Ziare.com

Handbal romania norvegia reactie neagu

Ce spune Cristina Neagu inainte de "finala" pentru sferturile de la Rio, Romania versus Norvegia

Ce spune Cristina Neagu inainte de "finala" pentru sferturile de la Rio, Romania versus Norvegia

Cea mai buna handbalista din lume in 2010 si 2015 a vorbit presei inainte de marea infruntare de duminica dintre Romania si Norvegia, la Rio de Janeiro, in ultimul meci al fazei grupelor de la turneul olimpic de handbal feminin. Partida, care va incepe de la 22.40 si va fi LIVE pe Ziare.com, este considerata o adevarata finala pentru Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare a nationalei noastre: "Norvegia nu se va da la o parte! Nici nu vreau sa ma gandesc la ea. Eu ma gandesc doar la echipa mea. Vom intra sa dam totul pe teren, stim ca ne trebuie un punct sa ajungem in sferturi, dar jucam la victorie. E finala noastra si o vom trata ca atare", puncta Neagu pentru Gazeta Sporturilor...

14 August 20161 comentariu
  Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

  Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

  Romania a castigat medalia de bronz la CM de handbal feminin din Danemarca, dupa o finala mica in care a invins intr-un mod senzational Polonia, scor 31-22. Nationala noastra a jucat intr-o maniera entuziasmanta in prima repriza a finalei mici cu Polonia. Cu Neagu din nou in mare forma, luptand in acelasi timp si pentru titlul de golghetera, de care o mai desparteau 8 goluri, Romania a zburdat cu nationala Poloniei. Dupa 7 minute, scorul era 5-1, polonezele fiind incapabile sa replice in aparare, iar in atac neputand trece de barajul roman. La capatul primelor 10 minute, romancele aveau 6-2 pe tabela...

  20 Decembrie 201524 comentarii
   Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

   Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

   Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a fost invinsa de Norvegia, scor 35-33, la capatul prelungirilor. "Tricolorele" au facut un nou meci magnific, insa au ratat victoria in timpul regulamentar cu zece secunde inainte de final, cand Ardean Elisei nu a reusit sa inscrie pe contraatac. Fetele noastre vor disputa insa finala mica a turneului, duminica de la ora 15:45, cu Polonia. EXCLUSIV Nationala de handbal joaca pentru un premiu incredibil la Campionatul Mondial...

   18 Decembrie 201526 comentarii
    O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

    O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

    Nationala feminina de handbal a Romaniei are evolutii entuziasmante la Campionatul Mondial din Danemarca, insa performanta remarcabila a "tricolorelor" este umbrita de un conflict care nu isi are rostul. Gheorghe Tadici, vesnicul nemultumit al handbalului autohton, isi face simtita prezenta si la acest turneu final, desi nu se mai afla de ani de zile la conducerea primei reprezentative. Tehnicianul in varsta de 63 de ani a comentat in stilul sau caracteristic jocurile Romaniei de la Mondial, provocand o reactie acida din partea celei mai bune jucatoare din echipa noastra, Cristina Neagu...

    18 Decembrie 20152 comentarii
     O nebunie de calificare si-o intrebare tot mai apasatoare: De ce nu vedem Romania la TVR?

     O nebunie de calificare si-o intrebare tot mai apasatoare: De ce nu vedem Romania la TVR?

     Nationala feminina de handbal a Romaniei ne-a facut pana la urma nu fericiti, ci extrem de fericiti, calificandu-se in semifinalele Campionatului Mondial dupa o evolutie mai putin stralucita in faza grupelor. Miercuri seara, "tricolorele" au facut o partida mare, reusind sa lase acasa chiar gazda turneului final, Danemarca. Si nu doar rezultatul este entuziasmant, ci si maniera in care acesta a fost obtinut. Romania a aratat ca o echipa mare de tot, conducand pe toata durata partidei, doar pentru a fi egalata pe final, iar Neagu, cea mai buna handbalista din lume, a ratat golul victoriei de la sapte metri in ceea ce parea o simpla formalitate...

     17 Decembrie 20156 comentarii
      Romania, in semifinale la Mondialul de handbal: Reactia selectionerului Tomas Ryde

      Romania, in semifinale la Mondialul de handbal: Reactia selectionerului Tomas Ryde

      Antrenorul echipei nationale de handbal feminin, Tomas Ryde, a vorbit despre calificarea magnifica obtinuta de echipa noastra in semifinalele competitiei. Tomas Ryde a mentionat ca a avut incredere tot timpul in Cristina Neagu si a mentionat ca tactica tricolorelor s-a dovedit a fi una de succes. "Am incercat sa iau cele mai bune solutii in defensiva. Au fost cateva probleme, dar am incercat sa jucam, sa iesim la atac. Paula Ungureanu a fost fantastica, i-am dat o pauza ca s-o introduc in poarta cu mintea limpede. Pe Cristina Neagu nu pot fi suparat pentru acel 7 metri", a spus Tomas Ryde pentru Dolce Sport...

      16 Decembrie 20151 comentariu
       Cristina Neagu a rabufnit dupa calificare: Sa le fie rusine!

       Cristina Neagu a rabufnit dupa calificare: Sa le fie rusine!

       Cea mai buna jucatoare a Romaniei din meciul cu Danemarca, Cristina Neagu, a avut o reactie dura la adresa criticilor echipei nationale handbal feminin, dupa calificarea in semifinale. Cristina Neagu a afirmat ca victoria este meritata, insa spune ca este si o lectie pentru cei ce au criticat nationala. "Sunt extrem de fericita pentru aceasta victorie. Am ratat acel 7 metri, am incercat sa ma ridic. Acestea sunt momentele cele mai grele din viata unui sportiv. Am demonstrat inca o data ca am avut o echipa unita. Am castigat impotriva absolut tuturor! Tuturor! Le multumesc acestor fete minunate, am facut un meci extraordinar!...

       16 Decembrie 20153 comentarii
        Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

        Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

        Echipa nationala a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, miercuri seara, dupa ce a invins echipa tarii gazda, Danemarca, scor 31-30, la capatul prelungirilor. Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand la o mica diferenta aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri, cand au fost conduse. Prima repriza a fost la discretia romancelor, care au reusit sa termine in avantaj, scor 13-10. De altfel, "tricolorele" nu au condus in niciun moment la mai mult de trei goluri distanta, fiind egalate de cateva ori...

        16 Decembrie 201519 comentarii
         Campionatul Mondial de handbal: Romania pierde si cu Rusia, dar merge in optimi

         Campionatul Mondial de handbal: Romania pierde si cu Rusia, dar merge in optimi

         Echipa nationala de handbal a Romaniei a pierdut al treilea meci consecutiv la Campionatul Mondial din Danemarca, ultimul din faza grupelor, scor 27-30, cu Rusia. Romancele au condus chiar si la 3 goluri diferenta, insa s-au recunoscut invinse in final. Jucatoarele noastre s-au aflat buna parte din prima repriza la conducerea jocului si in avantaj pe tabela de scor, insa la jumatatea meciului erau conduse cu 17-16. Dupa un sfert din meci, romancele conduceau cu 3 goluri in fata rusoaicelor, insa acestea au apasat pe acceleratie si au reusit sa intoarca scorul...

         11 Decembrie 20157 comentarii
          Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

          Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

          Nationala de handbal a Romaniei a pierdut si al doilea meci cu o echipa puternica disputat la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca, scor 22-26, cu Norvegia. Meciul, de mare lupta, a fost condus de la un capat la celalalt de norvegience, care s-au dovedit a fi prea tari pentru jucatoarele noastre. Cu un contraatac foarte bun, adversarele romancelor conduceau la 4 goluri distanta dupa mai bine de jumatate din prima repriza, cand Romania nu inscrisese decat doua goluri. Avand in Cristina Neagu o jucatoare in mare forma, Romania a revenit insa pana la pauza si a reusit sa mentina diferenta constanta, dupa prima repriza scorul fiind de 13-10 pentru Norvegia...

          10 Decembrie 20158 comentarii
           Prima reactie dupa esecul Romaniei cu Norvegia: Nu avem viteza in joc, asta e handbalul modern

           Prima reactie dupa esecul Romaniei cu Norvegia: Nu avem viteza in joc, asta e handbalul modern

           Romania a fost invinsa de Norvegia la debutul Campionatului European de handbal feminin, scor 19-27, dupa un meci dominat clar de nordice. Sportivele noastre s-au bazat prea mult pe aruncarile Cristinei Neagu de la 9 metri, cea mai buna romanca marcand de doar 7 ori din 17 incercari. Narcisa Lecusanu, fosta mare jucatoare de handbal, medaliata cu argint la CM in 2005, a analizat la cald esecul in fata Norvegiei, lipsa de viteza in joc fiind in opinia sa una dintre explicatii: "Speram intr-un joc mult mai bun al echipei noastre. Europeanul nu e important doar pentru rezultatul in sine, ci si in perspectiva calificarii la Jocurile Olimpice. Dar sa nu tragem concluzii atat de devreme. Norvegia e o forta a handbalului. Au reusit excelent sa o blocheze pe Neagu. Daca o blochezi pe ea, blochezi tot jocul nostru colectiv, pentru ca pe la Neagu trec toate mingile. Din pacate, si apararea a fost jos la noi, poarta a facut diferenta. Nu am reusit sa jucam rapid, chiar daca acesta e handbalul modern...

           07 Decembrie 2014

            Urmareste Ziare.com pe

            Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
             

            TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

            Presa europeana o lauda pe Simona Halep: "Este o jucatoare fara mila, care nu se opreste cand simte sange"
            Marca a scris ca Garbine Muguruza a jucat bine in meciul din semifinalele Internationalelor Italiei, dar nu a putut tine ritmul impus de Simona...

            Marea speranta a atletismului romanesc este as la matematica si face furori la proba de ciocan
            Adela Stanciu, o pustoaica de 20 de ani, a renuntat la handbal si la pasiunea pentru matematica si ii face concurenta Biancai Ghelber in proba de...

            Nationala de fotbal feminin a Romaniei, invinsa de Belgia cu 6-1, in preliminariile CE-2022
            Nationala de fotbal feminin a Romaniei a fost invinsa, vineri seara, de selectionata Belgiei, scor 6-1, in preliminariile CE-2022. Pentru...
            Platforma pentru solutionarea online a litigiilor