Ziare.com
Nationala de fotbal feminin a Romaniei a fost spulberata in preliminariile pentru EURO 2021

Nationala de fotbal feminin a Romaniei a fost spulberata in preliminariile pentru EURO 2021

Nationala de fotbal feminin a Romanieia suferit o infrangere categorica in preliminariile pentru Campionatul European din 2021. Tricolorele au pierdut categoric ultimul joc al anului, fiind invinse cu 6-0 de selectionata Elvetiei pe stadionul LIPO ...

13 Noiembrie 2019

Romania invinsa croatia

Romania, eliminata dramatic de la Campionatul Mondial de handbal

Romania, eliminata dramatic de la Campionatul Mondial de handbal

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost eliminata de la Campionatul Mondial gazduit de Brazilia dupa ce a pierdut dramatic intalnirea din "optimi" cu reprezentativa Croatiei, scor 27-28. Venita dupa evolutii mai mult dezamagitoare in faza grupelor, nationala noastra a abordat intalnirea din optimi cu o alta "fata", aratand tot mai mult cu formatia puternica pe care o stia toata lumea. Mai exacte in defensiva si mai incisive in atac, elevele lui Voina au incercat sa spele rusinea si sa "prinda" sfertul de finala cu Norvegia...

12 Decembrie 201113 comentarii
  Zi decisiva pentru Bosnia. Cum profita Romania de posibila suspendare a bosniacilor?

  Zi decisiva pentru Bosnia. Cum profita Romania de posibila suspendare a bosniacilor?

  Fotbalul din Bosnia isi joaca marti viitorul. Amenintati cu excluderea din toate competitiile, bosniacii trebuie sa decida daca accepta statutul impus de UEFA sau nu, caz in care federatia ar fi dezafiliata iar toate echipele isi vor lua adio de la intrecerile continentale. Intalnirea decisiva va incepe de la ora 11.00, in capitala Sarajevo. reprezentantii celor 3 factiuni, sarba, croata si musulmana, vor discuta despre posibilitatea de a renunta la sistemul actual de conducere, cu 3 presedinti, cate unul pentru fiecare natie, si se vor alinia regulamentelor UEFA...

  29 Martie 20116 comentarii
   Vezi cum se poate califica Romania in grupele principale la Campionatul Mondial

   Vezi cum se poate califica Romania in grupele principale la Campionatul Mondial

   Nationala masculina de handbal a Romaniei a pierdut toate partidele jucate pana acum la Campionatul Mondial, insa pastreaza inca sanse de calificare in faza grupelor principale. Infrangerea suferita in fata Algeriei, luni seara, ne-a diminuat serios sansele de calificare in grupele principale de la intrecerea suedeza, insa nu complet. "Tricolorii" pot inca spera la aceasta performanta, insa de acum nu isi mai permit niciun pas gresit. Cum si Serbia a fost invisa, luni, de Danemarca, ecuatia calificarii este destul de simpla. Sarbii trebuie sa piarda si urmatorul meci, de miercuri, cand vor intalni marea rivala, Croatia. In acest timp, elevii lui Vasile Stanga sunt obligati sa invinga Australia, iar Algeria sa piarda intalnirea cu Danemarca...

   18 Ianuarie 20113 comentarii
    Romania, invinsa clar de Danemarca la Campionatul Mondial

    Romania, invinsa clar de Danemarca la Campionatul Mondial

    Nationala masculina de handbal a Romaniei a pierdut si cea de-a doua partida din cadrul Grupei C a Campionatului Mondial, "tricolorii" fiind invinsi fara drept de apel de Danemarca, scor 39-30. "Deja-vu" este expresia care iti vine in minte dupa aceasta intalnire, elevii lui Vasile Stanga jucand exact ca in precedentul meci de la Mondiale, cu Croatia. Romania a facut o prima repriza foarte buna, jucatorii aratand chiar ca au invatat din greselile facute pana acum. Atacul a mers mult mai bine, trecerea de la o faza de joc la cealalta s-a facut firesc si rapid iar in defensiva am ramas la fel de ermetici...

    16 Ianuarie 201110 comentarii
     Rezultatele inregistrate la Campionatul Mondial de handbal

     Rezultatele inregistrate la Campionatul Mondial de handbal

     Campionatul Mondial de handbal masculin, editia 2011, a "intrat in paine", vineri disputandu-se partide in toate grupele. Rezultatele au fost, in mare, cele asteptate, favoritele intrecerii impunandu-se in corpore. In Grupa C, din care face parte si echipa Romaniei, Danemarca a reusit scorul intrecerii de pana acum, 47-12 cu Australia, iar Serbia a trecut foarte greu de Algeria, scor 25-25. "Tricolorii" au fost invinsi in prima partida de la Mondialul din Suedia, 21-27 cu Croatia, insa au lasat o impresie destul de buna...

     15 Ianuarie 2011
      Gatu: Romania nu s-a facut de ras

      Gatu: Romania nu s-a facut de ras

      Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, crede ca nationala masculina nu s-a facut de ras in primul meci de la Campionatul Mondial, cu Croatia. "Nu ne-am facut de ras cu acest scor. Jocul aratat in acest meci promite mult pe viitor. Am visat frumos, din pacate numai o repriza. La final, s-a vazut ca jucatorii au realizat ca puteau face mai mult. Meciul cu Danemarca trebuie sa-l castigam pentru a avea o sansa de a iesi din faza grupelor. Popescu si Stamate au fost cei mai buni jucatori de pe teren. Romania sta foarte bine la capitolul portari, atat in handbalul masculin cat si in cel feminin", a spus Cristian Gatu la Sport.ro...

      14 Ianuarie 20111 comentariu
       Romania, invinsa de Croatia in primul meci de la Mondiale

       Romania, invinsa de Croatia in primul meci de la Mondiale

       Nationala masculina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere la Campionatul Mondial din Suedia, "tricolorii" fiind invinsi de Croatia, una din favoritele intrecerii, cu scorul de 27-21. Baietii pregatiti de Vasile Stanga au avut parte de o prima repriza de vis, reusind sa domine in multe momente mult mai puternica nationala croata. Cu un portar Mihai Popescu in zi excelenta, romanii au preluat conducerea pe tabela si au pastrat-o pana la pauza, cand au intrat la cabine cu un scor de necrezut, 13-11...

       14 Ianuarie 201111 comentarii
        Tadici, despre esecul Romaniei din semifinala cu Suedia

        Tadici, despre esecul Romaniei din semifinala cu Suedia

        Fostul antrenor al nationalei de handbal feminin, Gheorghe Tadici, a comentat infrangerea suferita de "tricolore" in semifinala cu Suedia de la Euro 2010. "A fost o nesansa la ratarea lui Tivadar, insa asta este jocul, din pacate, am pierdut si trebuie sa ne revenim pentru a obtine o medalie. In urma cu trei ani, la Paris, am avut meciul in mana si am pierdut in ultimele 8 secunde. Nu am avut prospetimea de care era nevoie. Ritmul lent ne-a dezavantajat si am avut un joc previzibil. Nu am mai reusit partidele cu Muntenegru si Croatia si nici cu pivotul nu am mai reusit acel joc formidabil. Tolnai a avut o partida senzationala, dar apararea nu a ajutat-o deloc...

        18 Decembrie 2010
         Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

         Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

         Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22, in primul meci din cadrul grupei principale a Campionatului European. In primul meci al Grupei I principale, "tricolorele" au dat piept cu nationala Croatiei, un adversar facil, in fata caruia nu puteau lua in calcul decat o victorie. Startul partidei a fost unul foarte dificil, croatele incercand sa impuna un joc lent pentru a tine pasul cu echipa pregatita de Radu Voina. Pana la pauza, Romania nu a reusit sa se desprinda, cea mai mare diferenta inregistrata pe tabela fiind de numai doua goluri. Croatele s-au tinut scai si au profitat de aproape orice eroare din defensiva echipei noastre...

         13 Decembrie 20106 comentarii
          Polo: Romania, invinsa de Italia

          Polo: Romania, invinsa de Italia

          Nationala de polo pe apa a Romaniei a pierdut disputa cu Italia, scor 7-10, si pastreaza sanse reduse de calificare in sferturile de finala ale Campionatului European din Croatia. "Tricolorii" aveau nevoie de o victorie in fata italienilor pentru a spera la calificare, insa au capotat si au pierdut la o diferenta de 3 goluri. In aceste conditii, baietii nostri sunt obligati sa invinga Muntenegru in ultima partida din Grupa A, dar si ca norocul sa fie cu ei iar jocul rezultatelor sa le fie favorabil...

          03 Septembrie 2010
           Polo: Romania, invinsa de Croatia

           Polo: Romania, invinsa de Croatia

           Romania a pierdut cea de-a treia partida disputata la Campionatul European de polo pe apa, scor 7-13 cu Croatia, tara gazda. "Tricolorii" au inceput bine meciul si conduceau dupa prima repriza cu scorul de 4-3. A urmat insa o cadere incepand cu repriza a doua, croatii marcand de 10 ori iar sportivii nostri de numai 3 ori. In ciuda acestei infrangeri, Romania are in continuare sanse de calificare in faza sferturilor de finala. "Tricolorii" mai au nevoie de o victorie in ultimele doua intalniri, cu Italia si Muntenegru...

           01 Septembrie 2010
            Romania a debutat cu stangul la Campionatul European din Slovacia

            Romania a debutat cu stangul la Campionatul European din Slovacia

            Nationala masculina de tineret a Romaniei a fost invinsa, scor 27-29, de nationala similara a Croatiei la Campionatul European de handbal din Slovacia.
            Partida a contat pentru Grupa D, din care mai fac parte Slovenia si Suedia.
            Primele doua echipe clasate in grupa se califica in faza urmatoare a competitiei.
            Campionatul European de handbal din Slovacia, rezervat nationalelor masculine de tineret, se desfasoara in perioada 29 iulie - 8 august.
            I.G.

            29 Iulie 20101 comentariu
             Inca o infrangere la scor pentru echipa nationala de juniori Under 17

             Inca o infrangere la scor pentru echipa nationala de juniori Under 17

             Echipa nationala de juniori Under 17 a Romaniei se face de ras la Turneul de Elita (ultimul tur preliminar) al Campionatului European U17, editia 2009-2010. Dupa infrangerea suferita in meciul de debut, scor 1-4 cu Portugalia, elevii lui Florin Cheran au pierdut tot la o diferenta de 3 goluri, scor 0-3, si disputa cu reprezentativa Croatiei. Golurile invingatorilor au fost marcate de Livaja ('9), Ivancic ('14) si Dzoni ('30). In urma acestui rezultat Romania nu mai are nicio sansa de calificare la turneul final al Campionatului European din Liechtenstein...

             22 Martie 2010
              Romania a pierdut disputa cu Elvetia

              Romania a pierdut disputa cu Elvetia

              Echipa de FedCup a Romaniei a pierdut intalnirea cu Elvetia, din cadrul cadrul Zonei I Euro-africane a intrecerii, cu scorul de 1-2. In prima partida Raluca Olaru a pierdut surprinzator, in 3 seturi, disputa cu necunoscuta Amra Sadikovici, scor 6-7 (1), 7-5, 4-6. La fel de surprinzatoare a fost victoria Alexandrei Dulgheru, tanara de doar 20 de ani castigand meciul cu mult mai experimentata Patty Schnyder, scor 3-6, 7-6, 6-0. In meciul decisiv, cel de dublu, Simona Halep si Raluca Olaru au fost invinse de cuplul Patty Schnyder/Amra Sadikovici in doar doua seturi, 7-6 (4), 6-1...

              03 Februarie 2010
               Handbal: Romania a invins Croatia

               Handbal: Romania a invins Croatia

               Echipa nationala de handbal feminin a castigat meciul disputat impotriva Croatiei la turneul amical din Norvegia, scor 28-26. Jucatoarele din Croatia au inceput bine meciul si au intrat cu un avantaj de doua goluri la pauza (13-11), iar in startul partii secunde s-au distantat chiar la 5 goluri (23-18). Fetele lui Radu Voina au revenit miraculos pe final de meci si s-au impus cu 28-26. Aceasta a fost prima victorie a Romaniei in turneul din Norvegia, dupa ce in precedentele doua zile pierdusem cu Rusia si in fata tarii gazda...

               22 Noiembrie 20091 comentariu
               Alte articole despre: Romania, handbal, croatia, turneu amical

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Povestea dramatica a fotbalistului Viorel Turcu, decedat la 60 de ani. Si-a pierdut copilul, sotia si picioarele
                Triplu campion al Romaniei cu FC Arges, Dinamo si Steaua, fostul fotbalist Viorel Turcu a trecut in nefiinta lasand in urma o poveste de viata cu...

                Doliu in fotbalul romanesc. A murit un triplu campion. A jucat si contra lui Maradona
                Fostul atacant Viorel Turcu, in varsta de 60 de ani, a decedat astazi, de referinta pentru cariera sa fotbalistica ramanand intalnirea cu Diego...

                Handbalistele de la nationala, pe post de fotomodele. Sedinta foto de 7 ore pentru Cristina Neagu si colegele sale
                Cristina Neagu si colegele ei de la prima reprezentativa au facut un shooting inainte de plecarea la Campionatul European din Norvegia, sedinta...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor