Ziare.com
Romania pierde un meci cu final de infarct la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania pierde un meci cu final de infarct la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania a fost invinsa de Muntenegru la Campionatul Mondial de handbal feminin si tremura serios pentru calificarea in grupa principala. Tricolorele au pierdut o confruntare pe care au avut-o in mana, scor 27-26. Inceputul de meci a fost foarte ...

04 Decembrie 201928 comentarii

Romania muntenegru live

Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Muntenegru, in primul meci din Liga Natiunilor. Meciul s-a disputat pe stadionul Ilie Oana, dar fara spectatori, din cauza unei decizii a UEFA. Jocul tricolorilor nu a stralucit, insa am avut cateva ocazii la poarta muntenegrenilor, ratate de Mitrita, Keseru si Chipciu. Echipa noastra a avut si probleme medicale, iar Vlad Chiriches si Mihai Pintilii au parasit terenul accidentati...

07 Septembrie 201813 comentarii
  Romania invinge Chile dupa un meci spectaculos

  Romania invinge Chile dupa un meci spectaculos

  Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Chile, scor 3-2, la Graz (Austria). Lipsita de mai multi jucatori importanti, echipa lui Cosmin Contra a facut un meci bun, in care si-a aratat insa si hibele din defensiva. Echipa noastra a deschis scorul in minutul 13, dupa o actiune individuala a lui Nicusor Stanciu, dar a fost egalata in minutul 30, la scurt timp dupa ce Chile a ramas in inferioirtate numerica. Maripan a punctat cu o lovitura de cap si a stabilit scorul pauzei, 1-1...

  31 Mai 20184 comentarii
   Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

   Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

   Echipa nationala a Romaniei a repurtat a doua victorie la rand la Campionatele Mondiale de handbal din Germania, scor 31-28 in fata fetelor din Slovenia, dupa o partida extrem de dificila avuta in fata echipei care a invins sambata Franta. Prima repriza a fost la inceput una dominata de Slovenia, care venea dupa meciul minunat cu Franta, vicecampioana olimpica in exercitiu, meci castigat de slovene cu 24-23. Inceputul a fost excelent pentru ex-iugoslave, care au condus pe tabela cu 5-1, dupa goluri prea simple luate de fetele noastre...

   03 Decembrie 20172 comentarii
    Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

    Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

    Echipa nationala a Romaniei a ramas si fara ultima sansa de calificare la Cupa Mondiala din 2018 dupa ce a pierdut in Muntenegru, scor 1-0. In meciul ultimei sanse, Christoph Daum a adoptat o tactica ultradefensiva, iar jocul a fost unul cu adevarat penibil din partea fotbalistilor nostri. Meciul cu Muntenegru este doar ultimul dintr-o serie in care am fost departe de fotbalul adevarat, iar in curand este posibil sa scapam de selectionerul Christoph Daum, cel mai bine platit antrenor din istoria nationalei...

    04 Septembrie 201750 comentarii
     Ce a declarat presedintele FRF Burleanu la plecarea nationalei Romaniei in Muntenegru

     Ce a declarat presedintele FRF Burleanu la plecarea nationalei Romaniei in Muntenegru

     Nationala Romaniei a plecat in Muntenegru duminica dupa-amiaza, in vederea partidei de luni cu ex-iugoslavii, in antepenultima etapa a preiminariilor pentru CM 2018. Dupa 1-0 cu Armenia, la capatul unui meci chinuit, nationala Romaniei mai are de doi bani speranta pentru obtinerea locului 2 in grupa, loc care duce, teoretic la un baraj, insa pentru asta trebuie sa castige 3 partide la rand si sa spere la pasi gresiti facuti si de Muntenegru, dar si de Danemarca. La plecarea in Podgorica, Razvan Burleanu, presedintele FRF, a vorbit presei aflate la Aeroportul Henri Coanda: "Singurul gand cu care mergem este victoria, fiindca doar cu un succes putem continua acest parcurs. Trebuie sa crestem, sa dezvoltam o echipa si in acelasi timp sa le oferim jucatorilor posibilitatea sa se dezvolte individual", puncta Burleanu, conform DigiSport...

     03 Septembrie 20172 comentarii
      Arbitru cu ghinion pentru Romania, delegat de UEFA la partida cu Muntenegru

      Arbitru cu ghinion pentru Romania, delegat de UEFA la partida cu Muntenegru

      Un scotian va fi la centru in partida Muntenegru - Romania, care va avea loc luni 4 septembrie, in preliminariile CM 2018, meci decisiv pentru romani, care inca mai spera la prinderea locului 2, loc care duce la barajul pentru Rusia. UEFA l-a ales pe scotianul Craig Thomson sa oficieze jocul de la Podgorica, iar Romania nu a castigat niciodata cu el la centru. Primul meci a fost in preliminariile CM 2010, 1-2 cu Austria in 2009, in aprilie, urmat fiind de jocul cu Olanda in 2012, in preliminariile CM 2014, scor 1-4, joc cu grave erori de arbitraj...

      03 Septembrie 20172 comentarii
       Preliminarii CM 2018: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul si programul rundei viitoare

       Preliminarii CM 2018: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul si programul rundei viitoare

       Ziare.com v-a tinut la curent cu rezultatele tuturor partidelor din grupa de calificare a Romaniei la Cupa Mondiala din 2018, o editie care va avea loc peste un an in Rusia. Iata mai jos rezultatele complete din grupa E, in runda cu numarul 5: Armenia - Kazahstan 2-0 (Mkhitaryan 73', Ozbiliz 75') Preliminarii CM 2018: Armenia invinge greu Kazahstan si arunca Romania pe locul 5...

       26 Martie 20174 comentarii
        Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

        Preliminarii CM 2018: Romania si Danemarca, remiza alba care ne indeparteaza de Mondiale

        Romania si Danemarca au terminat la egalitate, scor 0-0, in runda cu numarul 5 a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, dupa o partida in care echipa noastra s-a departat si mai mult de calificarea in Rusia. Romania a inceput bine partida cu Danemarca, ajutata fiind si de cei peste 20.000 de fani care au populat Cluj Arena si au creat o frumoasa atmosfera de mare meci. Marea problema a Romaniei in primul mitan a fost ca a ratat foarte mult, iar la cuvant, la acest capitol, s-a inscris in special Claudiu Keseru, omul care a irosit 3 ocazii uriase de gol...

        26 Martie 201721 comentarii
         Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

         Romania, invinsa categoric de Polonia. Avem sanse minime de calificare directa la Cupa Mondiala

         Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Polonia, scor 0-3, in Grupa E a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2018. Dupa acest rezultat, Romania coboara pe locul patru si are sanse infime la calificarea directa, in conditiile in care doar prima clasata merge direct in Rusia. "Tricolorii" au avut o prestatie slaba, intr-un meci marcat de incidente in tribune. Jucatorii nostri au intrat foarte apatici pe teren si au incasat un gol dupa doar 11 minute, cand Grosicki a facut o cursa de la centrul terenului, s-a distrat cu Hoban si Grigore si l-a invins pe Tatarusanu cu un sut sub transversala...

         11 Noiembrie 201664 comentarii
          Preliminarii CM 2018: Romania face doar o remiza cu Muntenegru, dupa un penalti ratat in prelungiri

          Preliminarii CM 2018: Romania face doar o remiza cu Muntenegru, dupa un penalti ratat in prelungiri

          Romania a terminat la egalitate cu Muntenegru, scor 1-1, in prima partida din cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondiala 2018 din Rusia, dupa o partida in care s-a marcat in ultimele 6 minute, iar Nicusor Stanciu a ratat un penalti in minutul 95. Golurile au fost marcate de Adi Popa si Stefan Jovetici, in minutele 84 si 87. Finalul partidei a salvat un joc mai degraba modest, cu o formatie romana lipsita de idei si parca fara vlaga si cu un Muntenegru care astepa calma parca finalul de joc, multumita de scorul de egalitate de pe tabela...

          04 Septembrie 201642 comentarii
           Cine sunt jucatorii lasati in afara lotului pentru meciul Romania - Muntenegru

           Cine sunt jucatorii lasati in afara lotului pentru meciul Romania - Muntenegru

           Selectionerul Christoph Daum a anuntat, duminica, lotul final de 23 de jucatori pentru partida care va avea loc duminica seara pe Cluj Arena, intre Romania si Muntenegru, la startul preliminariilor pentru CM 2018. Astfel, Daum a renuntat la doi jucatori din lotul largit de 25, si anume la fundasul Bogdan Vatajelu si la mijlocasul Vlad Achim, de la CS Universitatea Craiova, respectiv Steaua Bucuresti. Iata care este, mai jos, lotul complet si numerele pe care le vor purta cei 23 de jucatori: 1 Costel Pantilimon...

           04 Septembrie 2016
            Fost international muntenegrean: Pentru calificare se bate Romania mea! O sa fiu fanul vostru

            Fost international muntenegrean: Pentru calificare se bate Romania mea! O sa fiu fanul vostru

            Fostul international muntenegrean Vladimir Bozovici a spus ca va fi fanul echipei nationale a Romaniei in grupa preliminara pentru Cupa Mondiala, apreciind ca elevii lui Christoph Daum se vor duela pentru calificare cu Polonia si Danemarca. "Grupa mi se pare una puternica: se bat Danemarca, Polonia si Romania MEA. O sa fiu fanul vostru si sper sa mergeti mai departe. Eu sunt realist, Muntenegru nu are experienta", a spus Bozovici, intr-un interviu pentru site-ul FRF. Acest vede Romania favorita in meciul cu nationala tarii sale si il considera pe Stefan Jovetici, de la Inter Milano, cel mai periculos jucator muntenegrean...

            30 August 2016
             Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

             Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

             Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic. Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza...

             10 August 20165 comentarii
              Romania - Muntenegru, inca un pas spre calificarea in semifinale

              Romania - Muntenegru, inca un pas spre calificarea in semifinale

              Nationala feminina de handbal a Romaniei intalneste, marti, reprezentativa similara a statului Muntenegru, intr-o partida din grupa I principala de la Campionatul European. Pentru "tricolore", o victorie inseamna asigurarea, in mare parte, a calificarii in semifinalele intrecerii. Elevele lui Radu Voina au inceput bine parcursul din grupa principala, cu o victorie obtinuta in fata Croatiei, insa sunt obligate sa continue acest traseu daca vor sa ramana in lupta pentru medalii. Accidentarea serioasa a portarului Paula Ungureanu ii da noi batai de cap selectionerului, care se bazeaza in ultimele doua partide doar pe Talida Tolnai...

              14 Decembrie 20102 comentarii
               Live text: Romania - Muntenegru 4 - 0

               Live text: Romania - Muntenegru 4 - 0

               min. 90 : Arbirtul a fluerat finalul intalnirii min. 83: Marius Niculae a trecut usor pe langa un fundas advers, a tras puternic, dar portarul oapetilor a parat min. 73: Dica a marcat din mou pentru Romania, dintr-un sut plasat din marginea careului min. 71: Pavelic a trecut de Ghionea, a tras bine, dar Popa a retinut in doi timpi...

               31 Mai 2008
               Alte articole despre: Romania, Muntenegru, amical

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Roland-Garros 2020. Nota 10 pentru Simona Halep la debut. Romanca a fost condusa, dar a castigat 10 ghemuri la rand si s-a calificat in turul 2. Irina Begu, viitoarea adversara
                Primele meciuri de pe tablourile principale la Roland-Garros 2020 au loc astazi, iar Simona Halep a fost programata sa-si faca debutul chiar de...

                Fostul mare gimnast Dan Grecu implineste 70 de ani
                Fostul gimnast roman Dan (Danut) Grecu, in prezent vicepresedinte al Federatiei Romane de Gimnastica, s-a nascut la 26 septembrie 1950, in...

                Focar de coronavirus la loturile nationale de judo ale Romaniei
                Loturile nationale de judo ale Romaniei se confrunta cu un focar de coronavirus, nu mai putin de 17 sportivi, 16 baieti si o fata, fiind depistati...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor