Ziare.com
Selectioner strain, la nationala Romaniei: Dezvaluire surprinzatoare

Selectioner strain, la nationala Romaniei: Dezvaluire surprinzatoare

Nationala Romaniei a fost aproape de a avea primul selectioner strain din istorie. Consilierul presedintelui FRF, Andrei Vochin, a dezvaluit ca, inainte de a-l numi selectioner pe Anghel Iordanescu, s-au purtat negocieri cu un antrenor strain. ...

19 Decembrie 20141 comentariu

Inlocuitor piturca nationala romania

Presedintele FRF, despre inlocuitorul lui Piturca la nationala: Iata ce variante avem

Presedintele FRF, despre inlocuitorul lui Piturca la nationala: Iata ce variante avem

Federatia Romana de Fotbal e pregatita in cazul in care Victor Piturca va pleca de la nationala Romaniei. Presedintele FRF, Razvan Burleanu, a anuntat ca are deja doua variante pentru inlocuirea lui. "Avem doua variante pe masa, a unui antrenor roman si a unuia strain", a spus Burleanu dupa intalnirea castigata de Romania in Finlanda, conform Dolce Sport. Victor Piturca e la un pas sa paraseasca nationala Romaniei pentru a da curs unei oferte venite din Arabia Saudita, de la Al Ittihad...

15 Octombrie 20142 comentarii
  Nou antrenor la nationala Romaniei? Ce spune Anghel Iordanescu

  Nou antrenor la nationala Romaniei? Ce spune Anghel Iordanescu

  Anghel Iordanescu exclude varianta unui antrenor strain pentru nationala Romaniei. Directorul tehnic al Federatiei Romane de Fotbal l-ar vrea in continuare pe Victor Piturca. "Sper sa nu plece! A inceput cu dreptul o campanie si are toate sansele sa ajunga cu echipa nationala la EURO. Ma gandesc ca este greu ca FRF sa gaseasca urgent un inlocuitor pe masura actualului selectioner", a spus Iordanescu la Sport Total FM. "Cred ca ar fi bine ca Piturca sa aiba continuitate. Nu cred intr-o varianta cu un antrenor strain, pentru ca asta ar insemna ca acesta sa piarda timp cu acomodarea in fotbalul nostru", a continuat acesta...

  10 Septembrie 2014
   Dragomir anunta cine ii va lua locul lui Piturca la nationala Romaniei: O sa vedeti

   Dragomir anunta cine ii va lua locul lui Piturca la nationala Romaniei: O sa vedeti

   Victor Piturca pare ca e la un pas sa paraseasca nationala Romaniei pentru a da curs unei oferte din Arabia Saudita, iar Dumitru Dragomir stie deja care va fi inlocuitorul acestuia. Fostul sef al Ligii Profesioniste de Fotbal e sigur ca, daca Piturca va pleca, locul sau va fi luat de Anghel Iordanescu si fiul sau, Edi. "O sa vina Iordanescu impreuna cu fi-su, o sa vedeti", a spus Dragomir, conform Sport.ro. Declaratie misterioasa a lui Piturca...

   08 Septembrie 20142 comentarii
    Piturca vorbeste despre... inlocuitorul sau la nationala Romaniei: Sper din tot sufletul!

    Piturca vorbeste despre... inlocuitorul sau la nationala Romaniei: Sper din tot sufletul!

    Victor Piturca a dezvaluit pe cine vede in locul sau la echipa nationala de fotbal a Romaniei. Piturca spera ca Ladislau Boloni sa fie urmatorul selectioner al Romaniei. "Daca dupa mine vine Loti, as avea cea mai mare satisfactie. Sper din tot sufletul sa fie asa si chiar sa vina atunci cand imi termin eu treaba", a spus Piturca pentru site-ul oficial al FRF "Pentru echipa Romaniei, oricand un om atat de valoros si experimentat ar fi mai mult decat util. De fiecare data si-a demonstrat valoarea, oriunde si in orice functie. Plus ca munceste si el toata ziua pentru fotbal", a continuat acesta...

    04 Iulie 20141 comentariu
     Piturca, despre barajul cu Grecia si problemele nationalei Romaniei

     Piturca, despre barajul cu Grecia si problemele nationalei Romaniei

     Selectionerul Victor Piturca a sustinut. luni, o conferinta de presa in care a vorbit despre problemele de la echipa nationala, dar si despre meciurile de baraj cu Grecia. Prima problema abordata de selectioner a fost cea a absentei de la lot a capitanului Vlad Chiriches, accidentat duminica in Premier League. "Chiriches s-a accidentat destul de grav. Am vorbit cu el, urma sa se duca la o alta clinica pentru un control si mai amanuntit. Insa este clar, el are fractura. In aceste conditii, va lipsi cel putin 5-6 zile. Apoi va mai dura inca 5-6 zile pana isi va face o masca. Vom vedea daca il vom putea folosi in cel de-al doilea meci", a spus Piturca...

     11 Noiembrie 2013
      Planul lui Gica Popescu pentru nationala Romaniei: Iata cine ii va lua locul lui Piturca

      Planul lui Gica Popescu pentru nationala Romaniei: Iata cine ii va lua locul lui Piturca

      Gica Popescu e mare favorit sa-l inlocuiasca pe Mircea Sandu in fruntea Federatiei Romane de Fotbal, iar odata cu aceasta schimbare se va produce o modificare si pe banca tehnica a nationalei. Editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor dezvaluie ca urmatorul selectioner al Romaniei va fi, foarte probabil, Gica Hagi! Mutarea ar urma sa prinda contur imediat dupa ce Popescu va deveni seful FRF, iar Hagi ar avea deja pregatit staff-ul: secunzi: Gabi Balint si Viorel Moldovan;...

      13 Septembrie 201310 comentarii
       Convocare de ultim moment in nationala Romaniei

       Convocare de ultim moment in nationala Romaniei

       Victor Piturca a convocat de urgenta un jucator in vederea meciului de marti cu Turcia, din preliminariile Campionatului Mondial din 2014. Selectionerul Romaniei a decis sa-l cheme la lot pe Ionut Neagu, proaspat transferat de la Otelul Galati la Steaua, informeaza Gazeta Sporturilor. Convocarea lui Neagu vine dupa ce Alexandru Bourceanu a primit un cartonas galben in partida cu Ungaria si e suspendat pentru meciul cu turcii. Ionut Neagu (23 de ani) are 3 jocuri in nationala Romaniei...

       07 Septembrie 20131 comentariu
        Inlocuire de ultim moment in lotul nationalei Romaniei

        Inlocuire de ultim moment in lotul nationalei Romaniei

        Costin Cureala a fost convocat de urgenta la echipa nationala a Romaniei, dupa ce Marius Niculae s-a accidentat. "Problemele medicale pe care le are la inghinali l-au facut indisponibil pe atacantul lui FC Dinamo Bucuresti, Marius Niculae, in perspectiva apropiatului turneu al echipei noastre nationale in Elvetia si Austria (27 mai - 6 iunie a.c.). Dupa ce l-a convocat, initial, pentru acest turneu si luand in consideratie starea medicala a jucatorului, selectionerul Victor Piturca a decis aseara tarziu, dupa incheierea finalei Cupei Romaniei-Timisoreana, sa nu-l mai cheme pe Marius Niculae in cantonamentul de la Mogosoaia...

        24 Mai 20121 comentariu
         Nationala Romaniei bifeaza al doilea succes in Turcia

         Nationala Romaniei bifeaza al doilea succes in Turcia

         Nationala Romaniei a castigat, marti, meciul amical disputat in compania gruparii ucrainene Krivbas Krivoi Rog, scor 2-1, in cadrul turneului de pregatire din Turcia. Fara stelisti, lasati la echipa de club pentru amicalul cu Legia Varsovia, echipa pregatita de Victor Piturca a trecut la limita de ocupanta locul cinci din prima liga ucraineana. Cu o formatie experimentala din care nu au lipsit jucatori precum Grigore, Neagu, Marinescu sau Bumba, "tricolorii" s-au impus datorita dublei reusita de dinamovistul Marius Niculae...

         31 Ianuarie 20123 comentarii
          Piturca uimeste: Convocare surpriza la echipa nationala

          Piturca uimeste: Convocare surpriza la echipa nationala

          Victor Piturca a efectuat o modificare in lotul de jucatori convocati pentru turneul de pregatire pe care nationala Romaniei il va sustine in Turcia. Locul lui Costin Curelea, accidentat, va fi luat de Adrian Markus, de la FC Bihor! "Urmare a accidentarii lui Costin Curelea (FC Sportul Studentesc), selectionerul echipei noastre nationale, Victor Piturca, a decis sa-l inlocuiasca in efectivul reprezentativei pentru turneul de la Belek (Antalya), din perioada 21 ianuarie - 2 februarie a.c. In locul atacantului bucurestean a fost convocat tanarul Adrian Markus (FC Bihor), fost om de baza al echipei nationale de juniori (jucatori nascuti in anul 1992)", se arata intr-un comunicat al Federatiei Romane de Fotbal...

          18 Ianuarie 2012
           Dan Petrescu, cea mai buna solutie pentru nationala Romaniei - Sondaj

           Dan Petrescu, cea mai buna solutie pentru nationala Romaniei - Sondaj

           Antrenorul Dan Petrescu este cea mai buna optiune pentru inlocuirea lui Razvan Lucescu pe banca nationalei Romaniei, in opinia cititorilor Ziare.com care au participat la un sondaj de opinie. Sondajul s-a realizat in perioada 4-11 februarie si au votat 1.759 de cititori. Dintre acestia, 41,57% l-au nominalizat pe Dan Petrescu drept urmatorul selectioner al Romaniei. Fostul antrenor al Stelei, Cosmin Olaroiu, a fost votat de 20,22% din dintre cititori, in timp ce fostul selectioner Victor Piturca este vazut de 16,37% dintre votanti ca fiind salvatorul echipei nationale...

           12 Februarie 20116 comentarii
            Razvan Lucescu, la Steaua. Mihai Stoica il vrea in locul lui Lacatus

            Razvan Lucescu, la Steaua. Mihai Stoica il vrea in locul lui Lacatus

            Razvan Lucescu e primul nume pe care managerul Stelei, Mihai Stoica, il are pe lista inlocuitorilor lui Marius Lacatus. Decisiva va fi intalnirea pe care nationala Romaniei o va juca in luna martie cu Bosnia-Hertegovina. Daca "tricolorii" nu vor castiga, atunci Razvan Lucescu va fi concediat si are cale libera spre Steaua, unde este dorit cu insistenta de Mihai Stoica, anunta editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor. Nu e prima oara cand Mihai Stoica vrea sa colaboreze cu Razvan Lucescu. In iarna trecuta, Meme l-a dorit pentru 6 luni la Unirea Urziceni, insa FRF s-a opus...

            27 Ianuarie 20113 comentarii
             Piturca are usa deschisa la nationala

             Piturca are usa deschisa la nationala

             Directorul general al FRF, Ionut Lupescu, crede ca Victor Piturca ar putea fi oricand o solutie pentru banca nationalei Romaniei. "Victor Piturca este o solutie pentru orice echipa nationala, dar si pentru orice echipa din Romania.", a declarat Ionut Lupescu la GSP TV. Victor Piturca a demisionat saptamana trecuta de la Steaua Bucuresti, fiind inlocuit de fostul international Ilie Dumitrescu. Piturca a antrenat ultima oara nationala Romaniei in perioada 2004-2009, fiind demis dupa parcursul dezastruos din campania de calificare pentru Cupa Mondiala din Africa de Sud...

             11 August 20105 comentarii
              Cornel Dinu: Piturca e consumat! Si-a epuizat dramul de imaginatie

              Cornel Dinu: Piturca e consumat! Si-a epuizat dramul de imaginatie

              Cornel Dinu continua atacurile la adresa selectionerului Victor Piturca si spune ca antrenorul nationalei si-a pierdut si ultimul dram de imaginatie. "E un om care si-a epuizat dramul de imaginatie. Nu mai are cu ce sa ne surprinda. In aceasta campanie avem o singura victorie, 1-0 cu Faroe. Nu trebuia sa lipseasca Lazar, Moti. Marius Niculae mai mult in joc. Daca l-ai chemat pe Max Nicu, pune-l macar pe banca.", a declarat Cornel Dinu pentru Gsp. Intrebat care ar fi solutia optima pentru banca nationalei, Dinu a propus trei inlocuitor pentru Piturca...

              31 Martie 20091 comentariu
               Pe cine ati vrea in locul lui Piturca la nationala?

               Pe cine ati vrea in locul lui Piturca la nationala?

               Victor Piturca este din ce in ce mai contestat de fanii tricolorilor, care cer inlocuirea lor. Principalele nemultumiri ale suporterilor sunt legate de prestatia slaba a nationalei la Campionatul European ce a avut loc in Austria si Elvetia, mai precis ultimul meci, cel cu Olanda, pierdut de tricolori cu 0-2. De asemenea, suporterii nu sunt multumiti nici de startul in aceasta campanie de calificare la Campionatul Mondial din 2010, infrangerea la scor cu Lituania, victoria chinuita din Feroe si egalul cu Franta facand ca Piturca sa fie si mai contestat...

               04 Februarie 200918 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Franta este in stare de soc. Un sportiv legendar al tarii a murit dupa ce s-ar fi aruncat de pe acoperisul unei cladiri
                Fostul rugbist Christophe Dominici, 67 de selectii in nationala Frantei, a decedat la varsta de 48 de ani Potrivit lefigaro.fr, el a fost gasit...

                Regim spartan pentru cel mai valoros atlet roman, in goana dupa o medalie olimpica. Shaorma e marele sau viciu
                Cel mai bun aruncator de disc din Romania va trece la un program de antrenamente extrem de dur. Sportivul se va pregati cate 7 ore pe zi in goana...

                S-a decis. UEFA a anuntat rezultatul meciului Romania - Norvegia
                UEFA a decis ca partida Romania - Norvegia sa se incheie cu scorul de 3-0 pentru nationala lui Mirel Radoi. Meciul nu s-a disputat duminica...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor