebata, marti seara, la Digi 24, despre incidentul in care au fost implicati viceprimarul Aurelian Badulescu si candidatul sustinut de PNL la Primaria Capitalei Nicusor Dan...

            16 Iunie 202016 comentarii
             Nicusor Dan: Gabriela Firea cauta din nou scandalul si victimizarea, anuntand deschiderea teatrelor

             Nicusor Dan: Gabriela Firea cauta din nou scandalul si victimizarea, anuntand deschiderea teatrelor

             Primarul general, Gabriela Firea, "cauta din nou scandalul si victimizarea" anuntand deschiderea teatrelor, desi reglementarile nationale interzic pentru moment spectacolele in spatii inchise, a afirmat Nicusor Dan, candidat independent la Primaria Capitalei sustinut de PNL si USR. "Gabriela Firea cauta din nou scandalul si victimizarea anuntand deschiderea teatrelor, desi reglementarile nationale interzic pentru moment spectacolele in spatii inchise. Gabriela Firea, daca ar fi fost un primar responsabil, ar fi pregatit inainte de 1 iunie spatiile in aer liber pentru organizarea spectacolelor, iar de la 1 iunie teatrele din Bucuresti si-ar fi inceput activitatea", a declarat Nicusor Dan, potrivit unui comunicat transmis sambata AGERPRES...

             13 Iunie 20208 comentarii
              Gabriela Firea vrea scandal cu orice pret

              Gabriela Firea vrea scandal cu orice pret

              Dupa ce a dat de-a azvarlita banii primariei, achizitionand milioane de becuri, figurine si mingi de fotbal luminoase raspandite de sarbatori pe marile bulevarde, dupa ce a cheltuit milioane de lei pe reclame si clipuri publicitare fara folos, dupa ce s-a inglodat in cheltuieli ca sa sustina vreo 20 de companii infiintate de primarie dar desfiintate de instanta, edilul Capitalei s-a trezit brusc ca nu mai are bani sa-si plateasca angajatii pe luna decembrie. Iar vinovat nu este cel care a avut banii, dar i-a cheltuit pe altceva decat ceea ce era prioritar, ci Guvernul, care se hotaraste greu sa-i lase pe altii de izbeliste, ca sa astupe gaurile negre ale nechibzuitului primar general...

              11 Ianuarie 20209 comentarii
               Gabriela Firea vrea si la Cotroceni, si la Primarie. Daca PSD nu o sustine la prezidentiale, ar putea candida independent

               Gabriela Firea vrea si la Cotroceni, si la Primarie. Daca PSD nu o sustine la prezidentiale, ar putea candida independent

               Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat ca va candida la prezidentiale, in cazul in care PSD stabileste ca ea "este cea mai buna solutie". Daca social-democratii vor desemna o alta persoana care sa intre in cursa pentru presedintie, Firea spune ca ia in calcul varianta unei candidaturi ca independent. Totusi, Gabriela Firea a anuntat ca vrea si un nou mandat la Primaria Capitalei, pentru a termina proiectele incepute. "In conditiile in care as fi considerata de catre colegii mei din PSD, de catre partenerul nostru ALDE, de catre fostii nostri colegi de la Pro Romania, ca as fi cea mai buna solutie pentru zona de centru-stanga (candidez - n.red.)...

               18 Iulie 201917 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Accident rutier grav in Arges. Sase persoane au fost transportate la spital, printre care si doi copii
                Sase persoane, intre care doi copii, au fost ranite intr-un accident rutier care s-a produs duminica dupa amiaza, in judetul Arges, si in care au...

                Aproape 700.000 de doze de vaccin Pfizer ajung luni in Romania. Cum o sa fie distribuite
                Romania va primi luni o noua transa de vaccin de la compania Pfizer BioNTech, care consta in 697.320 doze. Vaccinurile vor fi livrate pe cale...

                Zonele cel mai grav afectate de COVID-19. Capitala raporteaza 130 de infectari noi. Cifre in scadere in toata tara
                Municipiul Bucuresti ramane cel mai afectat de COVID-19, cu 130 de infectari noi in ultimele 24 de ore, din totalul de 565 de cazuri raportate la...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor