Ziare.com
UEFA a decis sa reprogrameze partida dintre Romania si Danemarca, din preliminarile pentru EURO Under 21

UEFA a decis sa reprogrameze partida dintre Romania si Danemarca, din preliminarile pentru EURO Under 21

UEFA a stabilit ca partidele din preliminariile EURO Under 21, partide care erau programate in luna martie si iunie 2020 sa aiba loc in toamna acestui an, avand in vedere pandemia de coronavirus. Selectionata pregatita de Adi Mutu trebuia sa joace ...

04 Aprilie 2020

Romania danemarca direct

Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

Romania si Danemarca au terminat la egalitate, scor 0-0, in runda cu numarul 5 a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, dupa o partida in care echipa noastra s-a departat si mai mult de calificarea in Rusia. Romania a inceput bine partida cu Danemarca, ajutata fiind si de cei peste 20.000 de fani care au populat Cluj Arena si au creat o frumoasa atmosfera de mare meci. Marea problema a Romaniei in primul mitan a fost ca a ratat foarte mult, iar la cuvant, la acest capitol, s-a inscris in special Claudiu Keseru, omul care a irosit 3 ocazii uriase de gol...

26 Martie 201721 comentarii
  Christoph Daum, criticat vehement pentru surpriza pregatita in meciul cu Danemarca

  Christoph Daum, criticat vehement pentru surpriza pregatita in meciul cu Danemarca

  Fostul mare atacant rapidist Daniel Pancu l-a criticat pe selectionerul Christoph Daum pentru surpriza pe care o pregateste in meciul cu Danemarca. Daum vrea sa schimbe sistemul si sa joace mai defensiv, un 3-4-3, dar Pancu spune ca este o mare greseala. "E foarte ciudat ca se schimba sistemul inaintea unui meci de o asemenea importanta. Pe Chipciu nu l-am vazut niciodata varf cu un alt atacant langa el. Nu stiu cum a gandit Daum... M-am uitat putin pe ultimele meciuri ale Danemarcei, au jucat 3-4-1-2 si au pierdut in fata unor echipe ce jucau 4-4-2. Nu stiu care sunt argumentele care au dus la schimbarea sistemului", a spus Daniel Pancu la Digi Sport...

  25 Martie 2017
   Christoph Daum a schimbat capitanul nationalei Romaniei cu o zi inaintea meciului cu Danemarca - oficial

   Christoph Daum a schimbat capitanul nationalei Romaniei cu o zi inaintea meciului cu Danemarca - oficial

   Selectionerul Christoph Daum a decis sa schimbe capitanul echipei nationale cu o zi inaintea meciului cu Danemarca, din preliminariile pentru Cupa Mondiala 2018. Federatia Romana de Fotbal a anuntat ca banderola de capitan va fi purtata in meciul cu Danemarca de Vlad Chiriches. Acesta a fost ales in locul lui Dragos Grigore, care cel mai probabil va fi pe banca de rezerve. De asemenea, exista informatii neoficiale conform carora Daum ar fi avut si un conflict cu Denis Alibec, astfel ca titular ar putea fi Claudiu Keseru. Aceste informatii nu sunt confirmate insa...

   25 Martie 20174 comentarii
    Incident inaintea meciului Romania - Danemarca: Politistii au intervenit

    Incident inaintea meciului Romania - Danemarca: Politistii au intervenit

    O persoana a incercat sa introduca materiale pirotehnice pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, locul unde se va desfasura meciul dintre nationalele de fotbal ale Romaniei si Danemarcei 'O informare din partea politiei anunta ca a fost depistata deja o persoana care a incercat sa introduca materiale pirotehnice in Cluj Arena, cu trei zile inaintea meciului. Persoanei in cauza i s-a intocmit dosar penal, iar controlul prealabil al fortelor de ordine a fost intarit'', se arata in comunicatul FRF. In premiera pentru desfasurarea unui meci international organizat de Federatia Romana de Fotbal, la partida cu Danemarca de pe Cluj Arena vor fi folositi caini-politisti care detecteaza substantele pirotehnice. Aceasta masura speciala a fost luata in urma incidentelor de pe Arena Nationala la meciul cu Polonia si care au avut drept consecinta suspendarea stadionului pentru meciurile Romaniei...

    25 Martie 20171 comentariu
    Alte articole despre: Romania Danemarca
     Romania - Danemarca: Iata ce post TV va transmite meciul in tara noastra

     Romania - Danemarca: Iata ce post TV va transmite meciul in tara noastra

     Romania va disputa duminica seara un meci decisiv pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2018. Partida din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2018 va incepe la ora 21:45 si va fi televizata de postul TVR 1. Confruntarea va fi transmisa in format LIVE Text de Ziare.com. Inaintea acestui meci, clasamentul grupei E arata astfel:...

     25 Martie 20172 comentarii
      Sistem inedit de joc pentru nationala Romaniei in meciul cu Danemarca: Mutu stramba din nas

      Sistem inedit de joc pentru nationala Romaniei in meciul cu Danemarca: Mutu stramba din nas

      Adrian Mutu nu are incredere in sistemul de joc pe care vrea sa-l foloseasca selectionerul Christoph Daum la partida pe care nationala Romaniei o va disputa cu Danemarca, in preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Daum intentioneaza sa inceapa jocul intr-un sistem inedit pentru nationala Romaniei, 3-5-2, insa Mutu considera prea defensiva aceasta asezare tactica. "Daca vom juca cu 3 fundasi centrali, vom juca in primul rand pentru a nu pierde, pentru ca pe faza de aparare vor fi 5 jucatori, coborand si fundasii laterali vom fi 5 in aparare", a spus Mutu la Dolce Sport...

      24 Martie 2017
       Romania rateaza calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal

       Romania rateaza calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal

       Romania a ratat sansa calificarii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa ce a pierdut meciul cu Danemarca, scor 21-17, in Grupa Principala II. Fetele noastre au avut o evolutie mult sub asteptari si se opresc din drumul spre medalie, desi puteau merge in semifinale chiar si cu un egal. Tricolorele au parut ca se resimt din punct de vedere fizic si au acuzat o stare de nervozitate inca din primele minute. Citeste si: Selectionerul Martin Ambros a gasit problema nationalei de handbal - de ce am ratat calificarea in semifinale...

       14 Decembrie 201612 comentarii
        Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

        Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

        Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Polonia, scor 0-3, in Grupa E a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2018. Dupa acest rezultat, Romania coboara pe locul patru si are sanse infime la calificarea directa, in conditiile in care doar prima clasata merge direct in Rusia. "Tricolorii" au avut o prestatie slaba, intr-un meci marcat de incidente in tribune. Jucatorii nostri au intrat foarte apatici pe teren si au incasat un gol dupa doar 11 minute, cand Grosicki a facut o cursa de la centrul terenului, s-a distrat cu Hoban si Grigore si l-a invins pe Tatarusanu cu un sut sub transversala...

        11 Noiembrie 201664 comentarii
         Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

         Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

         Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie splendida in primul meci al "tricolorelor" de la turneul preolimpic din Danemarca. Jucatoarele noastre au invins chiar tara gazda, scor 32-25, si au luat o optiune mare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Romania a inceput perfect disputa de la Aarhus, preluand conducerea din primele minute si mentinandu-se in avantaj pe tabela pana la final. Cu o Vali Elisei in forma buna, cu Oana Manea irezistibila la marginea semicercului si cu o Cristina Neagu in rol de servant perfect, echipa noastra a marcat gol dupa gol si a intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 19-13...

         18 Martie 20166 comentarii
          Romania, meci crucial pentru calificarea la Olimpiada: Cum vede presa daneza disputa de la handbal feminin

          Romania, meci crucial pentru calificarea la Olimpiada: Cum vede presa daneza disputa de la handbal feminin

          Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei incepe, vineri, lupta pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. In primul meci, de la ora 20:00, fetele noastre vor intalni tara gazda a turneului preolimpic, Danemarca. Pe langa Romania si Danemarca, din aceasta grupa mai fac parte Muntenegru si Uruguay. Primele doua clasate se vor califica la Olimpiada. In timp ce Uruguay este vazuta ca o outsidera clara, Romania si Muntenegru sunt luate in serios de danezi. "Uruguay nu va avea nicio sansa de calificare, in timp ce Romania si Muntenegru vor fi doua nuci greu de spart. In special romancele, despre care putem spune ca sunt favoritele grupei", a scris ziarul Ekstra Bladet...

          18 Martie 2016
           Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

           Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

           Echipa nationala a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, miercuri seara, dupa ce a invins echipa tarii gazda, Danemarca, scor 31-30, la capatul prelungirilor. Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand la o mica diferenta aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri, cand au fost conduse. Prima repriza a fost la discretia romancelor, care au reusit sa termine in avantaj, scor 13-10. De altfel, "tricolorele" nu au condus in niciun moment la mai mult de trei goluri distanta, fiind egalate de cateva ori...

           16 Decembrie 201519 comentarii
            Campionatul European de handbal: Romania, egal de infarct cu Danemarca

            Campionatul European de handbal: Romania, egal de infarct cu Danemarca

            Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 29-29, cu Danemarca, in grupa B a Campionatului European de handbal feminin, ce se desfasoara in Ungaria si Croatia. Danezele au inscris ultimul gol al meciului in ultima secunda. Dupa infrangerea din primul meci cu Norvegia, fetele lui Gheorghe Tadici au patruns pe teren cu o atitudine mult mai determinata, iar danezele au resimtit acest lucru din plin. Startul confruntarii a fost perfect, iar dupa cinci minute scorul era deja 4-0 in favoarea "tricolorelor"...

            09 Decembrie 20145 comentarii
             Avancronica meciului Romania - Danemarca: La ce sa ne asteptam

             Avancronica meciului Romania - Danemarca: La ce sa ne asteptam

             Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei va disputa marti seara (de la ora 19:15, in direct pe Ziare.com) al doilea meci in Grupa B la Campionatul European ce are loc zilele acestea in Ungaria si Croatia. Dupa infrangerea categorica din meciul cu Norvegia, trupa pregatita de Gheorghe Tadici va infrunta o alta reprezentativa nordica, cea a Danemarcei. O nationala de acelasi calibru ca si Norvegia, poate chiar mai puternica, daca e sa privim meciul disputat de cele doua in acest an si castigat de daneze...

             09 Decembrie 2014
              Romania a invins Danemarca

              Romania a invins Danemarca

              Nationala Romaniei a incheiat anul 2014 cu o victorie, "tricolorii" impunandu-se fara mari probleme in meciul amical cu reprezentativa Danemarcei, scor 2-0. Claudiu Keseru a marcat ambele goluri ale romanilor in repriza secunda. Selectionerul Anghel Iordanescu a inceput meciul revansa pentru el in fata lui Morten Olsen cu o formula de echipa destul de conservatoare, desi a folosit sase jucatori noi fata de meciul cu Irlanda de Nord. Acest lucru s-a vazut in teren, jocul, mai ales cel din prima repriza, fiind unul de o slaba factura tehnica, cu balonul disputat in "no man's land"-ul din zona mediana a terenului...

              18 Noiembrie 20145 comentarii
               Statistica meciului Romania - Danemarca si programul celor mai tari confruntari de marti

               Statistica meciului Romania - Danemarca si programul celor mai tari confruntari de marti

               Istoria confruntarilo dintre tricolori si danezi a inceput acum patru decenii, perioada pe parcursul careia cele doua reprezentative s-au aflat de opt ori fata in fata, bilantul general fiind aproape suta la suta in echilibru (nationala noastra pluseaza doar la capitolul golaveraj, avand unul mai mult marcat). Astfel, fiecare protagonista a amicalului de marti seara de pe National Arena (ora 20:30), si-a trecut in cont cate trei victorii si tot atatea infrangeri, iar in doua randuri tabela a ramas in echilibru dupa ultimul fluier...

               18 Noiembrie 2014

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                O noua tragedie aviatica a lovit fotbalul din Brazilia. Au murit patru jucatori si presedintele clubului
                Patru fotbalisti ai echipei braziliene de divizia a patra Palmas FR si presedintele clubului, Lucas Meira, au murit, duminica, intr-un accident de...

                Simona Halep e favorizata in Australia. Ce avantaje majore are la Adelaide fata de jucatoarele carantinate la Melbourne
                Artemon Apostu-Efremov, unul dintre antrenorii Simonei Halep, a declarat ca exista diferente marti intre Adelaide si Melbourne privind conditiile...

                Anuntul asteptat de Sorana Cirstea si Bianca Andreescu. Ce se va intampla cu tenismenele izolate inainte de Australian Open
                Federatia Australiana de Tenis si WTA vor infiinta un nou turneu de categorie 500 pentru jucatoarele aflate in carantina stricta la Melbourne,...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor