Romania finala gimnastica olimpiada

Avem medalii la Olimpiada, dar problemele sportului romanesc n-au disparut

12 August 2016 - Avem medalii la Olimpiada, dar problemele sportului romanesc n-au disparut

Bun, ne-am linistit cu totii dupa ce fetele de la scrima ne-au adus primul aur olimpic de la Rio, iar Mergea si Tecau sunt siguri de macar o medalie de argint. Dar asta nu inseamna ca problemele sportului romanesc au disparut peste noapte. Pericolul performantei, daca poate fi numit asa, este ca te face sa iti pierzi usor perspectiva. Situatia sportului romanesc nu s-a schimbat cu nimic fata de ieri sau alaltaieri dimineata. Insa avem deja cu totii sentimente de usurare si de mandrie. Si s-o recunoastem, fetele, in primul rand, ne fac sa ne fie foarte usor sa fim mandri. Cum altfel ai putea fi cand le urmaresti cu sufletul la gura, in creierul noptii si intr-o seara din timpul saptamanii, constient fiind ca a doua zi mergi la serviciu, iar ele lupta ca niciodata, insa, in realitate, o fac ca intotdeauna?...

Alte articole despre:  Romania medalie aur Olimpiada, Romania medalii Olimpiada, Romania rezultate Olimpiada
Jocurile Olimpice 2016: Romania castiga medalia de aur la spada dupa o finala de neuitat

12 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania castiga medalia de aur la spada dupa o finala de neuitat

Romania a castigat medalia de aur in proba pe echipe la spada, dupa o prestatie de zile mari impotriva Chinei. Fetele noastre au produs una dintre cele mai mari surprize de la Jocurile Olimpice, reusind sa invinga campioana olimpica si mondiala, scor 44-38. Pentru Romania, aceasta este prima medalie la Jocurile Olimpice 2016. Mai avem asigurata o medalie si la tenis, in proba de dublu, iar finala este programata vineri. Din echipa noastra au facut parte Ana Maria Popescu (Branza), Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu...

8 comentarii
Alte articole despre:  Romania finala spada, Romania finala spada Olimpiada, finala spada Olimpiada live
Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

18 Aprilie 2016 - Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

Presedintele FR Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, duminica noapte, in privinta ratarii echipei feminine la Jocurile Olimpice, ca "atata s-au pregatit, atat au lucrat", adaugand ca echipa masculina, care a ratat si ea calificarea la Olimpiada, a luptat "extraordinar". "Nu pot sa dau declaratii acum, trebuie sa-mi limpezesc mintile dupa ce s-a intamplat. Fetele, atata s-au pregatit, atat au lucrat. Au ratat. Baietii, au ratat si ei, dar au luptat extraordinar. Au depasit cu 4 puncte punctajul obtinut la Campionatele Mondiale din 2015, dar sunt foarte tari si ceilalti adversari. Dupa acest turneu preolimpic trebuie sa tragem cu totii invataminte si sa trecem la treaba", a declarat Adrian Stoica, pentru News.ro, seful FRG fiind conducatorul delegatiei Romaniei la turneul preolimpic...

Alte articole despre:  Adrian Stoica gimnastica Olimpiada, echipa gimanstica Romania Jocurile Olimpice, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Romania, aproape de un esec istoric: Echipa feminina de gimnastica poate rata calificarea la Olimpiada

17 Aprilie 2016 - Romania, aproape de un esec istoric: Echipa feminina de gimnastica poate rata calificarea la Olimpiada

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei poate rata calificarea la Jocurile Olimpice pentru prima data in ultimele patru decenii. Fortata sa evolueze in turneul de precalificare de la Rio dupa rezultatul slab de la Mondiale, echipa noastra a avut un parcurs palid. "Tricolorele" au fost repartizate in Subdiviziunea 1 a turneului preolimpic, alaturi de Australia, si au obtinut un total de 216,569 puncte, clasandu-se in spatele gimnastelor de la Antipozi, care au totalizat 218,428 puncte. Diana Bulimar, Maria Holbura, Anamaria Ocolisan, Catalina Ponor, Dora Vulcan si Silvia Zarzu n-au reusit sa impresioneze in Brazilia si tremura acum asteptand jocul rezultatelor...

2 comentarii
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania echipa gimnastica, echipa gimnastica Jocurile Olimpice
Esec dureros pentru gimnastica romaneasca: Echipa masculina a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

17 Aprilie 2016 - Esec dureros pentru gimnastica romaneasca: Echipa masculina a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

Echipa masculina de gimnastica artistica a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, sambata, dupa ce s-a clasat doar pe locul 5 in clasamentul final al turneului preolimpic din metropola braziliana. Romania, cu un total de 344,148, ocupa locul al treilea dupa a doua subdiviziune, devansata de Germania, 350,609 puncte, si Franta, 346,583 puncte, dar la incheierea celei de-a treia subdiviziuni (ultima), tricolorii au fost depasiti de Ucraina (350,160 puncte) si Olanda (347,444). Doar primele patru echipe au obtinut biletele pentru Jocurile de la Rio...

Alte articole despre:  Romania gimnastica Olimpiada Rio, echipa masculina gimnastica Romania, Romania calificare Olimpiada gimnastica
Primele masuri dupa dezastrul de la gimnastica: Se cere aducerea unui antrenor strain

26 Octombrie 2015 - Primele masuri dupa dezastrul de la gimnastica: Se cere aducerea unui antrenor strain

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman solicita o serie de masuri importante dupa dezastrul de la gimnastica, acolo unde echipa feminina a ratat calificarea in finala la Mondialele de la Glasgow si, implicit, calificarea directa la Jocurile Olimpice. Presedintele COSR, Alin Petrache, i-a transmis o scrisoare deschisa omologului sau de la Federatia Romana de Gimnastica, Adrian Stoica, solicitandu-i acestuia sa ia masuri cat mai repede. "Manifestandu-ne public ingrijorarea, revenim, solicitandu-va implementarea unor masuri concrete in scopul redresarii parcursului sportiv ramas pana la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016, prima premisa a unei evolutii in perspectiva Jocurile Olimpice Tokyo 2020", se arata in document...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania echipa gimnastica, Romania gimnastica rezultate, Romania gimnastica Olimpiada 2016
Reactia sefului gimnasticii romanesti dupa esecul istoric de la Mondiale: Fetele au evoluat slab

24 Octombrie 2015 - Reactia sefului gimnasticii romanesti dupa esecul istoric de la Mondiale: Fetele au evoluat slab

Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica a avut o reactie incredibila dupa ce echipa Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatelor Mondiale de la Glasgow si, implicit, calificarea directa la Jocurile Olimpice. Adrian Stoica a refuzat sa isi asume orice fel de responsabilitate pentru aceasta contraperformanta si le-a aratat cu degetul pe gimnaste. In opinia sefului gimnasticii, sportivele noastre au avut o evolutie foarte slaba si de aceea au ratat calificarea. "Nu stiu ce pot spune dupa ziua de ieri (vineri - n.red.) in care am vazut fetele concurand asa de slab. Nu le-am vazut niciodata asa. Inca avem concurs, incercam sa maximizam ce se mai poate, dupa ratarea cu echipa feminina. A fost o zi nefasta, asta e realitatea. Nu le-am vazut niciodata concurand in acest fel. Aceasta ratare face calificarea la JO mai grea, dar nici nu ne gandim ca nu vom fi acolo si sa ne schimbam strategia privind ce dorim la JO. Sunt multiple exemple de acest fel, la ratare ma refer, nu doar in gimnastica si nu doar in cazul Romaniei. De exemplu, Germania a batut Brazilia cu 7-1 la Cupa Mondiala de fotbal, anul trecut, se intampla, si atunci a fost un soc, dar viata sportului merge mai departe...

5 comentarii
Alte articole despre:  Romania gimnastica rezultate, Romania gimnastica Olimpiada, Romania calificare Mondiale gimnastica
Olimpiada Londra 2012: Catalina Ponor, medalie de argint la sol

07 August 2012 - Olimpiada Londra 2012: Catalina Ponor, medalie de argint la sol

Catalina Ponor a castigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Londra, in proba de sol de la gimnastica. Din pacate, cealalta reprezentanta a noastra in finala, Sandra Izbasa, a ratat la ultima diagonala si nu a emis pretentii la podium. Ajunsa la aproape 25 de ani, Catalina a inceput finala de la sol dupa ce, cu cateva zeci de minute inainte, pierduse medalia de bronz la barna in favoarea Alexandrei Raisman, din SUA, in urma unei decizii controversate a arbitrilor. Tot Raisman avea sa fie cosmarul lui Ponor si de aceasta data...

18 comentarii
Alte articole despre:  Catalina Ponor argint sol, Catalina Ponor medalie Olimpiada Londra 2012, finala sol Olimpiada Londra 2012, Izbasa Ponor finala sol Olimpiada
Olimpiada: Romania, fara medalii la barna. Am pierdut bronzul dupa o contestatie a americanilor

07 August 2012 - Olimpiada: Romania, fara medalii la barna. Am pierdut bronzul dupa o contestatie a americanilor

Romania n-a obtinut nicio medalie in finala la gimnastica feminina - aparat barna - dupa ce ambele reprezentante ale noastre, Catalina Ponor si Larisa Iordache, s-au clasat in afara podiumului. Catalina Ponor a fost la un pas sa aduca Romaniei cea de-a noua medalie de la aceasta Olimpiada, numai ca arbitrii, in urma unei contestatii a americanilor, au decis sa mareasca nota Alexandrei Raisman si, astfel, gimnasta noastra a fost deposedata de medalia de bronz. Evolutia Catalinei a fost una dificila, dar presarata cu multe ezitari, iar nota primita (15.066) ne-a facut sa nu mai speram la medalie. Insa evolutiile modeste ale celorlalte gimnaste au facut ca sportiva noastra sa ramana in lupta pentru medalia de bronz si chiar s-o castige... pentru cateva minute!...

32 comentarii
Alte articole despre:  Catalina Ponor contestatie americani, Catalina Ponor bronz barna, LIVE Ponor Iordache barna, LIVE Romania gimnastica Olimpiada, LIVE finala barna Olimpiada
Olimpiada Londra 2012: Schimbare de ultim moment pentru Romania, la gimnastica

06 August 2012 - Olimpiada Londra 2012: Schimbare de ultim moment pentru Romania, la gimnastica

O schimbare de ultim moment a fost anuntata in cadrul lotului feminin de gimnastica participant la Jocurile Olimpice de la Londra. Astfel, Diana Bulimar a fost inlocuita de Larisa Iordache pe lista de start a finalei de la barna. "Diana Bulimar a facut un gest incredibil de frumos si ma bucura faptul ca reusim sa modelam nu numai sportivi, ci si caractere", a replicat antrenoarea Mariana Bitang. Bulimar a "prins" in extremis finala probei de barna, ea calificandu-se de pe ultima pozitie, in timp ce Larisa Iordache a fost prima sub "linie"...

1 comentariu
Alte articole despre:  Larisa Iordache finala barna Olimpiada 2012, Diana Bulimar Larisa Iordache, echipa gimnastica Romania Olimpiada 2012
Mariana Bitang, despre aurul cucerit de Sandra Izbasa la Olimpiada

05 August 2012 - Mariana Bitang, despre aurul cucerit de Sandra Izbasa la Olimpiada

Antrenoarea lotului olimpic feminin de gimnastica, Mariana Bitang, a declarat, duminica, ca medalia de aur la sarituri a Sandrei Izbasa este o mare bucurie, dupa o finala a nervilor tari. "Este o mare bucurie, o mare realizare profesionala si pentru Sandra, dar si pentru noi antrenorii, care am convins-o cu greu sa faca sarituri de finala. S-a dovedit ca a meritat. Finalele pe aparate sunt finalele nervilor tari. Sandra venea cu sansa a doua, dupa americanca, dar ea a cazut in fund si Sandra a avut nervii tari sa-si faca sariturile...

2 comentarii
Alte articole despre:  Bitang Romania aur Olimpiada, Izbasa aur gimnastica Olimpiada, Romania medalii Jocurile Olimpice
Olimpiada Londra 2012: Koczi a ratat podiumul la sol

05 August 2012 - Olimpiada Londra 2012: Koczi a ratat podiumul la sol

Sportivul roman Flavius Koczi a ratat podiumul in finala de gimnastica la sol, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra. Koczi a ratat excercitiul la sol si a primit nota 15.100, ocupand doar pozitia a saptea, penultima, inaintea germanului Marcel Nguyen (14.966). Medalia de aur a fost cucerita de chinezul Zou Kai, care si-a pastrat astfel titlul din 2008. Pe locul secund s-a clasat japonezul Kohei Uchimura, in timp ce rusul Denis Ablyazin a obtinut bronzul. Clasament final:...

8 comentarii
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocuri Olimpice, Romanai medalii Jocuri Olimpice, Koczi finala gimastica Olimpiada, Izbasa finala gimnastica Olimpiada
Olimpiada Londra 2012: Belu, nemultumit si resemnat dupa bronzul de la gimnastica

01 August 2012 - Olimpiada Londra 2012: Belu, nemultumit si resemnat dupa bronzul de la gimnastica

Octavian Belu, antrenorul coordonator al lotului feminin de gimnastica al Romaniei s-a declarat nemultumit de medalia de bronz castigata de fete in concursul pe echipe de la Jocurile Olimpice de la Londra. Tehnicianul sustine ca cine s-a obisnuit cu cea mai inalta treapta a podiumului si cu cea mai stralucitoare medalie, nu se poate obisnui cu bronzul. "Nu pot sa fiu multumit dupa un astfel de concurs, chiar daca am luat medalie. Cine a simtit gustul aurului o data nu mai poate fi multumit dupa ce ia un bronz. Probabil ca si Catalina si Sandra simt acelasi lucru", a declarat Belu la conferinta de presa...

6 comentarii
Alte articole despre:  Romania medalie gimnastica Olimpiada 2012, Octavian Belu medalie Olimpiada 2012, rezultate Romania Olimpiada 2012
Olimpiada Londra 2012: Romania a cucerit medalia de bronz la gimnastica feminina

31 Iulie 2012 - Olimpiada Londra 2012: Romania a cucerit medalia de bronz la gimnastica feminina

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a cucerit medalia de bronz, marti, in finala pe echipe de la Jocurile Olimpice ce au loc in aceste zile la Londra. Ca si la Jocurile Olimpice de la Beijing, Romania se intoarce cu medalia de bronz la gimnastica, in proba pe echipe, dupa o finala dominata categoric de echipa Statelor Unite ale Americii, antrenata de Martha si Bela Karoly. Din pacate, ramanem cu senzatia ca puteam spera la argintul rusoaicelor, daca nu ne impiedicam din nou de paralele (cel mai slab punctaj dintre cele opt finaliste) sau daca Larisa Iordache nu se accidenta inainte cu doar cateva zile de startul competitiei...

21 comentarii
Alte articole despre:  Romania medali bronz gimnastica, Romania bronz gimnastica feminina, Romania bronz gimnastica Olimpiada, LIVE finala gimnastica feminina, LIVE finala gimnastica Romania, romanians are smart
Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

29 Iulie 2012 - Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

Romania s-a calificat cu al 4-lea punctaj in finala feminina de gimnastica de la Olimpiada gazduita in aceste zile de Londra. 176.264 a fost punctajul cu care Romania s-a calificat in finala, dupa SUA (181.863 puncte), Rusia (180.429 puncte) si China (176.637 puncte). In finala au mai obtinut calificarea: 5. Marea Britanie (170.656 puncte), 6. Japonia (170.196 puncte), 7. Italia (168.397 puncte) si 8. Canada (167.696 puncte). N-au obtinut calificarea in finala: 9. Germania (167.331 puncte), 10. Australia (166.721 puncte), 11. Franta (164.796 puncte) si 12. Brazilia (161.295 puncte)...

4 comentarii
Alte articole despre:  Romania calificare finala gimnastica, Romania finala gimnastica Olimpiada, Romania gimnastica feminina Olimpiada

Top 3 știri din presa centrală

Între Nick Kyrgios și Serena Williams n-a fost chimie: “M-a făcut să mă simt inconfortabil”
Australianul Nick Kyrgios rămâne copilul rebel al tenisului, un demn urmaș al lui John McEnroe sau Ilie Năstase pentru năzbâtiile pe care le...

Mesajul lui Cristiano Ronaldo pentru fostul, dar și pentru viitorul antrenor de la Manchester United
Cu Michael Carrick interimar, Manchester United a învins-o pe Arsenal în Premier League, scor 3-2. Cristiano Ronaldo a marcat o dublă, acestea...

Mesajul Larisei Iordache, de pe patul de operație: "Mă sperie foarte tare!"
Larisa Iordache trece din nou prin momente dificile. Campioana de gimnastică se află la Viena, unde urmează să fie supusă unei noi...
  1. Un faimos fizician britanic trimite un avertisment lumii: ”Sfârșitul timpului este inevitabil” VIDEO
  2. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  3. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  4. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  5. Spre noi țărmuri, Germania!
  6. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  7. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  8. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  9. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  10. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO