Ziare.com
Noapte plina de tenis pentru romance la Melbourne. De la ce ore matinale joaca Halep, Begu si Cirstea

Noapte plina de tenis pentru romance la Melbourne. De la ce ore matinale joaca Halep, Begu si Cirstea

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, va evolua miercuri dimineata cu germanca Laura Siegemund, locul 51 WTA, in optimile de finala ale Gippsland Trophy de la Melbourne, conform news.ro. Aceasta intalnire este a treia de pe arena ...

02 Februarie 2021

Irina begu johanna konta

Meciuri de foc sambata la Madrid: Iata ce tenismena romana va intra in competitie

Meciuri de foc sambata la Madrid: Iata ce tenismena romana va intra in competitie

Sambata sunt programate primele jocuri de pe tabloul principal al turneului de la Madrid. Pe terenul numarul 2, denumit Arantxa Sanchez, va juca si Irina Begu, in jurul orei 20:00, cu rusoaica Elena Vesnina (favorita numarul 12). Capul de afis al zilei e tinut de meciul dintre Johanna Konta si castigatoarea de la Stuttgart, Laura Siegemund, program sa inceapa in jurul ore 21:30, pe Arena Centrala Manolo Santana. Altele meciuri de top ce se vor disputa sambata in primul tur:...

06 Mai 2017
  Johanna Konta, dupa plecarea din Romania: M-am intors la normalitate

  Johanna Konta, dupa plecarea din Romania: M-am intors la normalitate

  Johanna Konta s-a intors in circuitul WTA dupa incidentele de la meciul de Fed Cup de la Mamaia si spune ca plecarea din tara noastra reprezinta "intoarcerea in normalitate". Konta a afirmat ca nu exista comparatie intre ce a trait la Mamaia si atmosfera de la Stuttgart, conform publicatiei The Telegraph. "M-am intors la normalitate", a comentat Konta, cu privire la lucrurile traite in ultimele saptamani. Confruntarea dintre Romania si Marea Britanie a fost marcata de o serie de incidente ce l-au avut in prim plan pe Ilie Nastase...

  27 Aprilie 20171 comentariu
   Irina Begu ii transmite un mesaj Johannei Konta dupa ce a plans in hohote pe terenul de tenis

   Irina Begu ii transmite un mesaj Johannei Konta dupa ce a plans in hohote pe terenul de tenis

   Irina Begu a dorit sa-i transmita un mesaj britanicei Johanna Konta, dupa ce aceasta a plans in hohote pe teren, in timpul partidei cu Sorana Cirstea, la cateva minute dupa ce a fost jignita de Ilie Nastase. Begu i-a spus Johannei Konta ca ar trebui sa renunte la astfel de momente deoarece in sport se pot intampla multe lucruri de acest gen. "Mi s-a intamplat si mie in mai multe tari, dar ce poti face? Sa te apuci sa plangi? Nu! Trebuie sa te adaptezi! Asta este sportul, unii tipa, altii urla, dar ce sa faci? Sa te plangi tot timpul despre asta? Asta este tenisul, nu este fizica! Este o situatie proasta, da, dar apoi trebuie sa te adaptezi", a spus Irina Begu intr-o conferinta de presa...

   24 Aprilie 20173 comentarii
    Britanicii mai au un motiv de nemultumire: Ce i-au reprosat Irinei Begu dupa victoria obtinuta cu Heather Watson

    Britanicii mai au un motiv de nemultumire: Ce i-au reprosat Irinei Begu dupa victoria obtinuta cu Heather Watson

    Jurnalistii britanici prezenti la Mamaia au avut un motiv de nemultumire si duminica, la finalul meciului dintre Irina Begu si Heather Watson. La conferinta de presa de dupa meci, britanicii i-au reprosat Irinei Begu ca nu a dat mana cu Heather Watson dupa ultimul punct. Vizibil iritata de intrebarea primita, Irina le-a explicat britanicilor in limba engleza ca nu a fost un gest ofensator, ci pur si simplu a vrut sa sarbatoreasca victoria alaturi de colege. "Indiferent ce am face, voi gasiti mereu partea negativa! Eu m-am dus alaturi de echipa, de Sorana, sa sarbatoresc victoria. Am fost foarte fericita pentru victorie si atat. Nu are nimic in comun cu echipa britanicelor sau cu Heather Watson", a spus Irina la conferinta de presa...

    24 Aprilie 20172 comentarii
     Johanna Konta ii raspunde Soranei Cirstea: Cu tot respectul, trebuie sa inteleaga asta

     Johanna Konta ii raspunde Soranei Cirstea: Cu tot respectul, trebuie sa inteleaga asta

     Jucatoarea britanica Johanna Konta i-a raspuns Soranei Cirstea, dupa ce sportiva noastra i-a transmis sa se maturizeze si sa nu mai planga pe teren. Konta a afirmat ca Sorana nu isi da seama prin ce a trecut si a afirmat ca s-a simtit amenintata de Ilie Nastase. "Cu tot respectul pentru Sorana, ea nu a facut parte din echipa mea, asa ca nu s-a simtit amenintata, nu a fost in postura mea. Cred ca a fost o lipsa de comunicare cu ea in privinta a ceea ce se intampla pe teren si cred ca stia doar o parte din ce s-a intamplat. Trebuie sa inteleaga ca nimeni nu ar trebui sa treaca prin ce am trecut eu, in viata in general, sa fie abuzat verbal...

     24 Aprilie 201711 comentarii
      Irina Begu a oferit prima reactie dupa victoria Romaniei cu Marea Britanie in FedCup

      Irina Begu a oferit prima reactie dupa victoria Romaniei cu Marea Britanie in FedCup

      Romania a invins Marea Britanie, scor 3-1, in barajul de mentinere in Grupa Mondiala II a Fed Cup, iar acum fetele pot sta linistite pana in 2018, cand vor reveni in joc in turul I al Grupei din care facem parte. Irina Begu a fost cea care a adus ultimul punct pentru Romania, in partida cu Heather Watson, scor 6-4, 7-5, dupa 2 ore si 3 minute de joc. Fed Cup: Romania se mentine in Grupa Mondiala II dupa ce invinge Marea Britanie "Am vrut sa le aratam tuturor ca suntem o echipa puternica, am fost extrem de motivate, in ciuda presiunii", a mai spus bucuresteanca, nu inainte de a preciza ca nu s-a temut ca opozanta poate intoarce soarta meciului, desi a admis ca Watson e o jucatoare de mare valoare: "E mereu dificl sa evoluezi impotriva ei. Nu conta daca se intra in decisiv, pentru mine important era sa castig", a declarat fericita Irina Begu dupa jocul cu Watson, la microfonul DigiSport...

      23 Aprilie 20172 comentarii
       Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

       Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

       Romania si Marea Britanie sunt la egalitate, scor 1-1, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Echipa noastra a castigat primul meci prin Simona Halep, dar a fost egalata dupa ce Sorana Cirstea a cedat in fata Johannei Konta, 6-2, 6-3. Sportiva noastra a intrat greoi in meci si a cedat destul de usor primul set. In actul secund, Sorana a intrat mult mai determinata pe teren si a dominat meciul...

       22 Aprilie 20177 comentarii
        Schimbare de ultima ora in echipa noastra de Fed Cup: O sportiva s-a accidentat

        Schimbare de ultima ora in echipa noastra de Fed Cup: O sportiva s-a accidentat

        Ilie Nastase a fost obligat sa efectueze o modificare in echipa Romaniei cu mai putin de doua ore pana la startul meciului cu Marea Britanie din Fed Cup. Astfel, locul Irinei Begu a fost luat de Sorana Cirstea, care va evolua sambata in meciul de simplu cu Johanna Konta. Irina Begu s-a accidentat si deocamdata nu se stie daca va putea evolua si duminica. Partida dintre Sorana Cirstea si Johanna Konta va incepe in jurul orei 13:30...

        22 Aprilie 2017
         Simona Halep, la Beijing: Iata cu cine va juca in primul meci

         Simona Halep, la Beijing: Iata cu cine va juca in primul meci

         Simona Halep si Irina Begu si-au aflat primele adversare de la turneul WTA de la Beijing, care va avea loc saptamana viitoare. Halep, cap de serie numarul 4, va debuta direct in turul al doilea, unde va intalni invingatoarea dintre campioana olimpica Monica Puig (27 WTA) si Yanina Wickmayer (59 WTA). In optimi, romanca ar putea da peste Pavliucenkova sau Stosur, in sferturi peste Karolina Pliskova sau Johanna Konta, iar in semifinale peste Garbine Muguruza, Petra Kvitova sau Madison Keys. Irina Begu va avea insa un meci mult mai dificil in primul tur, impotriva campioanei de la Roland Garros Garbine Muguruza, cap de serie numarul 2 si locul 3 mondial. Romanca a invins-o in ultima intalnire directa, la Madrid, in luna mai...

         30 Septembrie 20163 comentarii
          Irina Begu si-a aflat adversara din sferturile de finala de la Roma

          Irina Begu si-a aflat adversara din sferturile de finala de la Roma

          Irina Begu si-a aflat joi adversara din sferturile de finala ale turneului WTA de la Roma. Sportiva noastra va avea in fata o adversara incomoda, este vorba despre japoneza Misaki Doi. Aceasta din urma, aflata pe locul 45 in clasamentul WTA, a ajuns in sferturile de la Roma dupa ce a invins-o in optimi pe britanica Johanna Konta. Doi s-a impus destul de greu, in trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-2, dupa doua ore si 21 de minute de joc...

          12 Mai 20161 comentariu
           Irina Begu se califica in sferturi la Roma dupa o victorie superba

           Irina Begu se califica in sferturi la Roma dupa o victorie superba

           Irina Begu a continuat forma extraordinara din ultima perioada si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Roma, dotat cu premii in valoare de 2.6 milioane de dolari. Sportiva noastra a invins-o pe rusoaica Daria Kasatkina (locul 33 WTA), scor 6-1, 6-4, la capatul unui meci ce a durat putin peste o ora. Marea promisiune a tenisului mondial, considerata urmasa Mariei Sharapova, n-a putut face deloc fata unui tenis aproape perfect aratat de Irina Begu. Sportiva noastra a jucat de-a dreptul incantator, in special prin modul in care a variat loviturile si prin unghiurile impecabile gasite...

           12 Mai 20166 comentarii
            Calcule in clasamentul WTA: Ce se intampla cu Halep, Begu si Niculescu dupa prima saptamana la Miami

            Calcule in clasamentul WTA: Ce se intampla cu Halep, Begu si Niculescu dupa prima saptamana la Miami

            Simona Halep, Irina Begu si Monica Niculescu au avut o saptamana buna la Miami, in care au reusit sa-si asigure prezenta in optimile de finala, iar acest lucru se simte si in clasamentul WTA. Intrata in concurs avand in spate "amenintarea" unei prabusiri in clasamentul WTA, Simona Halep a mai scapat de cateva contracandidate. Dupa prima saptamana la Miami, Simona se afla in clasamentul LIVE pe locul 6, cu 3.690 de puncte. Totusi, o victorie cu Heather Watson o va readuce pe locul 5, ocupat in prezent de Petra Kvitova (3.763 de puncte, eliminata din competitie)...

            28 Martie 2016
             Begu si Niculescu si-au aflat adversarele din optimi de la Miami - ce tenismene vor intalni

             Begu si Niculescu si-au aflat adversarele din optimi de la Miami - ce tenismene vor intalni

             Irina Begu si Monica Niculescu au aflat numele jucatoarelor pe care le vor intalni, luni, in optimile de finala ale turneului de la Miami, dotat cu premii in valoare de 6.8 milioane de dolari. Irina Begu se va duela cu americanca Madison Keys, favorita numarul 22 a competitiei, care a trecut cu 6-4, 6-4 de italianca Roberta Vinci, locul 9 WTA. Aceasta va fi prima intalnire dintre cele doua sportive. Madison Keys are in palmares o semifinala la Australian Open 2015 si un sfert de finala la Wimbledon 2015...

             28 Martie 2016
              Salt de proportii in clasamentul WTA pentru semifinalista surpriza de la Australian Open

              Salt de proportii in clasamentul WTA pentru semifinalista surpriza de la Australian Open

              Johanna Konta, semifinalista surpriza de la Australian Open, va inregistra, incepand de luni, un salt de proportii in clasamentul WTA.
              Aflata la cea mai buna performanta din cariera, Johanna Konta face un salt de 19 pozitii, pana pe locul 28 WTA.
              Datorita prezentei in semifinale, ea le-a intrecut pe Irina Begu si Monica Niculescu.
              Pentru Johanna Konta, aceasta va fi cea mai buna clasare din cariera.
              C.S.

              28 Ianuarie 2016
               Wimbledon 2015: Sharapova poate da inca din primele tururi peste o romanca

               Wimbledon 2015: Sharapova poate da inca din primele tururi peste o romanca

               Rusoaica Maria Sharapova se poate duela foarte rapid cu o sportiva din Romania. Ocupanta locului 4 in clasamentul WTA o poate intalni in turul trei pe Irina Begu. Sportiva noastra, care este a treia favorita a intrecerii, trebuie sa treaca de Daria Gavrilova si de castigatoarea dintre Nicole Gibbs si Lesia Tsurenko pentru a ajunge in turul trei. In schimb, Sharapova va incepe cu britanica Johanna Konta, iar apoi va juca impotriva castigatoarei dintre R. Hogenkamp si Q. Wang...

               26 Iunie 20151 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Scandal cat casa la Dinamo. Suporterii actionari au intrat peste antrenorul Gane in vestiar dupa umilinta cu Viitorul
                Problemele continua la Dinamo. Fara resurse financiare, dinamovistii nu stau prea bine nici in clasament. Echipa din Stefan cel Mare a fost...

                Cat castiga Radu Dragusin si ce salariu are Ronaldo la Juventus
                Radu Dragusin face senzatie la Juventus Torino. Fotbalistul roman isi termina contractul cu echipa torineza, dar sefii clubului din Serie A fac...

                Fiicele lui Maradona chemate sa dea explicatii in fata procurorului legate de moartea superstarului argentinian
                Gianinna si Jana, doua dintre fiicele lui Diego Armando Maradona, au fost audiate indelung, vineri, de procurorul care se ocupa de ancheta pentru...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor