Ziare.com
Diaspora din Marea Britanie, lobby pentru "amnistie pentru cetatenie"

Diaspora din Marea Britanie, lobby pentru "amnistie pentru cetatenie"

Lucram de ceva timp in colaborare cu mai multe organizatii din centrul si estul Europei. Cand s-a ivit ocazia sa participam la o sesiune de intrebari si raspunsuri online cu un membru al parlamentului, reprezentant pentru una dintre circumscriptiile ...

06 August 2020

Romania marea britanie live

Marea Britanie anunta 881 de noi decese, totalul se apropie de 8.000

Marea Britanie anunta 881 de noi decese, totalul se apropie de 8.000

Regatul Unit a inregistrat 881 de noi decese in ultimele 24 de ore, totalul ajungand la 7.978 de morti, a anuntat joi ministrul Afacerilor Externe, Dominic Raab. Virusul a contaminat oficial 65.077 de persoane in tara, una dintre cele mai afectate din Europa, a precizat el intr-o conferinta de presa, citat de AFP. El le-a cerut inca o data britanicilor sa respecte masurile de izolare, care ar trebui prelungite si dupa cele trei saptamani prevazute. In Regatul Unit sunt in total 243.421 de persoane care au fost testate pentru Covid-19...

09 Aprilie 20201 comentariu
Alte articole despre: coronavirus morti Marea Britanie
  Imense spitale de campanie pentru ingrijirea pacientilor cu Covid-19, amenajate in locuri neobisnuite din Romania, Marea Britanie si Japonia

  Imense spitale de campanie pentru ingrijirea pacientilor cu Covid-19, amenajate in locuri neobisnuite din Romania, Marea Britanie si Japonia

  Spatii neconventionale se transforma in spitale de campanie in mai multe tari - printre care se numara Marea Britanie, Japonia si Romania. Astfel, se incearca gestionarea mai eficienta a fluxului mare de bolnavi contaminati de noul coronavirus. Un centru de conferinte londonez, transformat in spital de campanie Spre exemplu, un imens spital de campanie a fost deschis, vineri, intr-un centru de conferinte londonez, ExCel...

  04 Aprilie 20203 comentarii
   Marea Britanie a inregistrat 684 de decese in 24 de ore. Numarul total a ajuns la 3.605

   Marea Britanie a inregistrat 684 de decese in 24 de ore. Numarul total a ajuns la 3.605

   Bilantul mortilor din cauza noului coronavirus in Marea Britanie a crescut cu 684 (23%) la 3.605 de decese pana joi la ora 16.00 GMT (19.00, ora Romaniei), a anuntat vineri Ministerul britanic al Sanatatii. Se inregistreaza insa o usoara scadere a numarului de decese fata de precedentul bilant. In total, numarul cazurilor confirmate de contaminare cu noul coronavirus a crescut de la 33.718 - cate se inregistrau joi - la 38.168 pana vineri dimineata. De asemenea, in total 173.784 de persoane au fost testate in vederea depistarii virusului - cu 10.000 mai multe intr-o zi...

   03 Aprilie 2020
   Alte articole despre: decese coronavirus Marea Britanie
    Ambasadorul Romaniei la Londra: Romanii pot circula si dupa Brexit pe baza cartii de identitate spre sau dinspre UK

    Ambasadorul Romaniei la Londra: Romanii pot circula si dupa Brexit pe baza cartii de identitate spre sau dinspre UK

    Ambasadorul Romaniei la Londra, Dan Mihalache, a reiterat mesajul ca cetatenii romani pot circula si dupa Brexit pe baza cartii de identitate spre sau dinspre Regatul Unit, in cadrul unei sesiuni de informare cu privire la drepturile cetatenilor romani din Marea Britanie dupa Brexit, desfasurata joi la Consiliul Local Harrow - Londra. "Sunt foarte multi care ne intreaba daca mai pot merge acasa de Paste fara pasaport, doar cu buletinul. Da, pot merge. La Sectia Consulara primim zilnic 300-350 de cereri de pasapoarte, ceea ce creeaza o presiune foarte mare pe zona serviciilor consulare pe care le putem presta. Sunt altii care spun: 'nu mai plecati acasa de Paste pentru ca nu va veti mai putea intoarce'...

    23 Martie 20191 comentariu
     Un cautator de comori a gasit un inel vechi de 1.800 de ani

     Un cautator de comori a gasit un inel vechi de 1.800 de ani

     Un cautator de comori din Marea Britanie, pasionat de istorie, a facut o descoperire care ii face verzi de invidie pe arheologii din toata lumea: un inel din aur, bogat ornamentat, de pe vremea romanilor. Inelul din aur de 24 de carate, despre care initial omul a crezut ca e o moneda, are pe o fata onix, pe care este gravat un zeu roman care conduce doi cai, arata Live Science. Expertii sunt de parere ca inelul gasit de Jason Massey si prietenii sai langa orasul britanic Crewkerne e din anul 200 - 300 d. Hr...

     08 August 20181 comentariu
      Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

      Fed Cup: Romania si Marea Britanie sunt la egalitate. Sorana Cirstea, invinsa de Konta dupa un meci tensionat

      Romania si Marea Britanie sunt la egalitate, scor 1-1, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Echipa noastra a castigat primul meci prin Simona Halep, dar a fost egalata dupa ce Sorana Cirstea a cedat in fata Johannei Konta, 6-2, 6-3. Sportiva noastra a intrat greoi in meci si a cedat destul de usor primul set. In actul secund, Sorana a intrat mult mai determinata pe teren si a dominat meciul...

      22 Aprilie 20177 comentarii
       Ce spune Simona Halep despre revansa cu Johanna Konta din Fed Cup: Sunt pregatita

       Ce spune Simona Halep despre revansa cu Johanna Konta din Fed Cup: Sunt pregatita

       Simona Halep a vorbit sambata si despre viitoarea intalnire pe care echipa Romaniei de Fed Cup o va avea cu Marea Britanie, in aceasta partida Halep avand sansa sa isi ia revansa in fata Johannei Konta, dupa ce britanica a invins-o pe romanca in turneul WTA de la Miami. Sportiva de pe locul 5 WTA a spus ca isi doreste revansa cu Konta si ca este pregatita pentru acest meci cu ea, meci care va avea loc in perioada 22-23 aprilie, la Mamaia: "Imi doresc o revansa in meciul de Fed Cup. Vreau sa castig meciurile mele, insa nu va fi usor, pentru ca ambele jucatoare britanice (Johanna Konta si Heather Watson) joaca foarte bine in Fed Cup, de fapt in general. O sa am insa publicul alaturi, o sa am echipa, sunt pregatita", a spus Simona Halep in cadrul unei intalniri cu presa de sambata...

       08 Aprilie 20172 comentarii
        Dupa Brexit, potopul: Reactii, scenarii si regrete dupa ce Marea Britanie a ales sa iasa din UE

        Dupa Brexit, potopul: Reactii, scenarii si regrete dupa ce Marea Britanie a ales sa iasa din UE

        Britanicii au votat in proportie 51,9 la suta sa iasa din Uniunea Europeana, intr-un referendum istoric ce pune capat celor 43 de ani in care Regatul Unit a facut parte din blocul comunitar. Lira s-a prabusit si pietele financiare din intreaga lume au resimtit socul Brexitului. Reactiile politice de pe intreg mapamondul au curs pe parcursul intregii zile si odata cu divizarea Marii Britanii la referendum s-a produs si divizarea intregii Europe. Daca liderii de la Bruxelles cer urgentarea procesului de scoatere a britanicilor din UE, Franta si Germania vor prezenta sambata un plan pentru o "Uniune flexibila"...

        24 Iunie 201677 comentarii
         Marea Britanie iese din UE: Cum a reactionat scena politica din Romania - de la Basescu la Iohannis

         Marea Britanie iese din UE: Cum a reactionat scena politica din Romania - de la Basescu la Iohannis

         Marea Britanie a votat, joi, iesirea din UE, intr-un referendum istoric, dupa 43 de ani petrecuti in blocul comunitar. Rezultatele oficiale au aratat ca pentru Brexit au votat 51,9% dintre britanici, iar pentru ramanerea in UE s-au exprimat 48,1% dintre cei veniti la urne. Ce se intampla dupa BREXIT? URMARESTE LIVE evolutiile internationale dupa decizia britanicilor Factorii de decizie din Romania au reactionat rapid dupa anuntul rezultatelor referendumului, ideea de baza transmisa (inclusiv de presedintele Klaus Iohannis) fiind aceea de "calm". "Nu este cazul sa ne ingrijoram peste masura", a declarat Iohannis...

         24 Iunie 201628 comentarii
          Marea Britanie iese din UE. Ce spune reprezentanta romanilor din UK

          Marea Britanie iese din UE. Ce spune reprezentanta romanilor din UK

          Brexit este o "decizie-soc", care va afecta toti romanii care traiesc in Marea Britanie, a afirmat Cristina Irimie, reprezentanta comunitatii romane din aceasta tara. In opinia sa, procesul de iesire din UE este unul ce va dura, timp in care romanii isi pot legaliza statutul. "Ceea ce va pot spune este ca iesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana e un proces care va dura, de aceea, este timp suficient pentru romanii care sunt in Marea Britanie sa isi legalizeze statutul", a adaugat ea. Ce se intampla dupa BREXIT? URMARESTE LIVE evolutiile internationale dupa decizia britanicilor...

          24 Iunie 20161 comentariu
           Cartarescu, dupa Brexit: S-au deschis multe sticle de sampanie undeva catre Rasarit

           Cartarescu, dupa Brexit: S-au deschis multe sticle de sampanie undeva catre Rasarit

           Iesirea Marii Britanii din UE este mai mult decat o crima, e o greseala, spune scriitorul Mircea Cartarescu, dupa referendumul din Regatul Unit. Acesta crede ca "viitorul Europei din aceasta clipa devine sumbru". Mircea Cartarescu a vorbit despre o catastrofa: "Sentimentul meu este ca e o catastrofa atat pentru Marea Britanie, cat si pentru Europa", a spus Cartarescu la RFI Romania. Ce se intampla dupa BREXIT? URMARESTE LIVE evolutiile internationale dupa decizia britanicilor "Senzatia mea este ca acest lucru nu ar fi trebuit sa se intample, ca nici macar ideea unui referendum nu ar fi trebuit sa apara si ca acest referendum pur si simplu, cum spunea Talleyrand, e mai mult decat o crima, e o greseala. Eu am fost intotdeauna un eurofil, intotdeauna am crezut ca sansa comunitatii noastre romanesti vine dinspre Europa si sentimentul meu de acum este unul de catastrofa si de pierdere a ceea ce am castigat in ultimul deceniu", a adaugat scriitorul...

           24 Iunie 20165 comentarii
            Marea Britanie iese din UE - Filmul ultimelor 24 de ore care au dus la aceasta decizie istorica

            Marea Britanie iese din UE - Filmul ultimelor 24 de ore care au dus la aceasta decizie istorica

            Marea Britanie a votat pentru iesirea din Uniunea Europeana in referendumul istoric de joi, potrivit datelor oficiale finale publicate vineri. 51,9% dintre alegatori au votat pentru parasirea Blocului comunitar si 48,1% pentru a ramane. Diferenta a fost destul de mare, in conditiile in care inainte de votul crucial, taberele pareau la egalitate. Ba chiar majoritatea sondajelor dadeau un avantaj celor pro-UE. Efectele Brexit-ului nu au intarziat sa apara: lira a ajuns vineri dimineata la cel mai scazut nivel in raport cu dolarul american din ultimii peste 30 de ani, indicii bursieri sunt in scadere puternica la nivel global, pretul aurul a urcat la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani...

            24 Iunie 201649 comentarii
             Profesor roman din UK: Brexit ar da apa la moara altor tari, exista riscul dizolvarii UE - Interviu

             Profesor roman din UK: Brexit ar da apa la moara altor tari, exista riscul dizolvarii UE - Interviu

             O eventuala iesire a Marii Britanii din Uniunea Europeana, in urma referendumului de astazi, ar da apa la moara gruparilor radicale si extremiste din alte tari UE, formate din eurosceptici, si nu ar fi de neconceput chiar si o dizolvare a Uniunii. In plus, cel mai putin pesimist scenariu dupa Brexit ar fi o cadere a lirei sterline. Aceasta este opinia lui Radu Cinpoes, senior lector la Universitatea Kingston din Londra, Facultatea de Arte si Stiinte Sociale, specializarile politica, drepturile omului si relatii internationale...

             23 Iunie 20162 comentarii
              Romani dati in urmarire in Marea Britanie, dupa ce ar fi amenintat doua fete cu decapitarea

              Romani dati in urmarire in Marea Britanie, dupa ce ar fi amenintat doua fete cu decapitarea

              Politia britanica a identificat doi romani care au amenintat doua adolescente din Anglia ca le decapiteaza. Cei doi romani le-ar fi strigat tinerelor din orasul Gateshead, nord-estul Angliei, ca le decapiteaza, iar initial despre cei doi barbati se credea ca sunt asiatici, relateaza ITV. Incidentul a avut loc pe 21 ianuarie, la ora locala 21.15, langa un centru pentru pregatirea militarilor, iar ambele tinere sunt cadeti ai institutiei militare. Tanar arestat in Marea Britanie - intentiona sa decapiteze un soldat...

              11 Februarie 20154 comentarii
               Marea Britanie: O romanca a agresat-o pe batrana pe care o ingrijea

               Marea Britanie: O romanca a agresat-o pe batrana pe care o ingrijea

               Pe numele unei ingrijitoare romance a fost pronuntata o pedeapsa de inchisoare cu suspendare, in Marea Britanie, dupa ce aceasta a recunoscut ca s-a purtat urat cu o batrana pe care o ingrijea. Impotriva romancei Aurora Petre s-a depus o plangere in care se spunea ca a impins si injurat o pacienta care sufera de dementa si schizofrenie, informeaza Gazette Live. Romanca, de 35 de ani, avea grija de o batrana de 50 de ani impreuna cu alti asistenti medicali cand a avut loc incidentul, adica in perioada februarie - martie 2008...

               28 Martie 20102 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Sindicatul Artis: "Beatrice Rancea trebuia sa fie demisa de la conducerea Operei Iasi de mult timp"
                Liderul sindicatului artistilor din Opera Nationala Romana Iasi, Marius Aftaragaci, a declarat, luni 1 martie, ca managerul institutiei, Beatrice...

                Trei raniti, dupa ce un autoturism si un tractor s-au ciocnit frontal. Doi pietoni, accidentati de tractorul care a ricosat pe trotuar
                Accident rutier pe un drum judetean din Valcea, unde un autoturism si un tractor s-au lovit frontal. Printre victime se afla doi pietoni care au...

                Cehia a comandat vaccinul Spuntik V si intentioneaza sa cumpere si produsul companiei chineze Sinopharm
                Cehia a comandat vaccinul rusesc Sputnik V pentru a compensa livrarile intarziate de vaccin de la Uniunea Europeana. Totodata, autoritatile...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor