Ziare.com

Mihai chirica pnl

Mihai Chirica, primarul Iasului, nu va mai candida pentru o functie politica, dupa ce a fost inculpat in "dosarul Skoda"

Mihai Chirica, primarul Iasului, nu va mai candida pentru o functie politica, dupa ce a fost inculpat in "dosarul Skoda"

Mihai Chirica, primarul Municipiului Iasi, a fost trimis in judecata miercuri, 27 ianuarie, de catre procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Iasi, sub acuzatia de abuz in serviciu. Primarul municipiului Iasi a organizat o conferinta de presa, joi, 28 ianuarie, in care a anunta ca nu va mai candida pentru nicio functie politica in interiorul partidului. "Atata timp cat am fost varf de lance in lupta pentru justitie, nu pot sa ma catar acum pe functii politice, atata timp cat sunt inculpat intr-un dosar. Nu e un dosar de coruptie, dar astept si eu sa vad ce se intampla acolo", a afirmat Chirica intr-o interventie la Digi24...

28 Ianuarie 20213 comentarii
Alte articole despre: mihai chirica, PNL, dosarul skoda, dosar penal, Iasi
  Prietenia dintre George Simion (AUR) si Mihai Chirica (PNL) s-a lasat cu scene sado-maso filmate in Primaria Iasi

  Prietenia dintre George Simion (AUR) si Mihai Chirica (PNL) s-a lasat cu scene sado-maso filmate in Primaria Iasi

  George Simion, liderul AUR, a fost sustinut, in campania sa pentru alegerile europarlamentare din 2019, de catre Mihai Chirica (fost PSD, actual PNL), primarul Iasiului. Mai mult decat atat, Chirica a contribuit inclusiv la campania de strangere de semnaturi pentru Simion. "L-as caracteriza asa: un roman adevarat. Pentru mine, George Simion este unul dintre cei care s-a nascut intr-o alta zodie, este zodia Romaniei celei Mari. Este zodia in care sunt toti cei care cred in Unirea provinciilor romanesti, este zodia celor care se jertfesc si isi pun in slujba acestui destin tot ce au", a afirmat Chirica in cadrul unui eveniment organizat la Primaria Municipiului Iasi, pe 24 februarie 2019...

  07 Decembrie 20202 comentarii
  Alte articole despre: mihai chirica, PSD, PNL, aur
   Mihai Chirica spune ca se descurca si fara viceprimari la Iasi, dupa ce USR-PLUS a refuzat alianta cu PNL: "Uitati-va cati muschi am" / USR: "Nu facem cumetrii"

   Mihai Chirica spune ca se descurca si fara viceprimari la Iasi, dupa ce USR-PLUS a refuzat alianta cu PNL: "Uitati-va cati muschi am" / USR: "Nu facem cumetrii"

   Primarul liberal al Iasiului Mihai Chirica a criticat USR-PLUS pentru ca nu accepta sa formeze majoritatea cu PNL in Consiliul Local, edilul precizand ca se va descurca si fara viceprimari, in conditiile in care in oras "toate functioneaza brici". In replica, deputatul USR Marius Bodea afirma ca USR-PLUS nu poate face nici o "cumetrie" cu Mihai Chirica si ca Iasiul trebuie scapat de hotie. Mihai Chirica a spus, intr-o conferinta de presa, ca nu intelege de ce USR-PLUS nu a raspuns chemarii liberalilor de a accepta un post de viceprimar si de a forma majoritatea alaturi de PNL in Consiliul Local...

   07 Noiembrie 20203 comentarii
    Cosette Chichirau: Primele rezultate din sectii arata ca suntem inaintea lui Mihai Chirica

    Cosette Chichirau: Primele rezultate din sectii arata ca suntem inaintea lui Mihai Chirica

    Copresedintele Aliantei USR PLUS Iasi Cosette Chichirau, candidata la functia de primar al municipiului resedinta, a declarat ca "primele rezultate din sectiile de votare" dupa inchiderea urnelor de vot ar arata ca a obtinut mai multe voturi decat primarul Mihai Chirica, desi nu a avut "beneficiile" unei aliante de dreapta cum a fost cazul in alte mari orase din tara. "Am vazut rezultatele exceptionale ale Aliantei USR PLUS in Bucuresti. Suntem convinsi ca in Constanta si in Timisoara vom castiga, iar la Iasi se joaca. Iasiul este singura exceptie din tara unde PNL s-a transformat in PSD. La Iasi nu am avut beneficiul unei aliante de dreapta. La Iasi, Alianta USR PLUS se lupta singura cu caracatita pesedisto-penelista. Dar ghiciti ce? Deja primele rezultate din sectii arata ca suntem inaintea lui Mihai Chirica", a spus Cosette Chichirau...

    27 Septembrie 2020
     Mihai Chirica, dupa castigarea unui nou mandat de primar: Timpul vorbelor a trecut; Iasiul a intrat pe alt drum, cel al schimbarii

     Mihai Chirica, dupa castigarea unui nou mandat de primar: Timpul vorbelor a trecut; Iasiul a intrat pe alt drum, cel al schimbarii

     Primarul Mihai Chirica a declarat, duminica seara, ca a trecut timpul vorbelor si ca votul dat de cetateni arata ca "Iasiul a ales un alt drum", cel al schimbarii, care ar trebui sa reduca decalajele dintre estul si vestul tarii. "Timpul vorbelor a trecut. Doua luni de zile ne-ati tot ascultat cu programele electorale pe care vi le-am propus. A venit si vremea faptelor. Multumesc celor care au venit la vot, ca ne-ati votat, ati ales pentru ceea ce noi credem ca e mai bun pentru municipiul Iasi, pentru judetul Iasi, pentru Romania. Trebuie sa va bazati ca ceea ce am promis, ca vrem sa facem se va transforma in fapte. (...)...

     27 Septembrie 20201 comentariu
      Fostul PSD-ist Mihai Chirica, candidat din partea PNL la Primaria Iasi, nu se considera traseist: "Cei care vorbesc despre traseism sunt niste ipocriti"

      Fostul PSD-ist Mihai Chirica, candidat din partea PNL la Primaria Iasi, nu se considera traseist: "Cei care vorbesc despre traseism sunt niste ipocriti"

      Primarul Iasului, Mihai Chirica, ales din partea PSD, devenit independent dupa divergentele cu fostul lider PSD, Liviu Dragnea, a declarat in luna martie ca decizia de a candida din partea PNL a fost una fireasca, "venita pe un traseu de mai multa vreme", deoarece "nu putem alerga ca niste lupi singuratici intr-o jungla". Cu toate acestea, intr-un interviu acordat pentru Europa libera, Mihai Chirica afirma ca nu considera ca face parte din categoria politicienilor traseisiti. "Nu am plecat dintr-un partid in altul, nu am fost membru al unui partid pana la data programarii unor alegeri si pe urma sa trec intr-un alt partid. Am stat trei ani de zile independent (Mihai Chirica a fost exclus din PSD in 9 februarie 2018 - n.r.), in care mi-am permis sa vorbesc si despre o latura a politicii romanesti si, mai ales, despre cealalta din care fusesem exclus din motivele expuse anterior", a declarat Mihai Chirica...

      18 Septembrie 202019 comentarii
      Alte articole despre: mihai chirica, PNL Iasi, PSD, traseism
       VIDEO Rares Bogdan il lauda pe edilul Mihai Chirica, fost membru PSD, actual candidat PNL: "Un primar priceput si foarte preocupat de soarta orasului si a cetatenilor"

       VIDEO Rares Bogdan il lauda pe edilul Mihai Chirica, fost membru PSD, actual candidat PNL: "Un primar priceput si foarte preocupat de soarta orasului si a cetatenilor"

       Europarlamentarul Rares Bogdan il lauda pe Mihai Chirica, primarul Iasului, fost membru PSD, actual membru PNL, in cadrul unei conferinte de presa de sambata, 12 septembrie, la care a participat, alaturi de ei, si ministrul Costel Alexe.
       La inceputul conferintei, Rares Bogdan spune ca se bucura sa fie alaturi de Mihai Chirica si ca "la Iasi, orasul arata foarte bine, se vede un mana unui primar priceput si foarte preocupat de soarta orasului si a cetatenilor".
       "Sunt convins ca Iasiul va fi o locomotiva si ca va reusi sa traga dupa el si Neamtul, Vasluiul si Botosaniul", a mai spus Rares Bogdan...

       12 Septembrie 20205 comentarii
       Alte articole despre: mihai chirica, rares bogdan, PSD, PNL, laude, Iasi
        Mihai Chirica, la depunerea candidaturii pentru un nou mandat la Primaria Iasi: "Vrem ca analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru"

        Mihai Chirica, la depunerea candidaturii pentru un nou mandat la Primaria Iasi: "Vrem ca analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru"

        Primarul in functie Mihai Chirica si-a depus candidatura pentru un nou mandat la Primaria Iasi. In cadrul declaratiei de presa, acesta a spus ca isi doreste ca "analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru". "Vom continua proiectele noastre, sa ne dezvoltam, sa promovam un mediu curat, sa aducem cat mai multe zambete pe fetele copiilor nostri, sa le facem un sistem educativ de prim rang, iar analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru, ci dimpotriva, sa ramanem un exemplu pentru tara prin rezultatele pe care in patru ani le-am avut, an de an stand in topurile nationale cu copiii nostri", a declarat Mihai Chirica, in timpul declaratiei facute luni, 17 august...

        18 August 202024 comentarii
        Alte articole despre: Chirica, PNL, PSD, analfabetism
         Primarul Mihai Chirica (ex- PSD) va conduce Organizatia Municipala a PNL: "Iesenii stiu ca nu vanez functii politice"

         Primarul Mihai Chirica (ex- PSD) va conduce Organizatia Municipala a PNL: "Iesenii stiu ca nu vanez functii politice"

         Biroul Politic Judetean al PNL Iasi a decis ca organizatia din municipiul resedinta sa fie condusa de primarul Mihai Chirica, la cinci luni de la intrarea acestuia in formatiunea politica. "Am pus si pun mai presus de orice dezvoltarea Iasului si transformarea intr-unul dintre cele mai puternice judete din Romania. De aceea, am ales sa fac echipa cu primarul Mihai Chirica si impreuna sa deblocam si sa aducem fonduri, obiective vitale pe care nicio administratie CJ-primarie nu le-a realizat pana in momentul de fata...

         08 August 20207 comentarii
          SERIAL Averile primarilor din Romania. Mihai Chirica - Terenuri, apartamente si o vila pe numele fiului de un an, cumparata "cu bani de la bunica"

          SERIAL Averile primarilor din Romania. Mihai Chirica - Terenuri, apartamente si o vila pe numele fiului de un an, cumparata "cu bani de la bunica"

          Ce averi aveau primarii marilor orase din Romania in 2016, atunci cand au castigat alegerile locale, si cum isi incheie, dupa patru ani, mandatele actuale, la capitolul bani. Ziare.com a analizat declaratiile de avere ale mai multor edili din tara si va prezinta un serial al evolutiei castigurilor si a bunurilor agonisite de acestia. Mihai Chirica, primarul din Iasi, a fost in ultimii ani in centrul unor actiuni care l-au adus in centrul atentiei opiniei publice. Chirica (48 de ani) si-a inceput mandatul la Primaria Iasi in iunie 2016. A ajuns pe scaunul de primar din pozitia de membru al PSD, dar a fost exclus ulterior din fostul partid de guvernamant pentru declaratii critice la adresa unor lideri precum Florin Iordache, in contextul tentativei de adoptare a OUG 13. Chirica si-a castigat notorietate nationala pentru atitudinea "revolutionara"...

          28 Iulie 202030 comentarii
          Alte articole despre: mihai chirica, primar, Iasi, declaratii de avere
           Primarul Chirica isi face saptamanal testul de coronavirus. Parlamentarii din Iasi acuza ca e ilegal: Nu avem resurse de risipit!

           Primarul Chirica isi face saptamanal testul de coronavirus. Parlamentarii din Iasi acuza ca e ilegal: Nu avem resurse de risipit!

           Deputatii de Iasi Marius Bodea si Cosette Chichirau critica atitudinea edilului Mihai Chirica de a-si face saptamanal teste pentru depistarea coronavirusului, cei doi parlamentari precizand ca nu exista nicio prevedere legala prin care autoritatile locale pot face preventiv acest test. UPDATE - Primarul Iasiului, Mihai Chirica, revine si sustine ca a facut un singur test pentru a stabili daca este infectat cu coronavirus, precizand ca, daca va fi cazul, va efectua testul coronavirus in sistemul privat de sanatate, contra cost...

           20 Martie 20206 comentarii
            Mihai Chirica a facut accident in Iasi in ziua cand a fost anuntat candidat din partea PNL - primarul a ajuns la spital

            Mihai Chirica a facut accident in Iasi in ziua cand a fost anuntat candidat din partea PNL - primarul a ajuns la spital

            Primarul Iasului, Mihai Chirica, a avut accident, sambata seara, intr-o intersectie din oras. Trei persoane, intre care si edilul, au fost dusi la spital, iar politistii sunt la fata locului si fac cercetari pentru a stabili ce s-a intamplat. Potrivit primelor informatii, accidentul s-a produs intr-o intersectie din orasul Iasi, unde masina primarului Mihai Chirica a intrat in coliziune cu un alt autoturism. Primarul venea dinspre stadion, unde a participat la prima repriza a meciului de fotbal dintre Poli Iasi si Dinamo Bucuresti, castigat de ieseni cu scorul de 1-0...

            07 Martie 202011 comentarii
             Mihai Chirica s-a inscris in PNL si va candida din partea liberalilor la primaria Iasiului

             Mihai Chirica s-a inscris in PNL si va candida din partea liberalilor la primaria Iasiului

             Mihai Chirica va candida din partea PNL la primaria Iasi, dupa ce edilul si-a depus adeziunea la filiala ieseana a liberalilor. Decizia a fost luata sambata seara in sedinta Biroului Politic Judetean PNL Iasi. Chirica va primi postul de prim-vicepresedinte al filialei judetene, au mai decis liberalii. Din cei 33 de membri ai BPJ, 28 au votat in favoarea candidaturii lui Chirica din partea PNL, doi liberali au votat impotriva, iar trei s-au abtinut. Totodata, sefii organizatiei judetene PNL Iasi le-au spus celor prezenti la sedinta ca Mihai Chirica si-a depus adeziunea la PNL, aceasta fiind acceptata de BPJ. In plus, a fost convocat Comitetul Director Judetean al PNL Iasi, pentru 21 martie, cand va fi validata intrarea lui Mihai Chirica in partid...

             07 Martie 202016 comentarii
              Prim-vicele PNL Iasi contesta sustinerea primarului Chirica: O eroare politica majora! Asocierea cu Iohannis, un neadevar de proportii

              Prim-vicele PNL Iasi contesta sustinerea primarului Chirica: O eroare politica majora! Asocierea cu Iohannis, un neadevar de proportii

              Alexandru Muraru, prim-vicepresedintele PNL Iasi, spune ca eventuala primire in partid a lui Mihai Chirica, primarul orasului Iasi, este o eroare politica majora. "Nicio intelegere politica si niciun sondaj nu ma vor putea convinge ca actualul primar al Iasului este eficient. Lucrand de peste 15 ani in administratia orasului, ca director tehnic, viceprimar (PSD), si primar de 5 ani (initial interimar si apoi ales PSD), Mihai Chirica a esuat in a contribui cu adevarat la dezvoltarea orasului si la transformarea acestuia intr-o metropola europeana, comparabila macar cu cele din vestul tarii", sustine Muraru intr-o postare ampla pe contul sau de Facebook...

              20 Februarie 20207 comentarii
              Alte articole despre: scandal mihai chirica PNL PSD
               Un deputat liberal anunta ca Mihai Chirica va candida din partea PNL la Primaria Iasi. USR si PLUS acuza un "blat ordinar"

               Un deputat liberal anunta ca Mihai Chirica va candida din partea PNL la Primaria Iasi. USR si PLUS acuza un "blat ordinar"

               Liderul filialei municipale a PNL Iasi, deputatul PNL Marius Bodea, confirma ca Mihai Chirica, primarul orasului Iasi, va candida pentru aceasta functie din partea PNL la alegerile din acest an. Anterior, aceasta informatie aparuse in spatiul public pe diverse surse politice. "Ieri (marti - n.red.), conducerea centrala a PNL, in prezenta domnului Costel Alexe, presedintele PNL Iasi, mi-a prezentat decizia de a-l aduce in PNL Iasi pe domnul Mihai Chirica si de a-l desemna candidat pentru un nou mandat de primar", a transmis Bodea intr-o declaratie remisa Ziare.com...

               19 Februarie 202013 comentarii
               Alte articole despre: Mihai Chirica PNL

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Ministrul Sanatatii, despre ideea de a nu se mai purta masca in birourile unde toti sunt vaccinati: Am convenit ca persoanelor vaccinate sa le permitem mai multa libertate
                Ministrul Sanatatii, Ioana Mihaila, a declarat, miercuri, referitor la ideea ca in birourile unde toate persoanele sunt vaccinate sa nu se mai...

                Unde s-au dus banii partidelor dupa primele trei luni de subventii. Sume record la "presa si propaganda" ANALIZA
                Incepand cu 2021, Autoritatea Electorala Permanenta (AEP) publica date lunare privind modul in care partidele decid sa isi foloseasca banii din...

                Viceprimarul Horia Tomescu anunta ca s-a conturat o noua versiune a bugetului Capitalei
                Viceprimarul Capitalei Horia Tomescu afirma ca in urma discutiei "productive" avute miercuri seara cu primarul general, Nicusor Dan, o noua...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor