Iordanescu nationala demisie

Edi Iordanescu il contrazice pe Becali: "Nu am negociat"

28 Mai 2019 - Edi Iordanescu il contrazice pe Becali: "Nu am negociat"

Edi Iordanescu il contrazice pe Gigi Becali si anunta ca nu a negociat cu acesta conditiile preluarii postului de antrenor al FCSB. Chiar daca spune ca a discutat de mai multe ori cu latifundiarul, fiul fostului selectioner sustine ca aceste conversatii n-au fost despre venirea lui la echipa si ca oricum Gaz Metan Medias va fi prima formatie cu care va negocia. "Nu a avut loc nicio negociere, au avut loc discutii doar prin telefon, normale. Ma bucura faptul ca un patron de club iti apreciaza munca. Va dau cuvantul meu ca de la un meci de pe National Arena nu ne-am mai vazut. Am discutat prin telefon foarte des, ultima discutie a fost subiectul Darius Olaru. Nu e prima oara cand ma abordeaza. Nu am negociat...

1 comentariu
Alte articole despre:  Edi Iordanescu Becali FCSB, Edi Iordanescu antrenor FCSB
Piturca ii declara razboi lui Iordanescu: A fost pus politic la nationala!

04 Octombrie 2017 - Piturca ii declara razboi lui Iordanescu: A fost pus politic la nationala!

Victor Piturca ii declara razboi lui Anghel Iordanescu si face o serie de declaratii taioase la adresa fostului sau coleg si antrenor de la Steaua. Piturca sustine ca Iordanescu a fost numit politic la conducerea echipei nationale dupa plecarea sa. De asemenea, fostul mare atacant a dezvaluit ca, inainte de a demisiona, Iordanescu l-a implorat sa ramana selectioner. "Ne plangem ca nu mai avem jucatori, dar eu am avut jucatori? Nationala a ajuns in primele zece ale lumii datorita mie, nu lui Iordanescu! Iordanescu a fost pus tot politic, cum sa se mai intoarca la nationala dupa 12 ani altfel decat politic? Ma implora sa nu plec si dupa ce am plecat a devenit antrenor", a spus Piturca la Telekomsport...

4 comentarii
Alte articole despre:  Piturca Iordanescu nationala, Piturca demisie nationala, Piturca Burleanu Iordanescu echipa nationala
Prima demisie dupa numirea lui Christoph Daum la nationala Romaniei

08 Iulie 2016 - Prima demisie dupa numirea lui Christoph Daum la nationala Romaniei

Numirea lui Christoph Daum ca selectioner al Romaniei a adus si prima demisie, unul dintre fostii "secunzi" ai lui Iordanescu anuntand ca paraseste prima reprezentativa. Chiar daca initial si-a dat acordul pentru a continua alaturi de antrenorul german, Daniel Isaila si-a anuntat vineri demisia. Isaila s-a declarat nemultumit de modul in care a decurs discutia pe care a avut-o cu Daum, asfel ca a hotarat sa plece de la nationala. "A fost o discutie foarte interesanta, este un antrenor titrat, nu degeaba a avut rezultatele pe care le-a avut peste tot pe unde a fost. Eu am fost impresionat de acest lucru, de mentalitatea dansului, de felul cum gandeste. Ii inteleg temerile, a vrut sa ne cunoasca, insa prefer ca in momentul asta sa renunt. Au fost niste lucruri care, pe undeva, nu mi-au convenit. Am fost supus unui interviu de angajare si a ramas ca imi da un raspuns pana miercuri. Eu in premiera anunt ca renunt la echipa nationala in acest moment...

Alte articole despre:  Isaila demisie nationala Romania, Daum selectioner Romania, Christoph Daum staff nationala Romania
UEFA il lauda pe Iordanescu: E marele maestru al fotbalului romanesc

18 Iunie 2016 - UEFA il lauda pe Iordanescu: E marele maestru al fotbalului romanesc

Meciul cu Albania are o semnificatie aparte pentru selectionerul nationalei de fotbal a Romaniei, Anghel Iordanescu: va fi partida cu numarul 100 pentru el ca antrenor al unei echipe nationale. Cu o zi inainte de meciul decisiv cu Albania, site-ul UEFA ii dedica un amplu material selectionerului Romaniei, Anghel Iordanescu, pe care il numeste "marele maestru al fotbalului romanesc". Jurnalistii de la uefa.com amintesc ca Iordanescu, acum in varsta de 66 de ani, are performante remarcabile in cariera sa de antrenor: a fost votat antrenorul secolului 20 in Romania, a castigat de patru ori titlul de campion, doua Cupe ale Romaniei si Super Cupa Europei cu Steaua Bucuresti dar si ca a ajuns pana in finala Cupei Campionilor Europeni in 1989...

Alte articole despre:  Anghel Iordanescu UEFA
Reactia FRF in scandalul de la echipa nationala: Amenintari cu tribunalul si acuzatii serioase

12 Mai 2016 - Reactia FRF in scandalul de la echipa nationala: Amenintari cu tribunalul si acuzatii serioase

Federatia Romana de Fotbal a reactionat oficial in scandalul de la echipa nationala. "Federalii" sustin ca medicul Pompiliu Popescu nu a fost dat afara, ci doar ca acesta a refuzat sa semneze un nou contract dupa ce cel vechi a fost reziliat dupa atingerea varstei de pensionare. In acelasi timp, medicul Popescu este acuzat e cheltuieli nejustificate la achizitia de medicamente si il ameninta cu un proces. Iata comunicatul integral al celor de la FRF:...

5 comentarii
Alte articole despre:  FRF scandal nationala, Pompiliu Popescu nationala, medic nationala dat afara
Dat afara de la nationala dupa 25 de ani, Pompiliu Popescu lanseaza acuzatii grave: Ce spune despre Iordanescu si Burleanu

11 Mai 2016 - Dat afara de la nationala dupa 25 de ani, Pompiliu Popescu lanseaza acuzatii grave: Ce spune despre Iordanescu si Burleanu

Dat afara de la echipa nationala dupa 25 de ani de activitate, medicul Pompiliu Popescu a decis sa vorbeasca deschis despre ce se intampla la prima reprezentativa si la FRF. Fostul medic al Romaniei lanseaza o serie de acuzatii extrem de grave, care ii vizeaza pe selectionerul Anghel Iordanescu si pe seful FRF, Razvan Burleanu. Daca despre Iordanescu spune ca a pactizat cu noua conducere a Federatiei si dezvaluie cum l-a umilit de fata cu jucatorii in ultimul cantonament, Pompiliu Popescu este chiar mai dur atunci cand vine vorba despre Burleanu...

1 comentariu
Alte articole despre:  Pompiliu Popescu nationala Romania, Iordanescu Burleanu nationala Romania, acuzatii FRF nationala
Anghel Iordanescu ar trebui sa demisioneze acum

29 Ianuarie 2016 - Anghel Iordanescu ar trebui sa demisioneze acum

Selectionerul Anghel Iordanescu ar trebui sa demisioneze imediat, chiar in timpul cantonamentului echipei nationale, pentru ca umilinta la care este supus de conducerea FRF sa nu fie deplina. "Generalul" este singur-singurel in duelul cu cel mai important club din Romania, FC Steaua Bucuresti SA sau FCSB, chiar angajatorul sau, Federatia Romana de Fotbal, parand ca fraternizeaza cu "dusmanul" si intoarce armele impotriva sa. Istoria disputei din aceste zile este una cat se poate de simpla. Iordanescu a insistat pentru un stagiu de pregatire al nationalei in iarna, cand nu exista o data oficiala FIFA si cluburile nu prea pot fi obligate sa onoreze convocarile, conducerea FRF a fost de acord si a luat o decizie ferma in acest sens, numai ca Steaua a refuzat in cele din urma sa isi lase jucatorii la prima reprezentativa...

8 comentarii
Alte articole despre:  Anghel Iordanescu demisie FRF, Iordanescu nationala Steaua scandal, Iordanescu Becali scandal nationala
Iordanescu face un anunt neasteptat despre viitorul sau la echipa nationala

24 Octombrie 2015 - Iordanescu face un anunt neasteptat despre viitorul sau la echipa nationala

Anghel Iordanescu a facut sambata un anunt neasteptat in privinta viitorului sau la echipa nationala. "Generalul" a dezvaluit ca nu a semnat inca un nou contract cu FRF si a avertizat ca acesta ar putea sa nu fie aprobat de conducerea Federatiei. "Din punctul meu de vedere, v-am spus ca trebuie sa aveti raspunsul domnului Burleanu. Personal, cred ca va trebui sa mai asteptati, mai sunt niste lucruri de pus la punct pentru semnarea noului contract. Intr-o perioada relativ scurta se va sti exact situatia si nu uitati, una este ce doreste domnul presedinte, alta este ce va vota Comitetul Executiv. Ramane sa asteptati", a spus Iordanescu la DolceSport...

Alte articole despre:  Iordanescu demisie echipa nationala, Iordanescu nationala demisie, Iordanescu nationala contract
Anghel Iordanescu, gata sa demisioneze de la echipa nationala

22 Octombrie 2015 - Anghel Iordanescu, gata sa demisioneze de la echipa nationala

Fiul selectionerului echipei nationale a Romaniei, Edi Iordanescu, a vorbit cu cartile pe fata despre situatia tatalui sau, care se gandeste sa demisioneze din functie chiar daca a calificat echipa la Campionatul European din 2016. Antrenorul formatiei Pandurii Targu Jiu a dezvaluit ca tatal sau a fost la un pas de demisie inca de dupa meciul cu Insulele Feroe, fiind dezamagit de modul in care a fost perceputa munca sa. "Am avut mai multe discutii in ultima perioada si am simtit o doza importanta de dezamagire. Am vazut si la finalul jocului, atunci cand echipa se bucura si dansa acea hora la mijlocul terenului, el a plecat spre vestiare. Nu a putut sa mascheze o doza importanta de tristete si nu a putut sa se bucure cu adevarat de aceasta calificare...

1 comentariu
Alte articole despre:  Anghel Iordanescu nationala Romaniei, Anghel Iordanescu demisie Romania
Anghel Iordanescu, despre calificarea la EURO 2016 - raspuns ciudat despre demisie

11 Octombrie 2015 - Anghel Iordanescu, despre calificarea la EURO 2016 - raspuns ciudat despre demisie

Selectionerul Anghel Iordanescu a vorbit despre calificarea la Campionatul European de fotbal din 2016 si despre posibilitatea sa renunte la functia pe care o detine. "E victoria fotbalului romanesc, a baietilor care au jucat foarte bine din punct de vedere tactic. Meritam calificarea, regretul este ca nu am obtinut-o mai devreme. Voiam sa ne calificam la Bucuresti, dar din pacate mingea nu a intrat in poarta. Nu cred ca au fost cele mai grele preliminarii. Sper ca aceasta calificare sa aduca multe schimbari in fotbalul romanesc pentru ca avem nevoie de ele", a spus Iordanescu la TVR 1...

2 comentarii
Alte articole despre:  Anghel Iordanescu nationala Romaniei, Anghel Iordanescu Feroe
El este primul antrenor ofertat de FRF pentru a prelua nationala Romaniei - ce raspuns a dat

10 Octombrie 2015 - El este primul antrenor ofertat de FRF pentru a prelua nationala Romaniei - ce raspuns a dat

Echipa nationala de fotbal a Romaniei tremura pentru calificarea la Campionatul European din 2016 si sunt semne tot mai clare ca Anghel Iordanescu va pleca indiferent de rezultatul meciului cu Insulele Feroe, din ultima etapa a preliminariilor. Chiar daca FRF a sustinut public ca vrea sa duca la bun sfarsit contractul cu Anghel Iordanescu, selectionerul nu pare hotarat sa faca acest lucru. Dupa ce vineri au aparut informatii privind posibila sa plecare, Iordanescu nu a negat, la plecarea in Feroe, ca ia in calcul aceasta varianta. "Nu vorbim acum despre demisie", s-a limitat sa spuna selectionerul...

4 comentarii
Alte articole despre:  Mircea Lucescu nationala Romaniei, oferta Mircea Lucescu nationala Romaniei
Anghel Iordanescu pregateste o decizie total neasteptata

09 Octombrie 2015 - Anghel Iordanescu pregateste o decizie total neasteptata

Suporterii prezenti pe National Arena la meciul cu Finlanda i-au cerut lui Anghel Iordanescu sa isi dea demisia, iar selectionerul este hotarat sa ia o decizie radicala. Postul de televiziune Digi Sport anunta ca Iordanescu intentioneaza sa-si dea demisia la finalul meciului cu Insulele Feroe, ultimul din preliminarii. Potrivit sursei citate, Iordanescu va lua aceasta decizie indiferent daca va califica echipa nationala la turneul final din Franta. Anghel Iordanescu a revenit pe banca nationalei in octombrie 2014, dupa plecarea lui Victor Piturca la Al-Ittihad...

6 comentarii
Alte articole despre:  Anghel Iordanescu nationala Romaniei, Iordanescu demisie Romania
Reactia lui Iordanescu, dupa ce suporterii i-au cerut demisia

09 Octombrie 2015 - Reactia lui Iordanescu, dupa ce suporterii i-au cerut demisia

Selectionerul Anghel Iordanescu a fost vehement contestat, joi seara, dupa ce Finlanda a deschis scorul in partida cu Romania, suporterii cerandu-i demisia. Dupa egalul obtinut in prelungiri de echipa noastra, Anghel Iordanescu le-a cerut scuze suporterilor. "Cred ca a fost pe undeva o reactie fireasca. Suporterii nostri, asa cum m-am asteptat, au venit in numar mare, si-au dorit sa fie alaturi de noi, au incurajat echipa. Din pacate, noi suntem cei care am gresit fata de ei, care in momentul in care am primit golul am dezamagit si le-am dat posibilitatea sa-si exprime punctul de vedere...

4 comentarii
Alte articole despre:  Iordanescu demisie, suporteri demisie Anghel Iordanescu, Romania egal Finlanda
Piturca il face praf pe Iordanescu dupa meciul cu Finlanda: Nu ma mira ca i-au cerut demisia

09 Octombrie 2015 - Piturca il face praf pe Iordanescu dupa meciul cu Finlanda: Nu ma mira ca i-au cerut demisia

Victor Piturca lanseaza o serie de critici dupa egalul smuls de Romania in prelungiri, joi seara, in fata Finlandei. Astfel, selectionerul cu care a inceput Romania actuala campanie de calificari sustine ca echipa noastra a fost ajutata de arbitru in meciul cu Finlanda si recunoaste ca nu il mira faptul ca i s-a cerut demisia lui Anghel Iordanescu. "Atunci cand castigam eu nu era bine. Se spunea ca de ce am castigat in Finlanda cu 2-0, de ce am castigat in Grecia si asa mai departe. Am ratat multe ocazii azi. Orice joc la echipa nationala este fantastic de important...

9 comentarii
Alte articole despre:  Victor Piturca Iordanescu, Piturca Romania Finlanda, Romania egal Finlanda
Hagi reactioneaza dur dupa cele patite de fiul sau la nationala Romaniei - Iata scrisoarea Regelui

30 Martie 2015 - Hagi reactioneaza dur dupa cele patite de fiul sau la nationala Romaniei - Iata scrisoarea Regelui

Fostul mare fotbalist a reactionat dur dupa ce fiul sau Ianis Hagi a fost umilit in timpul unui turneu al echipei nationale de juniori, sub 17 ani, a Romaniei. Regele i-a trimis o scrisoare publica selectionerului Anghel Iordanescu, prin care ii solicita sa ia masuri. Hagi il considera principalul vinovat pe directorul tehnic Zoltan Kovacs, cel care i-a spus, pe un ton dur, lui Ianis Hagi ca nu este un fotbalist valoros si ca pentru el nu conteaza ca este fiul Regelui. Totodata, in incheiere, Hagi senior a anuntat ca va lua o decizie in perioada urmatoare, daca Ianis va continua la lot...

17 comentarii
Alte articole despre:  Ianis Hagi Gica Hagi, Ianis Hagi jignit nationala

Top 3 știri din presa centrală

Reacții dure din partea oltenilor după egalul Craiovei la Botoșani. Ce a spus Reghecampf
Paul Papp, fundaşul Universităţii Craiova, a declarat că echipa lui merita să câştige, în condiţiile în care a ratat şi un penali la...

Fotbal spectacol în Liga 1, între FC Botoșani și Universitatea Craiova. Cât s-a terminat partida
Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate, scor 2-2, luni, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a XVIII-a a...

Moment intens între Gică Popescu și fiul său: "Dacă ai plecat, acolo să rămâi!"
Nicolas Popescu, mijlocașul de 18 ani al Farului, este băiatul lui Gică Popescu. Nicolas visează să joace alături de verișorul său Ianis...
  1. Un faimos fizician britanic trimite un avertisment lumii: ”Sfârșitul timpului este inevitabil” VIDEO
  2. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  3. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  4. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  5. Spre noi țărmuri, Germania!
  6. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  7. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  8. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  9. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  10. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO