Ziare.com
Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de joi ale sportivilor romani

Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de joi ale sportivilor romani

Timea Lorincz, Eva Tofalvi si echipajul de sanie au reprezentat Romania joi la Jocurile Olimpice de la PyeongChang. La schi fond, Timea a incheiat finala de 10 kilometri feminin pe locul 53. La biatlon, Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 84, iar ...

15 Februarie 2018

Program romani jocurile olimpice

Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

Cea de-a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna va debuta oficial vineri la PyeongChang, in Coreea de Sud, cu ceremonia de deschidere, programata de la ora 13,00 (ora Romaniei). Competitia, la care vor participa peste 2.900 de sportivi, dintre care 28 sunt romani, se va desfasura intre 9 si 25 februarie, la 30 de ani dupa JO de vara de la Seul, din 1988. Orasul PyeongChang a obtinut, la 6 iulie 2011, dreptul de organizare a "Olimpiadei albe" dupa ce si-a depus candidatura de trei ori consecutiv, in 2010, 2014 si 2018, potrivit site-ului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman...

09 Februarie 20181 comentariu
  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

  Ziua de marti de la Jocurile Olimpice a fost una relativ buna pentru sportivii romani, chiar daca delegatia noastra nu a obtinut nicio medalie. Am fost totusi extrem de aproape prin Alin Alexuc, cel care a ajuns pana in finala mica la lupte greco-romane, pierzand insa duelul. Gimnastul Andrei Muntean a avut o evolutie buna in finala de la paralele, dar nu a reusit totusi sa se implice in lupta pentru medalii. Mai jos, aveti toate rezultatele de marti ale sportivilor romani intrati in concurs la Jocurile Olimpice...

  17 August 20161 comentariu
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

   Ziua de luni a fost una dezamagitoare pentru sportivii romani intrati in concursuri la Jocurile Olimpice. Desi pe hartie aveam sanse mari la medalii, in final palmaresul delegatiei noastre a ramas intact. Marian Oprea ne-a adus primul esec usturator, el parasind rusinos calificarile de la triplusalt, dupa trei ratari. A urmat o infrangere dramatica pentru Marian Dragulescu, care a incheiat pe pozitia a patra, dar la egalitate cu locul 3, in finala de la sarituri...

   15 August 20164 comentarii
    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

    Vineri, 12 august, va fi ziua in care Romania isi va imbogati palmaresul cu a doua medalie de la Jocurile Olimpice, editia 2016, insa ramane de vazut daca Mergea si Tecau ne vor aduce aurul sau argintul. Tot vineri, nationala feminina de handbal va disputa un meci decisiv pentru calificarea in sferturile de finala ale turneului olimpic. Dar iata care este programul romanilor: Tenis de masa, de la ora 16:00 - echipa feminina a Romaniei - turul 1...

    12 August 2016
     Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

     Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

     Dupa o noua zi fara medalii la Jocurile Olimpice, delegatia Romaniei are sansa de a intra pe lista celor medaliate la Rio in cursul zilei de joi. Mergea si Tecau, in turneul de tenis, si echipa feminina de spada ne pot aduce, in sfarsit, pe podiumul olimpic. Site-ul Ziare.com va prezinta programul romanilor de joi: Canotaj, de la ora 14:30 - Laura Oprea, Madalina Beres - semifinale doua rame...

     11 August 2016
      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

      Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

      11 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

       Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a patra. Reprezentantii nostri au continuat prestatiile oscilante, insa am dat si semne de revenire. Vestile bune au venit inca de la inceputul zilei din partea fetelor de la canotaj, care au obtinut calificarea in semifinale atat la dublu rame cat si la dublu vasle. In schimb, canotorii au dezamagit iar. La tenis, Andreea Mitu si Raluca Olaru au fost eliminate in optimile de finala, insa au avut in fata o pereche mult mai bine cotata...

       10 August 20161 comentariu
        Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

        Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

        Ziua de marti, a patra de concurs de la Jocurile Olimpice, va fi una destul de linistita pentru sportivii romani, care vor intra in concurs in probe de canotaj, tenis, judo, box sau natatie. Site-ul Ziare.com va prezinta programul complet al zilei pentru reprezentantii nostri: Canotaj, ora 15:50 - Pirghie Cristi, Palamariu George - recalificari 2- Judo, ora 16:00 - Natea Daniel - calificari plus 100kg...

        09 August 2016
         Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

         Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

         Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

         07 August 20165 comentarii
          Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de duminica

          Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de duminica

          Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a anuntat ordinea in care vor intra in concurs sportivii nostri in cursul zilei de duminica, a doua zi de concurs de la Rio. Emotiile vor incepe pentru noi inca de la ora 15:00 si, daca vom avea rezultate bune, am putea face o noapte alba in asteptarea tuturor evolutiilor "tricolorilor". Iata programul zilei: Tenis de masa, ora 15:00 - Dodean Monteiro Daniela - turul II simplu...

          07 August 2016
           Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

           Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

           Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a publicat recent programul sportivilor nostri din prima zi de concurs de la Rio. Sambata, 6 august, primii romani care isi vor face debutul la Olimpiada vor fi Daniela Dodean, Eliza Samara - ambele la tenis de masa, si Serghei Tvetcov - ciclism. Iata programul romanilor: de la ora 15:30...

           29 Iulie 2016
            Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

            Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

            Sprtivii romani n-au avut noroc nici vineri, in a saptea zi de concurs la Jocurile Olimpice de iarna, editia Soci 2014. Vali Achiriloaie a cazut in calificarile super-combinatei, Marinela Mazilu a ocupat ultima pozitie in finala de la skeleton, Zoltan Kelemen a fost penultimul in finala de la patinaj artistic, Sorin Pitea a fost ultimul la sarituri cu schiurile, Dorin Velicu a fost si el ultimul la skeleton iar Paul Pepene a terminat pe locul 62 la schi fond. Singurul rezultat bun a fost cel al Evei Tofalvi, locul 21 la biatlon...

            14 Februarie 2014
             Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor in a 13-a zi

             Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor in a 13-a zi

             Sportivii romani vor continua, joi, in a 13-a zi a Jocurilor Olimpice de la Londra, in probele de kaiac-canoe si atletism. Iata programul zilei: 11:30 - Esthera Petre - calificari saritura in inaltime; 11:30 - Victor Mihalachi/Liviu Dumitrescu - finala Canoe 2, 1.000 metri;...

             09 August 2012
              Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor - Sanse mari pentru noi medalii!

              Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor - Sanse mari pentru noi medalii!

              Nu mai putin de 14 romani vor concura in cea de-a 11-a zi a Jocurilor Olimpice de la Londra, acestia urmand sa participe la sase probe. Delegatia Romaniei poate cuceri noi medalii in cursul zilei cu numarul 11, Catalina Ponor, Larisa Iordache si Sandra Izbasa numarandu-se printre favoritele finalei de gimnastica pe aparate. Iata programul zilei: Ora 11.30...

              07 August 2012
               Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor

               Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor

               Sportivii romani vor continua duminica evolutia la Jocurile Olimpice de la Londra, in cea de-a noua zi de concurs. Delegatia Romaniei va incepe ziua olimpica cu Constantina Dita la maraton si o va incheia odata cu evolutia Angelei Morosanu la 400 metri garduri. Iata programul romanilor in a 9-a zi: Ora 13.00...

               05 August 2012

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Soc in Liga 2. Judecatorii i-au interzis liderului FC U Craiova sa mai poata folosi numele si sigla. Decizia instantei
                Aflat in puscarie, Adrian Mititelu mai primeste o lovitura grea. Curtea de Apel Bucuresti a hotarat printr-o decizie definitiva, ca liderul din...

                Prima masina a lui Maradona, gasita intr-un cotet de gaini. Cine a luat-o
                Argentienii plang in continuare dupa Diego Maradona, mort in noiembrie. Sud-americanii au descoperit multe intamplari din viata marelui fotbalist...

                Continua cosmarul pentru Sorana Cirstea in Australia: "Au lasat-o fara haine si vitamine"
                Adrian Cruciat, antrenorul tenismenei Sorana Cirstea, aflata in carantina inainte de Australian Open, a oferit detalii despre problemele cu care se...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor