Ziare.com

Romani marea britanie

Orban spune ca cetatenii romani care sunt astazi in Marea Britanie au drepturile garantate

Orban spune ca cetatenii romani care sunt astazi in Marea Britanie au drepturile garantate

Premierul Ludovic Orban a declarat marti ca cetatenii romani care sunt astazi in Marea Britanie au drepturile garantate. "Pentru romanii care sunt astazi in Marea Britanie, practic, drepturile lor sunt garantate, sunt prevederi in acord care le garanteaza drepturile. Pentru cetatenii europeni care urmeaza sa se duca in Marea Britanie dupa realizarea Brexitului inca nu exista o reglementare, ea va face obiectul discutiilor ulterioare parasirii Uniunii Europene de catre Marea Britanie. Deocamdata suntem in faza in care acordul este supus dezbaterii si aprobarii Parlamentului European, Parlamentului britanic", a spus Orban intr-o conferinta de presa la Reprezentanta permanenta a Romaniei pe langa UE...

07 Ianuarie 20209 comentarii
  Conservatorii din Marea Britanie vor taxe mai mari pentru imigrantii din UE si limitari drastice pe piata muncii

  Conservatorii din Marea Britanie vor taxe mai mari pentru imigrantii din UE si limitari drastice pe piata muncii

  Conservatorii premierului britanic Boris Johnson au declarat ca, din ianuarie 2021, vor pune capat tratamentului preferential pentru imigrantii proveniti din Uniunea Europeana daca vor castiga alegerile parlamentare de pe 12 decembrie, transmite duminica Reuters. Nivelul imigratiei si ingrijorarile legate de presiunea pusa de acesta asupra serviciilor publice au fost un puternic factor motivational pentru votul in favoarea Brexit-ului la referendumul din 2016. Stabilind detaliile politicii lor in domeniul imigratiei in perspectiva alegerilor din decembrie, conservatorii au spus ca, dupa Brexit, cetatenii UE vor trebuie sa astepte in mod normal cinci ani inainte de a avea acces la plati sociale, comparativ cu trei luni in prezent...

  17 Noiembrie 20198 comentarii
   Ambasada: 280.600 de romani din Marea Britanie au depus cereri pentru noul tip de rezidenta dupa Brexit

   Ambasada: 280.600 de romani din Marea Britanie au depus cereri pentru noul tip de rezidenta dupa Brexit

   Ambasada Romaniei in Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord informeaza ca 280.600 de cetateni romani din Marea Britanie au depus, pana la data de 9 octombrie 2019, potrivit informatiilor furnizate de Ministerul britanic de Interne, solicitari de inregistrare pentru a primi statutul de rezident in cadrul procedurii EU Settlement Status (EUSS) pusa la dispozitia cetatenilor europeni de catre autoritatile britanice. Din cele 1.860.200 de solicitari depuse de cetatenii europeni din Regatul Unit, 15% sunt din partea cetatenilor romani...

   09 Octombrie 20193 comentarii
    Aproape 190.000 de romani din Marea Britanie s-au inregistrat pentru noul statut post-Brexit

    Aproape 190.000 de romani din Marea Britanie s-au inregistrat pentru noul statut post-Brexit

    Aproximativ 189.000 de romani din Marea Britanie s-au inregistrat pentru noul statut post-Brexit, situatia comunitatii romanesti fiind unul dintre subiectele discutate miercuri de ministrul delegat pentru Afaceri Europene, George Ciamba, si ambasadorul Andrew Noble. Potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), romanii sunt a doua cea mai numeroasa comunitate care a depus cereri pentru noul statut. "Romania acorda o atentie deosebita monitorizarii cat mai cuprinzatoare a implementarii sistemului de inregistrare pentru obtinerea noului statut (...) pentru a se asigura ca toti cetatenii nostri vor beneficia in continuare de aceleasi drepturi ca in prezent", a spus Ciamba...

    25 Septembrie 20193 comentarii
    Alte articole despre: romani Marea Britanie Brexit
     Peste 600.000 de cetateni UE au aplicat pentru a ramane in Marea Britanie dupa Brexit. Romanii sunt cei mai numerosi

     Peste 600.000 de cetateni UE au aplicat pentru a ramane in Marea Britanie dupa Brexit. Romanii sunt cei mai numerosi

     Peste 600.000 de cetateni UE au aplicat deja pentru a ramane in Marea Britanie dupa Brexit. Dintre acestia, cei mai multi sunt romani - 37.742. Insa aceasta schema pentru cetatenii care vor sa se stabileasca in Marea Britanie mai poate fi imbunatatita, conform lui David Bolt, inspectorul-sef independent privind granitele si imigratia (ICIBI). Bolt a facut sapte recomandari pentru a imbunatati operatiunea, fiind nevoie de mai multa atentie pentru candidatii vulnerabili si cei care doresc sa conteste deciziile autoritatilor britanice in acest sens...

     02 Mai 20194 comentarii
     Alte articole despre: romani Marea Britanie Brexit
      AFP: Dilema medicilor romani din Marea Britanie - Ingrijirea pacientului englez sau intoarcerea acasa?

      AFP: Dilema medicilor romani din Marea Britanie - Ingrijirea pacientului englez sau intoarcerea acasa?

      Dupa ani de exod al medicilor din Romania spre Marea Britanie si alte tari din UE, sistemul medical romanesc spera sa retina in tara personalul din domeniul sanatatii, in special datorita Brexitului, noteaza AFP, duminica, intr-un amplu reportaj. "Cred ca as fi mai util in Romania", spune Horatiu Ioani (37 de ani), dupa opt ani de practica spitaliceasca in Anglia si care nu a mai asteptat eventuala iesire a Regatului Unit din Uniunea Europeana pentru a se pregati de plecare. In tara care il primise, acest neochirurg pasionat avea "impresia ca se plafoneaza, ca trebuie sa faca tot timpul acelasi lucru", explica acesta pentru agentia de presa franceza...

      28 Aprilie 201924 comentarii
       Un medic roman din Marea Britanie isi jignea colegii si pacientii. Dar nu a fost dat afara, l-au scapat "diferentele culturale"

       Un medic roman din Marea Britanie isi jignea colegii si pacientii. Dar nu a fost dat afara, l-au scapat "diferentele culturale"

       Un medic roman in varsta de 59 de ani si care profeseaza in Marea Britanie a fost suspendat cateva luni din cauza comportamentului inadecvat si a limbajului vulgar folosit cu pacientii, dar si la adresa colegilor sai. Medicul Serban Gheorghiu e din Cluj Napoca si s-a mutat in Marea Britanie in 1992. A fost acuzat ca isi jignea pacientii si ii injura, iar pe unii dintre ei ii punea sa stea in "pozitia George Michael" la consultatii, arata Daily Mail. Nici colegii sai nu au scapat de glumele obscene si de comentariile medicului. Se pare ca o asistenta chiar a inceput sa planga in cabinet din cauza comportamentului medicului...

       15 Ianuarie 20197 comentarii
        Imigrantii care lucreaza ca necalificati in Marea Britanie risca sa ajunga in sclavie, dupa Brexit. Multi sunt romani

        Imigrantii care lucreaza ca necalificati in Marea Britanie risca sa ajunga in sclavie, dupa Brexit. Multi sunt romani

        Imigrantii slab calificati risca sa ajunga in sclavie in Marea Britanie post-Brexit, unde penuria de lucratori europeni i-ar putea tenta pe unii patroni sa recurga la practici abuzive, considera experti mentionati joi intr-un comentariu al Thomson Reuters Foundation. De la culegatorii de fructe si pana la angajatii cafenelelor, lucratorii europeni formeaza o componenta esentiala a economiei britanice, iar guvernul de la Londra depune eforturi sa asigure ca firmele vor avea suficienti lucratori pentru a-si acoperi nevoile de forta de munca si dupa ce Marea Britanie va iesi efectiv din UE, cand s-ar putea termina si cu libertatea de circulatie...

        30 August 2018
         Romanii au devenit a doua minoritate in Marea Britanie

         Romanii au devenit a doua minoritate in Marea Britanie

         Biroul National de Statistica britanic anunta ca numarul de romani care traiesc in Marea Britanie a crescut cu 25% in 2017, fata de anul precedent, ajungand la 411.000 de persoane. La 1 ianuarie 2014 toate televiziunile britanice pandeau aeroporturile Heathrow si Luton din Londra in asteptarea "invaziei", arata Ziarul Financiar, citand BBC. Marea Britanie trebuia sa accepte deschiderea pietei muncii pentru romani. A fost, vreme de un an, o campanie furibunda in presa britanica impotriva romanilor care se pregateau sa invadeze Regatul, dupa deschiderea pietei muncii...

         27 Mai 20188 comentarii
         Alte articole despre: romani Londra, romani Marea Britanie
          UE a prezentat propunerea de acord pe Brexit. Ce trebuie sa stie romanii din Marea Britanie

          UE a prezentat propunerea de acord pe Brexit. Ce trebuie sa stie romanii din Marea Britanie

          Comisia Europeana a prezentat saptamana trecuta Propunerea de Acord privind iesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana, care va avea loc la data de 30 martie 2019. Documentul prezinta, totodata, si prevederi pentru o perioada de tranzitie, 30 martie 2019 - 31 decembrie 2020, ceruta de Guvernul britanic. Unul dintre cele mai importante lucruri pentru care Comisia Europeana insista sa fie prevazute in acordul final este garantarea drepturilor cetatenilor din statele membre UE, deci si ale cetatenilor romani, care traiesc in Marea Britanie, cat si ale cetatenilor britanici care in prezent locuiesc intr-unul din cele 27 de state membre...

          08 Martie 2018
           Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

           Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

           Romania si Marea Britanie sunt la egalitate, scor 1-1, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Echipa noastra a castigat primul meci prin Simona Halep, dar a fost egalata dupa ce Sorana Cirstea a cedat in fata Johannei Konta, 6-2, 6-3. Sportiva noastra a intrat greoi in meci si a cedat destul de usor primul set. In actul secund, Sorana a intrat mult mai determinata pe teren si a dominat meciul...

           22 Aprilie 20177 comentarii
            Romania - Marea Britanie, in Fed Cup: Ce posturi TV vor transmite meciurile in tara noastra

            Romania - Marea Britanie, in Fed Cup: Ce posturi TV vor transmite meciurile in tara noastra

            Doua posturi de televiziune din tara noastra vor transmite duelul dintre Romania si Marea Britanie, din Fed Cup. Confruntarea poate fi urmarita in direct la TV la posturile Digi Sport si Dolce Sport. Romania si Marea Britanie se intalnesc pe 22 si 23 aprilie, la Mamaia, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup, de la ora 11:00. Din echipa noastra fac parte Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu si Sorana Cirstea...

            20 Aprilie 2017
             Tensiuni in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie

             Tensiuni in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie

             Atmosfera nu este deloc linistita in echipa de Fed Cup a Romaniei inaintea meciului cu Marea Britanie, din barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala II. Surse autorizate au dezvaluit pentru Ziare.com ca Ilie Nastase, capitanul nejucator al echipei, si antrenorul Alina Tecsor ar fi stabilit deja ca pentru intalnirea cu britanicele sa fie chemate cinci jucatoare, cele patru care s-au aflat in lot la duelul cu Belgia, plus Simona Halep, intre timp refacuta dupa accidentare. Este o decizie care a provocat nemultumirea celor mai bine clasate romance din clasamentul WTA...

             23 Martie 2017
              Concluzii oficiale de la varful UE: Au invadat sau nu romanii Marea Britanie?

              Concluzii oficiale de la varful UE: Au invadat sau nu romanii Marea Britanie?

              Nu exista nicio dovada ca imigrantii roamani si bulgari s-au inghesuit sa vina la munca in Marea Britanie dupa ridicarea restrictiilor incepand cu 1 ianuarie 2014, a anuntat comisarul pe probleme sociale al Uniunii Europene. Astfel, dupa ce tabloidele si numerosi politicieni britanici au prevestit, la sfarsitul anului trecut, un aflux de muncitori din cele mai sarace doua tari din UE, comisarul Laszlo Andor a spus ca spera ca acum oamenii din politica sa se concentreze pe fapte, si nu pe miturile libertatii de miscare, scrie The Independent...

              14 Ianuarie 20141 comentariu
               Cheeky Girls apara imigrantii romani: Marea Britanie n-ar trebui sa le inchida usa in fata

               Cheeky Girls apara imigrantii romani: Marea Britanie n-ar trebui sa le inchida usa in fata

               Monica Irimia, membra a grupului Cheeky Girls, a sustinut cauza imigrantilor romani din Marea Britanie, intr-o emisiune realizata si difuzata de televiziunea BBC. Ziarele din Marea Britanie i-au descris pe romani ca fiind "persoane lenese care nu vor sa lucreze", spune Monica Irimia intr-o inregistrare video cu o durata de aproape trei minute, realizata pentru emisiunea de televiziune "This Week", informeaza bbc.co.uk. Cantareata considera ca sistemul britanic de ajutor social a facut ca viata sa devina "prea usoara pentru unii" si ca guvernul din aceasta tara ar trebui sa faca mai mult pentru a-i incuraja pe oameni sa lucreze...

               10 Martie 20133 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Reactie dura a Ambasadei Rusiei la Chisinau, dupa ce Ambasada Romaniei si-a comemorat eroii: "Ce zici de complicitatea complicilor nazisti ai lui Antonescu?"
                Ambasada Federatiei Ruse in R.Moldova a emis un comunicat prin care mentioneaza ca se arata "nedumeriti" de declaratiile Ambasadei Romaniei in...

                Pressone: Decizie istorica in mediul academic. "Fabrica" de doctorate de la Academia de Politie a fost inchisa
                Academia de Politie devine prima universitate din tara care pierde dreptul de a mai acorda titluri de doctor ca efect al unei serii de cinci...

                FOTO Pelerinajul de Sfantul Dimitrie cel Nou: mii de oameni au trecut deja pe la moaste. Mai multi preoti, fotografiati fara masca de protectie
                Imaginile publicate de agentia de presa a Patriarhiei Romane, basilica.ro, arata ca cei mai multi dintre preotii care au participat la slujbele de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor