Ziare.com
Romania, la un pas de un nou esec istoric: Echipa feminina de gimnastica are sanse infime de calificare la Jocurile Olimpice

Romania, la un pas de un nou esec istoric: Echipa feminina de gimnastica are sanse infime de calificare la Jocurile Olimpice

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei, pe vremuri cea mai mare forta a acestui sport din intreaga lume, este aproape de o contraperformanta istorica, a doua ratare consecutiva a calificarii la Jocurile Olimpice. Reprezentantele noastre, Denisa ...

04 Octombrie 20194 comentarii

Romani olimpiada 2016

Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de vineri

Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de vineri

Site-ul Ziare.com va prezinta programul sportivilor romani de vineri, din ziua a 14-a a Jocurilor Olimpice de la Rio. Sportivii nostri vor concura la atletism, lupte si gimnastica ritmica. Iata programul romanilor: 14:00 - atletism, 50 km mars masculin - Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila - finala...

19 August 2016
  Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

  Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

  Ziua de joi nu a fost una reusita pentru Romania la Jocurile Olimpice si s-a incheiat foarte repede. Atletul roman Andrei Gag a ratat la limita calificarea in finala probei de aruncarea greutatii. Romanul a ratat primele doua aruncari, iar la a treia a reusit 20,40 metri, insa nu suficient pentru a se clasa intre primii 12 aruncatori, dintre cei 34 de sportivi prezenti in calificari, si nici nu a atins baremul de 20,65 metri care i-ar fi asigurat automat prezenta in finala. Aradeanul a fost la egalitate cu sportivul de pe locul 12, dar acesta a avut o aruncare valabila in plus, iar romanul a incheiat astfel calificarile pe locul 13, primul sub linie. Finala probei va avea loc in aceasta noapte, in jurul orei 02:30...

  18 August 2016
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de miercuri ale sportivilor romani

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de miercuri ale sportivilor romani

   Ziua de miercuri de la Jocurile Olimpice a fost una saraca pentru sportivii romani, care au participat doar in calificari sau in primul tur si au ratat pe linie accederea in faze superioare. Astfel, luptatoarea Alina Emilia Vuc a fost eliminata in primul tur la categoria 48 de kilograme, fara a putea apoi evolua in recalificari. De asemenea, atletele Claudia Bobocea si Florina Pierdevara au ratat calificarea in semifinalele probei de 800 de metri, fiind eliminate in serii. Mai jos, aveti toate rezultatele de miercuri ale sportivilor romani intrati in concurs la Jocurile Olimpice...

   17 August 2016
    Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

    Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

    Ziua de luni a fost una dezamagitoare pentru sportivii romani intrati in concursuri la Jocurile Olimpice. Desi pe hartie aveam sanse mari la medalii, in final palmaresul delegatiei noastre a ramas intact. Marian Oprea ne-a adus primul esec usturator, el parasind rusinos calificarile de la triplusalt, dupa trei ratari. A urmat o infrangere dramatica pentru Marian Dragulescu, care a incheiat pe pozitia a patra, dar la egalitate cu locul 3, in finala de la sarituri...

    15 August 20164 comentarii
     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de duminica ale sportivilor romani

     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de duminica ale sportivilor romani

     Sportivii romani prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio au avut rezultate dezamagitoare, duminica, nereusind sa ia vreo medalie. De departe, cea mai mare dezamagire a venit in urma partidei de handbal feminin dintre Romania si Norvegia, pierduta de elevele lui Tomas Ryde cu 28-27. De asemenea, Andreea Aanei nu a reusit sa termine finala categoriei plus 75 de kilograme, cu un total de 265 de kilograme. La maraton, Elana Cirlan a abandonat pe parcurs, iar Paula Todoran a terminat cursa in afara primelor 100 de competitoare...

     15 August 2016
      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

      A saptea zi de la Jocurile Olimpice a fost si cea mai buna de pana acum pentru sportivii romani. E ziua in care am castigat doua medalii, un bronz neasteptat la haltere prin Gabriel Sincraian si un argint la tenis, prin Horia Tecau si Florin Mergea. De asemenea, tot in a saptea zi echipa de handbal feminin a dat semne de revenire si a invins Spania in faza grupelor. La capitolul vesti proaste, nu putem uita eliminarea lui Daniel Natea in calificari la judo sau esecul echipei Romaniei in proba pe echipe de la tenis de masa...

      13 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016 Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a sasea

       Jocurile Olimpice 2016 Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a sasea

       Ziua a sasea a Jocurilor Olimpice ne-a facut din nou cunostinta cu bucuria! A fost cea mai buna zi a romanilor la Rio 2016. Am obtinut medalia de aur la spada, in timp ce Horia Tecau si Florin Mergea s-au calificat in finala de dublu la tenis. De asemenea, Tecau si Irina Begu au ajuns in turul doi si la dublu mixt. Vesti bune am primit si la canotaj, unde echipa de 8+1 s-a calificat in finala de sambata...

       12 August 2016
        Asteptand un campion olimpic

        Asteptand un campion olimpic

        De ce credeti ca sportivii romani nu vor castiga prea multe medalii la aceasta olimpiada trista? Astazi culegem roadele politizarii excesive. In Romania, sportul este finantat doar cu un singur scop, cel propagandistic. Daca se uita cineva la modul cum se distribuie fondurile publice dedicate performantei sportive va observa ca au legatura mai mare cu oficialii, cu birocratii de tot felul, cu pozitiile lor si mai putin cu sportivii. Poate exista, dar n-am sesizat vreodata transparenta in ce priveste modul cum banii din sport ajung la sportivi. Din pacate, e greu sa castigi medalii atat timp cat nu ai profesionisti, campionate puternice, ceva bani si multa pasiune...

        11 August 20168 comentarii
        Alte articole despre: Romania Olimpiada 2016
         Jocurile Olimpice 2016: Ce spune sportiva de 13 ani din lotul Romaniei despre prezenta la Rio

         Jocurile Olimpice 2016: Ce spune sportiva de 13 ani din lotul Romaniei despre prezenta la Rio

         Romania are un viitor promitator la natatie, sport la care concureaza cea mai tanara reprezentanta a tarii noastre la Jocurile Olimpice, Ana Iulia Dascal, care inca nu a implinit 14 ani. "La Jocurile Olimpice nu mai conteaza varsta. Mi-a spus asta doamna Camelia Potec. Cand am ajuns la Rio am inteles de ce. Pentru ca vedetele nu se poarta ca niste vedete", a spus Ana, intr-un interviu acordat lui Catalin Tolontan, postat de acesta pe site-ul sau. Adolescenta, care va implini 14 ani in luna septembrie, a fost eliminata in serii la proba de 100 de metri liber, dar planuieste deja sa obtina medalii la urmatoarele 4 olimpiade...

         11 August 20161 comentariu
          Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

          Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

          Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

          11 August 2016
           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate in a treia zi de sportivii romani

           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate in a treia zi de sportivii romani

           A treia zi a Jocurilor Olimpice de la Rio a continuat intr-o nota dezamagitoare pentru sportivii romani. Ramanem fara medalii la Rio, dupa ce Alin Moldoveanu (tir), Daniela Dodean (tenis de masa), Adrian Crisan (tenis de masa) si Corina Caprioriu (judo) au fost eliminati. De altfel, Corina Caprioriu a fost sportiva care s-a aflat cel mai aproape de o medalie, dar a incheiat pe locul 5 la categoria 57 kilograme. O rusine am trait si la handbal feminin, unde nationala noastra a fost invinsa clar de Brazilia, scor 26-13...

           09 August 20162 comentarii
            Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

            Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

            Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

            07 August 20165 comentarii
             Jocurile Olimpice 2016: Cine sunt romanii cu cele mai mari sanse la medaliile de aur

             Jocurile Olimpice 2016: Cine sunt romanii cu cele mai mari sanse la medaliile de aur

             Jocurile Olimpice 2016 incep astazi la Rio de Janeiro, dar pentru delegatia Romaniei previziunile nu sunt tocmai optimiste. Chiar si asa, sunt cativa sportivi care ne dau motive sa credem ca putem obtine si medalii de aur. Echipa noastra a plecat in Brazilia mai pesimista ca oricand, asteptarile COSR fiind extrem de negativiste. In cel mai fericit scenariu al COSR, Romania va castiga intre 6 si 8 medalii la Rio. S-ar continua astfel un trend descendent, inceput cu Olimpiada de la Beijing (2008), cand am castigat doar 8 medalii, cu 11 mai putin decat in 2004, la Atena. In 2012, la Londra, lucrurile au stat putin mai bine, am castigat 9 medalii, dar semnele sunt tot mai evidente ca Romania nu mai este un punct de referinta in sportul mondial...

             05 August 2016
              "Antrenorii de aur" revin la lotul de gimnastica: Iata ce obiectiv au

              "Antrenorii de aur" revin la lotul de gimnastica: Iata ce obiectiv au

              Octavian Bellu si Mariana Bitang, supranumiti "antrenorii de aur" ai gimnasticii romanesti, vor reveni la lotul national feminin. Presedintele Federatiei de Gimnastica, Adrian Stoica, a confirmat aceasta mutare si a dezvaluit care este obiectivul celor doi. "Bellu si Bitang se implica din nou la lotul echipei de gimnastica feminina. Vor fi prezenti zi de zi la antrenamentele care se vor desfasura la Lia Manoliu. Cei doi vor incepe pregatirea pe 15 decembrie, iar obiectivul este calificarea la Jocurile Olimpice", a declarat Stoica pentru DigiSport...

              08 Decembrie 2015
               Mutare de senzatie in sportul romanesc: "Antrenorii de aur", Bellu si Bitang, revin la lotul de gimnastica

               Mutare de senzatie in sportul romanesc: "Antrenorii de aur", Bellu si Bitang, revin la lotul de gimnastica

               Octavian Bellu si Mariana Bitang, supranumiti "antrenorii de aur" ai gimnasticii romanesti, vor reveni la lotul national feminin. Anuntul a fost facut de Ana Pascu, presedintele Comisiei Tehnice Olimpice, informeaza Realitatea TV. Octavian Bellu si Mariana Bitang vor trebui sa califice echipa Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio, pentru ca acolo sa incerce sa castige noi medalii alaturi de tinerele noastre gimnaste. Cei doi tehnicieni au parasit lotul national feminin in toamna anului trecut, la putin timp dupa ce Octavian Bellu a pierdut alegerile pentru presedintia Comitetului Olimpic Roman in fata lui Alin Petrache...

               08 Decembrie 20151 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Manusa aruncata pentru Burleanu: "Nicio securitate si nimic politic nu sta sa se ocupe de cine e presedinte FRF "
                Justin Stefan, secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, este pregatit sa candideze la alegerile pentru presedintia FRF, programate la...

                Turcii, datori la Gica Hagi. Ce suma trebuie sa primeasca patronul de la FC Viitorul
                Probleme intre FC Viitorul si clubul Kayserispor din Turcia. Fosta echipa a lui Dan Petrescu l-a cumparat pe atacantul Kevin Luckassen de la...

                Marius Sumudica, ofertat sa vina la Dinamo . "Ma suna de o saptamana incontinuu"
                Marius Sumudica a plecat de la Rizespor, dar nu duce lipsa de oferte. Antrenorul roman este dorit inapoi in Liga, unde Poli Iasi si Dinamo ii...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor