Ziare.com
Mircea Lucescu reactioneaza vehement dupa ce la ultimul meci i s-a cerut demisia

Mircea Lucescu reactioneaza vehement dupa ce la ultimul meci i s-a cerut demisia

Fanii turci si-au pierdut rabdarea cu Mircea Lucescu si i-au cerut demisia la ultimul meci. Lucescu da insa vina pe presa din Turcia, care ar produce o stare negativa in jurul echipei nationale. "Oamenii care ma critica nu au legatura cu ...

21 Noiembrie 2018

Lucescu selectioner turcia

Prima selectie a lui Lucescu la nationala Turciei: Au revenit vedetele

Prima selectie a lui Lucescu la nationala Turciei: Au revenit vedetele

Selectionerul nationalei de fotbal a Turciei, romanul Mircea Lucescu, i-a rechemat la lot pe Arda Turan si Emre Belozoglu, in perspectiva meciurilor cu Ucraina si Croatia, din preliminariile Cupei Mondiale din 2018. Cei doi figureaza intr-un lot provizoriu de 26 de jucatori, anuntat vineri de Federatia Turca de Fotbal (TFF). Lucescu anuntase imediat dupa numirea sa in functie, in urma cu doua saptamani, ca nationala Turciei are nevoie de un fotbalist ca Ara Turdan, dupa ce jucatorul legitimat la FC Barcelona isi anuntase retragerea din reprezentativa, pentru ca apoi sa revina asupra deciziei in urma schimbarii selectionerului...

26 August 2017
  Primul succes important pentru Mircea Lucescu la nationala Turciei

  Primul succes important pentru Mircea Lucescu la nationala Turciei

  Mircea Lucescu a obtinut un prim succes important la nationala Turciei, el reusind sa il convinga pe cel mai bun fotbalist al acestei tari sa revina la prima reprezentativa. Arda Turan, mijlocasul Barcelonei, a anuntat recent ca s-a razgandit in privinta retragerii din activitate si ca este gata sa raspunda convocarilor. "Vreau sa stiti ca as fi onorat, ca de obicei, sa joc pentru echipa noastra nationala daca selectionerul considera ca este nevoie de mine. Asa cum stiti, m-am retras din nationala dupa un incident nefericit ce a avut loc dupa meciul cu Kosovo. Motivul real a fost reprezentat insa de discutiile despre valoarea echipei nationale. Atitudinea impaciuitoare a presedintelui Federatiei, Yildirim Demiroren,si numirea in functia de selectioner a lui Mircea Lucescu m-a facut sa imi reconsider pozitia...

  11 August 20171 comentariu
   Mircea Lucescu, neinteresant pentru nationala Romaniei: "N-a fost nicio discutie cu el"

   Mircea Lucescu, neinteresant pentru nationala Romaniei: "N-a fost nicio discutie cu el"

   Mircea Lucescu nu a fost o optiune pentru postul de selectioner in aceasta perioada in care tehnicianul a fost liber de contract. Fiul lui "Il Luce", Razvan Lucescu, a fost cel care a dezvaluit ca Federatia condusa de Razvan Burleanu nu l-a contactat pe tehnicianul in varsta de 72 de ani. Lucescu cel mic sustine ca tatal sau era dispus sa poarte o discutie pentru viitor, dupa ce actualul selectioner al Romaniei, Christoph Daum, isi incheia contractul. "Nu a fost vorba despre o oferta de la nationala. Dupa despartirea de Zenit, a avut o perioada de o luna in care s-a gandit daca va continua sau daca va renunta la antrenorat. S-a gandit la asta. Apoi a venit nationala Turciei cu aceasta oferta... e adevarat ca inainte de asta si cei de la Galatasaray i-au propus postul de director tehnic. La cateva zie dupa a venit oferta de la nationala...

   09 August 20173 comentarii
    Presedintele Federatiei de Fotbal din Turcia explica de ce l-a numit pe Mircea Lucescu selectioner

    Presedintele Federatiei de Fotbal din Turcia explica de ce l-a numit pe Mircea Lucescu selectioner

    Presedintele Federatiei de Fotbal din Turcia, Yildirim Demiroren, a explicat motivul pentru care l-a numit pe Mircea Lucescu in functia de selectioner. Acesta a afirmat ca a fost impresionat de palmaresul si de experienta romanului, aceste detalii facand diferenta. "Cu varsta, cariera si caracterul sau, a fost antrenorul pe care l-am dorit in fiecare an. Ii doresc tot binele! Suntem mandri ca am adus un antrenor care a castigat 35 de trofee in intreaga cariera", a afirmat Demiroren, citat de site-ul oficial al forului turc...

    05 August 2017
     Reactia oficiala a clubului Galatasaray Istanbul dupa ce Lucescu a ales nationala Turciei

     Reactia oficiala a clubului Galatasaray Istanbul dupa ce Lucescu a ales nationala Turciei

     Galatasaray Istanbul l-a curtat intens pe Mircea Lucescu in ultimele saptamani, insa antrenorul a ales in cele din urma nationala Turciei. Dupa decizia luata de Lucescu, sefii lui Galatasaray au transmis joi un comunicat de presa in care au afirmat ca nu sunt suparati pe antrenor si i-au urat mult succes la nationala. "Clubul nostru a facut pasi pentru a-i oferi domnului Lucescu functia de director tehnic, insa a ales oferta Federatiei. Am vrea sa-i multumim domnului Lucescu pentru ca a ales nationala nostra si sa-i uram mult succes", se arata in comunicatul clubului turc...

     03 August 20171 comentariu
      Mircea Lucescu s-a apucat de treaba: Analiza lui "Il Luce" dupa ce a preluat nationala Turciei

      Mircea Lucescu s-a apucat de treaba: Analiza lui "Il Luce" dupa ce a preluat nationala Turciei

      Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei, romanul apucandu-se deja de treaba desi nu a ajuns inca la Istanbul. "Il Luce" le-a vorbit jurnalistilor din Turcia despre planurile de viitor, el marturisind ca vizeaza o calificare la Mondialul din 2018. "Vreau inca sa antrenez si de aceea le multumesc oficialilor Federatiei pentru ca mi-au oferit aceasta ocazie. Cred ca avem o sansa buna sa ne calificam. Voi ajunge in Turcia in cursul zilei de joi. Meciurile cu Croatia si Islanda sunt foarte importante, dar decisiva pentru noi va fi deplasarea din Ucraina...

      03 August 20171 comentariu
       Reactia lui Mircea Lucescu dupa ce a devenit selectionerul Turciei

       Reactia lui Mircea Lucescu dupa ce a devenit selectionerul Turciei

       Mircea Lucescu a confirmat, miercuri, faptul ca a semnat un contract cu Federatia de la Istanbul si ca este noul selectioner al Turciei. Veteranul tehnician roman se gandeste deja la prima partida pe care o va juca alaturi de reprezentativa Turciei. "Da, e adevarat, am semnat. Sunt fericit, am o luna sa pregatesc meciul din Ucraina!", a spus Lucescu pentru ProTV. "Il Luce" va debuta ca selectioner al Turciei la inceputul lunii septembrie, atunci cand noua sa echipa va infrunta Ucraina la Kiev...

       02 August 20171 comentariu
        Ce salariu va avea Mircea Lucescu la nationala Turciei

        Ce salariu va avea Mircea Lucescu la nationala Turciei

        Mircea Lucescu a semnat miercuri un contract valabil pe doi ani cu nationala Turciei, urmand a incasa un salariu urias pentru un selectioner. Conform informatiilor obtinute de presa din Turcia, tehnicianul roman in varsta de 72 de ani va fi recompensat cu 2,5 milioane de euro pe an. Prezentarea lui Mircea Lucescu va fi facuta vineri dupa-amiaza. Revenind la contract, obiectivul lui Lucescu va fi calificarea la Campionatul European din 2020...

        02 August 20172 comentarii
         Mircea Lucescu, selectionerul Turciei: Anuntul oficial al Federatiei de la Istanbul

         Mircea Lucescu, selectionerul Turciei: Anuntul oficial al Federatiei de la Istanbul

         Mircea Lucescu este, incepand de miercuri, noul selectioner al Turciei. Federatia de Fotbal de la Istanbul a anuntat oficial, prin intermediul unui comunicat de presa, faptul ca "Il Luce" a semnat contractul. "Consiliul Director al Federatiei de Fotbal din Turcia a semnat un contract cu Mircea Lucescu, el urmand a fi noul selectioner al echipei nationale. Ceremonia de prezentare a antrenorului va avea loc vineri", a transmis Federatia turca. Potrivit informatiilor din presa locala, Mircea Lucescu a semnat un acord valabil pana la finalul preliminariilor pentru Mondialul din 2018, urmand a parafa o noua intelegere dupa aceea...

         02 August 2017
          Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei - presa

          Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei - presa

          Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei, potrivit informatiilor publicate miercuri in presa de la Istanbul. Tehnicianul roman, care in ultima perioada a negociat cu mai multe formatii, avand pe masa trei oferte ferme, a ales pana la urma sa preia reprezentativa "semilunei". Cei de la Hurriyet sustin ca presedintele Federatiei Turce de Fotbal, Yildirim Demiroren, este asteptat alaturi de Lucescu in Istanbul miercuri seara pentru a oficializa mutarea. Sursa citata noteaza ca Lucescu si Demiroren s-au inteles in privinta tuturor aspectelor, semnarea contractului fiind o formalitate...

          02 August 20175 comentarii
           Lucescu ar putea deveni selectioner: Iata ce nationala il doreste

           Lucescu ar putea deveni selectioner: Iata ce nationala il doreste

           Mircea Lucescu ar putea reveni in fotbal ca selectioner. Tehnicianul roman in varsta de 71 de ani, liber de contract dupa ce a fost concediat la sfarsitul lunii mai de Zenit Sankt Petersburg, se in carti pentru preluarea pozitiei de selectioner al Turciei. Federatia Turca de Fotbal se afla in cautarea unui selectioner, dupa ce Fatih Terim a fost demis ca urmare a unei batai intr-un restaurant. In incaierarea ce a avut loc in urma cu aproximativ 2 saptamani, Fatih Terim si ginerele sau au ranit nu mai putin de 5 persoane...

           28 Iulie 20171 comentariu
           Alte articole despre: Mircea Lucescu selectioner Turcia
            Explicatie fabuloasa oferita de Mircea Lucescu in Turcia

            Explicatie fabuloasa oferita de Mircea Lucescu in Turcia

            Presa turca a explodat la finalul saptamanii trecute, dupa ce antrenorul Mircea Lucescu a fost surprins in Istanbul. Absolut toata lumea a crezut ca romanul a venit sa negocieze preluarea Galatei. "Il Luce" a avut insa o explicatie halucinanta pentru jurnalistii de langa Bosfor. "Am venit cu sotia sa ne relaxam", le-a spus Lucescu turcilor. Si, intr-adevar, in aceasta vizita neasteptata la Istanbul, Mircea Lucescu a fost insotit de sotia sa...

            28 Aprilie 20145 comentarii
             Oferta de senzatie pentru Mircea Lucescu

             Oferta de senzatie pentru Mircea Lucescu

             Mircea Lucescu are cel mai ezitant start de sezon din ultimii ani, iar viitorul sau pe banca lui Sahtior Donetk este incert. Antrenorul roman nu duce insa lipsa de oferte si ar putea prelua din aceasta toamna o noua echipa. Partida dintre Romania si Turcia are o miza speciala pentru Mircea Lucescu. In cazul in care Romania nu va pierde, Fatih Terim intentioneaza sa renunte la postul de selectioner. Iar prima optiune pentru inlocuirea "Imparatului" este Mircea Lucescu, in baza relatiilor bune pe care le are cu presedintele Federatiei Turce de Fotbal...

             10 Septembrie 20131 comentariu
              Selectionerul Turciei, demis. Dragomir arunca bomba: Un roman i-ar putea lua locul

              Selectionerul Turciei, demis. Dragomir arunca bomba: Un roman i-ar putea lua locul

              Selectionerul Turciei, Abdullah Avci, a fost demis vineri, iar locul lui ar putea fi luat de un antrenor roman! Dumitru Dragomir vine cu o varianta bomba: Razvan Lucescu, la nationala Turciei. "Razvan Lucescu ar fi cel mai bun din lume pentru nationala Turciei. Si cu cel batrin, Mircea, in umbra. Ar face o echipa trasnet. Ar fi excelent si pentru familia Turciei. Nu stiu daca e bine sau rau pentru noi ca a fost demis selectionerul de acolo, ramine sa vedem", a spus Dragomir pentru Fanatik. Totusi, presa din Turcia scrie de o intoarcere a lui Fatih Terim la nationala...

              16 August 20133 comentarii
              Alte articole despre: Razvan Lucescu selectioner Turcia
               Mircea Lucescu si Guus Hiddink, in carti pentru a prelua nationala Turciei

               Mircea Lucescu si Guus Hiddink, in carti pentru a prelua nationala Turciei

               Imediat dupa ce selectionerul Turciei, Fatih Terim, si-a anuntat demisia, dupa meciul cu Armenia de miercuri, au inceput speculatiile cu privire la numele noului antrenor. Jurnalistii de la Sabah scriu ca Mircea Lucescu si Guus Hiddink sunt in acest moment favoriti pentru ocuparea postului ce va ramane vacant la mijlocul saptamanii. Dupa infrangerea suferita sambata in fata Belgiei, scor 0-2, Turcia nu mai are nicio sansa de calificare la Mondialul din 2010 iar din acest motiv Fatih Terim si-a anuntat demisia...

               12 Octombrie 20091 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Mijlocasul lui Liverpool, Thiago Alcantara, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus
                Mijlocasul spaniol al echipei Liverpool, Thiago Alcantara, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, a anuntat, marti, clubul sau. "Thiago...

                Roland-Garros 2020. Nota 10 pentru Simona Halep la debut. Romanca a fost condusa, dar a castigat 10 ghemuri la rand si s-a calificat in turul 2. Irina Begu, viitoarea adversara
                Primele meciuri de pe tablourile principale la Roland-Garros 2020 au loc astazi, iar Simona Halep a fost programata sa-si faca debutul chiar de...

                Fostul mare gimnast Dan Grecu implineste 70 de ani
                Fostul gimnast roman Dan (Danut) Grecu, in prezent vicepresedinte al Federatiei Romane de Gimnastica, s-a nascut la 26 septembrie 1950, in...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor