Romania calificare jocurile olimpice

Primele explicatii ale Cristinei Neagu dupa rezultatele dezamagitoare ale Romaniei de la Jocurile Olimpice

23 August 2016 - Primele explicatii ale Cristinei Neagu dupa rezultatele dezamagitoare ale Romaniei de la Jocurile Olimpice

Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a planetei, a oferit primele explicatii dupa parcursul dezamagitor al "tricolorelor" de la Jocurile Olimpice. Sportiva a marturisit ca nici ea nu se astepta la un asemenea rezultat si da vina pentru esec pe primele doua meciuri din grupa, cu Angola si Brazilia, pe care le descrie ca fiind "un dezastru". "Nu ne asteptam la acest rezultat. Ne doream si nici nu ne gandeam ca nu o sa iesim din grupa, sa jucam sferturi de finala. Din pacate asta e situatia. A trecut o saptamana de cand am iesit din competitie, au fost destule zile de dezamagire si suparare dar trebuie sa mergem mai departe. Pentru fiecare urmeaza acum competitii la club, alte provocari, trebuie sa ridicam capul si sa mergem mai departe...

Alte articole despre:  Romania handbal Jocurile Olimpice, Romania rezultate Jocurile Olimpice, Cristina Neagu Olimpiada
Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

15 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A, de la Jocurile Olimpice, scor 28-27 cu Norvegia, fiind eliminata astfel din competitie. Elevele lui Tomas Ryde au parut ca nu au prea multe solutii pentru defensiva nordica, mai ales in buna parte din repriza a doua. Romancele au condus o singura data in prima repriza, au tinut scorul strans si au parut ca se lupta de la egal la egal cu nordicele, care au intrat in avans la cabine, scor 14-13. Cand au condus singura data in acest meci, romancele si-au pierdut avantul dupa ce au a primit foarte usor doua goluri consecutive, de la jumatatea terenului, cu poarta goala. Paula Ungureanu, care iarasi a aparat foarte bine, a revenit cu greutate pe teren, de fiecare data la cele doua goluri, dupa atacuri in care am pierdut mingea, iar nordicele s-au distantat...

13 comentarii
Alte articole despre:  Romania invinsa Norvegia, Romania Norvegia LIVE text, Romania versus Norvegia Rio, live Ziare com Romania Norvegia grupe, Romania Norvegia Olimpiada, Romania Norvegia Jocurile Olimpice
Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

13 August 2016 - Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut vineri seara a doua victorie consecutiva in Grupa A a Jocurilor Olimpice, si avem sanse mari sa ne calificam in sferturile de finala ale competitiei. Infrangerea surprinzatoare cu Angola, din prima partida, urmata de umilinta cu Brazilia au facut ca Romania sa-si joace calificarea in ultima partida, contra campioanei mondiale Norvegia. Meciul se va disputa duminica seara, de la ora 22:40. Iata cum arata clasamentul in acest moment:...

3 comentarii
Alte articole despre:  calcule Romania sferturi Olimpiada, Romania Norvegia sferturi Olimpiada, Romania calcule Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

12 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala. A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea. Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam. Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11...

11 comentarii
Alte articole despre:  Romania invins Spania, Romania victorie Spania, Romania Spania live Olimpiada, Romania Spania Jocurile Olimpice, Romania Spania direct Olimpiada, Romania Spania Handbal
Romania si-a asigurat prima medalie la Jocurile Olimpice: Suntem in finala la spada dupa o victorie superba

11 August 2016 - Romania si-a asigurat prima medalie la Jocurile Olimpice: Suntem in finala la spada dupa o victorie superba

Romania si-a asigurat prima medalie la Jocurile Olimpice 2016. Ana Maria Popescu, Simona Gherman si Simona Pop s-au calificat in finala probei pe echipe la spada si vor lupta in aceasta noapte pentru medaliile de aur. Fetele noastre au facut un meci extraordinar si au dominat Rusia intr-un mod admirabil. Scorul a fost 45-31 in favoarea noastra, dupa o partida in care am castigat opt relee din noua. Ana Maria Popescu, Simona Gherman si Simona Pop au luptat superb si nu le-au dat nicio sansa rusoaicelor...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania Rusia Spada, Romania semifinala spada, LIve Romania Spada Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

11 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

Alte articole despre:  romani rezultate Jocurile Olimpice, Jocurile Olimpice rezultate live, sportivi romani Jocurile Olimpice, romani Olimpiada 2016
Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

10 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic. Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza...

5 comentarii
Alte articole despre:  Romania invins Muntenegru Olimpiada, Romania Muntenegru LIVE, Romania Muntenegru Jocurile Olimpice, Romania Muntenegru Olimpiada 2016, Romania Muntenegru direc
Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

06 Iulie 2016 - Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

Atleta Claudia Stef (20 km mars) si canoistii Leonid Carp si Andrei Stefan Strat (C2 - 1.000 metri), depistati pozitiv la meldonium in urma controalelor antidoping, vor putea participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro deoarece concentratiile din probele lor sunt mici, a declarat miercuri, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Ioan Dobrescu. Acesta a afirmat ca decizia acceptarii celor trei sportivi dopati cu meldonium a fost luata de Comitetul Executiv al COSR in urma notificarii primite luni de la Agentia Mondiala Antidoping (WADA)...

2 comentarii
Alte articole despre:  sportivi romani dopati meldonium, romani dopati Jocurile Olimpice
Sportiv roman calificat la Jocurile Olimpice, depistat pozitiv cu meldonium

24 Iunie 2016 - Sportiv roman calificat la Jocurile Olimpice, depistat pozitiv cu meldonium

Maratonistul Nicolae Soare, calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a fost depistat pozitiv cu meldonium, a declarat vineri secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Ioan Dobrescu. "Am primit acum de la ANAD (Agentia Nationala Anti-Doping) o adresa in care suntem informati ca Nicolae Soare a fost depistat pozitiv cu meldonium. Nu am retinut exact la ce concurs, dar aproape ca nici nu e important. Din pacate, iata ca pozitia COSR, toleranta zero fata de sportivii dopati, este corecta", a spus Dobrescu...

2 comentarii
Alte articole despre:  Nicolae Soare dopat meldonium, maratonist roman dopat meldonium, maratonist calificat Jocuri Olimpice dopat
Presedintele Federatiei de Gimnastica trage prima concluzie dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

26 Aprilie 2016 - Presedintele Federatiei de Gimnastica trage prima concluzie dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, Adrian Stoica, a tras prima concluzie dupa ce echipele de fete si baieti au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Acesta a dat vina pe accidentarile suferite de sportivi in ultimii ani. "Simtim o mare apasare o mare responsabilitate datorita ratarii calificarilor sau a necalificarilor la Rio. Desi in ultimii trei ani fetele au beneficiat de un colectiv medical cu dedicatie de exceptie, intreruperile in activitatea de antrenament este cel mai pagubos factor din sportul nostru. Si nu am patit-o numai la fete, am patit-o si la baieti, care la Campionatul Mondiale de la Glasgow de anul trecut nu au putut sa se bazeze in echipa pe o parte dintre gimnastii de care aveau nevoie", a spus Stoica, potrivit DolceSport...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania calificare Jocurile Olimpice, gimnastica Romania Jocurile Olimpice
Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

18 Aprilie 2016 - Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

Catalina Ponor a avut o reactie emotionanta dupa ce echipa feminina de gimnastica a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice. Veterana lotului "tricolor" marturiseste ca a luptat pana in ultima clipa pentru calificare, acesta fiind si obiectivul ei personal dupa revenirea in activitate. "A fost o zi trista pentru noi, din pacate Romania nu s-a calificat la Jocurile Olimpice. Este cu atat mai trist pentru mine cu cat am revenit in activitate tocmai pentru a participa la Olimpiada. Ei bine, nu s-a intamplat! Nu stiu ce va urma de acum, insa vreau sa le multumesc celor care m-au sprijinit. Le multumesc si brazilienilor care mi-au strigat numele. A fost cel mai frumos moment, am trait un sentiment pe care nu l-am mai simtit de mult timp. Am luptat pentru aceasta echipa pana la final si am vrut sa arat ca oricine poate realiza orice isi propune...

2 comentarii
Alte articole despre:  Ponor gimnastica Jocurile Olimpice, Catalina Ponor Rio rezultate, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

18 Aprilie 2016 - Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

Presedintele FR Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, duminica noapte, in privinta ratarii echipei feminine la Jocurile Olimpice, ca "atata s-au pregatit, atat au lucrat", adaugand ca echipa masculina, care a ratat si ea calificarea la Olimpiada, a luptat "extraordinar". "Nu pot sa dau declaratii acum, trebuie sa-mi limpezesc mintile dupa ce s-a intamplat. Fetele, atata s-au pregatit, atat au lucrat. Au ratat. Baietii, au ratat si ei, dar au luptat extraordinar. Au depasit cu 4 puncte punctajul obtinut la Campionatele Mondiale din 2015, dar sunt foarte tari si ceilalti adversari. Dupa acest turneu preolimpic trebuie sa tragem cu totii invataminte si sa trecem la treaba", a declarat Adrian Stoica, pentru News.ro, seful FRG fiind conducatorul delegatiei Romaniei la turneul preolimpic...

Alte articole despre:  Adrian Stoica gimnastica Olimpiada, echipa gimanstica Romania Jocurile Olimpice, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Nationala Romaniei, calificata la Olimpiada de la Rio: Cristina Neagu dezvaluie secretul succesului

21 Martie 2016 - Nationala Romaniei, calificata la Olimpiada de la Rio: Cristina Neagu dezvaluie secretul succesului

Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare de handbal a Romaniei, a dezvaluit care a fost secretul calificarii nationalei la Jocurile Olimpice. Sportiva noastra marturiseste ca au fost mai multe detalii care, adunate, au facut ca reprezentativa "tricolora" sa evolueze ca o mare echipa si sa se califice fara mari emotii la Rio. "Cred ca sunt mai multe detalii care au contat, incepand cu atitudinea pe care am schimbat-o mult. Apoi, deschidere fata de antrenor si deschiderea pe care o avem intre noi, dar si o comunicare mai buna ca inainte. Toate au format incredererea pe care am afisat-o. Toata lumea poate sa vada ca antrenorii au incredere in noi si asta se simte...

Alte articole despre:  nationala handbal Olimpiada Rio, Romania handbal Jocurile Olimpice, Romania Olimpiada handbal
Romania la Jocurile Olimpice: Ce adversare pot intalni jucatoarele noastre

21 Martie 2016 - Romania la Jocurile Olimpice: Ce adversare pot intalni jucatoarele noastre

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in weekend pentru prima oara dupa 8 ani la Jocurile Olimpice si pentru a patra oara in istorie. Jucatoarele lui Tomas Ryde se alatura astfel altor 11 echipe calificate pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Muntenegru, Rusia, Suedia, Olanda si Franta si-au asigurat calificarea in weekend. Acestea se adauga altor 6 echipe calificate - Brazilia (tara gazda), Norvegia, Spania, Argentina, Coreea de Sud si Angola. Romania castiga turneul preolimpic din Danemarca, dupa o remiza dramatica in fata Muntenegrului...

Alte articole despre:  adversare Romania Jocurile Olimpice, Romania handbal Jocurile Olimpice, Romania calificata Jocurile Olimpice Rio
Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

24 Octombrie 2015 - Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a "bifat" un esec istoric, ratand pentru prima data in ultimele patru decenii calificarea directa la Jocurile Olimpice. Aflata pe locul 8 in clasamentul pe echipe dupa prima parte a calificarilor de la Campionatele Mondiale din Glasgow, echipa noastra a fost depasita sambata de China si impinsa pe pozitia a noua. Cum la Jocurile Olimpice se califica direct primele opt echipe de la Mondiale, Romania este sigura ca a ratat in premiera calificarea directa. Asta inseamna ca "tricolorele" vor evolua, de asemenea in premiera, in recalificarile din primavara anului viitor, de la Rio, acolo unde se vor lupta cu alte sapte echipe pentru ultimele patru locuri de la Olimpiada...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania gimnastica calificare Olimpiada, Romania gimnastica rezultate

Top 3 știri din presa centrală

Două goluri antologice în derby-ul Dinamo - Rapid. Scorul final, stabilit în prelungiri. Un jucător a fost scos cu ambulanța de pe teren
Formaţia Dinamo a remizat, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Rapid, într-un meci din etapa a XIII-a a Ligii 1....

Puștii României, spulberați pe teren propriu de Germania. Tricolorii sunt eliminați din cursa spre Euro. La nemți a jucat și Ibrahimovic!
Echipa națională Under 17 a României a fost învinsă sâmbătă cu un categoric 5-0 de către selecționata Germaniei, într-un meci contând...

Imagini de senzație de la Cluj-Napoca. Emma Răducanu a antrenat-o pe adversara Simonei Halep VIDEO
Prima rundă a turneului de tenis Transylvania Open (WTA 250), care e dotat cu premii totale de 235.238 de dolari şi va fi găzduit de BT Arena...
  1. Un celebru fizician de la Harvard uluiește omenirea: Universul a fost creat de extratereștri, în laborator VIDEO
  2. Colosul din spațiu care uluiește omenirea: Necunoscutul gigantic, pe care nu-l vom vedea niciodată VIDEO
  3. Descoperire uluitoare a oamenilor de știință: Un gigantic tunel magnetic înconjoară Pământul VIDEO
  4. Demi Lovato afirmă că termenul "aliens" este disprețuitor pentru extratereștri. Răspunsul unui fizician celebru VIDEO
  5. Călătoria în timp și spațiu devine posibilă: Invenția minune creată de experții elvețieni VIDEO
  6. Mesaje extraterestre misterioase primite de astronomi din spațiu: ”Nu am văzut niciodată așa ceva” VIDEO
  7. Întâmplare șocantă petrecută în plină noapte: Un meteorit s-a prăbușit într-o casă, pe perna unei femei, care dormea VIDEO
  8. Fenomen misterios surprins de un astronaut: Un glob înfricoșător de lumină FOTO VIDEO
  9. Confruntare între o vulpe și-o pisică filmată pe o stradă din Brașov. Cine a cedat lupta și a părăsit scena în ritm alert VIDEO
  10. Descoperire cheie care descifrează misterul Triunghiului Bermudelor: Filmul documentar are premiera în România VIDEO