Ziare.com
"Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

"Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

Anghel Iordanescu, fostul selectioner al Romaniei, a criticat in termeni foarte duri jocul primei reprezentative dupa duelul cu Serbia, din Nations League. "Generalul" sustine ca jucatorii pregatiti de Cosmin Contra nu au aratat nimic si ...

16 Octombrie 20182 comentarii

Iordanescu rezultat romania

Selectia curioasa a domnului Iordanescu

Selectia curioasa a domnului Iordanescu

Anghel Iordanescu va anunta in cursul zilei de marti lotul final al nationalei Romaniei pentru Campionatul European si, potrivit informatiilor transmise deocamdata pe surse, va renunta la cel putin un jucator care, in mod normal, nu avea cum sa lipseasca din Franta. "Tricolorii" au facut doua meciuri amicale slabe in ultima saptamana, iar selectionerul si-a inceput de fiecare data discursul cu o scuza devenita tot mai populara, aceea a ariei de selectie redusa. In principiu, "Generalul" spune ca nu avem jucatori mai buni, care sa ne aduca rezultate mai bune. In acelasi timp, acelasi selectioner ii ignora cu o seninatate diabolica pe fotbalistii care, pe hartie cel putin, sunt mai buni decat cei pe care se bazeaza el...

31 Mai 2016
  Romania, doar o remiza in amicalul cu RD Congo

  Romania, doar o remiza in amicalul cu RD Congo

  Nationala Romaniei nu a reusit decat o remiza, scor 1-1, in amicalul cu reprezentativa Republicii Democrate Congo. Stanciu a deschis scorul pentru "tricolori", iar Jeremy Bokila, fostul varf de la Petrolul, a egalat pentru congolezi pe final. Primul meci de pregatire din seria celor trei pe care nationala noastra le disputa inainte de Euro 2016 nu a fost unul tocmai reusit, elevii lui Anghel Iordanescu incurcandu-se de un adversar modest. "Generalul" a surprins inca dinaintea fluierului de start, folosindu-l din primul minut pe Denis Alibec, atacantul pe care ameninta voalat ca nu il va lua la turneul final din Franta...

  25 Mai 2016
   Performanta istorica pentru nationala Romaniei dupa remiza cu Spania

   Performanta istorica pentru nationala Romaniei dupa remiza cu Spania

   Nationala de fotbal a Romaniei a realizat o performanta istorica in urma remizei din amicalul cu reprezentativa Spaniei. "Tricolorii" au egalat a doua cea mai lunga serie de meciuri fara infrangere din istoria nationalei noastre, anunta FRF. Cu 14 partide consecutive in care au parasit terenul neinvinsi, baietii lui Iordanescu au egalat un record vechi de un deceniu. "Ultima infrangere a "tricolorilor" este cea in fata Algeriei, din 4 iunie 2014, scor 1-2, intr-un meci amical disputat in Elvetia...

   28 Martie 2016
    Surpriza mare la echipa nationala: FRF a anuntat ce se va intampla cu Anghel Iordanescu

    Surpriza mare la echipa nationala: FRF a anuntat ce se va intampla cu Anghel Iordanescu

    Contractul lui Anghel Iordanescu va expira dupa incheierea Campionatului European din Franta, insa conducerea Federatiei Romane de Fotbal a stabilit deja soarta actualului selectioner. Presedintele Razvan Burleanu a anuntat ca Anghel Iordanescu va fi pastrat in staff-ul echipei nationale indiferent de rezultatele pe care le vom inregistra la Campionatul European. Cel mai probabil, Iordanescu va fi directorul tehnic al nationalei, in cazul unui esec la EURO, in timp ce un parcurs onorabil ii va mentine functia de selectioner...

    02 Martie 2016
     Iordanescu, negru de suparare dupa victoria nationalei Romaniei cu Zimbru

     Iordanescu, negru de suparare dupa victoria nationalei Romaniei cu Zimbru

     Selectionerul Anghel Iordanescu este extrem de suparat dupa ce echipa divizionara a Romaniei nu a obtinut decat o victorie chinuita in amicalul cu Zimbru Chisinau. "Generalul" a criticat aspru jocul "tricolorilor", care nu au reusit sa se ridice la nivelul asteptarilor sale. "As fi asteptat altceva de la baietii nostri in ceea ce priveste posesia si initiativa. Remarc disponibilitatea lor la efort, faptul ca au castigat si ca i-am vazut si pe cei care nu au jucat in primul meci. Ma asteptam la mult mai mult, nu am avut initiativa, nu am controlat jocul, dar am intalnit un adversar artagos, cu 11 straini in lot...

     02 Februarie 20161 comentariu
      Concluziile lui Iordanescu dupa victoria Romaniei din amicalul cu locul 10 din Georgia

      Concluziile lui Iordanescu dupa victoria Romaniei din amicalul cu locul 10 din Georgia

      Selectionerul Anghel Iordanescu a tras primele concluzii dupa meciul amical cu Torpedo Kutaisi, ocupanta locului 10 in clasamentul din prima liga georgiana. Iordanescu s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor sai si a deplans din nou absenta fotbalistilor de la Steaua. "In ceea ce priveste jocul, am vazut foarte multe lucruri bune si pozitive. E drept ca au fost si lucruri care ne-au dat de gandit si pe care trebuie sa le corectam. Au fost insa 11 debutanti. Regret ca nu au fost jucatori de la Steaua, ma refer la cei cu experienta, Papp sau Popa", a spus Iordanescu la DigiSport...

      30 Ianuarie 2016
       Anghel Iordanescu si-a decis viitorul: Ce echipa vrea sa antreneze din vara

       Anghel Iordanescu si-a decis viitorul: Ce echipa vrea sa antreneze din vara

       Dupa ce a amenintat in mai multe randuri cu plecarea de la echipa nationala imediat dupa calificarea la Campionatul European din 2016, Anghel Iordanescu a luat o decizie la care mai nimeni nu se astepta. "Generalul" nu se multumeste doar cu prezenta la EURO 2016 si vrea sa continue pe banca echipei nationale chiar si dupa turneul final din Franta. Dezvaluirea a fost facuta de Andrei Vochin, consilierul presedintelui Federatiei Romane de Fotbal. "Domnul Iordanescu isi doreste inca un mandat. Noi pe holul Federatiei ne salutam cu Bonjour monsieur! Intr-una dintre zile, m-a salutat in rusa. E o anecdota...", a spus Vochin, sugerand ca Iordanescu vrea sa ramana la echipa nationala cel putin pana in 2018, cand va avea loc turneul final din Rusia...

       21 Ianuarie 2016
        Iata cine va fi selectionerul Romaniei la EURO 2016: Va semna in cateva ore!

        Iata cine va fi selectionerul Romaniei la EURO 2016: Va semna in cateva ore!

        Federatia Romana de Fotbal a stabilit numele noului selectioner, la scurt timp dupa ce contractul lui Anghel Iordanescu a expirat in aceasta saptamana. Andrei Vochin, consilierul presedintelui Federatiei Romane de Fotbal, a anuntat ca forul condus de Razvan Burleanu a batut palma cu Anghel Iordanescu, iar acesta va semna in scurt timp un nou contract. Intelegerea expira dupa turneul final din 2016, insa ar putea fi prelungita, in functie de rezultate. Vochin a mentionat ca discutiile s-au tergiversat intrucat Anghel Iordanescu si-a dorit bonusuri financiare mai mari la EURO 2016...

        19 Noiembrie 20151 comentariu
         FRF a stabilit soarta lui Anghel Iordanescu dupa meciul cu Finlanda

         FRF a stabilit soarta lui Anghel Iordanescu dupa meciul cu Finlanda

         Suporterii echipei nationale i-au cerut lui Anghel Iordanescu sa demisioneze ca urmare a remizei cu Finlanda, scor 1-1, din grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016. In plus, dupa meciul cu Finlanda au aparut informatii potrivit carora Iordanescu doreste sa demisioneze indiferent de rezultatul meciului cu Feroe. Totusi, Federatia Romana de Fotbal a anuntat, vineri, prin vocea presedintelui Razvan Burleanu, ca postul lui Iordanescu nu este in pericol. "Mandatul selectionerului este unul clar, calificarea, apoi prezenta la Europene. Contractul selectionerului nu este un subiect de actualitate", a spus Razvan Burleanu, conform Dolce Sport...

         09 Octombrie 2015
          Iordanescu schimba foaia: Modificari importante in echipa de start cu Feroe

          Iordanescu schimba foaia: Modificari importante in echipa de start cu Feroe

          Egalul Romaniei cu Finlanda, de joi seara, dupa un meci in care "tricolorii" au ratat numeroase ocazii uriase si au fost surprinsi de mai multe ori pe contraatac, l-a determinat pe selectionerul Anghel Iordanescu sa faca mai multe schimbari in echipa de start. In primul rand, Iordanescu va renunta la un mijlocas de banda, Alex Chipciu, si va introduce in schimb unul defensiv, Mihai Pintilii, care sa joace alaturi de marcatorul golului cu Finlanda, Ovidiu Hoban, potrivit Digi Sport. Locul lui Chipciu in banda stanga urmeaza sa fie luat de Bogdan Stancu, care joi seara a jucat in spatele lui Claudiu Keseru...

          09 Octombrie 20155 comentarii
           Piturca il face praf pe Iordanescu dupa meciul cu Finlanda: Nu ma mira ca i-au cerut demisia

           Piturca il face praf pe Iordanescu dupa meciul cu Finlanda: Nu ma mira ca i-au cerut demisia

           Victor Piturca lanseaza o serie de critici dupa egalul smuls de Romania in prelungiri, joi seara, in fata Finlandei. Astfel, selectionerul cu care a inceput Romania actuala campanie de calificari sustine ca echipa noastra a fost ajutata de arbitru in meciul cu Finlanda si recunoaste ca nu il mira faptul ca i s-a cerut demisia lui Anghel Iordanescu. "Atunci cand castigam eu nu era bine. Se spunea ca de ce am castigat in Finlanda cu 2-0, de ce am castigat in Grecia si asa mai departe. Am ratat multe ocazii azi. Orice joc la echipa nationala este fantastic de important...

           09 Octombrie 20159 comentarii
            Reactia lui Anghel Iordanescu dupa remiza cu Ungaria

            Reactia lui Anghel Iordanescu dupa remiza cu Ungaria

            Selectionerul Anghel Iordanescu a vorbit despre remiza pe care nationala Romaniei a inregistrat-o pe terenul Ungariei, in preliminariile pentru Campionatul European din 2016. "Sincer sa fiu, rezultatul pare unul normal. Echipa noastra a avut o prima repriza foarte buna, am avut initiativa si am controlat jocul. Regret ca am suferit pe undeva la finalizare. Nu este usor sa joci impotriva unei echipe cu un gabarit impresionant, care a jucat in fata a 20 de mii de suporteri fanatici. Nu cred ca ne-a lipsit curajul", a spus Anghel Iordanescu la TVR...

            04 Septembrie 20153 comentarii
             Anghel Iordanescu, ravasit dupa meciul cu Irlanda de Nord - ce a patit "Generalul"

             Anghel Iordanescu, ravasit dupa meciul cu Irlanda de Nord - ce a patit "Generalul"

             Antrenorul echipei nationale, Anghel Iordanescu, a avut probleme medicale dupa meciul cu Irlanda de Nord. La primul meci disputat dupa o pauza de opt ani, Anghel Iordanescu s-a agitat enorm, iar acest lucru s-a resimtit la finalul meciului, potrivit editiei tiparite a cotidianului Gazetei Sporturilor. Astfel, potrivit sursei citate, Iordanescu a acuzat ameteli si un puseu de tensiune dupa meciul cu Irlanda de Nord. Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul cu Irlanda de Nord, scor 2-0, in grupa F a preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din 2016, dupa o dubla a fundasului stelist Paul Papp...

             17 Noiembrie 20141 comentariu
              FRF i-a gasit inlocuitor lui Piturca: Selectioner din Spania pentru nationala Romaniei

              FRF i-a gasit inlocuitor lui Piturca: Selectioner din Spania pentru nationala Romaniei

              Federatia Romana de Fotbal s-a decis asupra inlocuitorului lui Victor Piturca, in cazul in care acesta va pleca in Arabia Saudita. Alesul forului condus de Razvan Burleanu este Cosmin Contra, tehnicianul gruparii Getafe, din Primera Division, anunta DigiSport. Contra a reusit sa ii salveze pe madrileni de la retrogradare in sezonul trecut, insa pozitia lui la Getafe este tot mai subreda in acest an competitional. "Gurita" nu a facut transferurile pe care si le dorea pentru ca echipa se confrunta cu mari probleme financiare, iar lotul "subtire" face ca rezultatele sa fie sub asteptarile conducerii...

              16 Octombrie 2014
               Iordanescu: Jocul Romaniei nu m-a convins, Serbia e peste noi

               Iordanescu: Jocul Romaniei nu m-a convins, Serbia e peste noi

               Fostul selectioner al Romaniei, Anghel Iordanescu, spune ca jocul echipei antrenate de Razvan Lucescu nu l-a convins foarte mult pana acum. "Serbia este peste noi, dar cred ca avem nevoie de un rezultat pozitiv pentru a ramane in a doua urna valorica. Nu trebuie sa ne ingreunam preliminariile viitoare. Personal, nu am fost convins de jocul nationalei decat pe alocuri. Razvan trebuie sa analizeze si jocul pentru ca pana acum au fost doar momente in care jocul a fost bun", a declarat Anghel Iordanescu la GSPTV...

               10 Octombrie 20092 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Romania intoarce rezultatul la pauza si invinge dramatic Polonia la Campionatul European de handbal feminin
                Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins sambata, la Kolding, reprezentativa Poloniei, scor 27-23 (11-15), in al doilea meci din grupa D a...

                Simona Halep, la final de 2020: Adevaratii super eroi ai acestui an sunt medicii care lupta pentru noi in fiecare zi
                Simona Halep incheie 2020 pe locul 2 in lume, la tenis. Romanca spune intr-o postare pe retele de socializare ca adevaratii eroi din acest an...

                VIDEO Nicusor Dan: Este nevoie sa punem Bucurestiul pe harta marilor competitii sportive
                Primarul general al Capitalei, Nicusor Dan, a declarat vineri, 4 decembrie, ca Bucurestiul trebuie pus pe harta marilor competitii sportive si...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor