Ziare.com
FCSB obtine prima victorie in meciurile amicale din aceasta iarna, in fata lui Fabio Capello

FCSB obtine prima victorie in meciurile amicale din aceasta iarna, in fata lui Fabio Capello

FCSB a castigat primul sau meci amical din aceasta iarna, dupa doua infrangeri consecutive, impunandu-se in stagiul amical din Spania in fata celor de la Jiangsu Suning, din China, scor 3-1. Constantin Budescu a fost one-man-show in aceasta seara ...

28 Ianuarie 20181 comentariu

Meci amical ucraina romania

Prima reactie a lui Anghel Iordanescu, dupa infrangerea Romaniei cu Ucraina

Prima reactie a lui Anghel Iordanescu, dupa infrangerea Romaniei cu Ucraina

Ucraina a depasit nationala Romaniei la fotbal cu 4-3 in amicalul desfasurat duminica seara la Torino, in ultima partida de pregatire din Italia a echipei noastre, antrenata de Anghel Iordanescu. Acesta a avut o prima reactie dupa meci, acordand un interviu pentru DigiSport, in care puncta faptul ca jucatorii nostri au primit goluri dupa multe greseli colective, adevarate cadouri acordate rivalilor: "A fost o prima repriza foarte buna pentru noi, am avut initiativa, am creat ocazii bune de a marca, am dat si un prim gol. Una peste alta, spun eu ca daca nu era acea greseala din finalul primei reprize, cand am fost egalati, poate nu se ajungea la acest scor...

29 Mai 20165 comentarii
  Ucraina invinge Romania cu 4-3 in ultimul amical din Italia

  Ucraina invinge Romania cu 4-3 in ultimul amical din Italia

  Ucraina a depasit nationala Romaniei la fotbal cu 4-3 in amicalul desfasurat duminica seara la Torino, in ultima partida de pregatire din Italia a echipei noastre, antrenata de Anghel Iordanescu. Golurile au fost marcate de Torje, Alibec si Stanciu pentru trupa tricolora, respectiv Konoplyanka, Yarmolenko, Zozulya si Zinchenko pentru Ucraina. Romania incepea bine partida si marca in minutul 23 prin Torje, cu un sut bun de la distanta, care a lovit si bara transversala a lui Pyatov. In ultima faza a primei reprize, Zozulya egala dupa o faza in care apararea noastra a gafat in lant, incepand cu Filip si terminand cu Chiriches si Tatarusanu...

  29 Mai 2016
   EURO 2016: Nationala si-a stabilit cantonamentul dinaintea turneului si ultimele trei meciuri amicale

   EURO 2016: Nationala si-a stabilit cantonamentul dinaintea turneului si ultimele trei meciuri amicale

   Nationala de fotbal a Romaniei va disputa trei partide de pregatire pana la EURO 2016, cu RD Congo, Ucraina si Georgia, chiar inaintea turneului final din Franta (10 iunie - 10 iulie). Tricolorii vor pregati Campionatul European cu un cantonament in Alpi, in localitatea Saint-Vincent din Italia. Echipa antrenata de Anghel Iordanescu va fi cazata la Grand Hotel Billia intre 18 si 30 mai. Romania va disputa doua meciuri amicale la Saint-Vincent, primul impotriva reprezentativei Republicii Democratice Congo, pe 25 mai, de la ora locala 20:00 (21:00 ora Romaniei), pe stadionul din localitate, iar al doilea contra Ucrainei, pe 29 mai, de la ora locala 19:30 (20:30 ora Romaniei), pe stadionul Olimpic din Torino...

   12 Aprilie 2016
    Pentru Romania se anunta un nou meci amical, pe langa cel cu Spania, in 2016 - presa

    Pentru Romania se anunta un nou meci amical, pe langa cel cu Spania, in 2016 - presa

    Romania a disputat pana acum un amical de gala in 2015, cu Italia pe final de noiembrie, scor 2-2 si se pregateste de un nou super meci cu Spania in 2016. In afara de acela cu Spania, la inceputul lui martie, pentru Romania s-a mai anuntat un joc interesant, la finalul lunii martie, mai exact pe 28. Romania va mai disputa o partida de verificare cu nationala Ucrainei, dupa cum au anuntat jurnalistii din Ucraina pe reteaua de socializare Twitter, prin publicatia FutbolUkraine, care nota faptul ca nationala de la nord de Romania va avea doua amicale in luna martie, unul cu Cipru, pe 24, altul cu Romania, pe 28 martie...

    22 Noiembrie 2015
     Cine isi bate joc de echipa nationala?

     Cine isi bate joc de echipa nationala?

     Cristi Chivu, capitanul Romaniei si cel mai titrat fotbalist roman in activitate, a fost convocat la nationala si folosit pe toata durata partidei amicale cu Ucraina. Desi se afla la finalul unui sezon epuizant, abia revenit pe gazon dupa o accidentare teribila la cap si fara a tine cont de faptul ca intr-un meci de pregatire testezi jucatorii mai putin cunoscuti, nu pe cei vazuti de intreaga planeta in Liga Campionilor, selectionerul Lucescu s-a incapatanat sa-l joace titular si la Lvov. Chivu, care si-a amanat vacanta pentru a raspunde convocarii, a parut mai mult nervos decat bucuros pde actiunea echipei nationale. A anuntat ca nu mai vorbeste cu presa din Romania un an de zile si a si comis un autogol de toata frumusetea, "ajutat" de Tamas, in disputa cu Ucraina...

     01 Iunie 20101 comentariu
      Romania pierde pe mana ei in Ucraina

      Romania pierde pe mana ei in Ucraina

      Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa, scor 3-2, de nationala similara a Ucrainei, intr-un meci amical disputata sambata seara, la Lvov. Doua mari greseli ale lui Lobont si un autogol lui Chivu au adus cea de-a doua infrangere a nationalei antrenate de Razvan Lucescu in acest an. In fata a peste 20.000 de spectatori, tricolorii, echipati in noile echipamente rosii, au inceput bine partida, ratand o ocazie buna prin golgheterul Ligii I, Andrei Cristea. Contrar cursului jocului, ucrainenii au deschis scorul in minutul 15, prin Aliyev, care l-a invins pe Lobont cu un sut de la aproape 40 de metri...

      29 Mai 20104 comentarii
       Avancronica intalnirii Ucraina - Romania

       Avancronica intalnirii Ucraina - Romania

       Echipa nationala de fotbal a Romaniei va juca sambata, de la ora 20:30, o partida amicala cu nationala similara a Ucrainei. Intalnirea dintre cele doua nationale vecine se va disputa in Ucraina, la Lvov, si este prima dintre cele trei pe care nationala antrenata de Razvan Lucescu o va juca in aceasta vara. Tricolorii vor mai intalni Macedonia (2 iunie, de la ora 20:00, la Villach,) si Hondurasul (5 iunie, de la ora 20:00, la St. Veit an der Glan). Pentru cele trei partide, selectionerul Romaniei a convocat 24 de jucatori, dintre care 14 provin din competitia interna...

       29 Mai 2010
        Lucescu se bazeaza pe 35 de jucatori la nationala

        Lucescu se bazeaza pe 35 de jucatori la nationala

        Razvan Lucescu a declarat ca isi doreste ca jucatorii de la echipa nationala sa formeze un grup unit si a anuntat ca se bazeaza pe 35 de fotbalisti pentru preliminariile Euro 2012.
        "Vreau sa construiesc un grup, sa consolidez un nucleu de jucatori. Nu ma intereseaza sa am un lider de echipa, ci o unitate de grup. Am in vedere 35 de jucatori. Ma intereseaza foarte mult rezultatul din amicalul cu Ucraina", a spus selectionerul, citat de Sport.ro.
        Romania va intalni sambata, de la ora 20:30, nationala Ucrainei intr-un meci amical disputat la Lvov, intalnirea urmand a fi transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com...

        28 Mai 2010
         Chivu in silenzio stampa: Daca nu va convine, luati-mi banderola de capitan!

         Chivu in silenzio stampa: Daca nu va convine, luati-mi banderola de capitan!

         Capitanul echipei nationale Cristi Chivu a vorbit despre lipsa de valoare a Romaniei si a declarat ca va intra in silenzio stampa timp de un an de zile. "Nu avem valoare de asta nu ne calificam la Mondiale. Asta este... este lipsa de valoare, trebui sa muncim, sa ne unim... valoarea echipei o da valoarea fiecarui jucator in parte pusa in slujba echipei! Degeaba castiga unii jucaturi cupe europene, inclusiv eu, pentru ca valoarea o dau toti jucatorii nu unul separat! Voi intra un an de zile in silenzio stampa! Daca nu va convine, puteti sa-mi retrageti banderola de capitan!", a spus Chivu la conferinta de presa din Ucraina...

         28 Mai 20104 comentarii
          Antrenorul Ucrainei: Romania face parte din clasa de mijloc a nationalelor europene

          Antrenorul Ucrainei: Romania face parte din clasa de mijloc a nationalelor europene

          Selectionerul Ucrainei, Miron Markevici, a prefatat partida amicala pe care echipa sa o va disputa in compania nationalei Romaniei. "Chiar si pentru un meci amical, rezultatul este important. Asta isi doresc cei din tribune, plus ca un rezultat favorabil iti aduce si un moral bun, de aceea avem nevoie de victorie in partida cu Romania. Pe de alta parte, le voi cere jucatorilor sa nu se gandeasca la rezultat, desi, asa cum am mai spus, este important. Echipa Romaniei face parte din clasa de mijloc a nationalelor europene. Principalul lucru este ca adversarii joaca impotriva noastra cu echipa de baza, asa ca nu va fi un meci usor.", a spus Markevici, potrivit cotidianului ucrainean Ekspres...

          28 Mai 2010
           Probleme pentru echipa nationala in Ucraina: Chivu a fost pus la munca de jos

           Probleme pentru echipa nationala in Ucraina: Chivu a fost pus la munca de jos

           Echipa nationala de fotbal a Romaniei a intampinat o serie de dificultati la sosirea in Ucraina, in vederea meciului amical cu Shevcenko & Co. Cristi Chivu si ceilalti componenti ai lotului "tricolor" au fost pusi la munca de jos, caratul bagajelor, din cauza organizarii slabe. Oficialii Federatiei de Fotbal din Ucraina nu au trimis niciun om care sa preia bagajele delegatiei Romaniei, astfel ca jucatorii si componentii staff-ului tehnic au mutat singuri cateva tone de genti si cutii. Ca si cum acest lucru nu ar fi fost suficient, romanii au gasit in Ucraina o vreme inchisa, cu o ploaie sacaitoare, spre deosebire de canicula din tara. Din acest motiv majoritatea jucatorilor au fost surprinsi in Lvov doar in tricouri cu maneca scurta...

           27 Mai 20103 comentarii
            Incredibil: Niciun bilet vandut pentru amicalul Romaniei cu Ucraina!

            Incredibil: Niciun bilet vandut pentru amicalul Romaniei cu Ucraina!

            Niciun bilet n-a fost cumparat pentru pentru meciul amical pe care nationala Romaniei il va sustine in Ucraina cu nationala tarii gazda!
            Pe 21 aprilie au fost puse in vanzare online 897 de bilete, la pretul de 12 euro, pentru suporterii romani.
            Iar pana ieri (n.r. vineri) nu fusese cumparat niciunul, anunta Gazeta Sporturilor.
            Intalnirea amicala dintre nationalele Ucrainei si Romaniei va avea loc pe 29 mai, la Lvov.

            15 Mai 2010
             Romania-Ucraina: Vezi cat costa un bilet

             Romania-Ucraina: Vezi cat costa un bilet

             Pretul unui bilet la meciul amical dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Ucrainei si Romaniei este de 12 euro.
             Biletele pot fi achizitionate in Romania doar online, incepand de joi, de la ora 17:00.
             Termenul limita de achizitionare a biletelor este 15 mai, ora 13.00.
             Intalnirea amicala dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Ucrainei si Romaniei va avea loc pe 29 mai, la Lviv.
             Partida va fi transmisa, in format LIVE text, de site-ul Ziare.com..
             I.G.

             21 Aprilie 2010
              Romania va juca un meci amical cu Honduras

              Romania va juca un meci amical cu Honduras

              Echipa nationala de fotbal a Romaniei va disputa un meci amical in compania selectionatei Hondurasului. Partida amicala dintre cele doua nationale se va diputa pe 5 iunie, in Austria, anunta GSP TV. Nationala Hondurasului este antrenata de Reinaldo Rueda si este calificata la Campionatul Mondial din 2010, ce va avea loc in Africa de Sud. Pe langa meciul cu Honduras, nationala antrenata de Razvan Lucescu va mai juca doua meciuri amicale: cu Ucraina, pe 29 mai, si cu o adversara inca nedesemnata, pe 2 iunie...

              12 Martie 20101 comentariu
               Polonia-Romania: Sansa lui Razvan Lucescu

               Polonia-Romania: Sansa lui Razvan Lucescu

               Un meci aparent neinteresant, amicalul dintre nationalele de fotbal ale Poloniei si Romaniei este foarte de important pentru o persoana: Razvan Lucescu. Selectionerul "tricolorilor" e constient ca un succes in fata polonezilor i-ar asigura linistea pana la urmatorul meci. In caz contrat, adica a unui esec, criticile la adresa lui, cu mare siguranta, vor continua. Polonia si Romania sunt doua nationale "ranite" dupa campaniile de calificare la Campionatul Mondial din 2010 si incearca prin acest amical sa mai spele din rusine. Ambele au terminat pe locul 5 in grupele preliminare...

               14 Noiembrie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                VIDEO Cutremurator: Diego Maradona a murit intr-o casa fara baie normala. Locuinta, improvizata dintr-o sala de jocuri
                In presa argentiniana au aparut imagini incredibile cu locatia in care se afla Diego Maradona in momentul mortii, miercurea trecuta, la 60 de ani....

                Perchezitii la locuinta si cabinetul psihiatrului care l-a tratat pe Maradona. Reactia avocatilor
                Autoritatile argentiniene au dispus marti perchezitionarea casei si a cabinetului psihiatrului care l-a tratat pe Diego Maradona, Agustina...

                Concluzie uimitoare la autopsia lui Maradona: inima fostului fotbalist cantarea dublu decat normal
                Medicii legisti au stabilit la autopsia corpului fostului fotbalist Dego Maradona ca inima acestuia cantarea 500 de grame, dublu decat normal,...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor