Ziare.com
De ce i-a fost frica, n-a scapat. Simona Halep a renuntat la US Open din cauza pandemiei cu Covid-19: "Voi pune sanatatea pe primul loc"

De ce i-a fost frica, n-a scapat. Simona Halep a renuntat la US Open din cauza pandemiei cu Covid-19: "Voi pune sanatatea pe primul loc"

Simona Halep (29 de ani, locul 2 WTA) a anuntat ca este infectata cu Covid-19 in ciuda tuturor masurilor de precautie pe care si le-a luat de la startul pandemiei. Tenismena din Romania si-a facut programul competitional din lunile trecute ...

31 Octombrie 2020

Halep refuza romania

Fanii tunisieni, complet lipsiti de fair-play in timpul meciului Simonei Halep de la Dubai

Fanii tunisieni, complet lipsiti de fair-play in timpul meciului Simonei Halep de la Dubai

Numerosii fani tunisieni prezenti la partida dintre Simona Halep si Ons Jabeur au avut multe momente in care au fost lipsiti de fair-play. Acestia au refuzat sa aiba un comportament potrivit jocului de tenis si au facut galagie in timpul punctelor. Incepand cu setul secund, dupa ce Simona si-a revenit, tunisienii din tribune au inceput sa strige in timpul punctelor "aut" pentru a o deruta pe sportiva noastra. "Doamnelor si domnilor, va rog inca o data sa nu mai anuntati deciziile din tribune in timpul punctelor", a anuntat arbitrul de scaun la microfon...

19 Februarie 20203 comentarii
  Marea campioana belgiana Kim Clijsters revine in circuitul WTA la Dubai, turneu unde Simona Halep este favorita numarul 1

  Marea campioana belgiana Kim Clijsters revine in circuitul WTA la Dubai, turneu unde Simona Halep este favorita numarul 1

  Simona Halep este cea mai importanta jucatoare care va evolua la turneul WTA de la Dubai, din Emiratele Arabe Unite, dupa ce liderul mondial, australianca Ashleigh Barty a anuntat ca nu va participa la competitia din tarile arabe. Romanca va incepe concursul pe 17 februarie, peste abia o saptamana, fiind in Romania dupa ce a bifat semifinalele primului turneu de Mare Slem al anului, Australian Open. Acolo, fosta lidera mondiala era eliminata in careul de asi de catre Garbine Muguruza. Vor fi 8 capi de serie la Dubai, iar lista favoritelor este urmatoarea, la Dubai Duty Free Tennis Championships:...

  09 Februarie 20202 comentarii
   Cine mai vrea sa joace pentru Romania si de ce?

   Cine mai vrea sa joace pentru Romania si de ce?

   Echipa Romaniei de Fed Cup va aborda prima partida din 2020, cea cu Rusia de la Cluj, fara cele mai bune jucatoare din circuitul WTA, toate refuzand cam in acelasi timp convocarile. Astfel, dintr-o favorita la castigarea competitiei formatia noastra se transforma intr-una care are ca obiectiv sa nu piarda foarte clar, urmand ca de la anul sa vedem ce se mai poate salva. Discutia despre cum s-a ajuns in acest punct este una complexa, cauzele fiind multiple. In primul rand, 2020 este an olimpic si asta inseamna mult pentru tenismenele noastre de top, toate fiind pe final de cariera. O participare la Jocurile Olimpice sau chiar visul unei medalii reprezinta obiective mai importante pentru ele decat reprezentarea Romaniei intr-o competitie ce are loc in fiecare sezon...

   28 Ianuarie 20207 comentarii
    Simona Halep a refuzat prezenta la un turneu de top

    Simona Halep a refuzat prezenta la un turneu de top

    Simona Halep nu va participa la unul dintre cele mai tari turnee din luna februarie. Sportiva noastra nu se afla pe lista cu jucatoare ce au confirmat prezenta la turneul de la Sankt Petersburg. Petra Kvitova, Kiki Bertens, Donna Vekici, Marketa Vondrousova si Kristina Mladenovici sunt cele mai importante jucatoare ce vor merge in Rusia. Simona isi anuntase prezenta la editiile din 2017 si 2018 de la Sankt Petersburg, dar de fiecare data s-a retras...

    05 Ianuarie 20202 comentarii
    Alte articole despre: Simona Halep Sankt Petersburg
     Simona Halep reuseste o performanta magnifica

     Simona Halep reuseste o performanta magnifica

     Simona Halep este cea mai constanta jucatoare din circuitul WTA si va reusi o noua performanta magnifica, menita sa-i evidentieze suprematia. Sportiva noastra va implini 6 ani consecutivi petrecuti in top 10 WTA. Acest lucru se va intampla pe 27 ianuarie, iar Simona nu mai poate iesi din top 10 WTA pana atunci, indiferent ce rezultate se vor inregistra. Dubla campioana de Grand Slam este jucatoarea in activitate ce a petrecut cele mai multe saptamani consecutive in top 10 WTA...

     05 Ianuarie 202021 comentarii
     Alte articole despre: Simona Halep top 10 WTA
      L'Equipe dezvaluie motivul pentru care Simona Halep nu va mai juca in Fed Cup

      L'Equipe dezvaluie motivul pentru care Simona Halep nu va mai juca in Fed Cup

      Publicatia franceza L'Equipe a dezvaluit motivul pentru care Simona Halep a refuzat convocarea pentru partida cu Rusia din Fed Cup. Desi sportiva noastra a declarat ca a luat aceasta decizie deoarece se concentreaza pe Jocurile Olimpice, L'Equipe scrie ca altul este motivul. Potrivit publicatiei franceze, Simona a fost deranjata de schimbarea formatului competitional din Fed Cup. "De fapt, campioana de la Roland Garros 2018 si Wimbledon 2018 a decis sa ignore aceasta competitie din cauza schimbarii formatului competitional, din moment ce faza finala se va disputa timp de o saptamana, la Budapesta", a notat L'Equipe...

      30 Decembrie 20193 comentarii
      Alte articole despre: Simona Halep Fed Cup
       Simona Halep face un gest superb: Cati bani a donat sportiva noastra

       Simona Halep face un gest superb: Cati bani a donat sportiva noastra

       Simona Halep a facut un gest superb in pauza competitionala. Surse din cadrul Federatiei Romane de Tenis (FRT) au dezvaluit pentru Ziare.com ca sportiva noastra a facut o donatie pentru a sprijini un proiect ce vizeaza atragerea tinerilor catre tenis. Mai exact, Simona a contribuit cu 20 de mii de euro pentru finantarea proiectului "Tenisul in scoala ta". Prin acest proiect realizat de FRT in colaborare cu Ministerul Educatiei Nationale se spera ca tot mai multi copii vor incepe sa joace tenis in mod profesionist...

       27 Noiembrie 20192 comentarii
        Motivul pentru care arbitrul i-a refuzat Simonei Halep inca un on court coaching cu Darren Cahill

        Motivul pentru care arbitrul i-a refuzat Simonei Halep inca un on court coaching cu Darren Cahill

        Simona Halep a fost refuzata de arbitra meciului cu Bianca Andreescu cand a cerut inca un on court coaching cu Darren Cahill. Tenismena noastra a dezvaluit ca a fost refuzata cand a cerut interventia antrenorului australian pentru a cincea oara! "Am mai cerut inca o data un on court coaching, cand Bianca avea o pauza medicala, dar arbitrul mi-a spus ca am avut destule". a spus zambind Simona. "L-am chemat de atatea ori deoarece mi-a lipsit anul trecut. Am vrut sa ma asigur ca e la turatie maxima, sa zicem", a mai dezvaluit tenismena noastra...

        29 Octombrie 2019
         Simona Halep ar putea refuza sa joace pentru Romania in Fed Cup

         Simona Halep ar putea refuza sa joace pentru Romania in Fed Cup

         Simona Halep ar putea refuza sa joace pentru Romania in Fed Cup, ea fiind nemultumita de noul format al competitiei. Capitanul nejucator al echipei noastre, Florin Segarceanu, spune ca a discutat cu Simona inainte ca aceasta sa plece spre China, iar sportiva i-a marturisit ca este deranjata de schimbarea structurii competitiei. In momentul de fata, Simona nu a confirmat ca va evolua pentru Romania in duelul cu Rusia. "Am vorbit cu ea inainte sa plece pentru ultima parte a sezonului. Se stie ca noul format al Fed Cup este facut in asa fel incat noi nu mai suntem calificati direct. Trebuie sa jucam iar un meci de baraj, cu Rusia, acasa. Simona este deranjata de acest aspect, plus ca si meciul acela epuizant din semifinale i-au lasat urme neplacute in amintirea ei...

         25 Septembrie 20191 comentariu
          Motivul pentru care Simona Halep nu se va muta niciodata din Romania

          Motivul pentru care Simona Halep nu se va muta niciodata din Romania

          Daniel Dobre, antrenorul Simonei Halep, a dezvaluit motivul pentru care dubla campioana de Grand Slam nu se va muta niciodata din Romania. Dobre a relatat ca a intrebat-o pe Simona daca ia in calcul posibilitatea de a se muta intr-o alta tara, dar sportiva a refuzat ferm. Simona a argumentat spunand ca se simte extraordinar in tara natala, careia ii datoreaza multe. "Nu numai ca Simona tine la aceasta tara, la un moment dat chiar discutam: bun, daca... ce-ai face, unde m-as putea duce... a, da, as putea sa ma duc la Monte Carlo, sa am o viata nu stiu unde, dar n-am sa fac asta niciodata, eu ma simt bine acasa...

          19 Iulie 20194 comentarii
           Simona Halep a refuzat Romania. Si Olimpiada

           Simona Halep a refuzat Romania. Si Olimpiada

           Simona Halep si-a anuntat decizia in privinta participarii la Jocurile Olimpice, ea hotarand sa nu reprezinte Romania la Rio. Declarativ, de vina este virusul Zika, de care sportiva se teme. Sportiva este greu de criticat dupa acest anunt, Zika fiind o prezenta cat se poate de reala in realitatea braziliana, iar efectele unei eventuale infectari cu acest virus fiind, la randul lor, cunoscute si de temut. Dar, pentru ca exista si un dar, amenintarea Zika este una discutabila in momentul de fata. Brazilienii depun eforturi considerabile pentru a nu intra in istorie ca Olimpiada care i-a imbolnavit pe sportivi, vremea dand si ea o mana de ajutor...

           16 Iulie 20168 comentarii
            Simona Halep, despre cum a fost tratata de multi romani: M-a deranjat foarte multe luni ce-am trait. A fost foarte nasol!

            Simona Halep, despre cum a fost tratata de multi romani: M-a deranjat foarte multe luni ce-am trait. A fost foarte nasol!

            Simona Halep a vorbit despre momentele negative pe care le-a trait in acest an, spunand ca a avut probleme luni intregi din cauza modului in care a fost tratata de foarte multi romani. Sportiva noastra sustine ca evolutia sa modesta din perioada aprilie-iulie se datoreaza criticilor pe care le-a primit dupa ce a refuzat sa participe la meciul de Fed Cup, cu Canada. Simona spune ca numeroasele critici au afectat-o din punct de vedere psihic, iar acest lucru s-a vazut si in evolutiile sale. "M-a afectat foarte mult ce s-a spus despre Fed Cup. Nu am jucat pentru ca eram foarte obosita dupa turneele din America. Schimbarea fusului orar era foarte dificila. Nu mi-a picat bine. Am fost afectata si m-a deranjat multe luni ce-am trait. M-au afectat comentariile despre persoana mea. M-am simtit foarte nasol in perioada aceea...

            07 Decembrie 201513 comentarii
            Alte articole despre: Simona Halep critici romani
             Avertisment pentru Simona Halep: N-o sa-si permita cineva sa faca asta

             Avertisment pentru Simona Halep: N-o sa-si permita cineva sa faca asta

             Simona Halep a fost avertizata voalat de fostul jucator de tenis, Florin Segarceanu, care considera ca numarul 3 WTA nu poate lipsi de la cel mai important meci al echipei de Fed Cup. "Tricolorele" vor intalni reprezentativa Cehiei in sferturile de finala ale Fed Cup, iar Segarceanu este de parere ca nicio jucatoare din echipa noastra nu va avea scuze daca va refuza convocarea. Fostul sportiv mai spune ca oficialii Federatiei Romane de Tenis ar trebui sa opteze pentru o arena cu zgura. "Ca suprafata de joc, daca e sa ne luam dupa Kvitova, ar trebui sa jucam pe zgura, dar ea cam joaca bine pe orice tip de teren. Asa, acum, la prima impresie, cred ca zgura ne-ar avantaja pe noi. De aceasta data ma cam indoiesc de faptul ca o sa mai fie vreo absenta din lotul nostru sau ca o sa-si permita cineva sa faca asta. Este totusi un meci din prima Grupa Mondiala!...

             04 Iunie 20152 comentarii
              Sprijin important pentru Simona Halep: Si eu as fi facut la fel

              Sprijin important pentru Simona Halep: Si eu as fi facut la fel

              Criticata aspru in ultima vreme pentru ca a refuzat sa joace pentru Romania la Fed Cup, preferand sa se pregateasca pentru turneul de la Stuttgart, Simona Halep are parte de un sprijin important. Irina Begu, lidera Romaniei in Canada, spune ca decizia Simonei trebuie respectata si marturiseste ca, daca ea ar fi fost in locul lui Halep, ar fi facut acelasi lucru. "Am spus de la inceput ca este decizia ei si trebuie sa o acceptam, pentru ca a jucat foarte mult in ultima perioada si are anumite obiective. Si eu as fi facut la fel in locul ei. Este o decizie pe care a luat-o si a considerat-o cea mai buna pentru ea", a spus Begu, conform Mediafax...

              22 Aprilie 20151 comentariu
               Managerul Simonei Halep da cartile pe fata: Iata de ce nu joaca pentru Romania in Fed Cup

               Managerul Simonei Halep da cartile pe fata: Iata de ce nu joaca pentru Romania in Fed Cup

               Managerul Simonei Halep, fosta mare jucatoare de tenis Virginia Ruzici, a vorbit despre absenta numarului 3 WTA de la meciul de Fed Cup dintre Canada si Romania. Campioana de la Paris din 1978 sustine ca Simona are ca obiectiv principal in acest sezon castigarea Roland Garrosului, iar pentru a atinge aceasta performanta trebuie sa se pregateasca din timp. Participarea la turneele de la Stuttgart, Madrid si Roma reprezinta etape cheie din aceasta pregatire pentru Openul Frantei. "In primul rand, a fost o decizie dificil de luat din partea Simonei, dar in care am sustinut-o total. Lucrurile sunt mai complexe, motivele mai multe. Cum obiectivul pentru 2015 este Roland Garrosul, in vederea unui rezultat macar la fel de bun ca anul trecut, pregatirea pentru zgura trebuie sa inceapa inca de acum. Or, faptul ca la intalnirea de Cupa Fed contra Canadei se va juca pe hard i-ar fi intarziat Simonei inceperea acestei pregatiri cu doua saptamani. Plus calatoria lunga, dus-intors, din nou peste Ocean, dupa cele doua turnee mari, de la Indian Wells si Miami, unde rezultatele au fost excelente...

               09 Aprilie 20159 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Regim spartan pentru cel mai valoros atlet roman, in goana dupa o medalie olimpica. Shaorma e marele sau viciu
                Cel mai bun aruncator de disc din Romania va trece la un program de antrenamente extrem de dur. Sportivul se va pregati cate 7 ore pe zi in goana...

                S-a decis. UEFA a anuntat rezultatul meciului Romania - Norvegia
                UEFA a decis ca partida Romania - Norvegia sa se incheie cu scorul de 3-0 pentru nationala lui Mirel Radoi. Meciul nu s-a disputat duminica...

                Selectionerul Mirel Radoi, cu demisia pe masa? "El va fi noul antrenor al Craiovei"
                Impresarul Giovanni Becali crede ca selectionerul Mirel Radoi isi va da demisia de la echipa nationala dupa meciurile cu Norvegia si Irlanda de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor