Ziare.com
Nationala feminina de handbal a Romaniei are un nou selectioner - oficial

Nationala feminina de handbal a Romaniei are un nou selectioner - oficial

Nationala feminina de handbal a Romaniei are, incepand de joi, un nou selectioner. Antrenorul lui SCM Craiova, Bogdan Burcea, este noul selectioner al Romaniei, dupa ce a fost votat in Consiliul de Administratie al FRH. "Contractul cu noul ...

16 Ianuarie 2020

Nationala handbal romania antrenor

Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

Nationala feminina de handbal a Romaniei obtine din nou rezultate impresionante la un turneu final, iar Ambros Martin ne arata in aceste zile cum trebuie sa fie un selectioner strain. "Tricolorele" ne fac sa visam la o medalie la Campionatul European din Suedia, desi ele si antrenorul lor refuza sa vorbeasca despre acest lucru. Insa chiar daca nu discuta, este evident ca toti cei aflati in echipa se gandesc si ei la acest lucru. Am invins Rusia, am invins Croatia, am invins Ungaria si am pierdut destul de greu cu Norvegia. Un parcurs aproape fara greseala as indrazni sa spun, chiar daca au mai existat ceva poticneli. Incurajator este faptul ca Romania pare sa evolueze mai bine cu fiecare meci pe care il disputa la turneul final. Si, cel putin pentru moment, nu exista indicii ca acest parcurs ascendent se va opri...

12 Decembrie 20163 comentarii
  Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

  Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

  Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, a vorbit despre infrangerea suferita de "tricolore" in duelul cu Norvegia. Tehnicianul sustine ca diferenta a fost facuta de lucrurile mici, erorile sportivelor noastre permitandu-le adversarelor sa se distanteze. "Lucrurile mici au facut diferenta, ele au avut un ritm mai bun, echipa e mai sudata, sunt obisnuite sa joace de mult timp impreuna. Dar vad un viitor frumos pentru echipa noastra, e doar inceputul, e un drum lung, trebuie sa luam meci cu meci. In ambele reprize le-am dat ocazia sa se distanteze la trei goluri, si e foarte greu sa faci asta cand joci cu Norvegia. Dar am incercat pana in ultimul moment sa revenim. Meciul a fost in mainile noastre, dar nu am profitat de lucrurile mici care au contat si au facut diferenta", a explicat selectionerul, citat de lead.ro...

  06 Decembrie 2016
   Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

   Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

   Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

   10 Martie 20161 comentariu
    Gheorghe Tadici, pus la zid dupa calificarea Romaniei: Sa-si ceara scuze! - Interviu

    Gheorghe Tadici, pus la zid dupa calificarea Romaniei: Sa-si ceara scuze! - Interviu

    Fostul selectioner Gheorghe Tadici este pus la zid dupa ce echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a reusit o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca. Una dintre cele mai mari jucatoare din istoria handbalului mondial, Mariana Tirca, i-a cerut lui Tadici, intr-un interviu acordat Ziare.com sa-si ceara scuze pentru afirmatiile facute saptamana trecuta la adresa jucatoarelor din echipa nationala. Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"...

    17 Decembrie 20156 comentarii
     Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

     Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

     Presa internationala a acordat spatii ample nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa calificarea magnifica in semifinalele Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat dramatismul meciului disputat miercuri seara si care a avut nevoie de prelungiri pentru a-si decide invingatoarea. "A fost una dintre cele mai mari drame de la acest turneu. Meciul a fost decis in chiar ultima secunda, dupa golul Adei Nechita. Dar colega ei, Cristina Neagu, a fost cea care a furat toate privirile intr-o sala Jyske Bank Boxen arhiplina, marcand nu mai putin de 15 goluri. Antrenorul danez, Klavs Bruun Joergensen, a incercat sa foloseasca toate trucurile posibile pentru a o opri pe Neagu, dar nu a avut cum s-o impiedice pe romanca sa aiba o evolutie de clasa mondiala", scrie site-ul oficial al competitiei...

     17 Decembrie 20152 comentarii
      Tadici matura pe jos cu selectionerul Romaniei si lanseaza acuzatii serioase: Fac combinatii cu fonduri!

      Tadici matura pe jos cu selectionerul Romaniei si lanseaza acuzatii serioase: Fac combinatii cu fonduri!

      Gheorghe Tadici, fostul selectioner al nationalei feminine de handbal, matura pe jos cu actualul selectioner al "tricolorelor", suedezul Tomas Ryde. Vulcanicul tehnician roman sustine ca Ryde incaseaza foarte multi bani desi lucreaza extrem de putin cu nationala noastra si acuza anumite "combinatii" cu fondurile federatiei de handbal. "Nu stie nimeni salariul lui Ryde, ca plateste COSR-ul, si federatia... Se ascund! A lucrat o luna si o saptmana si ia salariul din martie, adica de 9 luni. De ce? Ca sa le fie bine caorva persoane, care fac combinatii cu fonduri? Iar handbalistele de la cluburi nu primesc nicio pereche de sireturi de la federatie...

      09 Decembrie 2015
       Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

       Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

       Nationala feminina de handbal a Romaniei este lovita de un scandal urias dupa infrangerea suferita in fata Spaniei la Campionatul Mondial din Danemarca. Fostul selectioner al "tricolorelor", Gheorghe Tadici, acuza ca lotul pentru turneul final a fost selectionat "pe pile". Acesta da ca exemplu selectia Patriciei Vizitiu, jucatoare despre care spune ca n-a prins nici lotul la echipa ei de club in ultima luna, acuzand ca handbaliste care au aratat o forma mult mai buna au fost lasate acasa. "Domnule, eu va intreb atat: Pe ce criterii a fost selectionata Vizitiu? Doar ca este stangace? Tacalie a jucat bine pe postul ei. Vizitiu, la ultimele patru meciuri oficiale la echipa de club, nu a fost pe foaia de joc, n-a intrat intre cele 16 jucatoare. Cum poate fi selectionata o astfel de jucatoare? N-a jucat deloc in ultima luna, retineti!...

       09 Decembrie 20152 comentarii
        Tadici si-a dat demisia de la nationala feminina de handbal a Romaniei: Cine ii ia locul

        Tadici si-a dat demisia de la nationala feminina de handbal a Romaniei: Cine ii ia locul

        Gheorghe Tadici si-a prezentat demisia din functia de antrenor al nationalei feminine de handbal a Romaniei. Plecarea lui Tadici vine la mai putin de o luna dupa ce "tricolorele" s-au clasat pe locul 9 la Campionatul European din Ungaria si Croatia. "A fost cel mai bun turneu final la care am fost prezent in ultimii 7 ani, chiar si peste cel din 2007 cand am terminat pe locul 4. Cu putina sansa si daca o aveam pe Adriana Nechita in lot pana la capat ajungeam pe locurile 1-4, cu toate problemele pe care le-am avut", a declarat Tadici, conform Prosport...

        10 Ianuarie 20152 comentarii
         Romania, locul 9 la Campionatul European de handbal: Va fi demis Tadici?

         Romania, locul 9 la Campionatul European de handbal: Va fi demis Tadici?

         Nationala feminina de handbal a Romaniei a incheiat pe locul 9 parcursul de la Campionatul European, iar problema demiterii selectionerului Gheorghe Tadici revine in actualitate. Desi acesta a sustinut in mai multe randuri ca nu i-a fost impus un obiectiv pentru turneul final, presedintele Federatiei, Alexandru Dedu, se declara nemultumit de traseul reprezentativei noastre. "Le-am transmis fetelor, am fost la mana altora pe tot parcursul la Europene si imi doresc din suflet sa fim la mana noastra, nu la a altora. Acum, cu exceptia meciului cu Norvegia, in care am depus armele prea repede, fetele s-au luptat, e adevarat ca se putea mai mult, chiar daca ne-am batut cu fortele handbalului feminin. Daca parcursul era mai lung, am fi fost mai bine, pentru ca echipa a mers crescator, fetele au capatat incredere de la meci la meci", a spus Dedu pentru Mediafax...

         18 Decembrie 20141 comentariu
          Romania, eliminata de la Mondialul de handbal: Un mare antrenor pune degetul pe rana

          Romania, eliminata de la Mondialul de handbal: Un mare antrenor pune degetul pe rana

          Eliminarea nationalei feminine de handbal a Romaniei de la Cupa Mondiala din Serbia a suprins pe multi, insa cea mai vehementa reactie a avut-o unul din marii antrenori din acest sport. Jakob Vestergaard, omul care a castigat doua Ligi ale Campionilor cu Viborg pune degetul pe rana romancelor. Tehnicianul danez nu s-a sfiit sa-l acuze direct pe selectionerul Gheorghe Tadici, care, in opinia lui, nu le-ar fi motivat suficient pe jucatoare. "Asteptarile mele in ceea ce priveste echipa Romaniei au fost mari la Mondialul din Serbia. Echipa asta are un potential urias. Dar, inca o data, a capotat inainte ca intrecerea adevarata sa inceapa. Dupa un an la Oltchim, le cunosc pe majoritatea jucatoarelor din lot si stiu cat sunt de talentate. Unele dintre ele sunt cele mai bune din lume! Avand un lot in care se aflau jucatoare experimentate si tinere de perspectiva, romanii aveau o sansa reala la medalie...

          18 Decembrie 20134 comentarii
           Romania castiga greu in Slovacia

           Romania castiga greu in Slovacia

           Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat cu destule emotii partida cu reprezentativa similara a Slovaciei, scor 23-21. Intalnirea a contat pentru preliminariile Campionatului Mondial de handbal, editia Serbia 2013. Returul este programat saptamana viitoare, la Oradea. La plecarea spre Slovacia, selectionerul Gheorghe Tadici anunta ca se multumeste cu o victorie la trei goluri diferenta, sustinand ca reprezentativa noastra este in reconstructie. Antrenorul nu a fost contrazis de realitatea din teren, dimpotriva chiar, jucatoarele slovace dand o replica neasteptat de puternica...

           01 Iunie 20131 comentariu
            Scandal urias la nationala de handbal! Patru jucatoare refuza convocarile

            Scandal urias la nationala de handbal! Patru jucatoare refuza convocarile

            Un scandal urias este pe cale sa izbucneasca in handbalul romanesc dupa ce patru jucatoare au anuntat ca nu vor mai raspunde convocarilor la echipa nationala cat timp Gheorghe Tadici va fi selectioner. Oana Manea (Oltchim), Florina Chintoan, (Jolidon Cluj), Mihaela Smedescu si Melinda Geiger, (ambele HCM Baia Mare) au trimis notificari oficiale la Federatie prin care anunta ca vor boicota prima reprezentativa. Ele sunt nemultumite de tratamentul la care sunt supuse de Tadici in timpul actiunilor nationalei, dezvaluind, printre altele, ca sunt jignite grav de antrenor...

            26 Aprilie 20131 comentariu
             Selectionerul Romaniei, dupa remiza cu Rusia: "Mor de ciuda!"

             Selectionerul Romaniei, dupa remiza cu Rusia: "Mor de ciuda!"

             Antrenorul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Gheorghe Tadici, crede ca fete lui au scapat printre degete victoria in meciul cu reprezentativa Rusiei, insa, in final, s-a declarat multumit de rezultat. "Mor de ciuda! E un egal dureros. E mai bun un punct decat nimic, dar trebuia sa castigam. Fara sa gasesc scuze, arbitrajul ne-a luat doua mingi pe final, doua decizii incredibile: doua faulturi in atac la Manea si Meirosu, ne-au scos mingea din poarta!", a spus Tadici dupa meci, potrivit site-ului gsp.ro...

             05 Decembrie 2012
              Va fi demis antrenorul nationalei de handbal? Gatu anunta ca ia masuri

              Va fi demis antrenorul nationalei de handbal? Gatu anunta ca ia masuri

              Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Radu Voina, ar putea fi dat afara dupa ce prima noastra reprezentativa a avut o evolutie modesta la Campionatul Mondial din Brazilia. Cristian Gatu, presedintele Federatiei de Handbal (FRH), a anuntat ca prestatia nationalei va fi analizata si ca se vor lua masuri, daca acestea se impun. "Am ratat obiectivul calificarii la Jocurile Olimpice din vina noastra! Din vina jucatoarelor, a antrenorilor si a presedintelui Federatiei. Imi asum vina la esecuri, pe la victorii nu prea ma vedeti. Exista sanse sa luam masuri, incepand din ianuarie, in functie de rezultatele analizei...

              13 Decembrie 20114 comentarii
               Radu Voina, scos din minti de accidentarile de la nationala

               Radu Voina, scos din minti de accidentarile de la nationala

               Radu Voina, antrenorul nationalei feminine de handbal a Romaniei, este extrem de suparat dupa ce o noua componenta a primei reprezentative, portarul Paula Ungureanu, s-a accidentat serios. "Parca suntem blestemati. Ar fi fost o seara minunata dupa victoria la scor, dar asa, suntem tristi", a spus Voina la finalul disputei cu Croatia. Tehnicianul a evidentiat apoi plusurile, dar si minusurile din jocul formatiei sale. "Au facut greseli in atac, ne grabim inca inexplicabil, dar in aparare au aratat spirit de luptatoare, determinare si angajament total. Oana Manea a fost extraordinara, dar sa stiti ca avem trei pivoti apropiati ca valoare. Roza Chintoan de la Cluj a avut nesansa sa fie coechipiera cu Manea si Stanca. Multe echipe nu au un pivot ca ea", a mai spus Voina...

               14 Decembrie 2010

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Turneul de la Roma: urmeaza meciul pe care Serena Williams il va tine minte toata viata. Care e motivul
                Serena Williams (39 de ani, locul 8 WTA) va debuta miercuri in turneul de la Roma, urmand s-o intalneasca in turul secund pe jucatoarea Nadia...

                Dezastru financiar pentru Simona Halep in 2021. Cati bani a castigat romanca din tenis in primele patru luni. Comparatia cu anul 2019
                Pandemia cu coronavirus si reducerea substantiala a premiilor, coroborata cu rezultatele mai putin satisfacatoare, au facut ca Simona Halep sa aiba...

                "Regele" Pep Guardiola: de Craciun era pe locul 8, acum e campion!
                Antrenorul spaniol are 31 de trofee in palmares si poate face tripla istorica in acest sezon cu Manchester City. Manchester City a castigat al...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor