Ziare.com
Romania si-a aflat a doua adversara din turneul preolimpic

Romania si-a aflat a doua adversara din turneul preolimpic

Nationala feminina de handbal a Romaniei isi cunoaste si a doua adversara din turneul preolimpic de anul viitor. "Tricolorele" vor infrunta reprezentativa Muntenegrului, cea care a reusit sa invinga Serbia si sa incheie pe locul 5 in clasamentul ...

13 Decembrie 20194 comentarii

Romania handbal olimpiada 2016

Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A, de la Jocurile Olimpice, scor 28-27 cu Norvegia, fiind eliminata astfel din competitie. Elevele lui Tomas Ryde au parut ca nu au prea multe solutii pentru defensiva nordica, mai ales in buna parte din repriza a doua. Romancele au condus o singura data in prima repriza, au tinut scorul strans si au parut ca se lupta de la egal la egal cu nordicele, care au intrat in avans la cabine, scor 14-13. Cand au condus singura data in acest meci, romancele si-au pierdut avantul dupa ce au a primit foarte usor doua goluri consecutive, de la jumatatea terenului, cu poarta goala. Paula Ungureanu, care iarasi a aparat foarte bine, a revenit cu greutate pe teren, de fiecare data la cele doua goluri, dupa atacuri in care am pierdut mingea, iar nordicele s-au distantat...

15 August 201613 comentarii
  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

  A saptea zi de la Jocurile Olimpice a fost si cea mai buna de pana acum pentru sportivii romani. E ziua in care am castigat doua medalii, un bronz neasteptat la haltere prin Gabriel Sincraian si un argint la tenis, prin Horia Tecau si Florin Mergea. De asemenea, tot in a saptea zi echipa de handbal feminin a dat semne de revenire si a invins Spania in faza grupelor. La capitolul vesti proaste, nu putem uita eliminarea lui Daniel Natea in calificari la judo sau esecul echipei Romaniei in proba pe echipe de la tenis de masa...

  13 August 2016
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

   Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

   11 August 2016
    Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

    Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

    Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic. Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza...

    10 August 20165 comentarii
     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate in a treia zi de sportivii romani

     Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate in a treia zi de sportivii romani

     A treia zi a Jocurilor Olimpice de la Rio a continuat intr-o nota dezamagitoare pentru sportivii romani. Ramanem fara medalii la Rio, dupa ce Alin Moldoveanu (tir), Daniela Dodean (tenis de masa), Adrian Crisan (tenis de masa) si Corina Caprioriu (judo) au fost eliminati. De altfel, Corina Caprioriu a fost sportiva care s-a aflat cel mai aproape de o medalie, dar a incheiat pe locul 5 la categoria 57 kilograme. O rusine am trait si la handbal feminin, unde nationala noastra a fost invinsa clar de Brazilia, scor 26-13...

     09 August 20162 comentarii
      Jocurile Olimpice 2016: Ce spune Tomas Ryde dupa esecul surprinzator al Romaniei cu Angola

      Jocurile Olimpice 2016: Ce spune Tomas Ryde dupa esecul surprinzator al Romaniei cu Angola

      Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere neasteptata in turneul olimpic de la Rio, "tricolorele" fiind invinse de reprezentativa Angolei, scor 19-23. Imediat dupa meci, Tomas Ryde, antrenorul suedez al nationalei noastre a incercat sa explice acest esec dezastruos: "Cred ca, dupa ce Angola a luat conducerea in joc, au contat doua lucruri: jucatoarele au cautat-o cat de mult posibil pe Cristina, iar ea nu s-a antrenat mai mult de trei ori in sase saptamani. Am spus la pauza ca toata lumea trebuie sa caute poarta, sa jucam de la o extrema la alta si sa cautam poarta. Ceea ce Alice si Mika nu au facut in prima repriza, Laura si Cristina da. Au fost mai rapide si mai agresive decat noi, apoi, in a doua jumatate, am avut multe sanse si am ratat multe mingi din 6 metri", puncta pentru inceput Tomas Ryde, intr-un interviu pentru Gazeta Sporturilor...

      07 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

       Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

       07 August 20165 comentarii
        Jocurile Olimpice 2016: Nationala feminina de handbal, invinsa de Angola

        Jocurile Olimpice 2016: Nationala feminina de handbal, invinsa de Angola

        Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere neasteptata in turneul olimpic de la Rio, "tricolorele" fiind invinse de reprezentativa Angolei. Spotivele din Africa s-au impus cu scorul de 23-19, obtinand numai a doua victorie din istorie in duelurile directe cu Romania. Romancele au inceput cum nu se putea mai prost duelul cu Angola, cel mai slab adversar din grupa de la Rio, Cristina Neagu reusind primul gol abia in minutul 10. Cum ceea ce incepe prost continua de obicei si mai prost, am avut parte de una dintre cele mai slabe partide ale "tricolorelor" din ultima vreme...

        07 August 20162 comentarii
         Jocurile Olimpice 2016: Cine sunt romanii cu cele mai mari sanse la medaliile de aur

         Jocurile Olimpice 2016: Cine sunt romanii cu cele mai mari sanse la medaliile de aur

         Jocurile Olimpice 2016 incep astazi la Rio de Janeiro, dar pentru delegatia Romaniei previziunile nu sunt tocmai optimiste. Chiar si asa, sunt cativa sportivi care ne dau motive sa credem ca putem obtine si medalii de aur. Echipa noastra a plecat in Brazilia mai pesimista ca oricand, asteptarile COSR fiind extrem de negativiste. In cel mai fericit scenariu al COSR, Romania va castiga intre 6 si 8 medalii la Rio. S-ar continua astfel un trend descendent, inceput cu Olimpiada de la Beijing (2008), cand am castigat doar 8 medalii, cu 11 mai putin decat in 2004, la Atena. In 2012, la Londra, lucrurile au stat putin mai bine, am castigat 9 medalii, dar semnele sunt tot mai evidente ca Romania nu mai este un punct de referinta in sportul mondial...

         05 August 2016
          Nationala feminina de handbal si-a aflat adversarele de la Olimpiada: Grupa foarte grea pentru Romania

          Nationala feminina de handbal si-a aflat adversarele de la Olimpiada: Grupa foarte grea pentru Romania

          Nationala feminina de handbal si-a aflat, vineri, adversarele de la Jocurile Olimpice de la Rio. Sortii nu au fost deloc darnici cu "tricolorele", care au fost repartizate intr-o grupa care se anunta a fi extrem de dificila. Romania va face parte din Grupa A, alaturi de Norvegia, Muntenegru, Brazilia, Spania si Angola. Vestea buna este ca Neagu si colegele ei vor incepe turneul olimpic impotriva Angolei, cel mai facil adversar din grupa...

          29 Aprilie 20164 comentarii
           Danezii sunt in al noualea cer dupa decizia dura IHF impotriva Romaniei: Era greu cu arbitri est-europeni

           Danezii sunt in al noualea cer dupa decizia dura IHF impotriva Romaniei: Era greu cu arbitri est-europeni

           Danezii sunt in al noualea cer dupa ce Federatia Internationala de Handbal (IHF) a mutat turneul preolimpic, grupa a doua, din Romania in Danemarca. Unul dintre cele mai mari nume ale handbalului danez, Ulrik Wilbek, recunoaste cinstit ca sansele tarii sale de a se califica la Jocurile Olimpice sunt mult mai mari dupa aceasta hotarare, el invocand arbitrajul. "Acum, ca am primit organizarea, suntem foarte fericiti, in primul rand din punct de vedere sportiv. Sansele noastre de calificare la Olimpiada sunt mai mari. Un drum pana in Muntenegru sau Romania si cu arbitri est-europeni la meciuri, atunci ar fi fost chiar dificil. Cu toate acestea, intalnim doua echipe bune, insa o facem acasa, ceea ce inseamna ca avem sanse reale de a invinge macar una dintre ele", a spus Wilbek in presa daneza...

           23 Decembrie 20153 comentarii
            Dupa rezultatul extraordinar de la Campionatul Mondial, nationala Romaniei lupta pentru calificarea la Olimpiada

            Dupa rezultatul extraordinar de la Campionatul Mondial, nationala Romaniei lupta pentru calificarea la Olimpiada

            Nationala feminina de handbal a Romaniei a avut o evolutie extraordinara la Campionatul Mondial din Danemarca, unde a obtinut in premiera medalia de bronz, insa lupta continua pentru "tricolore", care au ca obiectiv calificarea la Jocurile Olimpice din vara anului viitor. Ca urmare a clasarii pe locul trei la Mondiale, Romania a primit dreptul de a organiza unul dintre turneele preolimpice, insa sansa nu a fost de partea sportivelor noastre, care vor avea parte de adversare dificile. Danemarca, Muntenegru si Uruguay sunt nationalele care stau in calea Romaniei spre Olimpiada din Brazilia...

            21 Decembrie 2015
             Revolta unui fotbalist roman de nationala: E clar, Ungaria ne-o ia inainte! Noi ce asteptam?

             Revolta unui fotbalist roman de nationala: E clar, Ungaria ne-o ia inainte! Noi ce asteptam?

             Un fotbalist roman de nationala este convins ca Ungaria o ia inaintea Romaniei in privinta sportului. Atacantul Ciprian Marica, cel care i-a felicitat pe maghiari pentru calificarea la Euro 2016, este de parere ca legislatia promovata de guvernul de la Budapesta avantajeaza sportul si, prin urmare, ungurii au sanse mai mari de dezvoltare. In acelasi timp, el face un apel pentru ca si politicienii de la Bucuresti sa adopte legi care sa vina in sprijinul sportului. Iata mesajul lui Marica:...

             17 Noiembrie 20151 comentariu
              Romania, eliminata de la Mondialul de handbal: Un mare antrenor pune degetul pe rana

              Romania, eliminata de la Mondialul de handbal: Un mare antrenor pune degetul pe rana

              Eliminarea nationalei feminine de handbal a Romaniei de la Cupa Mondiala din Serbia a suprins pe multi, insa cea mai vehementa reactie a avut-o unul din marii antrenori din acest sport. Jakob Vestergaard, omul care a castigat doua Ligi ale Campionilor cu Viborg pune degetul pe rana romancelor. Tehnicianul danez nu s-a sfiit sa-l acuze direct pe selectionerul Gheorghe Tadici, care, in opinia lui, nu le-ar fi motivat suficient pe jucatoare. "Asteptarile mele in ceea ce priveste echipa Romaniei au fost mari la Mondialul din Serbia. Echipa asta are un potential urias. Dar, inca o data, a capotat inainte ca intrecerea adevarata sa inceapa. Dupa un an la Oltchim, le cunosc pe majoritatea jucatoarelor din lot si stiu cat sunt de talentate. Unele dintre ele sunt cele mai bune din lume! Avand un lot in care se aflau jucatoare experimentate si tinere de perspectiva, romanii aveau o sansa reala la medalie...

              18 Decembrie 20134 comentarii

               Urmareste Ziare.com pe

               Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                

               TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

               Handbalistele de la nationala, pe post de fotomodele. Sedinta foto de 7 ore pentru Cristina Neagu si colegele sale
               Cristina Neagu si colegele ei de la prima reprezentativa au facut un shooting inainte de plecarea la Campionatul European din Norvegia, sedinta...

               Ioan Niculae, patronul echipei de fotbal Astra, in stare grava, la terapie intensiva. Omul de afaceri e diagnosticat cu Covid
               Surse din cadrul spitalului "Victor Babes" au afirmat in presa ca finantatorul echipei de fotbal Astra Giurgiu, Ioan Niculae, este internat in...

               13 cazuri de COVID la Gloria Buzau. Meciul cu FCSB, din Cupa Romaniei, nu se va mai disputa
               Clubul Gloria Buzau a anuntat, vineri seara, ca meciul cu FCSB, contand pentru 16-imile de finala ale Cupei Romaniei, nu va mai avea loc, deoarece...
               Platforma pentru solutionarea online a litigiilor