Ziare.com

Nationala romania kosovo

Nationala Romaniei isi afla marti adversarii din Liga Natiunilor 2020-2021: Iata pe cine poate intalni

Nationala Romaniei isi afla marti adversarii din Liga Natiunilor 2020-2021: Iata pe cine poate intalni

Pe 3 martie, ora 19:00, la Amsterdam, are loc tragerea la sorti a grupelor noii editii UEFA Nations League, 2020-2021. Nationala Romaniei pregatita de Mirel Radoi se va afla in a doua divizie valorica a competitiei, in urna a patra, anunta site-ul oficial al FRF. Vor fi 16 echipe in Liga A, 16 in Liga B, 16 in Liga C si 7 in Liga D. Castigatoarele grupelor din Liga A vor participa la turneul final al Ligii Natiunilor, in iunie 2021: semifinale/finale. Detinatoarea trofeului este Portugalia...

28 Februarie 2020
  FRF, despre prezenta nationalei Romaniei la barajul pentru EURO 2020: De ce mai e nevoie pentru a fi 100% siguri de aceasta alternativa

  FRF, despre prezenta nationalei Romaniei la barajul pentru EURO 2020: De ce mai e nevoie pentru a fi 100% siguri de aceasta alternativa

  Nationala Romaniei este la un pas de a-si asigura prezenta la barajul pentru EURO 2020. Dupa infrangerea suferita de Kosovo, selectionata pregatita de Cosmin Contra mai are nevoie doar ca Slovenia sa nu obtina calificarea direct din preliminarii pentru ca sa aiba garantat locul in playoff-ul din Liga Natiunilor. "Meciul care ne interesa cel mai mult, Cehia - Kosovo, s-a incheiat favorabil pentru noi cu victoria gazdelor, 2-1, dar nu fara emotii. Kosovo a condus pana spre final. Cehia merge la EURO si aproape ca ii asigura Romaniei locul in play-off, in cazul in care nu se califica direct...

  15 Noiembrie 2019
   Nationala Romaniei, promovata de UEFA in Liga B din Nations League

   Nationala Romaniei, promovata de UEFA in Liga B din Nations League

   In sedinta Comitetului Executiv UEFA, care a avut loc luni, la Ljubljana (Slovenia), s-a luat decizia de a se schimba formatul Ligii Natiunilor. In urma acestei modificari, Romania a urcat in Liga B! Liga Natiunilor UEFA va avea o noua structura incepand cu editia 2020/21, cuprinzand cate 16 echipe in Ligile A, B si C si 7 echipe in Liga D. Echipele vor fi repartizate pe baza clasamentului general, cel inregistrat la finalul editiei inaugurale, sezonul 2018/19. UEFA a decis sa faca aceasta modificare a formatului in urma unui proces de consultare care a implicat toate cele 55 de asociatii afiliate UEFA si reflecta dorinta de a se minimiza in continuare numarul de meciuri amicale, se arata intr-un comunicat al Federatiei Romane de Fotbal...

   25 Septembrie 2019
    Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

    Romania si-a aflat grupa de calificare din preliminariile EURO 2020. Vom infrunta o fosta campioana mondiala

    Romania a fost repartizata in grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020, acolo unde vom intalni nationalele din Spania, Norvegia, Suedia, Malta si Insulele Feroe, intr-o tragere la sorti care a avut loc duminica la Dublin, capitala Irlandei. Echipa noastra nu a avut foarte mult noroc la aceasta imperechere, urmand sa dea piept cu fosta campioana mondiala Spania, din 2010, dar si "nuci tari" precum Suedia si Norvegia. Ultimele doua echipe extrase sunt accesibile, teoretic vorbind, e vorba de Insulele Feroe si de Malta...

    02 Decembrie 201810 comentarii
     Ce urmeaza pentru nationala Romaniei dupa esecul din Liga Natiunilor

     Ce urmeaza pentru nationala Romaniei dupa esecul din Liga Natiunilor

     Echipa nationala a Romaniei terminat grupa din Liga Natiunilor pe locul doi si a ratat calificarea la play-off-ul pentru EURO 2020. Tricolorii vor mai avea insa o sansa prin intermediul preliminariilor pentru EURO 2020. Va fi insa o misiune foarte dificila, in conditiile in care echipa noastra a coborat in urna a patra si doar primele doua obtin biletele la turneul final. Tragerea la sorti in care vom afla adversarele din preliminarii va avea loc in data de 2 decembrie...

     21 Noiembrie 20181 comentariu
      Nationala Romaniei, in divizia C a fotbalului european: Anuntul UEFA

      Nationala Romaniei, in divizia C a fotbalului european: Anuntul UEFA

      Nationala Romaniei a fost plasata provizoriu in al treilea esalon valoric al fotbalului european. UEFA a prezentat joi cum vor arata cele patru divizii valorice ale viitoarei Ligi a Natiunilor daca nationalele de pe "batranul continent" ar fi repartizate in functie de clasamentul actual al coeficientilor. Nationala noastra ar ajunge in Liga C, alaturi de reprezentative ca cele ale Serbiei, Muntenegrului, Cehiei, Greciei sau Norvegiei, dupa cum urmeaza: LIGA A (echipele vor fi impartite in patru grupe de cate trei)...

      07 Septembrie 201714 comentarii
       Nationala de fotbal a Romaniei, in Liga Natiunilor: Ce adversare vom avea

       Nationala de fotbal a Romaniei, in Liga Natiunilor: Ce adversare vom avea

       Echipa de fotbal a Romaniei va face parte cel mai probabil din seria C valorica a competitiei Liga Natiunilor care va debuta in 2019 si va inlocui actualele meciuri amicale, in functie de clasamentul UEFA ce va fi intocmit dupa finalizarea preliminariilor Cupei Mondiale 2018 din Rusia. Distribuirea selectionatelor in cele patru grupe (A, B, C si D) va fi cunoscuta doar la finele anului, dupa disputarea ultimelor meciuri in preliminariile CM 2018, dar mai mult ca sigur Germania, Franta, Portugalia, Belgia, Spania, Anglia, Elvetia, Italia, Croatia, Polonia, Islanda, Bosnia vor alcatui Liga A. Cele 12 echipe vor fi repartizate in patru grupe e cate trei echipe. Rezultatele din Liga Natiunilor vor fi luate in calcul pentru stabilirea capilor de serie la tragerea la sorti pentru EURO 2020...

       06 Aprilie 2017
       Alte articole despre: nationala Romania Liga Natiunilor
        Iulian Fota: Recunoasterea independentei Kosovo trebuie jucata profesionist, ca la carte

        Iulian Fota: Recunoasterea independentei Kosovo trebuie jucata profesionist, ca la carte

        Recunoasterea independentei Kosovo este o chestiune "foarte sensibila, foarte complexa si foarte importanta pentru noi ca tara", pentru ca reprezinta o schimbare majora in politica externa, asa ca "trebuie jucata profesionist, ca la carte", afirma Iulian Fota, fost consilier prezidential pentru securitate nationala. "Nu trebuie sa abordam subiectul politicianist. Faptul ca premierul se pronunta pe acest subiect si presedintele nu spune nimic mie nu imi place. Poate s-au inteles, nu stiu. Eu am mai spus si cu alte ocazii: cand premierul vorbeste pe politica externa, inevitabil si automat il obliga si pe presedinte sa se pronunte. Premierul nu poate modifica politica externa a Romaniei fara acordul presedintelui si, in anumite privinte, chiar si Parlamentul poate avea un cuvant de spus", a declarat Iulian Fota pentru Ziare.com...

        04 Iunie 201527 comentarii
         Ponta, militarilor romani din Kosovo: Vorbele de lauda pentru dumneavoastra le primim noi, sefii

         Ponta, militarilor romani din Kosovo: Vorbele de lauda pentru dumneavoastra le primim noi, sefii

         Premierul Victor Ponta s-a intalnit sambata cu militarii romani care participa la misiunea de mentinere a pacii in regiunea Kosovo, subliniind, cu acest prilej, ca a tinut sa le transmita personal ca activitatea lor este foarte apreciata de ceilalti membri NATO. "Toate vorbele de lauda pentru dumneavoastra de obicei le primim noi, sefii, stiti ca asa este, comandantii americani, italieni, ne spun noua ce buni sunteti dumneavoastra si eu cred ca este corect sa va transmit acest lucru direct. (...)...

         08 Noiembrie 20145 comentarii
          CSAT: Retragem trupele din Kosovo si mai multe responsabilitati pentru Politia Locala

          CSAT: Retragem trupele din Kosovo si mai multe responsabilitati pentru Politia Locala

          Trupele romanesti vor fi retrase din Kosovo. Decizia a fost luata luni dupa amiaza, in sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii intrunit la Palatul Cotroceni sub conducerea presedintelui Traian Basescu. "CSAT a analizat Raportul privind prezenta Romaniei cu jandarmi si politisti in Kosovo si a hotarat retragerea celor 178 de jandarmi si politisti romani, odata cu terminarea turului de serviciu, programata pentru luna decembrie", se arata intr-un comunicat al Administratiei Prezidentiale, remis Ziare.com...

          26 Septembrie 201114 comentarii
           Albanezii vor sa duca nationala Romaniei in Kosovo

           Albanezii vor sa duca nationala Romaniei in Kosovo

           Albanezii pregatesc o surpriza "tricolorilor" lui Razvan Lucescu, oficialii federatiei de la Tirana luand in considerare disputarea meciului direct, din preliminariile Euro 2012, in provincia Kosovo. Stadionul "Qemal Stafa" din Tirana, cel pe care ar trebui sa se dispute intalniea, urmeaza sa intre in lucrari de modernizare, fiind posibila chiar demolarea si ridicarea unei arene nou-noute. Jurnalisti albanezi, citati de cotidianul Prosport in editia tiparita, sustin ca exista posibilitatea schimbarii locului de disputare a meciului Albania - Romania. In conditiile in care Tirana nu ar mai fi o optiune, provincia Kosovo devine favorita...

           22 Aprilie 20111 comentariu
            In Kosovo vor fi cu 85 de militari romani mai putin

            In Kosovo vor fi cu 85 de militari romani mai putin

            Prezenta militara romaneasca in Kosovo va fi redusa cu aproximativ 85 de militari, dupa ce principalul contingent care a actionat in acest teatru de operatii - Detasamentul ROFND - urmeaza sa-si incheie misiunea. In Kosovo vor mai ramane aproximativ 50-60 de militari, printre care ofiteri de legatura sau de stat major, care vor continua sa desfasoare activitati si misiuni specifice, se arata intr-un comunicat de presa al Ministerului Apararii Nationale (MApN), remis luni Ziare.com. De asemenea, seful Statului Major General, generalul-maior Stefan Danila, a fost luni intr-o vizita de lucru in teatrul de operatii din Kosovo, cu ocazia incheierii misiunii Detasamentului ROFND. El s-a intalnit cu comandantul KFOR, generalul-maior Erhard Buhler, cu care a trecut in revista situatia de securitate din zona de operatii a KFOR...

            15 Februarie 2011
            Alte articole despre: militari romani Kosovo
             Ziua Nationala: Vezi cele mai importante momente ale paradei militare

             Ziua Nationala: Vezi cele mai importante momente ale paradei militare

             Cu mai mult sau mai putin fast, alaturi de cei dragi sau cu dorul in suflet, cu tuica fiarta sau sampanie in pahare de cristal, romanii din intreaga lume sarbatoresc, miercuri, Ziua Nationala. In Bucuresti, ca in fiecare an, a fost organizata deja celebra parada militara, la care anul acesta au participat circa 1.500 de militari si tehnica militara apartinand ministerelor Apararii Nationale, Internelor, SRI si SPP. Manifestarea a inceput la ora 11.00, in Piata Arcul de Triumf din Bucuresti si s-a incheiat dupa numai o ora din cauza conditiilor meteo. Organizatorii au anuntat ca avioanele si elicopterele nu se vor mai ridica de la sol, din cauza conditiilor meteo nefavorabile...

             01 Decembrie 201063 comentarii
              Militarii romani din Kosovo vor fi inlocuiti de jandarmi din 2010

              Militarii romani din Kosovo vor fi inlocuiti de jandarmi din 2010

              Toti militarii romani din Kosovo ar putea fi inlocuiti de jandarmi incepand cu 2010, daca situatia va evolua pozitiv, potrivit unor surse oficiale. Pentru anul 2010, in acest moment, sunt prevazuti 162 de militari pentru a participa la misiunea KFOR din Kosovo, insa, in urma discutiilor dintre Ministerul Apararii Nationale si Ministerul de Interne, s-a luat decizia ca acestia sa poata fi inlocuiti de jandarmi. Decizia a fost luata dupa ce s-a constatat ca jandarmii sunt mai bine pregatiti in controlul si supravegherea maselor de oameni...

              30 Iunie 20091 comentariu
               86 de militari romani din Kosovo se intorc in tara

               86 de militari romani din Kosovo se intorc in tara

               Cei 86 de militari romani care au participat in cadrul Detasamentului National de Forte-RoFND la misiunea NATO in Kosovo se vor intoarce, marti, in tara, informeaza un comunicat al Ministerului Apararii. Ceremonia sosirii detasamentului RoFND XVI din teatrul de operatii Kosovo va avea loc marti, incepand cu ora 11:00, la sediul Batalionului 307 Infanterie Marina din Babadag. Potrivit comunicatului, cei 86 de militari, condusi de maiorul Marius Gheorghescu, au facut parte din Detasamentul National de Forte - RoFND din compunerea Grupului de Lupta Multinational de Vest al misiunii conduse de NATO in Kosovo, KFOR...

               08 Septembrie 2008
               Alte articole despre: Militari, romani, Kosovo, NATO, KFOR, intoarcere, tara

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Cum a fost reangajat un insotitor de zbor concediat dupa ce a refuzat sa se prezinte la sustinerea unui test de evaluare
                Un insotitor de bord concediat in cursul anului 2020 pentru ca nu s-a prezentat la o testare organizata de compania aeriana pentru care lucra a...

                Cu doua zile intarziere, DIICOT anunta o alta redeschidere a dosarului 10 august. Ce demnitar este vizat
                DIICOT a anuntat vineri ca a admis plangerile depuse de sase persoane si a dispus redeschiderea urmarii penale fata de fostii sefi ai Jandarmeriei...

                Moartea cumplita a unei romance, subiect de carte in Irlanda. Tanara de 18 ani a fost rapita si violata intr-o casa din Dublin, iar apoi ucisa cu un gont in cap
                Povestea cumplita a mortii unei tinere romance din Dublin a devenit subiect de carte in Irlanda. Crima a avut loc in 2008, insa nici pana azi...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor