Ziare.com
Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de joi ale sportivilor romani

Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de joi ale sportivilor romani

Timea Lorincz, Eva Tofalvi si echipajul de sanie au reprezentat Romania joi la Jocurile Olimpice de la PyeongChang. La schi fond, Timea a incheiat finala de 10 kilometri feminin pe locul 53. La biatlon, Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 84, iar ...

15 Februarie 2018

Romania jocurile olimpice program

Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

Cea de-a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna va debuta oficial vineri la PyeongChang, in Coreea de Sud, cu ceremonia de deschidere, programata de la ora 13,00 (ora Romaniei). Competitia, la care vor participa peste 2.900 de sportivi, dintre care 28 sunt romani, se va desfasura intre 9 si 25 februarie, la 30 de ani dupa JO de vara de la Seul, din 1988. Orasul PyeongChang a obtinut, la 6 iulie 2011, dreptul de organizare a "Olimpiadei albe" dupa ce si-a depus candidatura de trei ori consecutiv, in 2010, 2014 si 2018, potrivit site-ului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman...

09 Februarie 20181 comentariu
  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

  Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

  Ziua de marti de la Jocurile Olimpice a fost una relativ buna pentru sportivii romani, chiar daca delegatia noastra nu a obtinut nicio medalie. Am fost totusi extrem de aproape prin Alin Alexuc, cel care a ajuns pana in finala mica la lupte greco-romane, pierzand insa duelul. Gimnastul Andrei Muntean a avut o evolutie buna in finala de la paralele, dar nu a reusit totusi sa se implice in lupta pentru medalii. Mai jos, aveti toate rezultatele de marti ale sportivilor romani intrati in concurs la Jocurile Olimpice...

  17 August 20161 comentariu
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

   Ziua de luni a fost una dezamagitoare pentru sportivii romani intrati in concursuri la Jocurile Olimpice. Desi pe hartie aveam sanse mari la medalii, in final palmaresul delegatiei noastre a ramas intact. Marian Oprea ne-a adus primul esec usturator, el parasind rusinos calificarile de la triplusalt, dupa trei ratari. A urmat o infrangere dramatica pentru Marian Dragulescu, care a incheiat pe pozitia a patra, dar la egalitate cu locul 3, in finala de la sarituri...

   15 August 20164 comentarii
    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

    Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

    Vineri, 12 august, va fi ziua in care Romania isi va imbogati palmaresul cu a doua medalie de la Jocurile Olimpice, editia 2016, insa ramane de vazut daca Mergea si Tecau ne vor aduce aurul sau argintul. Tot vineri, nationala feminina de handbal va disputa un meci decisiv pentru calificarea in sferturile de finala ale turneului olimpic. Dar iata care este programul romanilor: Tenis de masa, de la ora 16:00 - echipa feminina a Romaniei - turul 1...

    12 August 2016
     Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

     Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

     Dupa o noua zi fara medalii la Jocurile Olimpice, delegatia Romaniei are sansa de a intra pe lista celor medaliate la Rio in cursul zilei de joi. Mergea si Tecau, in turneul de tenis, si echipa feminina de spada ne pot aduce, in sfarsit, pe podiumul olimpic. Site-ul Ziare.com va prezinta programul romanilor de joi: Canotaj, de la ora 14:30 - Laura Oprea, Madalina Beres - semifinale doua rame...

     11 August 2016
      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

      Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

      Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

      11 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

       Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

       Sportivii romani vor concura in mai multe probe in cursul zilei de miercuri, avand sanse chiar si la obtinerea unei prime medalii pentru delegatia noastra de la Jocurile Olimpice. Site-ul Ziare.com va prezinta programul "tricolorilor" de la Rio: Canotaj, de la ora 14:30 - Madalina Beres si Laura Oprea - semifinala 2- Scrima, de la ora 14:30 - Malina Calugareanu - calificari floreta individual...

       10 August 2016
        Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

        Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

        Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a patra. Reprezentantii nostri au continuat prestatiile oscilante, insa am dat si semne de revenire. Vestile bune au venit inca de la inceputul zilei din partea fetelor de la canotaj, care au obtinut calificarea in semifinale atat la dublu rame cat si la dublu vasle. In schimb, canotorii au dezamagit iar. La tenis, Andreea Mitu si Raluca Olaru au fost eliminate in optimile de finala, insa au avut in fata o pereche mult mai bine cotata...

        10 August 20161 comentariu
         Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

         Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

         Ziua de marti, a patra de concurs de la Jocurile Olimpice, va fi una destul de linistita pentru sportivii romani, care vor intra in concurs in probe de canotaj, tenis, judo, box sau natatie. Site-ul Ziare.com va prezinta programul complet al zilei pentru reprezentantii nostri: Canotaj, ora 15:50 - Pirghie Cristi, Palamariu George - recalificari 2- Judo, ora 16:00 - Natea Daniel - calificari plus 100kg...

         09 August 2016
          Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

          Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

          Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

          07 August 20165 comentarii
           Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

           Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

           O parte dintre sportivii romani prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro si-au exprimat gandurile, inaintea debutului in competitie, intr-un clip postat de gimnastul Marian Dragulescu, pe pagina personala de Facebook. "Doamne ajuta! Suntem cu totii emotionati, abia asteptam sa incepem competitia. Sper sa prindem o zi buna, sa ne calificam in primul rand, iar in finala vedem noi", a declarat Dragulescu. Urmariti, in format LIVE TEXT, evolutia romanilor in probele de sambata Jucatorul de tenis Horia Tecau va debuta la Rio, sambata, de la 17:00, alaturi de Florin Mergea, in proba de dublu. Cei doi sportivi din Romania vor juca in primul tur impotriva unui cuplu din Argentina, Federico Delbonis/Guillermo Duran...

           06 August 2016
            Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri

            Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri

            Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro vor debuta oficial vineri 5 august, odata cu ceremonia de deschidere de pe stadionul Maracana, dar primele competitii au loc inca de miercuri, cand se va da startul in turneul feminin de fotbal. Partida dintre echipele Suediei si Africii de Sud, din Grupa E, va avea loc miercuri, de la ora locala 13,00 (19,00 la Bucuresti), pe Stadionul Olimpic (Engenhao) din Rio de Janeiro. Daca miercuri vor avea loc meciuri la fete, joi sunt programate primele partide din turneul masculin de fotbal...

            02 August 2016
             Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

             Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

             Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a publicat recent programul sportivilor nostri din prima zi de concurs de la Rio. Sambata, 6 august, primii romani care isi vor face debutul la Olimpiada vor fi Daniela Dodean, Eliza Samara - ambele la tenis de masa, si Serghei Tvetcov - ciclism. Iata programul romanilor: de la ora 15:30...

             29 Iulie 2016
              Jocurile Olimpice 2014: Programul complet al zilei de sambata

              Jocurile Olimpice 2014: Programul complet al zilei de sambata

              Jocurile Olimpice de iarna de la Soci 2014 programeaza sambata penultima zi de competitii, o zi in care vor fi decernate sapte titluri olimpice. Iata programul complet al acestor probe: 11.15-13.20 - Snowboard - Slalom paralele masculin + feminin - Finala 11.30-13.25 - Schi fond - Mass-start 30 km feminin - Finala...

              22 Februarie 2014
               Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

               Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

               Sprtivii romani n-au avut noroc nici vineri, in a saptea zi de concurs la Jocurile Olimpice de iarna, editia Soci 2014. Vali Achiriloaie a cazut in calificarile super-combinatei, Marinela Mazilu a ocupat ultima pozitie in finala de la skeleton, Zoltan Kelemen a fost penultimul in finala de la patinaj artistic, Sorin Pitea a fost ultimul la sarituri cu schiurile, Dorin Velicu a fost si el ultimul la skeleton iar Paul Pepene a terminat pe locul 62 la schi fond. Singurul rezultat bun a fost cel al Evei Tofalvi, locul 21 la biatlon...

               14 Februarie 2014

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                CSU Craiova, al cincilea egal consecutiv in lupta pentru titlu. Oltenii s-au impiedicat la Voluntari
                FC Voluntari a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, 1-1 (1-1), marti seara, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 19-a a Ligii I de...

                Mesajul sfasietor trimis de Vanessa Bryant la 1 an de la disparitia lui Kobe si a fiicei Gianna
                Marti, 26 ianuarie 2021, s-a implinit un an de la moartea tragica a fostului baschetbalist american Kobe Bryant, ocazie cu care vaduva Vanessa a...

                Vestea asteptata de fanii nationalei Romaniei. Se deschid tribunele la super-meciul cu Germania?
                Presedintele FRF, Razvan Burleanu, a declarat marti ca meciul echipei nationale cu Germania, din 28 martie, de pe Arena Nationala, din...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor