Ziare.com
Meciuri cruciale pentru nationala de handbal a Romaniei: Cum mai pot ajunge "tricolorele" la Jocurile Olimpice

Meciuri cruciale pentru nationala de handbal a Romaniei: Cum mai pot ajunge "tricolorele" la Jocurile Olimpice

Nationala feminina de handbal a Romaniei va avea doua meciuri cruciale la Campionatul Mondial din Japonia, in urma carora se poate califica la un turneu preolimpic si, mai departe, la Olimpiada de la Tokio. Neagu Co. au pierdut, duminica ...

08 Decembrie 201912 comentarii

Romani rezultate jocurile olimpice

Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut vineri seara a doua victorie consecutiva in Grupa A a Jocurilor Olimpice, si avem sanse mari sa ne calificam in sferturile de finala ale competitiei. Infrangerea surprinzatoare cu Angola, din prima partida, urmata de umilinta cu Brazilia au facut ca Romania sa-si joace calificarea in ultima partida, contra campioanei mondiale Norvegia. Meciul se va disputa duminica seara, de la ora 22:40. Iata cum arata clasamentul in acest moment:...

13 August 20163 comentarii
  Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

  Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

  Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala. A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea. Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam. Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11...

  12 August 201611 comentarii
   Reactie neasteptata a ministrului Lipa: Le-am dat tuturor si pe nas si pe gura pentru a face performanta

   Reactie neasteptata a ministrului Lipa: Le-am dat tuturor si pe nas si pe gura pentru a face performanta

   Ministrul Tineretului si Sportului, Elisabeta Lipa, a avut o reactie neasteptata atunci cand a fost informata ca sunt romani care si-ar dori ca aceasta sa demsioneze. Cei de la DolceSport au realizat o dezbatere pe tema rezultatelor Romaniei de la Olimpiada din Rio si nu putini au fost cei care au cerut demisia ministrului Lipa. Pusa in fata acestei informatii, fosta mare sportiva a reactionat incredibil, incercand sa scape de orice responsabilitate. "Eu am doar opt luni de mandat. Nu incercati sa ma invinovatiti pe mine pentru ce nu au facut altii pana acum. Participarea la Jocurile Olimpice sta sub directul patronaj al COSR...

   12 August 20167 comentarii
    Scandalul din sportul romanesc continua. Antrenorii, contrazisi de oficiali: Au primit tot ce au cerut

    Scandalul din sportul romanesc continua. Antrenorii, contrazisi de oficiali: Au primit tot ce au cerut

    Scandalul izbucnit in sportul romanesc dupa esecul din primele zile ale Jocurilor Olimpice este departe de final. Oficiali din cadrul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, dar si din cadrul Federatiei de Natatie, au tinut sa le raspunda celor doi antrenori care au lansat acuzatii destul de serioase. Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR, a tinut sa demonteze doua dintre acuzatiile antrenorilor. Tehnicienii au sustinut ca se aloca prea multi bani tinerilor sportivi, sub forma de burse olimpice, chiar daca putini dintre ei confirma apoi la seniori, in timp ce sportivii calificati la Olimpiada au parte de fonduri insuficiente...

    11 August 20164 comentarii
     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

     Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

     11 August 2016
      Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

      Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

      Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic. Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza...

      10 August 20165 comentarii
       Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

       Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

       Sportivii romani vor concura in mai multe probe in cursul zilei de miercuri, avand sanse chiar si la obtinerea unei prime medalii pentru delegatia noastra de la Jocurile Olimpice. Site-ul Ziare.com va prezinta programul "tricolorilor" de la Rio: Canotaj, de la ora 14:30 - Madalina Beres si Laura Oprea - semifinala 2- Scrima, de la ora 14:30 - Malina Calugareanu - calificari floreta individual...

       10 August 2016
        Dezastrul romanesc de la Olimpiada si fuga sefilor de responsabilitate

        Dezastrul romanesc de la Olimpiada si fuga sefilor de responsabilitate

        Pentru Romania se contureaza deja una dintre cele mai nereusite Olimpiade din istoria participarii noastre la Jocuri, insa sefii sportului romanesc nu se gandesc decat la moduri in care pot sa fuga de aceasta responsabilitate. Dupa patru zile de concurs la Rio, Romania nu are nicio medalie, iar probele in care mai putem spera la un podium le numaram pe degetele unei maini. Prin urmare, se vad tot mai pronuntat tusele unui esec de proportii, un esec pe care cei responsabili incearca sa il arunce in carca sportivilor si antrenorilor, eternul cal de bataie...

        10 August 201610 comentarii
         Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

         Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

         Atleta Claudia Stef (20 km mars) si canoistii Leonid Carp si Andrei Stefan Strat (C2 - 1.000 metri), depistati pozitiv la meldonium in urma controalelor antidoping, vor putea participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro deoarece concentratiile din probele lor sunt mici, a declarat miercuri, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Ioan Dobrescu. Acesta a afirmat ca decizia acceptarii celor trei sportivi dopati cu meldonium a fost luata de Comitetul Executiv al COSR in urma notificarii primite luni de la Agentia Mondiala Antidoping (WADA)...

         06 Iulie 20162 comentarii
          Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

          Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

          Catalina Ponor a avut o reactie emotionanta dupa ce echipa feminina de gimnastica a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice. Veterana lotului "tricolor" marturiseste ca a luptat pana in ultima clipa pentru calificare, acesta fiind si obiectivul ei personal dupa revenirea in activitate. "A fost o zi trista pentru noi, din pacate Romania nu s-a calificat la Jocurile Olimpice. Este cu atat mai trist pentru mine cu cat am revenit in activitate tocmai pentru a participa la Olimpiada. Ei bine, nu s-a intamplat! Nu stiu ce va urma de acum, insa vreau sa le multumesc celor care m-au sprijinit. Le multumesc si brazilienilor care mi-au strigat numele. A fost cel mai frumos moment, am trait un sentiment pe care nu l-am mai simtit de mult timp. Am luptat pentru aceasta echipa pana la final si am vrut sa arat ca oricine poate realiza orice isi propune...

          18 Aprilie 20162 comentarii
           Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

           Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

           Presedintele FR Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, duminica noapte, in privinta ratarii echipei feminine la Jocurile Olimpice, ca "atata s-au pregatit, atat au lucrat", adaugand ca echipa masculina, care a ratat si ea calificarea la Olimpiada, a luptat "extraordinar". "Nu pot sa dau declaratii acum, trebuie sa-mi limpezesc mintile dupa ce s-a intamplat. Fetele, atata s-au pregatit, atat au lucrat. Au ratat. Baietii, au ratat si ei, dar au luptat extraordinar. Au depasit cu 4 puncte punctajul obtinut la Campionatele Mondiale din 2015, dar sunt foarte tari si ceilalti adversari. Dupa acest turneu preolimpic trebuie sa tragem cu totii invataminte si sa trecem la treaba", a declarat Adrian Stoica, pentru News.ro, seful FRG fiind conducatorul delegatiei Romaniei la turneul preolimpic...

           18 Aprilie 2016
            Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

            Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

            Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a "bifat" un esec istoric, ratand pentru prima data in ultimele patru decenii calificarea directa la Jocurile Olimpice. Aflata pe locul 8 in clasamentul pe echipe dupa prima parte a calificarilor de la Campionatele Mondiale din Glasgow, echipa noastra a fost depasita sambata de China si impinsa pe pozitia a noua. Cum la Jocurile Olimpice se califica direct primele opt echipe de la Mondiale, Romania este sigura ca a ratat in premiera calificarea directa. Asta inseamna ca "tricolorele" vor evolua, de asemenea in premiera, in recalificarile din primavara anului viitor, de la Rio, acolo unde se vor lupta cu alte sapte echipe pentru ultimele patru locuri de la Olimpiada...

            24 Octombrie 20151 comentariu
             Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele inregistrate in a 12-a zi

             Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele inregistrate in a 12-a zi

             Iata rezultatele inregistrate in cea de-a 12-a zi de la Jocurile Olimpice de iarna, gazduite de orasul rus Soci: ora 22:30 - Norvegia a urcat pe primul loc in clasamentul pe medalii. Are 9 de aur, 4 de argint si 7 de bronz. Romania, in continuare cu 0 medalii. ora 21:20 - Rezultatele inregistrate in sferturi la hochei: Suedia - Slovenia 5-0...

             19 Februarie 20143 comentarii
              Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

              Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

              Sprtivii romani n-au avut noroc nici vineri, in a saptea zi de concurs la Jocurile Olimpice de iarna, editia Soci 2014. Vali Achiriloaie a cazut in calificarile super-combinatei, Marinela Mazilu a ocupat ultima pozitie in finala de la skeleton, Zoltan Kelemen a fost penultimul in finala de la patinaj artistic, Sorin Pitea a fost ultimul la sarituri cu schiurile, Dorin Velicu a fost si el ultimul la skeleton iar Paul Pepene a terminat pe locul 62 la schi fond. Singurul rezultat bun a fost cel al Evei Tofalvi, locul 21 la biatlon...

              14 Februarie 2014
               Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

               Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

               Octavian Bellu, antrenorul lotului olimpic de gimnastica feminina, a comentat sanse delegatiei romane la Jocurile Olimpice de la Londra. Tehnicianul nu s-a aratat prea increzator in sansele fetelor noastre, spunand ca un obiectiv realist este castigarea unei medalii. "La echipe competitia este foarte stransa. Americanii sunt detasat pe locul I si nu vad cine i-ar putea detrona. Au un potential fantastic, la fel cum un potential deosebit au si chinezii si rusii. Pe mine nu m-au facut sa cad in extaz rezultatele de la campionatele europene, pentru ca potentialul Rusiei nu poti sa-l evaluezi dupa numai o competitie la care au trecut si ei printr-un moment de dificultate si nu s-au prezentat la cel mai inalt nivel...

               21 Iulie 20121 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Cristina Neagu, prea puternica pentru Valcea. Cum s-a incheiat derby-ul echipelor romanesti din optimile Ligii Campionilor
                Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti a invins sambata, in deplasare, formatia SCM Ramnicu Valcea, scor 33-24 (13-12), in turul optimilor Ligii...

                LIVETEXT Romancele au avut zi plina la Dubai. Doar Irina Begu si Ana Bogdan merg mai departe. Ce s-a intamplat cu Sorana Cirstea
                Turneul WTA de la Dubai, la care Simona Halep a ales sa nu participe, va debuta sambata cu primele meciuri de pe tabloul de calificare, acolo unde...

                E Baiaram la Craiova. Pustiul de 18 ani a marcat primul gol in Liga 1 si a adus victoria oltenilor contra lui FC Botosani
                Universitatea Craiova a invins-o pe FC Botosani cu scorul de 1-0 (1-0), sambata, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 26-a a Ligii 1 de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor