Ziare.com
Romania debuteaza la Campionatul European de hanbal feminin impotriva Germaniei

Romania debuteaza la Campionatul European de hanbal feminin impotriva Germaniei

Nationala de handbal feminin a Romaniei va debuta, in grupa D a Campionatului European din decembrie, cu reprezentativa Germaniei. La ultima editie, tricolorele au incheiat pe locul 4. Partidele din grupa D se vor juca la Trondheim, iar programul ...

20 Iunie 20201 comentariu

Romania handbal campionat european

Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

Nationala feminina de handbal a Romaniei obtine din nou rezultate impresionante la un turneu final, iar Ambros Martin ne arata in aceste zile cum trebuie sa fie un selectioner strain. "Tricolorele" ne fac sa visam la o medalie la Campionatul European din Suedia, desi ele si antrenorul lor refuza sa vorbeasca despre acest lucru. Insa chiar daca nu discuta, este evident ca toti cei aflati in echipa se gandesc si ei la acest lucru. Am invins Rusia, am invins Croatia, am invins Ungaria si am pierdut destul de greu cu Norvegia. Un parcurs aproape fara greseala as indrazni sa spun, chiar daca au mai existat ceva poticneli. Incurajator este faptul ca Romania pare sa evolueze mai bine cu fiecare meci pe care il disputa la turneul final. Si, cel putin pentru moment, nu exista indicii ca acest parcurs ascendent se va opri...

12 Decembrie 20163 comentarii
  Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

  Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

  Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie categorica in duelul cu reprezentativa similara a Croatiei de la Campionatul European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 31-26 si au obtinut asadar calificarea in grupele principale de la turneul final. Fetele pregatite de Ambros Martin au inceput destul de slab partida, facandu-l pe selectioner sa le spuna ca inca dorm la primul time out al jocului. Acea pauza a fost insa semnalul de trezire, echipa noastra reusind sa isi demonstreze superioritatea...

  09 Decembrie 20162 comentarii
   Romania, la Campionatul European de handbal: Rezultatele, clasamentul grupei si programul

   Romania, la Campionatul European de handbal: Rezultatele, clasamentul grupei si programul

   Nationala Romaniei a obtinut miercuri seara prima victorie in Grupa D a Campionatului European de handbal feminin si a intrat serios in cursa pentru calificare in semifinale. Iata insa rezultatele complete din aceasta grupa: ROMANIA - Rusia 22-17 Croatia - Norvegia 16-34...

   07 Decembrie 2016
    Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

    Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

    Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, a vorbit despre infrangerea suferita de "tricolore" in duelul cu Norvegia. Tehnicianul sustine ca diferenta a fost facuta de lucrurile mici, erorile sportivelor noastre permitandu-le adversarelor sa se distanteze. "Lucrurile mici au facut diferenta, ele au avut un ritm mai bun, echipa e mai sudata, sunt obisnuite sa joace de mult timp impreuna. Dar vad un viitor frumos pentru echipa noastra, e doar inceputul, e un drum lung, trebuie sa luam meci cu meci. In ambele reprize le-am dat ocazia sa se distanteze la trei goluri, si e foarte greu sa faci asta cand joci cu Norvegia. Dar am incercat pana in ultimul moment sa revenim. Meciul a fost in mainile noastre, dar nu am profitat de lucrurile mici care au contat si au facut diferenta", a explicat selectionerul, citat de lead.ro...

    06 Decembrie 2016
     Grupa foarte dificila pentru Romania la Campionatul European de handbal feminin

     Grupa foarte dificila pentru Romania la Campionatul European de handbal feminin

     Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost repartizata intr-o grupa foarte dificila la Campionatul European ce va avea loc in luna decembrie. Fetele noastre au fost plasate in Grupa D, alaturi de Norvegia, Rusia si Croatia. Nordicele sunt vazute drept cele mai bune din lume in momentul de fata, detinatoare ale titlurilor european, mondial si olimpic. Rusia, de cealalta parte, incearca sa isi revina dupa o perioada mai putin fasta, cvadrupla campioana a lumii avand resurse pentru a alinia din nou o echipa de top...

     10 Iunie 2016
      Tadici, reactie neasteptata in timpul meciului cu Spania: E bine?

      Tadici, reactie neasteptata in timpul meciului cu Spania: E bine?

      Gheorghe Tadici, selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, a avut o reactie neasteptata in timpul meciului cu Spania, de la Campionatul European. Pe final de partida, inainte de a solicita o pauza, tehnicianul s-a indreptat catre jurnalistii prezenti in sala si le-a adresat o intrebare ironica. "E bine daca iau timeout acum?", a spus Tadici, conform ProSport. Reactia acestuia a venit dupa ce a fost aspru criticat de o parte a jurnalistilor pentru pauzele solicitate in finalul disputei cu Ungaria...

      15 Decembrie 2014
       Cristian Gatu, dur dupa infrangerea Romaniei cu Norvegia - interviu

       Cristian Gatu, dur dupa infrangerea Romaniei cu Norvegia - interviu

       Cristian Gatu a comentat infrangerea drastica suferita de nationala feminina de handbal a Romaniei in meciul de debut de la Campionatul European ce are loc in aceste zile in Ungaria si Croatia. Intr-un interviu acordat Ziare.com, fostul presedinte al Federatiei Romane de Handbal catalogheaza "foarte slab" jocul "tricolorelor" din partida cu Norvegia, scor 19-27. Fostul mare handbalist roman avertizeaza ca, daca jucatoarele antrenate de Gheorghe Tadici vor juca la fel si cu Danemarca, atunci n-avem nicio sansa...

       08 Decembrie 20145 comentarii
        Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate si clasamentul final

        Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate si clasamentul final

        Joi seara a avut loc ultima etapa a Grupei a II-a principala a Campionatului European de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei. Rezultatele inregistrate: Spania - Muntenegru 23-27 Germania - ROMANIA 25-23...

        13 Decembrie 20121 comentariu
         Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

         Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

         Miercuri seara a avut loc etapa a doua a Grupei D a Campionatului European de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei. Rezultatele: Rusia - Muntenegru 27-30 (14-20) Romania - Islanda 22-19 (15-13)...

         05 Decembrie 20121 comentariu
          Romania, invinsa de Serbia in ultimul test inainte de Europene

          Romania, invinsa de Serbia in ultimul test inainte de Europene

          Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut ultimul meci test inainte de Campionatul European. "Tricolorele" au fost invinse de Serbia, scor 26-20. Elevele lui Gheorghe Tadici au ajuns la sala din localitatea Pancevo cu ceva emotii, autocarul care le transporta fiind implicat intr-un accident rutier. Din fericire nu a fost vorba de vreo accidentare in randul sportivelor si, dupa cateva zeci de minute de analiza, s-a decis prezentarea la meci. Prima repriza a partidei cu Serbia a fost destul de echilibrata, la pauza gazdele avand un avantaj minim, de un gol, scor 12-11...

          30 Noiembrie 2012
           Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Urnele valorice!

           Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Urnele valorice!

           Federatia Europeana de Handbal a anuntat, marti, componenta urnelor valorice, pentru tragerea la sorti de vineri, de la Monte Carlo, a grupelor CE feminin din luna decembrie. Potrivit anuntului EHF, Romania face parte din prima urna valorica, alaturi de Suedia, campioana en-titre Norvegia si Croatia. Din urna a doua fac parte Franta, Muntenegru, Germania si Ucraina, din cea de-a treia, Serbia, Danemarca, Rusia si Ungaria, iar din cea de-a patra, Spania, Cehia, Macedonia si Islanda. Turneul final al CE din 2012 se va desfasura in Serbia, intre 4-16 decembrie, cu grupele preliminare la Belgrad (grupa A), Nis (B), Novi Sad (C) si Vrset (D). Grupele principale se vor derula la Belgrad si Novi Sad, iar meciurile de clasament final, la Belgrad...

           19 Iunie 2012
            Situatia in grupa Romaniei de la Euro 2010

            Situatia in grupa Romaniei de la Euro 2010

            Marti s-a disputat cea de-a doua etapa din cadrul Grupei I principale de la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca si Norvegia, grupa din care face parte si Romania. Rezultatele de marti au stabilit cele doua formatii calificate in semifinale, Danemarca si Romania obtinand accesul in careul de asi inaintea ultimei etape. Iata rezultatele: ROMANIA - Muntenegru 23-21...

            14 Decembrie 20101 comentariu
             Radu Voina, despre sansele Romaniei la Campionatul European

             Radu Voina, despre sansele Romaniei la Campionatul European

             Antrenorul echipei nationale de handbal feminin, Radu Voina, spune ca pentru Romania Campionatul European abia a inceput. "Am vorbit cu fetele si le-am zis ca pentru noi acum a inceput Campionatul European. Suntem capabili sa jucam si mai bine decat am facut-o cu Serbia", a spus Voina. Tehnicianul s-a referit apoi la programul pe care Romania il are in continuare la turneul final. "Rusia ramane o forta, chiar daca nu a mai avut in ultimul timp aceleasi rezultate. Muntenegru si-a propus sa joace finala, iar Croatia e oricand capabila de surprize. Noi nu mai avem voie sa facem pasi gresiti si pentru asta trebuie sa muncim si mai mult", a explicat Voina...

             12 Decembrie 20101 comentariu
              Romania a zdrobit Franta la Campionatul European

              Romania a zdrobit Franta la Campionatul European

              Echipa nationala de handbal feminin a invins reprezentativa Frantei, scor 30-25, intr-un meci din grupa A a Campionatului European si s-a calificat in grupele principale ale competitiei. Chiar daca diferenta de goluri pare mica, victoria este mult mai clara decat o arata scorul. Dupa succesul de rasunet in fata Ungariei, in calea fetelor lui Radu Voina s-a aflat Franta, traditionala noastra adversara din ultimul an. Aceasta partida de la Campionatul European a fost a patra dintre cele doua formatii din ultimul an, bilantul fiindu-ne favorabil...

              05 Decembrie 20083 comentarii
              Alte articole despre: Romania, handbal, Campionatul European
               Handbal: Romania, cu un pas la Campionatul European

               Handbal: Romania, cu un pas la Campionatul European

               Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat clar, duminica, intalnirea cu reprezentativa similara a Islandei, contand pentru prima mansa a barajului de calificare la Campionatul European din Macedonia. Elevele antrenate de Gheorghe Tadici s-au impus cu scorul de 37-23 (21-8). Pentru acest meci, Gheorghe Tadici a putut conta pe urmatoarele jucatoare: Paslaru, Tolnai, Dinu, Lungu, Balint, Oltean, Neagu, Bradeanu, Stanca, Manea, Luca, Elisei, Meirosu, Bese si Lecusanu. Meciul n-a fost transmis in Romania...

               02 Iunie 20082 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Oltenii si-au luat revansa in fata Chindiei Targoviste. Universitatea Craiova, prima echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei.
                CS Universitatea Craiova a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Chindia Targoviste, calificandu-se in semifinalele Cupei...

                Isterie in Turcia dupa un sondaj pe internet. Tara este impartita intre Hagi si un brazilian
                Gica Hagi este legenda in Turcia. Fostul fotbalist este iubit de mai toata lumea, chiar daca a jucat si a antrenat doar la Galatasaray. FIFA a a...

                "Nu am furat echipa." Cum a luat Gigi Becali clubul Steaua in anii 2000
                Gigi Becali este din nou in razboi cu sefii Armatei. Patronul FCSB este suparat ca i-a fost luat numele echipei si i se cer despagubiri de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor