Ziare.com
Un super-antrenor se intoarce in Liga Nationala. A castigat Liga Campionilor cu o echipa romaneasca

Un super-antrenor se intoarce in Liga Nationala. A castigat Liga Campionilor cu o echipa romaneasca

Antrenorul danez Kim Rasmussen, castigator al Ligii Campionilor cu CSM Bucuresti in 2016, va pregati din vara echipa feminina de handbal CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud, a anuntat clubul, marti, pe pagina sa de Facebook, conform agerpres.ro. ...

20 Aprilie 2021

  Kim rasmussen csm liga campionilor

  Omul care a adus Liga Campionilor la Bucuresti pleaca de la CSM

  Omul care a adus Liga Campionilor la Bucuresti pleaca de la CSM

  Antrenorul care a condus CSM Bucuresti spre una dintre cele mai mari performante ale handbalului romanesc, castigarea Ligii Campionilor, a anuntat ca paraseste echipa. Danezul Kim Rasmussen a declarat ca CSM va avea un alt tehnician in sezonul urmator. "Sper ca noul antrenor sa construiasca pe ceea am inceput aici. Va fi o echipa extraordinara. Este o echipa foarte buna, au fundatia si au o baza solida pentru a continua sa creasca. Sunt sanse mari pentru echipa asta si sezonul viitor, Nu stiu inca unde voi antrena in sezonul viitor. Este aproape de a fi oficial, lipsesc doar detalii minore, dar vom vedea", a declarat Kim Rasmussen pentru Digi Sport...

  13 Mai 20161 comentariu
   Artizanul succesului lui CSM Bucuresti s-a hotarat daca ramane sau nu in Romania: Maine fac anuntul

   Artizanul succesului lui CSM Bucuresti s-a hotarat daca ramane sau nu in Romania: Maine fac anuntul

   Antrenorul danez Kim Rasmussen a avut o contributie majora la succesul fabulos al lui CSM Bucuresti in Liga Campionilor, succes care s-a concretizat duminica printr-o victorie in finala Final 4 cu Gyor la Budapesta, 29-26 dupa loviturile de la 7 metri. Avand in vedere ca Rasmussen mai are contract cu CSM pana pe 30 iunie, toata lumea a speculat faptul ca danezul va pleca de la Bucuresti. S-au speculat si destinatii, iar cea mai probabila ar fi, dupa unii, nationala maghiara de handbal fete. Totusi, imediat dupa finala, Rasmussen a declarat sec: "Voi bea o bere. Poate doua. Poate trei sau patru. Dar apoi trebuie sa ma trezesc la 7:30 si nu stiu daca ma voi simti foarte bine dupa mai multe beri. Poate voi sta treaz toata noaptea. Nu vorbesc despre viitorul meu, acum ma bucur, iar maine voi face anuntul oficial despre viitorul meu", a fost replica lui Rasmussen, pentru cotidianul Prosport...

   08 Mai 2016
    Cum a fost posibila minunea reusita de CSM Bucuresti - Explicatiile unui succes istoric in Liga Campionilor

    Cum a fost posibila minunea reusita de CSM Bucuresti - Explicatiile unui succes istoric in Liga Campionilor

    Aflata la prima prezenta in Liga Campionilor, CSM Bucuresti a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria sportului romanesc, reusind sa castige competitia dupa o finala de infarct acasa la unguroaicele de la Gyor. Echipa finantata de Primaria Capitalei a fost infiintata in 2007, insa pasul decisiv spre formula actuala a fost facut in 2014, cand autoritatile au dorit sa faca din CSM o urmasa a defunctei Oltchim Ramnicu Valcea. Astfel, in urma cu doi ani a inceput constructia unei echipe puternice prin transferul unor jucatoare de top precum Patricia Vizitiu, Iulia Curea, Oana Manea, si Linnea Torstenson. In lot au ajuns si patru campioane mondiale, braziliencele Mayssa Pessoa, Ana Rodrigues, Carmen Martin si Cavaleiro...

    08 Mai 20161 comentariu
     Antrenorul lui CSM Bucuresti, inainte de meciurile decisive din Liga Campionilor: Putem castiga trofeul!

     Antrenorul lui CSM Bucuresti, inainte de meciurile decisive din Liga Campionilor: Putem castiga trofeul!

     Danezul Kim Rasmussen, antrenorul echipei de handbal feminin CSM Bucuresti, este optimist inaintea meciului cu Vardar Skopje, din Macedonia, care va avea loc sambata seara, de la ora 18:45, in semifinala Ligii Campionilor. Meciul CSM - Vardar are loc in Final Four-ul competitiei, castigatoarele celor doua partide de sambata urmand a disputa sambata, marea finala. Toate meciurile au loc la Budapesta. "Putem castiga Liga, pentru ca avem o remiza cu Buducnost in Podgorica, ceea ce e incredibil. E o reusita deosebita. Am invins Rostov in doua meciuri bune, echipa arata din ce in ce mai puternica, asa ca da, cu siguranta putem castiga", a spus Rasmussen, citat de Dolce Sport...

     07 Mai 2016
      CSM Bucuresti, victorie dramatica in Champions League

      CSM Bucuresti, victorie dramatica in Champions League

      CSM Bucuresti a obtinut o victorie dramatica in mansa tur a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Echipa noastra a invins la limita, scor 26-25, gruparea rusa Rostov Don. Aflate in fata celui mai dificil adversar din acest sezon, fetele pregatite de Kim Rasmussen au facut un joc bun. Au avut la un moment dat un avantaj consistent, de patru goluri, insa au si revenit atunci cand rusoaicele pareau ca se distanteaza decisiv...

      31 Martie 2016
       CSM Bucuresti, invinsa in Liga Campionilor la handbal feminin - pastram sanse de calificare in sferturi

       CSM Bucuresti, invinsa in Liga Campionilor la handbal feminin - pastram sanse de calificare in sferturi

       CSM Bucuresti a fost invinsa de formatia maghiara Gyori Audi ETO KC cu scorul de 28-22 (12-10), sambata seara, in deplasare, intr-o partida din Grupa a 2-a principala a Ligii Campionilor la handbal feminin. In ciuda unui start bun de meci, in care au condus cu 3-1 (min. 6) si 4-2 (6), campioanele Romaniei au fost dominate de fosta campioana a Europei, care a obtinut o victorie meritata si fara emotii. Gazdele au marcat de trei ori la rand si au reusit sa intoarca scorul, 5-4 (10), CSM a egalat, 5-5 (11), iar apoi Gyor a condus pana la final...

       06 Februarie 2016
        Scandal la meciul lui CSM Bucuresti in Liga Campionilor la handbal: Insinuari de mituire

        Scandal la meciul lui CSM Bucuresti in Liga Campionilor la handbal: Insinuari de mituire

        Antrenoarea echipei daneze de handbal feminin Midtjylland, Helle Thomsen, a fost foarte nervoasa la finalul meciului de Liga Campionilor de vineri seara, pierdut cu CSM Bucuresti, scor 22-24. Dupa meci, Thomsen a gesticulat nervos si s-a grabit la vestiare, fara a da mana cu antrenorul romancelor, Kim Rasmussen, conational al sau, relateaza Dolce Sport. Pe cand parasea terenul, antrenoarea daneza a facut un semn cu degetele mainii drepte, sugerand ca ar fi fost vorba despre bani dati arbitrilor...

        16 Ianuarie 2016
         CSM Bucuresti obtine prima victorie in grupa principala din Liga Campionilor

         CSM Bucuresti obtine prima victorie in grupa principala din Liga Campionilor

         CSM Bucuresti a invins formatia daneza FC Midtjylland cu scorul de 24-22 (10-12), vineri, in Sala Polivalenta ''Ioan Kunst-Ghermanescu'' din Capitala, in Grupa principala II a Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana Romaniei a bifat prima victorie in grupa principala, la capatul unui meci dificil, succesul conturandu-se abia in ultimele minute. CSMB a deschis scorul, dar danezele au punctat de trei ori (1-3, min. 6). Oaspetele au condus cu 4-2 si 5-3, insa echipa noastra a egalat in minutul 10 (5-5) si a avut din nou avantaj, 7-6 (19), dupa un gol marcat din poarta in poarta de Mayssa Pessoa. CSMB a mai condus o data pana la pauza, 8-7 (22), iar oaspetele au dominat finalul reprizei, pe care au incheiat-o cu 12-10, dupa ce au avut si 12-9 (29)...

         15 Ianuarie 2016
         Alte articole despre: CSM Bucuresti Liga Campionilor

          Urmareste Ziare.com pe

          Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
           

          TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

          Azi începe Liga 2: programul primei etape și în ce condiții se poate intra pe stadion
          În ediția 2021/2022, ce va debuta la 31 iulie, vor lua startul 20 de echipe ce vor juca în următorul sistem competițional. • Echipele...

          Dramă în rândul delegației României de la Tokyo „NUUUUUUUUUUUUU!!!!! NU POOOOT, NU VREAAAAU, NU CREEEEDDDD!”
          Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație, a primit o veste năucitoare la Tokyo. Tatăl ei, în vârstă de numai 67 de ani,...

          De ce nu a suportat Simona Halep să se uite la meciurile de tenis de la Jocurile Olimpice
          Simona Halep a dezvăluit că nu s-a uitat la meciurile de tenis de la Jocurile Olimpice, pentru că a fost extrem de dezamăgită că nu a putut...
          Platforma pentru solutionarea online a litigiilor