Ziare.com
Campionatul Mondial de handbal: Romania obtine prima victorie din Japonia intr-un meci cu Senegal. Cristina Neagu a fost de neoprit

Campionatul Mondial de handbal: Romania obtine prima victorie din Japonia intr-un meci cu Senegal. Cristina Neagu a fost de neoprit

Selectionata de handbal feminin a Romaniei a repurtat prima victorie din cadrul acestui Campionat Mondial din luna decembrie din Japonia, victorie care a venit in dauna Senegalului, vicecampioana Africii, scor 29-24. A fost o victorie binevenita ...

01 Decembrie 20192 comentarii

Romania eliminata campionat mondial handbal

Cristina Neagu, reactie nervoasa dupa eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Cristina Neagu, reactie nervoasa dupa eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Cea mai buna jucatoare a Romaniei, Cristina Neagu, a avut o reactie nervoasa dupa ce echipa noastra a fost eliminata de la Campionatul Mondal de handbal feminin. Sportiva de la CSM Bucuresti si-a atacat colegelor cand a fost intrebata ce s-a intamplat cu echipa noastra. Neagu le-a transmis jurnalistilor ca singurele care ar trebui sa dea explicatii sunt colegele sale. "Sa vorbeasca cine trebuie sa vorbeasca!", a raspuns transant Neagu, potrivit Fanatik. Una dintre jucatoarele vizata a fost pivotul Crina Pintea, care a avut mai multe ratari mari in partida cu Cehia...

12 Decembrie 20171 comentariu
  Selectionerul Martin Ambros explica eliminarea dramatica a Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

  Selectionerul Martin Ambros explica eliminarea dramatica a Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

  Selectionerul Martin Ambros a explicat motivele pentru care nationala Romaniei a fost eliminata in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. Ambros a pus esecul dramatic in fata Cehiei pe seama oboselii si a presiunii de pe umerii jucatoarelor. "Cehia a fost mai buna in momentele importante, a revenit de fiecare data in momentele cheie. Au jucat tot timpul cu incredere. Au avut o singura ocazie sa revina si au profitat. E clar ca noi am tratat meciul altfel decat pe celelalte in anumite momente...

  11 Decembrie 20174 comentarii
   Cristina Neagu vine cu o veste proasta inaintea Campionatului Mondial: O medalie ar fi un vis

   Cristina Neagu vine cu o veste proasta inaintea Campionatului Mondial: O medalie ar fi un vis

   Cristina Neagu vine cu o veste proasta inaintea plecarii delegatiei Romaniei spre Campionatul Mondial de handbal feminin. Cea mai buna handbalista a planetei spune ca trebuie sa fim realisti inaintea turneului final si sa nu ne gandim de acum la posibilitatea de a castiga o medalie. "Este foarte mult spus campioana mondiala, in momentul de fata trebuie sa fim mai realisti ca niciodata, sa ne dam seama ca avem o echipa foarte schimbata fata de Campionatul Mondial de acum 2 ani, cand ne-am intors cu medalie de bronz. Trebuie sa fim realisti, sa ne dam seama ca o medalie ar fi asa ca un vis pentru echipa nationala, insa nu mergem acolo sa fim invinse de la inceput...

   21 Noiembrie 20171 comentariu
    Momentul decisiv pentru nationala Romaniei la Campionatul Mondial de handbal: Era in stare sa mancam din adversare!

    Momentul decisiv pentru nationala Romaniei la Campionatul Mondial de handbal: Era in stare sa mancam din adversare!

    Nationala Romaniei a obtinut o performanta istorca la Campionatul Mondial de handbal feminin, terminand competitia pe locul al treilea, insa putin a lipsit ca fetele noastre sa fie eliminate inca din optimile de finala. Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare de la turneul final, a dezvaluit care a fost momentul decisiv pentru "tricolore". Sportiva romanca marturiseste ca, inaintea meciului cu Brazilia, campioana mondiala en titre la vremea respectiva, din optimile de finala, jucatoarele au avut o sedinta in care au dat cartile pe fata, au discutat despre toate problemele, iar la final au fost mai decise ca niciodata sa se impuna...

    23 Decembrie 2015
     Cristina Neagu, discurs emotionant dupa calificarea in semifinalele Mondialului de handbal: Nu suntem o natie de loseri

     Cristina Neagu, discurs emotionant dupa calificarea in semifinalele Mondialului de handbal: Nu suntem o natie de loseri

     Cea mai buna jucatoare din nationala feminina de handbal a Romaniei a avut un discurs extraordinar dupa ce "tricolorele" s-au calificat in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca. Cristina Neagu a inceput cu un repros adresat celor care s-au grabit sa le critice pe handbaliste dupa primele partide. "Am ajuns intr-o semifinala de Campionat Mondial dupa opt ani de zile, in 2007. Nu as vrea sa fiu un pic obaznica, dar cati oameni au crezut? Putini, foarte putini. Eu vreau sa le multumesc din suflet celor care au fost alaturi de noi, ne-au transmis energia lor, mesaje de sustinere si atunci cand am pierdut acele trei meciuri in grupa", a declarat Neagu, potrivit gsp.ro...

     17 Decembrie 20152 comentarii
      Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

      Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

      Presa internationala se inclina in fata nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa victoria splendida obtinuta in fata Braziliei in optimile de finala ale Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat defensiva agresiva si eficienta a "tricolorelor" si o ridica in slavi pe Paula Ungureanu, omul meciului. Iata cateva dintre cele mai importante reactii: "Romania nu a impresionat in grupe, acolo unde doua victorii asteptate cu Puerto Rico si Kazahstan au fost urmate de trei infrangeri cu Spania, Norvegia si Rusia. Insa echipa din Estul Europei si-a aratat clasa in optimi. Beneficiind de o defensiva solida si de evolutia uimitoare a portarului Paula Ungureanu, romancele au eliminat gazdele Olimpiadei", scriu cei de la handball-world.com intr-un material ce are ca titlul: "Ungureanu devine cosmarul Braziliei"...

      14 Decembrie 20151 comentariu
       Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

       Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

       Nationala de handbal a Romaniei a pierdut si al doilea meci cu o echipa puternica disputat la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca, scor 22-26, cu Norvegia. Meciul, de mare lupta, a fost condus de la un capat la celalalt de norvegience, care s-au dovedit a fi prea tari pentru jucatoarele noastre. Cu un contraatac foarte bun, adversarele romancelor conduceau la 4 goluri distanta dupa mai bine de jumatate din prima repriza, cand Romania nu inscrisese decat doua goluri. Avand in Cristina Neagu o jucatoare in mare forma, Romania a revenit insa pana la pauza si a reusit sa mentina diferenta constanta, dupa prima repriza scorul fiind de 13-10 pentru Norvegia...

       10 Decembrie 20158 comentarii
        Tadici a depistat problema: Iata de ce Romania a fost eliminata de la Campionatul Mondial de handbal

        Tadici a depistat problema: Iata de ce Romania a fost eliminata de la Campionatul Mondial de handbal

        Gheorghe Tadici a vorbit despre prezenta Romaniei la Campionatul Mondial de handbal feminin. "Tricolorele" au fost eliminate inca din faza optimilor de finala, iar selectionerul Romaniei sustine ca a depistat problema. "Vreo 10 jucatoare din cele 17 care au fost convocate, se poate verifica la Centrul de Medicina Sportiva dar si la medicul Tocitu, au fost pregatite nu pentru cinci meciuri intr-o saptamana, ci pentru unu, maximum doua. Cu toate ca am incercat sa dozam efortul jucatoarelor in pregatire, dar si in meciurile din grupa cu Tunisia, Australia si Cehia. Ori meciul cu Polonia a venit dupa ce noi parcuseseram deja cinci partide, exact in momentul in care competitia a intrat in faza eliminatorie", a spus Tadici intr-un interviu acordat cotidianului Prosport...

        19 Decembrie 20139 comentarii
         Campionatul Mondial de handbal feminin: Vezi locul pe care a terminat nationala Romaniei

         Campionatul Mondial de handbal feminin: Vezi locul pe care a terminat nationala Romaniei

         Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost eliminata in optimile Campionatului Mondial de handbal din Serbia si a ratat obiectivul propus inainte de startul competitiei. Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, si selectionerul Gheorghe Tadici au vorbit despre o clasare in primele 8 echipe ale lumii, dar infrangerea cu Polonia a facut imposibila aceasta clasare. Chiar daca nu s-au disputat meciuri pentru clasarea echipelor eliminare in optimi, Romania a incheiat Campionatul Mondial din Serbia pe locul 11!...

         18 Decembrie 2013
          Campionatul Mondial de handbal: Romania, eliminata surprinzator de Polonia

          Campionatul Mondial de handbal: Romania, eliminata surprinzator de Polonia

          Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa duminica seara de reprezentativa similara a Poloniei, scor 29-31, si a fost eliminata, astfel, in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia. Fetele noastre nu au inceput prea inspirat jocul, fiind conduse cu 2-0 si 3-1, defensiva gafand in dese randuri la debut. Elevele lui Tadici s-au concentrat rapid, au inceput sa marcheze si usor-usor a venit si increderea in sine. Am egalat la patru, apoi pentru prima data am condus la 6-5, pentru a stabili un control al partidei. Neagu a fost de la inceput in mare forma, cu aruncarile sale precise si puternice de la 9 metri. Ele au fost ajutate de paradele lui Tolnai, de jocul bun pe extreme a lui Nechita si Elisei, dar si de patrunderile lui Manea pe pivot...

          15 Decembrie 20136 comentarii
           Campionatul Mondial de handbal: Romania a invins Ungaria

           Campionatul Mondial de handbal: Romania a invins Ungaria

           Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat, scor 21-17 (8-10), intalnirea disputata joi seara cu reprezentativa similara a Ungariei, in cadrul Grupei D a Campionatului Mondial din Serbia. "Tricolorele" antrenate de Gheorghe Tadici au obtinut o victorie superba in fata favoritei la castigarea grupei, marea rivala Ungaria, care a fost sustinuta de o galerie impresionanta, formata din aproximativ 5.000 de suporteri, foarte galagiosi si duri la adresa Romaniei. La Novi Sad, romancele, care veneau dupa infrangerea cu Germania, au intrat mai greu in meci si prima repriza a fost controlata de unguroaice, la care Anita Gorbicz a facut o noua partida mare. La pauza s-a intrat cu un avantaj de doua goluri pentru Ungaria, 10-8...

           12 Decembrie 201312 comentarii
            Campionatul Mondial de handbal: Romania, invinsa de Germania dupa un meci electrizant

            Campionatul Mondial de handbal: Romania, invinsa de Germania dupa un meci electrizant

            Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa de Germania, scor 26-23, in grupa D a Campionatului Mondial din Serbia. Fetele lui Gheorghe Tadici au pierdut dupa o ora de lupta, in care lipsa de concentrare din startul celor doua reprize ne-a fost fatala. Am ratat, in plus, si sase lovituri de la 7 metri, fapt ce ne-a ingreunat si mai mult misiunea. Dupa doua victorii de incalzire in primele meciuri de la turneul final, pentru Romania a urmat un test de foc impotriva Germaniei, formatie cu care imparteam sefia grupei...

            10 Decembrie 20137 comentarii
             Gatu, despre eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial

             Gatu, despre eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial

             Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a comentat eliminarea nationalei Romaniei de la Campionatul Mondial din Suedia. "Calificarea am pierdut-o pe mana noastra, am zis ca nu spun pana nu e clar ca ne calificam sau pierdem. Meciul cu Algeria a fost cel pe care jucatorii il vor avea pe constiinta. S-a vorbit doar de antrenor pana acum, dar ii dau dreptate si lui cand spune ca nu are ce face, cand jucatorii ajung in situatie de gol, unu la unu cu portarul, si rateaza. Am urmarit analiza meciului cu Algeria, pierdut la un gol, au fost 36 de ratari ale jucatorilor nostri. Ce sa mai zic atunci? Am facut mii de kilometri pana aici, cu sperante, nu in plimbare si uite ce a iesit! Vom avea o analiza dupa Mondiale, ce pot spune acum? Cu exceptia portarului Mihai Popescu, jucatorii nu s-au ridicat la nivelul Mondialelor, dar trebuie lamurita si cat de pregatiti vin ei la echipa nationala...

             19 Ianuarie 20114 comentarii
              Romania, eliminata de la Campionatul Mondial

              Romania, eliminata de la Campionatul Mondial

              Sansele Romaniei de a se mai califica in grupele principale ale Campionatului Mondial din Suedia au fost spulberate, miercuri seara, de remiza inregistrata intre Croatia si Serbia, scor 24-24. In urma acestui rezultat, Serbia a acumulat cinci puncte si nu mai poate fi ajunsa de Romania, care poate obtine maxim 4 puncte din ultimele doua meciuri in Grupa C. Croatia are deja 7 puncte, in timp ce Danemarca a adunat 6. Practic, indiferent de rezultatele meciurilor cu Australia si Serbia, Romania va parasi competitia inca din prima faza...

              19 Ianuarie 20116 comentarii
               Romania a invins Japonia la Campionatul Mondial de handbal

               Romania a invins Japonia la Campionatul Mondial de handbal

               Nationala feminina de handbal a obtinut a doua victorie din cadrul Campionatului Mondial, fetele noastre trecand destul de greu de reprezentativa Japoniei, scor 37-28. Euforice poate dupa victoria categorica din meciul cu Chile, "tricolorele" au avut o prima repriza teribil de slaba, fiind in unele momente incapabile sa opreasca atacurile adversarelor. Nici time-out-ul solicitat de Radu Voina nu a indreptat prea mult lucrurile, pauza gasind cele doua formatii la egalitate, scor 17-17. Partea secunda insa a apartinut Romaniei, o echipa mult mai agresiva iesind de la vestiare. Fetele pregatite de Voina au preluat conducerea si nu au avut emotii pana la final, castigand cu un categoric, la o diferenta de 9 goluri...

               06 Decembrie 20094 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Handbalistele de la nationala, pe post de fotomodele. Sedinta foto de 7 ore pentru Cristina Neagu si colegele sale
                Cristina Neagu si colegele ei de la prima reprezentativa au facut un shooting inainte de plecarea la Campionatul European din Norvegia, sedinta...

                Ioan Niculae, patronul echipei de fotbal Astra, in stare grava, la terapie intensiva. Omul de afaceri e diagnosticat cu Covid
                Surse din cadrul spitalului "Victor Babes" au afirmat in presa ca finantatorul echipei de fotbal Astra Giurgiu, Ioan Niculae, este internat in...

                13 cazuri de COVID la Gloria Buzau. Meciul cu FCSB, din Cupa Romaniei, nu se va mai disputa
                Clubul Gloria Buzau a anuntat, vineri seara, ca meciul cu FCSB, contand pentru 16-imile de finala ale Cupei Romaniei, nu va mai avea loc, deoarece...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor