Ziare.com

Mosii de iarna

Sambata mortilor sau Mosii de toamna

Sambata mortilor sau Mosii de toamna

Sambata, 31 octombrie 2020, Biserica Ortodoxa face pomenirea celor morti, zi cunoscuta in popor sub denumirea de Mosii de toamna. A fost aleasa ziua de sambata ca zi de pomenire, pentru ca este ziua in care Hristos a stat cu trupul in mormant dupa rastignirea Sa, iar cu sufletul S-a pogorat in iad, ca sa-i elibereze din el pe toti dreptii cei din veac adormiti. Pe de alta parte, este important sa retinem ca sambata premerge duminicii, ziua Invierii. Amintim ca in cursul anului bisericesc avem trei sambete in care facem pomenire generala a celor morti. Prima este Sambata mosilor de toamna, a doua este Sambata Mosilor de iarna, care precede Duminica Infricosatoarei Judecati sau a lasatului sec de carne pentru Postul Sfintelor Pasti, iar a treia este Sambata Mosilor de vara, care preceda Duminica Pogorarii Sfantului Duh. Precizam ca prin cuvantul "mos" Biserica ii numeste pe toti inaintasii nostri trecuti la cele vesnice...

31 Octombrie 2020
  "Craciun Fericit" - parca nu prea suna romaneste

  "Craciun Fericit" - parca nu prea suna romaneste

  Poate ca unora le pare bizar faptul ca in copilarie si in tinerete n-am auzit in tara noastra o asemenea urare, precum "Craciun Fericit!". Din vechime, romanii din toate zonele tarii isi urau pentru vacanta de Craciun "Sarbatori Fericite" si "Petrecere frumoasa de Craciun", daca se refereau punctual la sarbatoarea Nasterii Domnului. Cea de a doua urare nu prea suna tovaraseste, dar pe cea dintai o puteai rosti fara teama, desi ingloba tacit si Craciunul, si Anul Nou, si Sf. Stefan, Sf. Vasile si Sf. Ioan. Puteam sa ne uram oricum, sa inglobam orice, chiar si pe Mos Craciun, care ajunsese intre timp sa circule cu nume acoperit, ca un fel de pseudonim: Mos Gerila...

  25 Decembrie 201966 comentarii
   Sambata mortilor sau Mosii de iarna, traditii si obiceiuri

   Sambata mortilor sau Mosii de iarna, traditii si obiceiuri

   Anul acesta, praznuirea Sfintilor 40 de Mucenici coincide cu Sambata Mortilor sau Mosii de iarna, cum li se mai spune, cand biserica noastra crestin-ortodoxa ii pomeneste pe cei trecuti la Domnul, mosii si stramosii nostri, care au parasit de mult acest pamant. Este sambata de dinaintea lasatului sec de carne, pentru Postul Pastelui. Intotdeauna, Mosii de iarna se tin inaintea duminicii Infricosatoarei Judecati si, dupa Sfanta Liturghie, sunt pomeniti in biserica si mortii care, din diferite motive, nu au avut parte la inmormantare de slujbele randuite...

   09 Martie 20133 comentarii
    Cele mai frumoase locuri in care sa iti petreci Craciunul (Galerie foto)

    Cele mai frumoase locuri in care sa iti petreci Craciunul (Galerie foto)

    Craciunul, unic in an, este un pretext pentru momente frumoase. In vreme ce unii aleg sa si-l petreaca in familie, altii opteaza pentru destinatii care mai de care mai surprinzatoare. Orase medievale ale caror targuri de Craciun sau decoratiuni ar incanta pe oricine sau, dimpotriva, locuri exotice in care sarbatoarea are, parca, un cu totul alt farmec - toate pot constitui alegeri inspirate atunci cand vine vorba de vacanta de iarna. Business Insider a realizat un clasament al celor mai frumoase locuri in care ar trebui sa iti petreci Craciunul...

    20 Decembrie 20122 comentarii
     Mosii de iarna - traditii si obiceiuri

     Mosii de iarna - traditii si obiceiuri

     Sambata, 18 februarie, biserica noastra crestin-ortodoxa ii pomeneste pe cei trecuti la Domnul, mosii si stramosii nostri, care nu mai sunt pe pamant. Ziua este cunoscuta drept Sambata mortilor sau Mosii de iarna si intotdeauna se sarbatoreste inaintea duminicii Infricosatoarei Judecati. In aceasta zi, sunt pomeniti in biserica, dupa Sfanta Liturghie, si cei care, din diferite motive, n-au avut parte de slujbele randuite la inmormantare. Se spune ca, in aceasta zi, sufletele mortilor vin pe pamant, asa ca se da de pomana mancare gatita, cei decedati hranindu-se din mireasma sau aburii fierturilor, in asa fel incat sa le ajunga pentru un intreg an. Potrivit obiceiului, se dau de pomana colive, colaci, piftii, sarmale, placinte, fructe, vin, nu bere si nu sucuri, si lumanari aprinse...

     18 Februarie 20121 comentariu
     Alte articole despre: calendarul popular, Mosii de iarna
      Pomenirea mortilor - Mosii de iarna

      Pomenirea mortilor - Mosii de iarna

      Sambata, 18 februarie, Biserica Ortodoxa face pomenirea celor trecuti la cele vesnice. Aceasta sambata este cunoscuta in popor sub denumirea "Mosii de iarna". Se recurge la pomenirea mortilor, pentru ca Biserica nu vede in moarte sfarsitul existentei omului.
      Astfel, in fiecare biserica se oficiaza Sfanta Liturghie, urmata de slujba Parastasului pentru cei adormiti. In ziua in care se savarseste... continuare

      18 Februarie 2012
      Alte articole despre: pomenire morti, Mosii de iarna, parastas
       Ziare.com iti da idei de vacanta - vezi cele mai bune oferte

       Ziare.com iti da idei de vacanta - vezi cele mai bune oferte

       Ne pregatim deja de Sarbatorile de Iarna si asteptam cu mare drag sa se stranga toata familia la un loc, insa pana atunci trebuie sa consulti ofertele agentiilor de turism pentru a te hotari unde iti faci cumparaturile, unde petreci Revelionul sau chiar vacanta din 2012. Totusi, inainte de Sarbatori, Mara Boutique Travel iti propune sa mergi intr-o minivacanta la Roma, in perioada 30 noiembrie - 4 decembrie. Pentru 379 de euro de persoana te poti caza la hotelul de patru stele Keneddy si o sa ai micul dejun inclus...

       18 Noiembrie 20111 comentariu
        Nicoleta Luciu isi petrece Sarbatorile la Miercurea Ciuc (Video)

        Nicoleta Luciu isi petrece Sarbatorile la Miercurea Ciuc (Video)

        Nicoleta Luciu isi petrece Sarbatorile de iarna din acest an la Miercurea Ciuc alaturi de familie.
        Intr-un interviu acordat postului Acasa TV, Nicoleta Luciu a vorbit despre copilarie si despre cum arata atunci Craciunul.
        "Am avut o copilarie ferita de greutati. Am crezut in Mos Craciun foarte mult timp. Citeste mai multe despre Nicoleta Luciu isi petrece Sarbatorile la Miercurea Ciuc pe Vedeta.ro.

        20 Decembrie 20104 comentarii
         Pomenirea mortilor - Mosii de iarna

         Pomenirea mortilor - Mosii de iarna

         In sambata premergatoare duminicii Infricosatoarei Judecati - ziua in care se lasa sec de carne pentru Postul Sfintelor Pasti, Biserica Ortodoxa face pomenirea celor trecuti la cele vesnice. Aceasta sambata este cunoscuta in popor sub denumirea "Mosii de iarna". Exista pomenirea mortilor, pentru ca Biserica nu vede in moarte sfarsitul existentei omului. Astfel, sambata 6 februarie, in fiecare biserica se oficiaza Sfanta Liturghie, urmata de slujba Parastasului pentru cei adormiti. In ziua in care se savarseste Sfanta Liturghie, preotul scoate...

         06 Februarie 20104 comentarii
          Credinciosii ortodocsi praznuiesc Mosii de vara - Pomenirea mortilor

          Credinciosii ortodocsi praznuiesc Mosii de vara - Pomenirea mortilor

          Biserica Ortodoxa a consacrat pentru pomenirea generala a mortilor o zi liturgica pe saptamana, si anume sambata. Insa, doua dintre sambetele din cursul anului bisericesc sunt consacrate in chip special, in toate Bisericile Ortodoxe, pomenirii generale a mortilor: Sambata dinaintea Duminicii lasatului sec de carne (a Infricosatoarei Judecati - Mosii de iarna) si Sambata dinaintea Duminicii Pogorarii Duhului Sfant (Sambata Rusaliilor - Mosii de vara). Ambele zile poarta in popor si denumirea de Mosii (cea dintai : Mosii de iarna, cealalta Mosii de vara), pentru ca in ele facem pomenire pentru parintii, mosii si stramosii nostri cei adormiti...

          06 Iunie 2009
           Mosii de iarna - Pomenirea mortilor

           Mosii de iarna - Pomenirea mortilor

           Biserica Ortodoxa a consacrat pentru pomenirea generala a mortilor o zi liturgica pe saptamana, si anume sambata. Doua dintre sambetele din cursul anului bisericesc sunt consacrate in chip special, in toate Bisericile Ortodoxe, pomenirii generale a mortilor, prin cantari si rugaciuni inscrise in randuiala de slujba din cartile liturgice respective (Triod si Penticostal). Ambele zile poarta in popor si denumirea de Mosii (cea dintai : Mosii de iarna, cealalta Mosii de vara), pentru ca in ele facem pomenire pentru parintii, mosii si stramosii nostri cei adormiti...

           21 Februarie 2009
            "Sculati, boieri mari!", colind pentru CSM

            "Sculati, boieri mari!", colind pentru CSM

            Holul Muzeului de Geologie din Bucuresti s-a umplut, marti, de detinuti de la Jilava costumati in Mos Craciun si de colindatori din centrele de reeducare Gaesti si Targu Ocna, care au ajuns si la CSM, ca sa le cante magistratilor "Sculati, boieri mari!". Cum intri in muzeu, dai cu ochii de 12 "Mosi" foarte tineri, care stau drepti pe scarile de mamura, cu palmele impreunate. In stanga si in drepta lor, alte doua grupuri, de data asta de copii imbracati in costume populare, informeaza NewsIn. Zambesc adesea, dar privirile triste ii tradeaza. Isi freaca palmele de emotie, in timp ce presedintele Administratiei Nationale a Penitenciarelor, Ion Bala, tine un discurs. Toti acesti tineri asezati simetric pe scari sunt detinuti veniti sa colinde si sa deschida o expozitie de tablouri si obiecte de artizanat...

            23 Decembrie 2008
             Mos Nicolae, intre traditie si pretext

             Mos Nicolae, intre traditie si pretext

             A venit Mosu'! Cum care Mos? Mos Nicolae! Si a adus dulciuri si jucarii copiilor care au fost cuminti tot anul si nuieluse celor care au fost obraznici! Vine in fiecare an, punctual, cu arome de portocale, care sa inmiresmeze zilele de iarna. In noaptea de 5 spre 6 decembrie Mosu' vine tiptil si lasa tuturor copiilor cadouri in ghetutele lustruite. Obiceiul, vechi de zeci de ani si-a pierdut in timp din semnificatie. Nu mai este demult un gest de buna intentie, ci parca o modalitate de a alinta si rasfata copii pana la limitele extremului...

             06 Decembrie 20082 comentarii
              Vanzatorii de felicitari din Sectorul 2, taxati cu 0,9 lei/zi

              Vanzatorii de felicitari din Sectorul 2, taxati cu 0,9 lei/zi

              Agentii economici care vor sa-si vanda produsele in preajma Sarbatorilor de Iarna in Sectorul 2 vor trebui sa plateasca o taxa de ocupare intre 0,4 si 0,9 lei pe zi, pentru doi metri patrati, in functie de zona, au anuntat, marti, reprezentantii primariei. Cererile de la comerciantii interesati sa obtina autorizatii pentru vanzarea produselor specifice sarbatorilor de Craciun si Anul Nou vor putea fi depuse incepand cu date de 17 noiembrie. Autorizatiile vor fi eliberate catre solicitanti incepand cu 10 decembrie, iar perioada de comercializare va fi cuprinsa intre 15 si 31 decembrie. In autorizatie se mentioneaza interzicerea comercializarii de obiecte artizanale si de distractie pe baza de amestecuri pirotehnice si, de asemenea, comercializarea produselor de imbracaminte, incaltaminte sau de uz casnic...

              11 Noiembrie 2008
               Partie de schi in inima Capitalei

               Partie de schi in inima Capitalei

               Nici nu ne-am obisnuit bine cu frigul ca primariile se intrec in organizarea evenimentelor specifice Sarbatorilor de Iarna. In sectorul 4, Piedone a gandit partii de schi si saniute, patinoar, cel mai mare targ de brazi si concursuri in fiecare weekend, timp de trei luni. Locul in care bucurestenii vor gasi "Tara lui Mos Craciun" este platoul din apropierea Palatului National al Copiilor. Patinoarul de 1.400 de metri patrati va fi inaugurat la inceputul lunii decembrie, in vreme ce partia va fi realizata cu ajutorul tunurilor de zapada, in functie de temperaturile de afara...

               11 Noiembrie 20081 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Partida de vanatoare ilegala incheiata tragic: Un barbat de 40 de ani a fost impuscat in cap
                Un vanator din Bihor a fost impuscat in cap, vineri dupa-amiaza, 7 mai, la o partida de vanatoare ilegala. Barbatul de 40 de ani, a fost...

                Polonia, condamnata la CEDO pentru desemnarea ilegala a unui judecator al Curtii Constitutionale
                Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat vineri Polonia, considerand ca alcatuirea Curtii Constitutionale este ''compromisa de...

                Accident cumplit pe DN1. Doua persoane au murit iar alte doua au fost ranite grav FOTO
                Un accident cumplit s-a produs, vineri dupa amiaza, pe DN 1, la km 74, zona Baicoi, pe sensul de mers Brasov - Ploiesti. Un sofer a pierdut...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor