Ziare.com
Romania, infrangere usturatoare cu Grecia la Campionatul European de polo

Romania, infrangere usturatoare cu Grecia la Campionatul European de polo

Nationala masculina de polo pe apa a Romaniei a fost invinsa de Grecia cu scorul de 14-7 (1-3, 3-2, 6-0, 4-2), luni seara, intr-un meci din play-off-ul Campionatelor Europene de la Budapesta. Tricolorii au avut o prima jumatate de meci foarte buna ...

20 Ianuarie 2020

Romania campionat european polo

Romania, batuta mar la polo de Serbia

Romania, batuta mar la polo de Serbia

Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa clar, scor 5-14, de nationala similara a Serbiei, intr-o partida jucata sambata la Campionatului European din Olanda.
Pe reprize, scorul a fost 0-3, 0-4, 1-3 si 4-4.
Este cea de-a patra infrangere pentru "tricolori" in tot atatea meciuri jucate.
Romania a mai pierdut cu Croatia (7-10), Spania (10-12) si Muntenegru (8-11).
Ultimul meci din Grupa B al Romaniei e programat luni, contra Germaniei.
I.G.

21 Ianuarie 2012
  Romania, ciuca batailor la Europenele de polo

  Romania, ciuca batailor la Europenele de polo

  Nationala de polo a Romaniei a suferit, joi, cel de-al treilea esec consecutiv la Campionatul European de polo. "Tricolorii" au fost invinsi de Muntenegru, scor 8-11. Ex-iugoslavii au cotrolat autoritat partida, echipa noastra reusind sa isi adjudece doar ultima repriza (2-5, 2-3, 1-1, 3-2). Pentru Romania au inscris Iosep (2), Ghiban (2), Cosmin Radu (2) Goanta si Georgescu. In primele doua partide, "tricolorii" au fost invinsi de Croatia (7-10) si Spania (10-12)...

  19 Ianuarie 20124 comentarii
   O noua infrangere pentru Romania la Campionatul European de polo

   O noua infrangere pentru Romania la Campionatul European de polo

   Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, marti, de reprezentativa similara a Spaniei, scor 10-12, la Campionatul European din Olanda (Eindhoven). Dupa doua reprize incheiate la egalitate (4-4 si 3-3), "tricolorii" au pierdut ultimele doua sferturi (2-3 si 1-2) si au bifat cea de-a doua infrangere din competitie. Pentru Romania, care a ratat si doua aruncari de la 5 metri, au inscris Radu (2), Negrean (2), Guiman (2), Diaconu, Iosep, Georgescu si Ghiban. In meciul de debut, reprezentativa tarii noastre au fost invinsa, cu 7-10, de campioana europeana Croatia...

   17 Ianuarie 2012
    Romania, in grupa mortii la Campionatul European de polo

    Romania, in grupa mortii la Campionatul European de polo

    Nationala de polo a Romaniei si-a aflat vineri seara adversarele de la Campionatul European din 2012. "Tricolorii" au nimeri in grupa B, cea mai dificila, alaturi de Croatia (campioana europeana en-titre), Serbia, Muntenegru, Spania si Germania. Iata rezultatele tragerii la sorti: Grupa A: Italia, Olanda, Ungaria, Macedonia, Turcia, Grecia;...

    12 Noiembrie 2011
     Nationala de polo a Romaniei s-a calificat la Campionatul European

     Nationala de polo a Romaniei s-a calificat la Campionatul European

     Nationala de polo a Romaniei a obtinut, sambata, calificarea la Campionatul European din 2012, dupa ce a invins pe teren propriu, reprezentativa Georgiei, scor 18-6, in mansa retur a barajului. In tur, la Tbilisi, "tricolorii s-au impus" cu scorul de 11-5, obtinand astfel fara emotii biletele la turneul final din Olanda. La Euro 2012 s-au calificat deja primele cinci clasate la editia din 2010 a Campionatului European: Croatia, Italia, Serbia, Ungaria si Muntenegru. Olanda va participa in calitate de natiune organizatoare...

     29 Octombrie 2011
      Victorie pentru Romania in preliminariile Campionatului European de polo

      Victorie pentru Romania in preliminariile Campionatului European de polo

      Nationala Romaniei de polo pe apa a castigat, sambata, meciul din preliminariile Campionatului European din 2012 disputat impotriva reprezentativei Slovaciei.
      "Tricolorii" s-au impus, la Oradea, cu scorul de 8-5, pe reprize 1-1, 2-1, 3-1 si 2-2.
      Romania face parte din Grupa F a preliminariilor pentru Euro 2012, alaturi de reprezentativele Israelului, Ucrainei si Slovaciei.
      M.D.

      20 Noiembrie 2010
       Polo: Romania a invins din nou vicecampioana mondiala

       Polo: Romania a invins din nou vicecampioana mondiala

       Nationala de polo a Romaniei a ocupat, vineri, locul 7 la Campionatul European de la Zagreb, dupa ce a invins Spania, scor 8-7. "Tricolorii" au invins pentru a doua oara vicecampioana mondiala la Zagreb, dupa ce in faza grupelor au trecut de iberici cu scorul 11-10. Pentru Romania a inscris Radu, de trei ori, Busila, de doua, iar Iosep, Kadar si Diaconu au marcat cate un gol. Radu a devenit golgheterul nationalei la Europenele de la Zagreb, cu un total de 17 goluri. Finala competitiei, dintre Italia si Croatia, se va disputa sambata, de la ora 22:00...

       10 Septembrie 2010
        Polo: Romania, invinsa de Italia

        Polo: Romania, invinsa de Italia

        Nationala de polo pe apa a Romaniei a pierdut disputa cu Italia, scor 7-10, si pastreaza sanse reduse de calificare in sferturile de finala ale Campionatului European din Croatia. "Tricolorii" aveau nevoie de o victorie in fata italienilor pentru a spera la calificare, insa au capotat si au pierdut la o diferenta de 3 goluri. In aceste conditii, baietii nostri sunt obligati sa invinga Muntenegru in ultima partida din Grupa A, dar si ca norocul sa fie cu ei iar jocul rezultatelor sa le fie favorabil...

        03 Septembrie 2010
         Polo: Romania, invinsa de Croatia

         Polo: Romania, invinsa de Croatia

         Romania a pierdut cea de-a treia partida disputata la Campionatul European de polo pe apa, scor 7-13 cu Croatia, tara gazda. "Tricolorii" au inceput bine meciul si conduceau dupa prima repriza cu scorul de 4-3. A urmat insa o cadere incepand cu repriza a doua, croatii marcand de 10 ori iar sportivii nostri de numai 3 ori. In ciuda acestei infrangeri, Romania are in continuare sanse de calificare in faza sferturilor de finala. "Tricolorii" mai au nevoie de o victorie in ultimele doua intalniri, cu Italia si Muntenegru...

         01 Septembrie 2010
          Romania s-a calificat la Campionatul European de Polo pe Apa

          Romania s-a calificat la Campionatul European de Polo pe Apa

          Nationala Romaniei de polo pe apa a obtinut calificarea la Campionatul European ce va avea loc in Croatia dupa doua victorii obtinute in primele doua partide ale turneului de calificare de la oradea. "Tricolorii" au trecut vineri la scor de Marea Britanie, scor 17-5, iar sambata au surclasat reprezentativa Olandei la o diferenta de 7 goluri, scor 13-6. Partida cu olandezii a fost insa foarte echilibrata in prima jumatate, care s-a incheiat de altfel la egalitate, scor 4-4, romanii dezlantuindu-se abia in partea a doua a meciului...

          02 Mai 2010
           Adversarele Romaniei in preliminariile CE din 2010 de polo

           Adversarele Romaniei in preliminariile CE din 2010 de polo

           Forul European de Polo a anuntat componenta celor trei grupe din cadrul turneelor de calificare la Campionatul European din 2010 din Croatia. Romania va gazdui grupa C de calificare, la Oradea, si va intalni, in perioada 30 aprilie - 2 mai, reprezentativele Rusiei, Olandei si Marii Britanii. Iata componenta celor trei grupe: Grupa A: Spania, Slovacia, Turcia, Malta...

           11 Ianuarie 2010
            Polo: Muntenegru, noua campioana europeana

            Polo: Muntenegru, noua campioana europeana

            Muntenegru a castigat a 28-a editie a Campionatului European de polo, disputata la Malaga, in Spania.
            In finala, Muntenegru a invins Serbia, scor 6-5, dupa prelungiri.
            Reprezentativa Romaniei a terminat pe pozitia a noua.

            15 Iulie 2008
            Alte articole despre: Muntenegru, Campionat European, polo, Romania, Serbia
             Polo: Rusia - Romania 10-14

             Polo: Rusia - Romania 10-14

             Nationala de polo a Romaniei s-a impus, marti, in fata selectionatei Rusiei, scor 14-10 ( 3-4, 3-4, 6-1, 2-1), in cadrul ultimului meci din Grupa B a Campionatului European de la Malaga (Spania), si va juca pentru locurile 7-12 cu Slovacia.
             Pentru Romania au punctat: Cosmin Radu (5), Andrei Iosep (3), Ramiro Georgescu (3), Kalman Kadar (1), Alexandru Matei (1) Edi Andrei (1).
             Romania a ocupat locul 5 in Grupa B, cu patru puncte, dupa Italia, Serbia, Germania si Macedonia, dar inaintea Rusiei. Pana in acest moment, Romania a pierdut partidele cu Macedonia (10-6), Italia (12-7), Germania (8-4) si a terminat la egalitate cu campioana europeana Serbia (6-6)...

             08 Iulie 20081 comentariu
             Alte articole despre: Rusia, Romania, Campionat European, polo
              Polo: Romania a obtinut primul punct la Campionatul European

              Polo: Romania a obtinut primul punct la Campionatul European

              Echipa nationala de polo a Romaniei a obtinut, duminica, primul punct in cadrul Grupei B a Campionatului European de la Malaga (Spania).
              Jucatorii antrenati de Corneliu Rusu au remizat, scor 6-6, cu reprezentativa similara a Serbiei.
              A fost cel de-al treilea meci jucat de poloistii romani la Campionatul European. In primele doua meciuri, ei au fost invinsi de Macedonia (scor 6-10) si Italia (scor 7-12).
              Romania va mai juca in Grupa B a Campionatului European de la Malaga cu Germania (7 iulie) si cu Rusia (8 iulie)...

              07 Iulie 2008
              Alte articole despre: Serbia, Romania, Campionat European, polo
               Polo: Romania, invinsa in primul meci de la Campionatul European

               Polo: Romania, invinsa in primul meci de la Campionatul European

               Echipa nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, vineri, de reprezentativa Macedoniei, cu scorul de 10-6 (3-1, 3-3, 3-2, 1-0), in primul meci din cadrul grupei B a Campionatului European de la Malaga (Spania).
               Pentru reprezentativa noastra au inscris Dunca, Iosep, R. Georgescu, Edi Andrei si Negrean (de doua ori).
               Romania va mai juca in Grupa B a Campionatului European de la Malaga: Italia (5 iulie), Serbia (6 iulie), Germania (7 iulie) si Rusia (8 iulie).

               04 Iulie 2008
               Alte articole despre: Macedonia, Romania, Campionatul European, polo

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Gica Hagi vinde si peste Ocean. "Perla" Viitorului a ajuns la campioana Statelor Unite
                Clubul de fotbal FC Viitorul Constanta a anuntat luni, pe site-ul sau oficial, transferul jucatorului Alexandru Matan la gruparea Columbus Crew,...

                Secretul exploziei lui Mihaila la Parma. E irezistibil pe teren si "invizibil" in viata privata. Cine e iubita fotbalistului
                Internationalul Valentin Mihaila (21 de ani) a reusit la finalul saptamanii trecute primul sau gol in campionatul Italiei, pentru Parma,...

                Sorana Cirstea e in turul doi la Dubai, Irina Begu joaca si ea luni. Patricia Tig si Ana Bogdan, eliminate
                Turneul WTA de la Dubai, la care Simona Halep a ales sa nu participe, continua luni cu meciurile din primul tur, in care sunt implicate si patru...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor