Ziare.com

Rezultate finale alegeri locale

UPDATE Alegeri locale 2020. Rezultatele la Primaria Bucuresti dupa numararea a 90% din voturi: avansul din exit-poll al lui Nicusor Dan s-a redus considerabil

UPDATE Alegeri locale 2020. Rezultatele la Primaria Bucuresti dupa numararea a 90% din voturi: avansul din exit-poll al lui Nicusor Dan s-a redus considerabil

UPDATE 14:44 - Rezultatele finale la alegerile locale 2020 il claseaza pe Nicusor Dan pe primul loc, cu 42,77% dintre voturi. Gabriela Firea, actualul primar in functie, a obtinut un scor de 37,99%. 1. Nicusor Dan - 42,77% 2. Gabriela Firea - 37,99% 3. Traian Basescu - 10,99%...

28 Septembrie 202019 comentarii
  Alegeri locale 2020. Consiliul Local Oradea va avea 20 de consilieri PNL, 4 UDMR si 3 PSD

  Alegeri locale 2020. Consiliul Local Oradea va avea 20 de consilieri PNL, 4 UDMR si 3 PSD

  Consiliul local Oradea va avea in componenta, dupa alegerile de duminica, doar trei partide: PNL care a castigat 20 mandate, UDMR cu 4 mandate si PSD cu 3 mandate. Succesorul lui Ilie Bolojan, dupa trei mandate, actualul viceprimar Florin Birta a castigat conducerea Primariei Oradea cu 70,13% din voturi. In mandatul 2016-2020, CL Oradea a avut 18 consilieri PNL, 5 de la PSD si 4 de la UDMR. Celelalte partide nu au intrat si nu intra nici in acest mandat in Consiliul Local Oradea. Potrivit rezultatelor finale AEP, candidatul Florin Birta (PNL) la functia de primar al municipiului Oradea a adunat un total de 47.966 voturi, adica 70,13% din totalul voturilor valabil exprimate de oradeni...

  28 Septembrie 20202 comentarii
  Alte articole despre: alegeri locale 2020, Bihor, oradea, PNL, UDMR, PSD
   PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

   PSD, marele perdant al alegerilor locale 2020. PNL si USR PLUS castiga Capitala si orasele mari

   Candidatii sustinuti de liberali si de USR-PLUS, impreuna sau separat, au castigat la pas alegerile locale, conform exit-poll-ului Curs-Avangarde. PSD, in schimb, devine marele perdant al alegerilor locale, dupa ce social-democratii au pierdut controlul unor zone traditional "rosii". Social-democratii au pierdut Primaria Capitalei si aproape toate sectoarele Bucurestiului in fata candidatilor sustinuti de PNL si USR-PLUS. Potrivit rezultatelor Exit poll-ului realizat de CURS-Avangarde, din datele valabile pentru ora 21:00, la Primaria Generala a Capitalei rezultatele sunt urmatoarele:...

   28 Septembrie 202015 comentarii
    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    VIDEO Alegeri locale 2020: Gabriela Firea, reactie dupa Exit Poll-ul care ii anunta o infrangere zdrobitoare: "Rezultatele nu au cum sa fie cele oficiale"

    S-au inchis urnele. In urma rezultatelor Exit Poll Gabriela Firea a spus ca asteapta rezultatele finale. Ea a obtinut un scor de 39%."Nu au cum sa fie rezultatele oficiale", a declarat Gabriela Firea. Ea se afla la sediul de campanie unde asteapta numaratoarea voturilor. "Cu putin timp in urma, s-au inchis urnele de vot. Incepe numaratoarea. Cel mai probabil, maine dimineata vom sti care este rezultatul real al alegerilor locale. Multumesc tuturor celor care au participat la vot. Este o dovada de respect pentru orasul nostru, comunitatea noastra"...

    27 Septembrie 20204 comentarii
     Cum asteapta liderii PSD primele rezultate ale alegerilor locale. In ce judete se asteapta sa piarda social-democratii

     Cum asteapta liderii PSD primele rezultate ale alegerilor locale. In ce judete se asteapta sa piarda social-democratii

     Cu putin inainte de primele rezultate exit-poll, liderii PSD asteapta cu sufletul la gura rezultatele alegerilor locale. Totodata, social-democratii se asteapta sa piarda in mai multe judete conduse acum de PSD. Conducerea partidului este impartita intre cele doua sedii ale social democratilor. Presedintele Marcel Ciolacu este in sediul din Kiseleff, acolo unde sunt prezenti zeci de jurnalisti care asteapta primele reactii. Prim-vicepresedintele PSD, Gabriela Firea, candidatul partidului pentru Primaria Capitalei, s-a retras in sediul din Baneasa, departe de ochii presei, in asteptarea rezultatelor, potrivit Digi24...

     27 Septembrie 2020
     Alte articole despre: alegeri locale, lideri, PSD, rezultate, exit poll, judete
      Turcia: Publicarea rezultatelor finale ale alegerilor a fost amanata, din cauza contestatiilor depuse de partidul lui Erdogan

      Turcia: Publicarea rezultatelor finale ale alegerilor a fost amanata, din cauza contestatiilor depuse de partidul lui Erdogan

      Rezultatele oficiale ale alegerilor locale din Turcia vor fi publicate abia saptamana viitoare, dupa ce Partidul Justitie si Dezvoltare (AKP), al presedintelui Recep Tayyip Erdogan, a informat ca a decis sa depuna contestatii privind cursa pentru primarie din Istanbul, scrie The Guardian. Sadi Guven, seful Comisiei Electorale, a informat marti ca vor fi evaluate contestatii in 30 de orase, 51 de resedinte de provincii si 922 de districte in aceasta saptamana si ca partidele au termen pana vineri sa depuna contestatii, astfel ca rezultatele oficiale vor fi afisate cel mai devreme pe 11 aprilie...

      02 Aprilie 20196 comentarii
       Rezultate finale alegeri locale 2016 - Nu a fost admisa nicio contestatie

       Rezultate finale alegeri locale 2016 - Nu a fost admisa nicio contestatie

       BEC a anuntat, vineri seara, rezultatele finale ale alegerilor locale 2016, precizand ca nicio cerere de renumarare a voturilor nu a fost acceptata. Asadar, pentru alegerea primarilor, situatia pe partide la nivel national arata astfel: PSD - 34,83%PNL - 31,49%ALDE - 5,73%candidati independenti - 5,71%Alianta PSD+UNPR - 3,96%. Pentru consiliile locale, situatia pe partide arata astfel:...

       10 Iunie 201614 comentarii
        Alegeri locale 2016: S-au numarat toate voturile - Iata cele mai recente rezultate anuntate de BEC (Video)

        Alegeri locale 2016: S-au numarat toate voturile - Iata cele mai recente rezultate anuntate de BEC (Video)

        Biroul Electoral Central (BEC) a anuntat, joi, la ora 17:00, rezultate partiale oficiale pentru alegerile locale din 2016. Au fost numarate si centralizate toate voturile din sectiile din intreaga tara, dar rezultatele nu sunt finale, deoarece BEC are de solutionat mai multe contestatii. Pentru alegerea primarilor, situatia pe partide la nivel national arata astfel: PSD - 34,83%PNL - 31,49%ALDE - 5,73%candidati independenti - 5,71%Alianta PSD+UNPR - 3,96%...

        09 Iunie 201611 comentarii
         Rezultate provizorii alegeri locale 2016: S-au numarat aproape toate voturile (Video)

         Rezultate provizorii alegeri locale 2016: S-au numarat aproape toate voturile (Video)

         Biroul Electoral Central (BEC) a anuntat, luni, la ora 20:00, noi rezultate provizorii oficiale pentru alegerile locale. Pana la ora 19:00, au fost numarate si centralizate voturile din 94,63% din sectiile din intreaga tara, adica 3.015 de sectii. Pentru alegerea primarilor, situatia pe partide la nivel national arata astfel: PSD - 37,47%PNL - 32,98%ALDE - 5,56%UDMR - 4,61%PMP - 3,24%...

         06 Iunie 201617 comentarii
          Rezultate provizorii alegeri locale: Clotilde Armand, primar pentru o noapte in Sectorul 1

          Rezultate provizorii alegeri locale: Clotilde Armand, primar pentru o noapte in Sectorul 1

          Rasturnare de situatie peste noapte in Sectorul 1 al Capitalei. Clotilde Armand (USB), data invingatoare de exit-poll-urile prezentate duminica seara, nu mai ocupa primul loc, potrivit rezultatelor provizorii oficiale comunicate de Biroul Electoral Central, luni dimineata. Candidatul PSD-UNPR, Daniel Tudorache, a intrecut-o pe Armand si este pe primul loc, cu 31,19% din voturi. Clotilde Armand se situeaza pe locul 2 cu 28,73%. In cazul in care rezultatele finala confirma rasturnarea de situatie, PSD obtine in premiera toate sectoarele Capitalei si Primaria Generala...

          06 Iunie 20165 comentarii
           Rezultate finale alegeri locale 2012

           Rezultate finale alegeri locale 2012

           Biroul Electoral Central a anuntat rezultatele finale ale alegerilor locale desfasurate duminica, din aproape toate unitatile administratiei locale, cu mentiunea ca scrutinul se va relua in cateva localitati. Astfel, lipsesc din clasament rezultatele pentru alegerea primarilor din Tarnova. Rasmiresti, Moeciu si Mangalia, dar si pentru alegerea consiliului local din Curcani, Mangalia si Moeciu, unde se vor repeta alegerile, din cauza unor neregularitati. O situatie speciala va fi in localitatea maramureseana Miresu Mare, unde va exista si un tur doi, avand in vedere ca s-a ajuns la balotaj, doi candidati obtinand acelasi numar de voturi...

           15 Iunie 2012126 comentarii
            Alegeri locale 2012 Oprea se declara multumit de rezultatele obtinute de UNPR (Video)

            Alegeri locale 2012 Oprea se declara multumit de rezultatele obtinute de UNPR (Video)

            Presedintele Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei (UNPR), Gabriel Oprea, s-a declarat multumit de rezultatele obtinute de partid la alegerile locale mentionand ca votul politic la nivelul tarii a fost de 10% pentru consilierii judeteni. "Potrivit primelor raportari, dupa estimarile noastre, Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei a obtinut vot politic, la nivelul intregii tari, peste 10% pentru consilierii judeteni, cu mult peste toate sondajele de opinie care ne dadeau cu 0-1%", a declarat presedintele UNPR, Gabriel Oprea...

            10 Iunie 20121 comentariu
             Alegeri locale 2012 - Prezenta la vot a fost de 56,39%, USL cotat cu peste 60% in sondaje

             Alegeri locale 2012 - Prezenta la vot a fost de 56,39%, USL cotat cu peste 60% in sondaje

             Ziua in care romanii isi desemneaza alesii pentru urmatorii patru ani a inceput cu politicienii care s-au grabit sa fie primii la vot. Victor Ponta, Crin Antonescu si Sorin Oprescu au votat, simultan, la sectiile la care au fost arondati, in timp ce presedintele Traian Basescu a facut o baie de multime cat timp Mircea Geoana, fostul sau contracandidat la prezidentiale, isi exprima optiunea politica. Ziua nu a fost insa lipsita de incidente: un candidat din Covasna s-a impuscat, din greseala, in cap, doua persoane din Arad, respectiv Bistrita, au murit dupa ce li s-a facut rau in sectia de votare. In Calarasi, un protest al alegatorilor a degenerat in imbranceli cu jandarmii si urne de vot distruse, iar un barbat din Hunedoara si-a dat foc in sectia de votare...

             10 Iunie 201270 comentarii
              Editorial: Romania lui Basescu

              Editorial: Romania lui Basescu

              Tavalugul s-a oprit la un centimetru de picioarele lui Traian Basescu, dar s-ar putea sa-i fi parlit nitel bombeurile. Dar asa au decis romanii, iar o fiinta superioara, daca nu e dusa cu capul, pricepe despre ce-i vorba cand Dumnezeu ii pune degetul pe frunte exact cand ii da una la fund, parinteste. Cel putin asa ar trebui. Din momentul validarii alegerilor, care va veni dupa ce social-democratii vor intelege ca democratia e ca fotbalul, se masoara in cifre, presedintele va trebui sa se inchida in birou cateva ceasuri si sa redescopere fundamentele functiei sale...

              08 Decembrie 200922 comentarii
               Presa de azi: Deja vu. O luam de la capat? Divorturi, aliante si coabitari

               Presa de azi: Deja vu. O luam de la capat? Divorturi, aliante si coabitari

               Traian Basescu are, dupa victoria sa la mustata la alegerile prezidentiale, doua optiuni politice majore in debutul noului sau mandat de sef al statului: fie sa provoace alegeri legislative anticipate, prin dizolvarea Parlamentului, fie sa impuna guvernul Negoita sau un alt premier, in urma unor negocieri intre PD-L, partidul cu cele mai multe mandate, si celelalte formatiuni. Dupa o victorie peste noapte, Traian Basescu oscileaza. Coalitie sau anticipate titreaza Cotidianul. Prin obtinerea unui nou mandat, Traian Basescu si-a recapatat puterile de presedinte-jucator...

               08 Decembrie 200938 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Nicusor Dan acuza PSD ca ii intarzie deliberat preluarea mandatului de primar: Probabil ca mai au nevoie de cateva zile sa stearga urme si sa rezolve solicitarile unor "prieteni"
                Nicusor Dan, primarul ales al Capitalei, acuza consilierii PSD ca au depus 52 de constestatii referitoare la mandatul sau, tergiversand astfel...

                Premierul Ludovic Orban: Guvernul va mai derula o procedura de licitatie pentru achizitia de masti destinate persoanelor cu venituri mici
                Premierul Ludovic Orban a anuntat ca Guvernul va mai derula o procedura de licitatie in vederea achizitionarii de masti de protectie sanitara care...

                Turcan: Alegerea domnului Iordache este nelegala; cine l-a votat si-a vandut sufletul
                Vicepremierul Raluca Turcan considera nelegala alegerea lui Florin Iordache la presedintia Consiliului Legislativ si cere alegatorilor sa nu-i mai...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor