Ziare.com
Norvegienii, convinsi ca vor invinge Romania in Liga Natiunilor fara emotii: Ii batem la orice ora

Norvegienii, convinsi ca vor invinge Romania in Liga Natiunilor fara emotii: Ii batem la orice ora

Jurnalistii norvegieni sunt convinsi ca nu vor avea probleme cu Romania in Liga Natiunilor. Desi nu ne-au invins in preliminariile pentru EURO 2020, norvegienii spun ca ne pott bate la orice ora. "Norvegia este una dintre favorite si orice ...

04 Martie 20202 comentarii

Romania liga natiunilor

Nationala Romaniei isi afla marti adversarii din Liga Natiunilor 2020-2021: Iata pe cine poate intalni

Nationala Romaniei isi afla marti adversarii din Liga Natiunilor 2020-2021: Iata pe cine poate intalni

Pe 3 martie, ora 19:00, la Amsterdam, are loc tragerea la sorti a grupelor noii editii UEFA Nations League, 2020-2021. Nationala Romaniei pregatita de Mirel Radoi se va afla in a doua divizie valorica a competitiei, in urna a patra, anunta site-ul oficial al FRF. Vor fi 16 echipe in Liga A, 16 in Liga B, 16 in Liga C si 7 in Liga D. Castigatoarele grupelor din Liga A vor participa la turneul final al Ligii Natiunilor, in iunie 2021: semifinale/finale. Detinatoarea trofeului este Portugalia...

28 Februarie 2020
  Cati bani a castigat FRF de la UEFA dupa participarea in Liga Natiunilor

  Cati bani a castigat FRF de la UEFA dupa participarea in Liga Natiunilor

  Federatia Romana de Fotbal a castigat putin peste 1 milion de euro dupa participarea echipei nationale in Liga Natiunilor. Conform grilei de premiere, FRF va primi din partea UEFA un total de 1.125.000 de euro. Suma s-ar fi dublat insa in cazul in care Romania ar fi castigat grupa din care a facut parte. Mai mult, daca ar fi promovat in Liga B, FRF ar fi avut garantat un premiu de 1.5 milioane de euro, pentru urmatoarea editie a competitiei...

  22 Noiembrie 2018
   Ce urmeaza pentru nationala Romaniei dupa esecul din Liga Natiunilor

   Ce urmeaza pentru nationala Romaniei dupa esecul din Liga Natiunilor

   Echipa nationala a Romaniei terminat grupa din Liga Natiunilor pe locul doi si a ratat calificarea la play-off-ul pentru EURO 2020. Tricolorii vor mai avea insa o sansa prin intermediul preliminariilor pentru EURO 2020. Va fi insa o misiune foarte dificila, in conditiile in care echipa noastra a coborat in urna a patra si doar primele doua obtin biletele la turneul final. Tragerea la sorti in care vom afla adversarele din preliminarii va avea loc in data de 2 decembrie...

   21 Noiembrie 20181 comentariu
    Scenariul miraculos prin care nationala Romaniei mai poate ajunge la EURO 2020 din Liga Natiunilor

    Scenariul miraculos prin care nationala Romaniei mai poate ajunge la EURO 2020 din Liga Natiunilor

    Echipa nationala a Romaniei mai pastreaza inca sanse teoretice de a ajunge la EURO 2020 prin intermediul Ligii Natiunilor, insa are nevoie de un miracol. Conform regulamentului, cele patru castigatoare ale grupelor din Liga C (Serbia, Scotia, Norvegia si Finlanda) vor disputa un play-off, iar invingatoarea va ajunge la EURO 2020. Play-off-ul va avea loc insa in martie 2020, iar pana atunci se vor disputa si preliminariile normale ale turneului final, in perioada martie-noiembrie 2019. In cazul in care Serbia, Scotia, Norvegia si Finlanda vor obtine calificarea prin intermediul preliminariilor, Romania va disputa si ea play-off-ul pentru calificarea la EURO 2020 din postura de ocupanta a locului 2 a unei grupe din Liga Natiunilor...

    21 Noiembrie 20182 comentarii
     Romania castiga in Muntenegru, dar termina grupa din Liga Natiunilor pe locul doi

     Romania castiga in Muntenegru, dar termina grupa din Liga Natiunilor pe locul doi

     Nationala Romaniei s-a impus cu 1-0 in Muntenegru, in ultimul meci din cadrul grupei a 4-a din Divizia C a Ligii Natiunilor. Cu 12 puncte acumulate in cele sase partide, echipa antrenata de Cosmin Contra a terminat insa pe locul secund, la doua puncte in spatele Serbiei, care a castigat grupa, dupa ce a invins Lituania cu 4-1. Singurul gol al partidei jucate marti seara la Podgorica a fost reusit de George Tucudean, in minutul 44. O victorie insa trista, pentru ca Romania a ratat primul loc in grupa si nici pozitia secunda nu ne ajuta prea mult, fiind dupa Bulgaria si Israel. De asemenea, la tragerea la sorti a preliminariilor clasice pentru Campionatul European din 2020 vom fi in urna a 4-a valorica...

     20 Noiembrie 20187 comentarii
      Totul despre Muntenegru - Romania. Cum pot castiga tricolorii grupa din Liga Natiunilor

      Totul despre Muntenegru - Romania. Cum pot castiga tricolorii grupa din Liga Natiunilor

      Romania incheie meciurile din prima editie a Ligii Natiunilor in deplasare, la Podgorica, impotriva Muntenegrului, echipa contra careia am evoluat si in preliminariile pentru Campionatul Mondial din Rusia din acest an. Meciul este unul cu miza importanta pentru tricolori, care ar putea incheia grupa pe prima pozitie si astfel ar promova in Seria B, iar la tragerea la sorti pentru Euro 2020, programata pe 2 decembrie la Dublin, s-ar afla in urna a treia valorica, scrie site-ul oficial al FRF. Iata cateva dintre cele mai importante informatii despre meciul din aceasta seara, de la Podgorica:...

      20 Noiembrie 20183 comentarii
       Calculele calificarii: Cum poate castiga nationala Romaniei grupa din Liga Natiunilor si ce risca in cazul unei infrangeri in Muntenegru

       Calculele calificarii: Cum poate castiga nationala Romaniei grupa din Liga Natiunilor si ce risca in cazul unei infrangeri in Muntenegru

       Nationala Romaniei a invins categoric Lituania si inca mai are sanse la primul loc in grupa. Cu o etapa ramasa pana la sfarsit si cu doua puncte distanta fata de prima clasata, Serbia, "tricolorii" trebuie neaparat sa invinga in Muntenegru pentru a continua sa spere. Pe langa victorie, Romania are nevoie si ca Serbia sa se incurce pe teren propriu de Lituania, situatie in care prima pozitie ne-ar reveni. Avand insa in vedere diferenta uriasa de valoare dintre Serbia si Lituania, un obiectiv mai realist pentru reprezentativa condusa de Cosmin Contra ar fi ocuparea pozitiei secunde. Iar asta se poate realiza daca nu pierdem meciul din Muntenegru...

       18 Noiembrie 20181 comentariu
        Grupa Romaniei in Liga Natiunilor: Rezultatele de sambata, clasamentul si programul

        Grupa Romaniei in Liga Natiunilor: Rezultatele de sambata, clasamentul si programul

        Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate in grupa Romaniei, clasamentul si programul ultimei runde din Liga Natiunilor.
        Rezultatele inregistrate sambata:
        Romania - Lituania 3-0 (Puscas '7, Keseru '47, Stanciu '67)
        Serbia - Muntenegru 2-1 (Ljajici '30, Mitrovici '32 / Mugosa '70)
        Clasamentul este urmatorul:
        1. Serbia 11 puncte
        2. Romania 9 puncte
        3. Muntenegru 7 puncte
        4. Lituania 0 puncte
        Marti, de la ora 21:45, vor avea loc meciurile:
        Muntenegru - Romania
        Serbia - Lituania

        17 Noiembrie 2018
         Liga Natiunilor: Romania, pe cale sa rateze promovarea in Liga B

         Liga Natiunilor: Romania, pe cale sa rateze promovarea in Liga B

         Romania a ratat intr-o masura covarsitoare promovarea in Liga B a Ligii Natiunilor, dupa ce Serbia a invins Muntenegru. Sarbii au trecut de Muntenegru cu 2-1, dupa golurile marcate de Ljajici si Mitrovici in minutele 30 si 32. Pentru muntenegreni a marcat Mugosa in minutul 70. Dupa acest rezultat, Romania are sanse infime pentru a promova in Liga B a competitiei. Suntem la cinci puncte in spatele Serbiei, in conditiile in care adversarii nostri au un meci usor in ultima etapa, acasa cu Lituania. Noi mai avem de jucat in aceasta seara cu Lituania si marti, in Muntenegru, si suntem obligati sa castigam...

         17 Noiembrie 2018
          Romania - Lituania: Iata ce post TV transmite meciul din Liga Natiunilor

          Romania - Lituania: Iata ce post TV transmite meciul din Liga Natiunilor

          Echipa nationala a Romaniei va reveni in Liga Natiunilor sambata, cand va intalni Lituania. Confruntarea va avea loc sambata, de la ora 21:45, si va fi televizata de Pro TV. Meciul va fi transmis in format LIVE Text si de Ziare.com. Inaintea acestei partide, clasamentul grupei arata astfel: 1. Serbia 8 puncte, 2. Muntenegru 7 puncte, 3. Romania 6 puncte, 4. Lituania 0 puncte...

          16 Noiembrie 2018
           Liga Natiunilor: Rezultatele inregistrate in grupa Romaniei, clasamentul si programul

           Liga Natiunilor: Rezultatele inregistrate in grupa Romaniei, clasamentul si programul

           Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate in Seria C, grupa a 4-a din Liga Natiunilor, din care face parte si Romania. Rezultatele inregistrate vineri: Romania - Muntenegru 0-0 - cronica meciului Lituania - Serbia 0-1 (Tadici '38)...

           07 Septembrie 2018
            Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

            Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

            Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Muntenegru, in primul meci din Liga Natiunilor. Meciul s-a disputat pe stadionul Ilie Oana, dar fara spectatori, din cauza unei decizii a UEFA. Jocul tricolorilor nu a stralucit, insa am avut cateva ocazii la poarta muntenegrenilor, ratate de Mitrita, Keseru si Chipciu. Echipa noastra a avut si probleme medicale, iar Vlad Chiriches si Mihai Pintilii au parasit terenul accidentati...

            07 Septembrie 201813 comentarii
             Ce este Liga Natiunilor, noua competitie in care nationala Romaniei va debuta in aceasta saptamana

             Ce este Liga Natiunilor, noua competitie in care nationala Romaniei va debuta in aceasta saptamana

             Competitia de fotbal Liga Natiunilor, un proiect al fostului presedinte UEFA Michel Platini, va debuta joi, cu 55 de echipe la start, impartite in patru esaloane valorice, care se vor bate si pentru calificarea la EURO 2020. Competitia este menita sa inlocuiasca meciurile amicale lipsite de popularitate si se va desfasura conform unui sistem complicat, cu promovare si retrogradare. Castigatoarele grupelor din seriile B, C si D vor promova in esaloanele valorice superioare, in timp ce echipele clasate pe ultimele locuri in seriile A, B si C vor retrograda in esalonul imediat inferior...

             05 Septembrie 2018
              Cosmin Contra a anuntat lotul Romaniei pentru primele meciuri din Liga Natiunilor. Doua surprize mari pregatite de selectioner

              Cosmin Contra a anuntat lotul Romaniei pentru primele meciuri din Liga Natiunilor. Doua surprize mari pregatite de selectioner

              Selectionerul Cosmin Contra a anuntat lotul Romaniei pentru primele doua meciuri din Liga Natiunilor. Tricolorii vor intalni Muntenegru pe 7 septembrie, la Ploiesti, de la ora 21:45, pentru ca pe 10 septembrie, de la aceeasi ora, sa mearga la Belgrad pentru duelul cu Serbia. Contra a pregatit doua surprize uriase, convocandu-i pe Tudor Baluta si Denis Dragus de la Viitorul Constanta, informeaza frf.ro. Pe lista convocarilor pentru cele doua jocuri se afla 25 de jucatori:...

              31 August 20181 comentariu
               UEFA a anuntat ce adversare ar putea avea nationala Romaniei in Liga Natiunilor

               UEFA a anuntat ce adversare ar putea avea nationala Romaniei in Liga Natiunilor

               Nationala Romaniei face parte din Divizia a C a nou-infiintatei competitii UEFA - Liga Natiunilor. "Tricolorii" au fost repartizati de UEFA in Divizia C, a treia ca valoare in Liga Natiunilor, pe baza coeficientului UEFA. Pe langa nationala antrenata de Cosmin Contra, in Divizia C se mai regasesc: Ungaria, Scotia, Slovenia, Grecia, Serbia, Albania, Norvegia, Muntenegru, Israel, Bulgaria, Finlanda, Cipru, Estonia si Letonia...

               11 Octombrie 2017

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Tatal Catalinei Ponor, arestat dupa ce a batut doi politisti din Constanta
                Administratorul Catalina Ponor Body Fit, Florin Barbascu, a fost retinut pentru 24 de ore dupa incidentul in care a fost implicat in cursul zilei...

                FC Barcelona are un nou presedinte, care garanteaza ramanerea lui Messi
                Joan Laporta a castigat alegerile pentru sefia Barcelonei! El a obtinut 54,6 din voturile alegatorilor si se intoarce in pozitia pe care a mai...

                Tenisul masculin va avea un nou vice-lider. Cine omul care sparge suprematia trioului Djokovici-Nadal - Federer
                Gratie faptului ca a jucat finala la Australian Open, rusul Daniil Medvedev va urca de saptamana viitoare pe locul doi ATP, cea mai buna clasare...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor