Ziare.com
Hagi si Dan Petrescu s-au impacat dupa calificarea CFR-ului: "Cred ca i-a parut rau"

Hagi si Dan Petrescu s-au impacat dupa calificarea CFR-ului: "Cred ca i-a parut rau"

Gica Hagi si Dan Petrescu s-au impacat dupa ce CFR Cluj s-a impus pe terenul lui Celtic si a obtinut calificarea in play-off-ul Champions League. "Bursucul" a dezvaluit ca l-a sunat pe Hagi dupa ce "regele" a rabufnit intr-o conferinta de presa si ...

14 August 2019

Hagi declaratie nationala romania

Gica Hagi lanseaza un atac la adresa Federatiei Romane de Fotbal

Gica Hagi lanseaza un atac la adresa Federatiei Romane de Fotbal

Gica Hagi a lansat un atac la adresa Federatiei Romane de Fotbal, deranjat de o declaratie a presedintelui Comisiei Tehnice, Mihai Stoichita. Dupa ce Stoichita a afirmat saptmana trecuta ca Hagi este o solutie pentru echipa nationala, desi Regele declarase ca nu-si doreste acest lucru, Hagi a rabufnit. In opinia lui Hagi, FRF nu a facut decat sa se foloseasca de imaginea sa avand la baza un subiect care nu exista. "Unii au interesul sa se foloseasca de numele meu. Il folosesc pentru ca e un nume pe care e usor sa-l bagam la mijloc. Nu era cazul, eu am spus clar ca nu doresc asta, nu e momentul asta, nu pot", a spus Hagi, potrivit Look TV...

18 Septembrie 20173 comentarii
  Hagi intra in silenzio stampa: Am luat decizia sa nu mai vorbesc

  Hagi intra in silenzio stampa: Am luat decizia sa nu mai vorbesc

  Gica Hagi a anuntat ca a decis sa intre in silenzio stampa, incepand de acum el urmand a discuta cu presa numai despre echipa sa, FC Viitorul. "Regele" sustine ca au existat interpretari gresite ale comentariilor lui de pana acum, motiv pentru care a hotarat sa nu mai ofere motive de cearta. "Avand in vedere ca orice opinii/ pareri pe care le am despre fotbalul romanesc sau colegi sunt considerate atacuri, intepaturi, interpretate ca as avea anumite interese etc. am luat decizia ca cel mai bun lucru pe care sa-l fac pe o perioada nedeterminata este sa nu mai vorbesc. In continuare raman deschis comunicarii cu dumneavoastra, insa doar despre proiectele in care sunt implicat. Totodata, va transmit foarte clar ca nu vizez vreo functie administrativa sau tehnica legata de destinele fotbalului romanesc...

  31 Martie 20172 comentarii
   Solutia lui Hagi pentru salvarea fotbalului romanesc: De ce a plecat fii-miu?

   Solutia lui Hagi pentru salvarea fotbalului romanesc: De ce a plecat fii-miu?

   Gica Hagi a vorbit despre situatia fotbalului romanesc si vine cu o solutie pentru revitalizarea acestuia, la doar cateva zile dupa ce nationala Romaniei a inregistrat un nou rezultat dezamagitor si sansele de calificare la Campionatul Mondial din 2018 sunt tot mai mici. Patronul si antrenorul celor de la Viitorul Constanta indeamna la startul unui proiect national, in care baza sa fie pusa pe Academiile de fotbal. "Romanul e foarte bun la fotbal, dar incet, incet ne ducem in jos. De ce reusesc croatii? De ce reusesc sarbii? Sunt mai putini ca noi, dar ajung la Real Madrid, la Barcelona... Daca ei pot, noi de ce n-am putea? Terminati cu n-avem fotbalisti, n-avem antrenori... Ba avem, si antrenori, si jucatori. Dar proiectul trebuie sa fie la nivel national. Solutia e s-o luam de jos, de la Academii. Ne trebuie un plan bine pus la punct pentru a ajunge la performante", a spus Hagi in cadrul unei conferinte de presa...

   29 Martie 20178 comentarii
    Hagi si fotbalul lui bufa, lunga si pe-a doua

    Hagi si fotbalul lui bufa, lunga si pe-a doua

    Gica Hagi a devenit, mai nou, tinta ironiilor unei parti a microbistilor si jurnalistilor "de sport" dupa conferinta de presa sustinuta la finalul partidei dintre Viitorul si Medias. Chiar daca "Regele" a spus o serie de adevaruri dureroase, marii analisti au ales sa se lege de forma, ignorand elementele de substanta. Am sa incep prin a recunoaste ca atuul lui Hagi in fotbal nu este comunicarea. Si, daca nu ma insel, o recunoaste si el. Omul pur si simplu are un vocabular destul de limitat, insa, daca tot suntem sinceri, nici fotbalul nu-i vreo Academie Romana. Ar fi bine insa daca am putea trece peste multele greseli de exprimare ale acestuia pentru a discuta despre lucrurile cu adevarat importante...

    23 Noiembrie 20167 comentarii
     Selectionerul nationalei de tineret ii da replica lui Hagi

     Selectionerul nationalei de tineret ii da replica lui Hagi

     Selectionerul nationalei de tineret a Romaniei, Cristi Dulca, i-a raspuns lui Hagi, dupa ce acesta din urma l-a acuzat ca a gresit in alcatuirea echipei si a ratat astfel calificarea la Euro 2017. Dulca a inceput sustinand ca nu vrea sa poarte un dialog de la distanta cu "Regele", insa a acceptat sa demonteze acuzatiile acestuia. "Asa am gandit lotul, astea sunt principiile mele. Mitrita a jucat doar 15 minute in meciul cu Sassuolo. Manea, din sase etape, a fost rezerva in trei. A avut si o problema, i-a decedat tatal, am vorbit cu el. El a fost convocat constant la echipa nationala si i-am spus ca ma bazez in continuare pe el, dar pentru aceasta dubla nu l-am chemat. Balasa, la fel, a jucat 15 minute cu Novara...

     13 Septembrie 2016
      Hagi a rabufnit la adresa FRF: Vreti sa plecam din tara? Cate sa indur?

      Hagi a rabufnit la adresa FRF: Vreti sa plecam din tara? Cate sa indur?

      Gica Hagi a avt o noua reactie dura la adresa oficialilor din cadrul Federatiei Romane de Fotbal. "Regele" spune ca nu face decat sa raspunda unor atacuri ce vin din cadrul FRF. "Eu sunt Gheorghe Hagi, sunt liderul "Generatiei de Aur". FRF m-a atacat, eu doar am raspuns printr-o scrisoare deschisa. Noi, in doi ani de zile, de cand au venit ei la Federatie, nu avem niciun rezultat. Nu doar la echipa mare, ci si la selectionatele U21, U19, U17. Uitati-va acolo ce se intampla. Probabil ca sunt atacat pentru ca "Generatia de Aur" le sta undeva. Poate vor ca noi sa nu mai fim. Vreti sa plecam din tara?", a rabufnit Hagi la Digi Sport...

      24 Iunie 2016
       Hagi clarifica un episod controversat: N-am nevoie de statuie

       Hagi clarifica un episod controversat: N-am nevoie de statuie

       Gica Hagi a vorbit despre unul dintre cele mai controversate momente din cariera sa. La 17 ani de la celebra conferinta de presa in care anunta sfarsitul nationalei la nivel inalt si in care cerea statui pentru el si colegii din "Generatia de Aur", Hagi si-a reconsiderat pozitia. "Regele" marturiseste acum ca vrea sa lase ceva in urma sa pentru ca numele sau sa insemne ceva si atunci cand el nu va mai fi. "N-am nevoie (de statuie - n.red.). Am zis-o atunci ca asa mi-a venit, dar nu am nevoie! Eu stiu ca-s trecator, stiu ca trebuie sa las ceva in urma. Intr-o zi nu o sa mai fiu, dar stiu ca lumea o sa vorbeasca despre mine. Punct. O sa se vorbeasca si de bine, si de rau. Dar acesta e motto-ul meu: sa inclini balanta spre bine, nu spre rau. Iar eu asta sunt in viata, vreau sa fac bine, sa las ceva", a declarat Hagi pentru revista Sport in Romania, scrie Sportnews.ro...

       08 Iulie 20151 comentariu
        Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

        Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

        Gica Hagi, fostul mare fotbalist al echipei nationale, se arata ingrijorat de tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016, care va avea loc duminica la Nice, de la ora 13. Hagi spune ca este ingrijorat de progresul fotbalistic al anumitor natiuni care altadata erau considerate sub echipa noastra nationala: "Din pacate, au venit multe echipe din urna a 3-a, chiar si a 4-a, care au crescut foarte mult in ultima vreme. Du-te sa joci cu Azerbaidjan... Qabala a batut echipele noastre mai nou, in meciuri amicale. Kazahstan, joci cu ei si nu e usor. Georgia are jucatori, Armenia nu mai spun. Cred ca investesc mult mai mult ca noi.", spunea Hagi la DolceSport TV, intr-o interventie...

        23 Februarie 20144 comentarii
         Hagi face o declaratie surpriza despre preluarea echipei nationale

         Hagi face o declaratie surpriza despre preluarea echipei nationale

         Gica Hagi, prima varianta pe care Gica Popescu o are pentru functia de antrenor al echipei nationale in cazul in care va castiga alegerile de la Federatia Romana de Fotbal, a avut o reactie neasteptata in momentul in care a fost intrebat daca il va inlocui pe Victor Piturca. Desi visul multora este sa antreneze echipa nationala, Hagi spune ca va refuza oferta lui Gica Popescu pentru a nu da nastere unor interpretari. "Asa am zis, Domne pe mine scoate-ma din schema. Daca esti tu, cu siguranta nu voi fi selectioner", a spus Gheorghe Hagi pentru GspTV...

         02 Decembrie 20133 comentarii
          Hagi stie cum nationala Romaniei poate ajunge din nou o forta in fotbalul mondial

          Hagi stie cum nationala Romaniei poate ajunge din nou o forta in fotbalul mondial

          Gica Hagi a facut o analiza a echipei nationale a Romaniei. "Regele" sustine ca, odata cu ratarea calificarii la Campionatul Mondial din 2014, "tricolorii" au pierdut doi ani si jumatate degeaba! "Mi se pare ca am pierdut iarasi doi ani si jumatate, asta este senzatia mea cel putin. Suntem in acelasi punct. Era nevoie de o infuzie de jucatori tineri, de bagat bani la juniori", a spus Hagi la Digi Sport. Totusi, nationala Romaniei poate reveni in elita fotbalului romanesc, e sigur Hagi. Dar nu oricum...

          22 Noiembrie 20138 comentarii
          Alte articole despre: Hagi analiza nationala Romania
           Hagi reactioneaza dur dupa declaratia unui jucator de nationala

           Hagi reactioneaza dur dupa declaratia unui jucator de nationala

           Gheorghe Hagi, cel mai valoros fotbalist roman din ultimele decenii, a reactionat dur dupa declaratia unui component al lotului echipei nationale. Gabi Torje a ironizat "Generatia de Aur" la sfarsitul meciului cu Grecia, de pe National Arena, iar Hagi l-a taxat imediat. "Nu e adevarat cum a spus Torje, ca n-am castigat nimic, dar am fost prezenti la turnee finale europene si mondiale. Sunt putin suparat pe el, a vrut sa fie ironic, dar nu i-a iesit. Noi, totusi, am si castigat ceva. Am ajuns unde am ajuns in America, apoi am castigat campionate cupe si trofee internationale cu echipele de club, asa ca trebuia sa sa gandeasca inainte de a spune ceva...

           21 Noiembrie 20132 comentarii
            Hagi trage semnalul de alarma: Iata ce ne asteapta la barajul cu Grecia

            Hagi trage semnalul de alarma: Iata ce ne asteapta la barajul cu Grecia

            Gica Hagi se asteapta ca nationala Romaniei sa aiba viata grea cu reprezentativa Greciei, in barajul pentru Cupa Mondiala din 2014. "Regele" e sigur ca "tricolorii" vor avea mari dificultati in a inscrie in poarta elenilor. "Sansele sunt egale, dar nu trebuie sa ne bucuram ca am cazut cu Grecia. Se inchid foarte bine in aparare si va fi foarte, foarte greu sa marcam. Nu e Portugalia, dar se apara foarte bine. In plus, grecii s-au cam obisnuit sa se califice la turnee finale", a spus Hagi la Digi Sport...

            21 Octombrie 20131 comentariu
             Golul micului Hagi i-a fermecat pe straini: "Sa tineti minte acest nume!"

             Golul micului Hagi i-a fermecat pe straini: "Sa tineti minte acest nume!"

             Golul reusit de Ianis Hagi, baiatul lui Gica Hagi, in meciul dintre nationalele de juniori ale Romaniei si Turciei i-a fermecat pe straini. Unul din cele mai populare site-uri din lume, pe care se prezinta goluri din toate campionatele, ii face o caracterizare magulitoare fotbalistului in varsta de 14 ani. "Sa va amintiti acest nume! Ianis Hagi a marcat un gol superb pentru nationala Under 15 a Romaniei in meciul cu Turcia. Celor ca si-l mai amintesc pe Gheorghe Hagi, cel poreclit "Maradona din carpati" si una din vedetele fotablului european din anii '90, acest gol sigur le aduce aminte de ceva...

             27 Noiembrie 20126 comentarii
              Razvan Lucescu: Cine nu crede in calificare, sa nu mai vina la nationala

              Razvan Lucescu: Cine nu crede in calificare, sa nu mai vina la nationala

              Selectionerul Razvan Lucescu a explicat declaratiile date dupa meciul cu Franta si spune ca a incercat sa ia presiunea de pe umerii jucatorilor. "Am spus ca suntem fragili psihic, nu labili. Si m-am inclus si pe mine. Daca ar fi fost deranjat de declaratiile mele, Hagi m-ar fi sunat si m-ar fi certat pentru asta, iar eu as fi acceptat asta. Din partea celui mai mare jucator roman. Dar nu a fost vorba de asta. El nu a vorbit la cald. Imi pare rau daca prin declaratia mea i-am jignit pe unii. Sigur ca a fost prea dura, prea generala. Cine se simte asa, greseste...

              15 Octombrie 20102 comentarii
               Gica Hagi, la nationala in locul lui Lucescu?

               Gica Hagi, la nationala in locul lui Lucescu?

               Gigi Becali sustine ca motivul pentru care Hagi a refuzat postul de antrenor al Stelei ar putea fi faptul ca ar urma sa preia banca echipei nationale a Romaniei. "Daca a spus Mutu ca Razvan Lucescu nu va ramane mult timp la prima reprezentativa, inseamna ca este un sambure de adevar si lui i-a spus altcineva. Am auzit si eu ca va reveni Hagi la echipa nationala in locul lui Razvan Lucescu. Este posibil ca acest lucru sa fi constituit motivul pentru care Gica a refuzat sa vina ca antrenor in Ghencea. Pentru ca Hagi prea s-a razgandit asa dintr-o data.", a declarat Gigi Becali la Sport.ro...

               20 August 20105 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor