Ziare.com
CFF Olimpia Cluj, de neoprit

CFF Olimpia Cluj, de neoprit

Rar s-a intamplat, ca o echipa sa domine atat de categoric un campionat de prima scena, precum in cazul gruparii de pe Somes, CFF Olimpia Universitatea Tehnica Cluj Napoca facand legea cap-coada, de ani buni, la nivelul principalei competitii ...

05 Iunie 2015

Olimpia cluj campioana fotbal feminin

Fotbal feminin: Rezultatele din competitia interna

Fotbal feminin: Rezultatele din competitia interna

Structurat din acest sezon pe doua esaloane valorice, campionatul rezervat fetelor de la noi, chiar daca se desfasoara oarecum in anonimat, incepe totusi sa dea ceva semne de revigorare, sistemul cu promovare si retrogradare aducand un plus de atractivitate si interes competitiei. Iata si rezultatele rundei cu numarul 3 din ambele serii: SUPERLIGA (grupeaza primele opt echipe valorice ale tarii) * ASA Tg. Mures - Independenta Baia Mare 9-0...

02 Octombrie 2013
  Olimpia Cluj, start debordant in Champions League la fotbal feminin

  Olimpia Cluj, start debordant in Champions League la fotbal feminin

  Campioana Romaniei la fotbal feminin, Olimpia Universitatea Tehnica Cluj Napoca, a intregit ziua miraculoasa a echipelor noastre de club in competitiile continentale, realizand un scor de forfait in primul sau joc contand pentru preliminariile UEFA Women's Champions League, editia 2013/2014. Astfel, "olimpicele" din principala urbe transilvana n-au avut nici o emotie in disputa cu FK Gintra Universitetas, administrand detinatoarei titlului din Lituania un sec 3-0, gratiei reusitelor Alexandrei Lunca (2) si Stefaniei Vatafu...

  09 August 20132 comentarii
   Clujul va gazdui meciuri din Champions League... la fotbal feminin

   Clujul va gazdui meciuri din Champions League... la fotbal feminin

   Dupa tragerile la sorti ale preliminariilor celor doua competitii continentale de fotbal rezervate cluburilor masculine, a urmat si pentru feminin stabilirea grupelor de calificare in fazele superioare ale Women's Champions League, editia 2013/2014. Spre deosebire de competitia baietilor, la fete sistemul este putin diferit, in sensul ca tururile preliminare succesive aferente Champions League au fost inlocuite cu grupe, opt a cate patru echipe fiecare, castigatoarele turneele de '4' plus alte doua cel mai bine clasate de pe pozitia secunda urmand sa acceada in '16-imi' de finala...

   28 Iunie 2013
    Olimpia Cluj, al treilea event consecutiv la fotbal feminin

    Olimpia Cluj, al treilea event consecutiv la fotbal feminin

    Din nou Olimpia Universitatea Tehnica Cluj a facut legea in ambele competitii autohtone organizate de FRF si rezervate sexului frumos, castigand, fara drept de apel, atat campionatul cat si Cupa Romaniei. Astfel, dupa un nou titlu national intrat in vitrina clujencelor acum doua saptamani, ieri, si Cupa a luat drumul spre principala urbe ardeleana, "olimpicele" facand show in finala de la Alba Iulia pe care si-au adjudecat-o, precum la tenis, cu 6-0, in fata rivalei de "moarte", FCM Tg. Mures. De trei ani de cand a aparut pe firmamentul fotbalului nostru feminin, Olimpia a defilat de voie, castigand tot ce se putea, diferenta valorica fata de celelalte competitoare fiind una uriasa (exceptand, in parte, pe Tg. Mures - singura care-i poate opune ceva rezistenta in iarba)...

    10 Iunie 20131 comentariu
     Doua romance, golgeterele preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal feminin

     Doua romance, golgeterele preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal feminin

     Laura Rus si Cosmina Dusa s-au dovedit a fi cele mai bune marcatoare in grupele de calificare pentru ''16-imile'' Women's Champions League, editia 2012/2013, ambele din postura de atacante ale campioanelor Ciprului respectiv Romaniei. Rus (foto), din vara plecata de la FCM Tg. Mures la Apollon Ladies Limassol, a facut furori la recent incheiatele preliminarii ale WCL, fiind autoarea a nu mai putin de noua goluri in trei jocuri, actuala sa echipa terminand Grupa 6 nu doar cu maxim de puncte, dar si cu un golaveraj zdrobitor, 31-0...

     18 August 2012
      Olimpia Cluj, start fulminant in Champions League

      Olimpia Cluj, start fulminant in Champions League

      Campioana Romaniei la fotbal feminin, CFF Olimpia Cluj, a spulberat, sambata aseara, o formatie malteza, in primul joc al Grupei 3 preliminare din Liga Campionilor - varianta rezervata sexului frumos. Echipa noastra, cu o pofta nebuna de gol, a administrat un scor de "curtea scolii", 8-0, teamului reprezentand orasul gazda al grupei, FC Birkirkara, reusitele ardelencelor fiind semnate de: Cosmina Dusa - 2, Stefania Vatafu - 2, Alexandra Lunca, Andreea Voicu, Raluca Sarghe si Ioana Bortan. Mirel Albon a trimis pe teren urmatoarele jucatoare: Mirela Ganea (64 Ana Maria Gaita) - Andreea Corduneanu, Maria Ficzay, Adina Giurgiu, Corina Olar - Raluca Sarghe (61 Lavinia Boanda), Stefania Vatafu, Ioana Bortan, Andreea Voicu (57 Roxana Prunean) - Alexandra Lunca, Cosmina Dusa...

      12 August 2012
       Olimpia Cluj ataca intrarea in ''16-imile'' UEFA Womens Champions League

       Olimpia Cluj ataca intrarea in ''16-imile'' UEFA Womens Champions League

       Campioana Romaniei la fotbal feminin, editia 2011/2012, CFF Olimpia Cluj, incepe azi aventura in prima competitie continentala inter-cluburi, echipa noastra aflandu-se la a doua prezenta consecutiva in Liga Campionilor - varianta rezervata reprezentantelor sexului frumos. Formatia pregatita de Mirel Albon, conform tragerii la sorti de la Nyon, a picat in Grupa 3 preliminara, toate jocurile acesteia urmand sa se desfasoara in Malta, mai precis in oraselul de 25.000 locuitori Birkirkara (de fapt este cea mai populata localitate a micii insule din mijlocul Mediteranei)...

       11 August 2012
        Olimpia Cluj si-a pastrat titlul la fotbal feminin

        Olimpia Cluj si-a pastrat titlul la fotbal feminin

        Olimpia Cluj a castigat, pentru a doua oara consecutiv, titlul de campioana a Romaniei la fotbal feminin. Principalul oras al Ardealului ar putea fi numit "capitala fotbalui romanesc" pentru stagiunea 2011/2012, dupa CFR la baieti, si gruparea feminina a urbei de la poalele Feleacului castigand campionatul national. Astfel, miercuri seara, Olimpia Cluj s-a impus in stil de mare echipa, scor 5-1, pe terenul rivalei de "moarte", FCM Targu Mures, realizand anul acesta, precum si in editia prcedenta, eventul (1-0, in finala Cupei, tot cu echipa mureseana)...

        07 Iunie 2012
         Vezi ce s-a mai intamplat prin fotbalul feminin romanesc

         Vezi ce s-a mai intamplat prin fotbalul feminin romanesc

         Singura liga nationala rezervata fetelor in ghete cu crampoane de la noi a continuat cu a doua runda a stagiunii de primavara, de data asta, fata de start, scorurile revenind la "normalitate". Adica multe de curtea scolii (cu precadere, in Nord). Rezultatele etapei trecute: Seria EST FCM Tg. Mures - CS Brazi 4-0...

         26 Martie 2012
          Meciurile din prima divizie de fotbal feminin

          Meciurile din prima divizie de fotbal feminin

          Amanat cu o saptamana, din motive meteo, startul stagiunii de primavara a unicului esichier national rezervat fetelor se va da in acest weekend, odata cu jocurile etapei cu numarul 10. Structurata pe doua serii geogrfice, Est si Nord, fiecare cu cate 10 echipe, competitia interna vine cu o premiera pentru intreg fotbalul romanesc de seniori, ca si modalitate de desemnare a campioanei. E vorba de sistemul cu play-off. Oarecum asemanator baschetului, dupa finalul sezonului obisnuit, primele doua clasate din fiecare serie se vor confrunta intr-un patrulater, cu jocuri fiecare cu fiecare, tur-retur, stabilindu-se astfel un podium general al editiei de campionat...

          17 Martie 20121 comentariu
           Echipa reprezentantului fotbalului feminin in CEx al FRF sfideaza competitia

           Echipa reprezentantului fotbalului feminin in CEx al FRF sfideaza competitia

           Sporting Craiova, formatia patronata de omul sportului rege al fetelor din Romania la varful decizional al FRF - Marian Palarie, nu s-a prezentat, duminica, la Cluj, pentru jocul de campionat cu Olimpia, chipurile, din lipsa banilor pentru lunga deplasare. Motivul doar in mica parte poate fi considerat credibil, in conditiile in care FRF aloca pentru deplasarile de peste 250 kilometri o suma totusi rezonabila, care acopera o buna parte din cheltuielile echipelor cu transportul si cazarea. Mai degraba la mijloc pare sa fi fost teama craiovencelor de a nu lua o "caruta de boabe' din partea clujencelor (campioanele editiei precedente)...

           01 Noiembrie 2011
            Liga I de fotbal feminin a demarat intr-o noua formula competitionala

            Liga I de fotbal feminin a demarat intr-o noua formula competitionala

            Unicul esalon national rezervat "sportului rege" practicat de catre reprezentantele sexului frumos a inceput sambata, odata cu jocul de start al stagiunii 2011/2012, cel dintre laureata editiei precedente, CFF Olimpia Cluj, si ocupanta locului 3 in acelasi campionat, CS Real Craiova. A fost, de altfel, singura confruntare a etapei de deschidere, grosul meciurilor fiind programat sa se desfasoare duminica, intr-un sistem competitional schimbat substantial fata de cel anterior. Astfel, pentru ca s-a marit numarul competitoarelor cu inca 8 echipe, Comitetul Executiv al FRF a decis ca noul campionat feminin sa fie structurat pe doua serii geografice a cate 10 formatii fiecare, Est si Vest, cu play-off la finele sezonului regulat in vederea stabilirii campioanei Romaniei si a celorlalte ocupante ale podiumului (se califica in turneul de 4 primele doua clasate din serii, jucandu-se, tur-retur, fiecare cu fiecare). Editia trecuta a functionat cu o singura serie (doar 12 echipe au terminat intrecerea din cele 14 inscrise initial)...

            04 Septembrie 20111 comentariu
             Vezi adversarele Olimpiei Cluj in Women Champions League

             Vezi adversarele Olimpiei Cluj in Women Champions League

             Campioana Romaniei la fotbal feminin, CFF Olimpia Cluj-Napoca, si-a aflat, joi, adversarele din grupa preliminara din cadrul principalei competitii inter-cluburi europene de fotbal, Liga Campionilor - varianta feminina. Tragerea la sorti efectuata sediul UEFA de la Nyon (Franta) a trimis echipa de pe Somes in grupa 4, a carei componenta se prezinta astfel: 1.Olimpia Cluj (Romania) 2. WFC SFK 2000 Sarajevo (Bosnia-Hertegovina)...

             23 Iunie 2011
              Olimpia Cluj continua sa uimeasca fotbalul feminin romanesc

              Olimpia Cluj continua sa uimeasca fotbalul feminin romanesc

              In penultimul act al Ligii I rezervate fotbalului practicat de reprezentantele sexului frumos s-au aflat fata in fata chiar cele mai bune echipe ale tarii, Olimpia si FCM Targu Mures, clujencele facand realmente instructie cu detinatoarele titlului editiei precedente, la final tabela aratand 7-1 in dreptul gruparii de pe Somes. Fotbalistele din principala urbe transilvana de fapt castigasera matematic campionatul inca din runda anterioara (urmare a victoriei de la Brazi-Prahova), incat confruntarea cu muresencele (pe care le batusera, nu demult, si in finala Cupei Romaniei, atunci doar cu 2-0) a avut ca miza doar orgoliile reciproce...

              06 Iunie 2011
               Olimpia Cluj, noua campioana a Romaniei la fotbal feminin

               Olimpia Cluj, noua campioana a Romaniei la fotbal feminin

               Desi au mai ramas doua runde pana la finele editiei 2010/2011 a unicului esalon national rezervat reprezentantelor sexului frumos, de astazi, CFF Olimpia Cluj si-a adjudecat, previzibil, si matematic titlul national. Astfel, urmare a victoriei zdrobitoare, cu 10-1, obtinute duminica la Brazi-Prahova, clujencele nu mai au cum pierde locul 1 la caderea cortinei (12 iunie), indiferent de ce se va intampla pe ultimii metri ai campionatului. Olimpia face parte din Academia de Fotbal Feminin de la Cluj (structura sportiva unica de acest fel in Romania), si a reusit, ca la doar un an de la infiintare, sa ia totul la intern, campionatul + Cupa Romaniei (finala castigata cu 2-0, la Brasov, in fata detinatoarei eventului din 2010, FCM Tg. Mures)...

               29 Mai 2011

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor